ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2017
MAY-2017
4 AD. + 3 COPII -- v: 12; 6; 6

Foarte nemulțumit

Pe terasa la fosta noastra Mare Neagra - Restaurant Korona in Balcic

Sper sa nu dezamagesc cititorii fideli, dar nu voi mai redacta de data aceasta un articol structurat pe capitolase. :)

Minicavanta de 1 Mai 2017 ne-a gasit pentru o zi si pe foste meleaguri romanesti, in prezent bulgaresti, la Balcic si nu numai. Miezul zilei (de fapt se cam facuse dupa amiaza de cateva ore bune) ne-a prins la iesirea de pe fostul domeniu, de vacanta, al Reginei Maria, in zona Dvoretsa. Am luat decizia sa ne oprim la o terasa pe malul Marii Negre (alias Cerno More) impreuna cu frumoasa familie a @Denisei13. In calea noastra se gasea Restaurant Korona , care mai avea o masa libera pe terasa, suficient de mare pentru grupuletul nostru, asa ca nu trebuia ratata. Am indraznit sa ne aseazam.

Actualul Restarant Korona era fosta bucatarie si salonul de servit masa al reginei. De pe terasa restaurantului avem o perspectiva superba catre mare, dar si catre Castelul Reginei Maria. Capacitatea restaurantului este de 240 locuri vara si 110 locuri iarna.

Orarul de functionare: vara 8:30 – 24:00, iarna 10:00 – 23:00

Au venit meniurile (si) in limba romana. La o pondere de 90% turisti conationali de-ai nostri, in scop comercial, se impunea de la sine accesul la meniu in limba romana. Aici, locatia bifeaza un plus de la mine. :) Si chelnerul arondat mesei noastre vorbea romaneste. Inca un plus de la mine. :) Comunicarea fiind inlesnita – dobr den – dobr den – adica bine ati venit, buna ziua – am trecut la spalatul pe maini, la rasfoit si la lansat comanda. Familia Dan&Ema s-a lansat la: caracatita – buna (spune Emi), piept de pui la gratar cu cartofi prajiti – mda (neconvingator spun Denisa si Ema, dar au dat totusi romaneste din cap: da) si scoici cu usturoi – bune, dar jumate fara carne. Dar bune, bune! Ar fi mers cu un vin alb, dar aveam de condus dupa amiaza catre ce a ramas din tarisoara noastra.

Ca si amplasare, locatia este privilegiata fiind amplasata langa accesul dinspre mare la castel, practic la capatul falezei de unde incepe si micuta plaja. Si parcarea e aproape. Asa ca numai avantaje! :) Pentru ei! Sau pentru noi? Terasa era pavata cu piatratata, frumusicatata si decoratatata cu cativa palmieri. Partial acoperita cu o agatatoare catarata pe un cadru metalic (ca o vita de vie), cu scop de a asigura ceva umbra, dar cam batea soarele pe mai multe locuri. Terasa era inaltata cu cateva trepte fata de cota falezei. Restaurantul oferea locuri si inauntru, dar era full peste tot la acea ora din zi. Adica plin, ca se vorbea romaneste.

Servirea a lasat din pacate foarte mult de dorit. Chelnerul a uitat sa aduca o parte din comanda, a mai incurcat si in alta parte. Era varzatata! Trecand peste aceste situatii, care s-au repetat si alte mese, a venit momentul sa cerem nota. Treaba grea, ca dadea cu virgulatata, motiv pentru care a durat mult. Foaarte, foarte multe minusuri, la servire. :(:(:(

Iar pentru ca a trecut atata timp de cand am parasit aceasta tersasa si nu mi-am propus sa retin acest amanunt esential pentru cititorii interesati, nu ma intreabti cat a costat….

Impresia generala cu care am ramas este asemanatoare cu cea prezentata si in acest articol al colegei de site @LiviaG aici vezi impresii.

Servirea execrabila ma face sa chibzuiesc daca sa dau restaurantului Korona o nota de trecere, la limita, sau nici macar.

PS: Dupa ce am savurat scoicile cu usturoi de la Balcic, cateva ore mai tarziu, la cina festiva de la Pongal, ospitalierul Pongal vezi impresii, am continuat cu alte trei portii de scoici, servite ca aperitiv la cina, eu simtind nevoia sa vin in intampinarea celor care aveau alte preferinte culinare. :D

Trimis de Dan&Ema in 21.05.17 15:14:35
Validat / Publicat: 21.05.17 16:28:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 vedere catre castelul Reginei Maria de la resturant

[21.05.17 17:49:55]

@Dan&Ema: Citeam, inghiteam in sec si ma gandeam la pranzul pe care l-am savurat, mai bine zis devorat de noi la Rata Salbatica. A cam durat ceva pana ne-a bagat in seama cineva, insa apoi mecanismul urnit a fost ok, iar despre asta am povestit. Ceea ce am mancat noi, mai ales midiile pane si acummi-e dor de ele.

O caracatita nu as fi refuzat si daca a si fost gustoasa, cu atat mai bine.

Sa va fie de bine si voua, felicitari, votat cu mare drag si placute aduceri aminte.

[21.05.17 18:59:20]

@mishu:

Sarut mana pentru masa! Acum sunt satul!

adrianbogdan
[21.05.17 20:05:20]

Dragi nosti, uite ca deabea acu' am dezlegat misterul...

Noi am facut stanga pe coasta, voi a-ti luat-o inainte cu @Denisa13 cu tot ca sa va rasfatati cu delicateturi marine in timp ce io si @Diana2015 impreuna cu apartinatori nostri escaladam delusoarele alea de la castel.

Ma, daca nu ti s-a aplecat dupa atatea scoici intr-o juma' de zi e bine...

Va imbratisam pe toti!

Ioan Raita
[21.05.17 21:10:14]

Am recunoscut în fotografii locurile pe unde am umblat cu puțin timp înainte de a le vizita și dvs. Un articol foarte bine scris și care descrie cu mare exactitate atât localul cât și împrejurimile. Mă bucur că am avut prilejul de a acorda votul care aduce super bonusul.

Să auzim numai de bine!

[21.05.17 21:19:31]

@adrianbogdan:

Dragi nosti!

E o interpretare provizorie. Vine si articolul despre castel dar este unul greu si cere timp. Cu posteriorul pe scuanele terasei ne-am asezat pe la vreo 3 pm. Ideea e ca noi am parcat pe malul marii la intrarea de jos a castelului si am vizitat domeniul de jos in sus, apoi in jos si iar in sus si am coborit din nou la masina impiedicandu-ne de terasa asta cu burtile ghioraind.

Dobr vecer! Leka nosh!

Nu stiu cum se scrie...

[21.05.17 21:23:06]

@Ioan Raita:

Ma bucur ca v-am readus in amintire excursia bulgareasca si unele locuri de la Balcic.

Multumesc pentru lectura, pentru vot si superbonus!

Seara buna, numai de bine, excursii faine!

Zoazore
[21.05.17 21:36:16]

@Dan&Ema: Pentru orice plăcere este nevoie de-o muncă pe măsură! Dar avuseși ceva de muncă... Ohoho!

Frumoasă locația, frumos peisajul, păcat că serviciile nu le fac cinste!

De rest, carcatița arată woow!

Să vă fie de bine!

adrianbogdan
[21.05.17 21:40:11]

@Dan&Ema: am inteles

a-ti vazut daca nu a-ti fost ascultatori!!! ceva, ceva miscare a-ti executat.

Acu' sa-l vedem si pe cel cu castelu'... dar se pare ca se plamadeste mai greu.

si voua va doresc dar pe romaneste, nu sunt fan Bulgaria, bulgara, balgaristan oricum vrei sa o iei.

Buna seara! si Noapte buna!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[21.05.17 22:12:37]

@Dan&Ema:

Îmi pare rău sa aud cât de mult au decăzut serviciile de la Korona. Păcat de pozitionarea excelenta a acesteia.

Meniurile in limba romană și ospătarii vorbitori de limba romană nu sunt o noutate in Balcic, ci mai degrabă ceva obișnuit și este normal sa fie așa.

Ultima data am mâncat foarte bine la o terasa aflată tot in zona Castelului, al carei nume îmi scapă acum, dar știu ca era chiar înainte de o alta terasa numita Ariciu . Cel mai mult am apreciat înghețata extraordinar de buna servita in niște boluri micuțe pe care ospătarul ni le- a ambalat și ni le- a dat acasă fără sa fi solicitat noi asta. La fel a procedat și cu sticlele de apa care ne- au fost apoi utile in plimbarea prin grădina Castelului.

[22.05.17 07:48:11]

@Zoazore:

Sarut mana!

Am muncit dar a meritat! .

Caracatita era mai impozanta la sosire, dar mi-am amintit tarziu sa o stopcadrez!

Saptamana faina!

[22.05.17 07:54:47]

@nicole33:

Da, sunt mai multe terase acolo pe malul Marii Negre. Ospatarul era depasit de abundenta de comenzi si era tare dezorganizat, haotic. A urcat la greu borcanele, adica farfuriile!

Poate cand serviciile corespund si prinzi locuri la umbra, e sublim!

Multumesc de lecturare, saptamana faina!

Lucien
[27.05.17 08:30:11]

Interesantă alegerea numelui acestui local. Korona înseamnă coroană și ar avea legătură cu castelul alăturat al reginei. Problema este că acest cuvânt este folosit în spațiul transilvan (influențe cezaro-crăiești): sunt zeci/sute de pensiuni cu acest nume, sau vechi nume purtat de Brașov, un tren Brașov-Budapesta, o monedă etc., dar poate că e mai șic și mai autentic bulgăresc să scrii așa.

[27.05.17 10:41:05]

@Lucien:

Este un restaurant Korona (Coroana) chiar in interiorul Complexului de la Balcic din care face parte si Castelul Reginei Marinei. Este posibil ca acela sa fi fost bucataria domeniului si nu cel unde am servit, desi ele sunt la 100 metri diatanta, iar informatia mi se pare neclara.

adrianbogdan, Dan&Ema, Ioan Raita, Lucien, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balcic şi împrejurimi?: