ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2017
    MAY-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Spre Palermo, cu Ryanair

Am platit dus-intors, in jur de 60 de euros. Apoi, am mai dat inca 20 de euros in plus, fiindca am vrut prioritar, respectiv locul 1A, ca sa am loc la picioare, si sa fiu sigura ca nu stau la mijloc. Acest loc mi-a asigurat imbarcare prioritara, am avut o vedere excelenta asupra marii, apropiindu-ne de Palermo, iar la iesirea din avion, am fost prima la ghiseul de control pasapoarte.

Insa data viitoare, voi lua 2 F. Este loc pentru picioare, nu te deranjeaza nimeni in fata.

De pe 1A am vazut si auzit tot ce faceau si vorbeau stewardesele, am asisitat la inchiderea usii, deschiderea ei, am putut vedea cine s-a dus la toaleta, etc.

Din Bucuresti, zborul a plecat cu ceva intarziere. Eu eram deja in avion, si am vazut de ce au intarziat. Pe ultimii pasageri, i-au tinut la coada, in picioare, la scara avionului, cam 20 de minute. Au venit din aeroport, si o cautau, cu listele, pe o anumita individa care trebuia sa stea pe locul 24 F. Nu era acolo. Dar era pe 25 D. Nu am inteles care a fost problema cu ea. Probabil, ceva legat de bagaje. Si asa, au intarziat un avion...

Zborul a fost in regula. Domnisoara pilot (o blonda tinerica) a decolat si a aterizat foarte frumos. Dealtfel, de cate ori am mers cu Ryanair, niciodata nu am vazut o aterizare proasta.

Culoarul de zbor a fost undeva si pe deasupra Greciei, fiindca am primit un SMS pe Vodafone: Bun venit in Grecia! Nu am vazut pe unde zburam, deoarece era innorat. De-abea deasupra marii a inceput sa se insenineze si astfel, ajungand deasupra Siciliei, prin nord, desci eu avand locul 1 A, aveam coasta in stanga mea.

Mie mi-au dat lacrimilie vazand atata frumusete. Poate ca nu am mai zburat niciodata atat de mult de-a lungul unei coaste atat de frumoase, cu munti, dantelarii, golfuri si insulete. Se vedea marea cea albastra, cu oaze de turcoaz. Din avion, parca priveai direct fundul marii.

Voi reface curand acest drum, peste doua saptamani, cand sper sa fie senin. Il voi reface, doar ca sa mai vad peisajul acela de vis.

In aeroportul Palermo, am iesit fara dificultate, luand liftul pana in sala unde soseau bagajele (in cazul meu, nu aveam...). Dupa ce-am trecut de usile cu "asteptaciosii", am gasit ghiseul de vanzari de bilete pentru autobuz (10 euros, dus - intors: ii spui data exacta de intoarcere! altfel, un bilet doar dus, costa 6 euros). Autobuzele shuttle Prestia e Comande, sunt in dreapta. Pana la autobuz, au incercat sa ma abordeze si cu taxiul. Am inteles ca era 7 euros (probabil, de persoana). Nu am acordat atentie.

Pana in Palermo, Gara Centrala, am facut 50 de minute. Se merge pe malul marii (va sfatuiesc sa va asezati in stanga). Autobuzul face diverse opriri. Cele mai importante sunt Politeama si Stazione Centrale.

La intoarcere, este indicat sa se ia autobuzul chiar din Stazione Centrale. Fiindca pe drum, am vazut ca nu a putut urca toata lumea, fiindca nu mai erau locuri.

In Palermo, biletul simplu de autobuz costa 1,40 euros cumparat din statie. In autobuz, costa 1,80 euros. Noi am cumparat giornalieri, care costa 3,50 euros pe zi.

Am mai folosit autobuzul turistica: 20 de euros pentru 24 H.

Navetele gratuite (niste microbuze bej) sunt rara avis. Nu le-am vazut decat intr-un singur loc.

Autobuzele turistice circula exact conform programului. Cele normale, nu stiu... Se pare ca e ca la noi: cand da domnul!

Trimis de cristina47* in 19.05.17 17:46:36
    Validat / Publicat: 19.05.17 20:55:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Sicilia... Muntele Peregrino

[19.05.17 17:51:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Palermo, regina Siciliei, PALERMO" (deja existentă pe sait)

Costi
    [19.05.17 22:16:57]

@cristina47:

Am câteva observații de făcut.

Prima ar fi aceea că ai prins gustul plimbărilor cu Ryan Air, mai ales în spațiul italian.

A doua ar fi cea pornind de la afirmația:

... am primit un SMS pe Vodafone: Bun venit in Grecia!

din care trag concluzia că ignori cererile stewardesei și nu treci telefonul pe modul „avion”.

A treia observație privește fotografia P03. Ceea ce se vede acolo, ca și în P12, este Isola delle Femmine. Tot așa se numește și localitatea dim peninsula din dreptul micii insule, care este situată între Palermo și aeroport, așa cum se poate vedea pe această hartă.

De asemenea, trag concluzia că ți-a plăcut foarte mult Palermo, din moment ce vrei să te întorci așa repede acolo!

Călătorie plăcută!

Ai fost la Monreale? Dacă nu, du-te neapărat să vezi catedrala!

cristina47*AUTOR REVIEW
    [20.05.17 15:49:56]

@Costi: Buna, Costi.

Am prins gustul calatoriilor cu Ryanair fiindca am sansa sa stau in Bucuresti, si opereaza zboruri cu Italia (cele mai multe), Germania, Belgia, Anglia, Irlanda, Grecia si Timisoara. Mi se pare cea mai buna companie de lowcost care opereaza la noi.

Am vazut ca angajeaza (si formeaza) insotitori de zbor in Timisoara, Cluj, Bucuresti si Iasi. Asta e semn bun. Se extind.

Nu am dat pe modul avion telefonul Vodafone. Am uitat. Doar cu telefonul Telekom m-am conformat.

Insa, nu s-a intamplat nicio catastrofa. Asta nu inseamna ca recomand sa faceti ca mine.

Insula aceea se vede excelent din avion. Multumesc pentru informatii si pentru link-ul atasat (harta).

Am fost si la Monreale, si la Mondello, intr-un "vaj", cu masina unei doamne, care locuia pe aceeasi strada cu noi, si s-a oferit sa ne duca. Ne-am imprietenit, pe loc, auzindu-ne vorbind romaneste. Noi eram in balcon, ea plimba catelusul. Si dupa bunul obicei din Sicilia, am inceput sa stam de vorba (ea ne-a abordat, prima).

Elissa
    [28.05.17 08:09:23]

@cristina47: excelent articolul și extrem de util. Cred ca impresiile "traite"de un turist, deși de multe ori subiective, sunt de folos celui care nu a călcat niciodată prin locurile respective Plec și eu în Sicilia peste ceva timp și aștept continuarea.

[12.06.17 20:47:28]

@cristina47: Foarte dragut si totodata util articolul tau asa ca l-am marcat la favorite. Scris cu umor si sinceritate ca doar asa te-a prins @Costi cu telefonul, in concluzie, votat cu mare placere.

cristina47*AUTOR REVIEW
    [13.06.17 20:39:33]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri si pentru toate ecourile frumoase.

cristina47*, Elissa, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Palermo, regina Siciliei: