ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2017
ÎNSCRIS: 03.08.15
APR-2017

la PMM* = 118 USD

YVE Hotel Miami Downtown

Dupa ce am plecat din Everglades, ne-am indreptat catre hotelul unde urma sa stam trei zile, pana la plecarea catre urmatoarea destinatie: Playa del Carmen.

Am ajuns rapid, dupa doar 45 de minute de condus si vreo 2 USD taxe de drum (colectate electornic) si ceea ce mi-a placut foarte mult a fost ca iesirea de pe autostrada ne-a scos la aproximativ un kilometru de hotel, fix in centrul orasului.

Am parcat masina in cea mai apropiata parcare acoperita, situată la 3 minute de mers si ne-am indreptat incet catre hotel, mai erau vreo 20 de minute pana se permitea sa facem check-in. Da, ciudat, la ambele hoteluri la care am fost in state au aceeasi politica: cazare incepand cu 16:00 si decazarea pana la 10:00 - 11:00. Am fost cazati la ultimul etaj, al 16-lea si veti vedea in fotografii, era cea mai scunda cladire din zona.

Am cautat destul de mult timp sfaturi unde sa luam hotelul astfel incat sa fim destul de aproape de obiectivele turistice si am ajuns la concuzia ca acesta ar fi cel mai bun. Chiar daca era destul de scump, aproximativ 150 de euro/ zi si pe langa asta mai plateam 9% taxe si inca 25 de euro pe sedere (“resort fee”) avea o nota buna pe booking si a bifat toate casutele din lista noastra. In estrasezon am vazut costuri de la 80 de euro in sus.

Camera a fost de dimensiuni potrivite, in jur de 20 de metri patrati, in schimb foarte inalta, iar punctele ei forte au fost patul de 1.8 metri latime si vederea. Cu toate ca am avut camera cu vedere spre oras, spre American Airlines Arena, se vedea zona Bayside Marina si putina apa. Am aflat ulterior ca upgrade-ul pentru o camera cu vedre la mare se merita din plin, vederea fiind extraordinara seara. Eh, ramane pe data viitoare. :)

Spatiul de depozitare a fost suficient pentru doua genti mari, tot acolo erau seif-ul, fier si masa de calcat si un feon.

Baia era destul de ingusta, cred ca asta ar fi un minus pentru hotel.

Aerul conditionat a functionat perfect pe toata durata in care am stat aici.

Barul si restaurantul de la parter trebuie incercate! Peste 10 feluri de bere craft, cocktailuri impresionante si mancare foarte gustoasa, dar preturile au fost destul de mari, plus ca puneau 18% bacsis (dar puteai micsora sau mari procentajul). O bere si un pahar cu vin ne-au costat 18 USD, destul de scump si pentru Irlanda. Avantajul ca in acea taxa de “statiune” in fiecare zi intre 17:00 si 19:00 aveam bautura zilei gratis pentru amandoi, dar de doua ori am ratat-o :).

Locatia... fenomenala. Vorba aia: location, location, location!

Bayside Marina - fix peste drum. O zona promenada, shopping si restaurante, un port de unde se pleca in excursii cu barca.

American Airlines Arena - la 5 minute de hotel. Stadionul celor de la Miami Heat, concerte etc. Am ajuns al doua zile dupa ce acolo au jucat cu Cleveland Cavaliers, ar fi fost magic daca am fi putut vedea duelul dintre fosta si actuala echipa a lui Lebron James.

Marlins Stadium - la 40 de minute de mers se afla stadionul de baseball.

Wynwood walls - la 40 de minute de mers pe jos, sau 5 minute cu autobuz gratis. Grafiti, arta “de strada” in care vrei sa faci poze oricarui perete sau colt de cladire, zona hipster cu mancare buna, baruri si cafenele de nota 10.

Miami Beach - 2.5 usd cu autobuzul sau 10 minute de condus cu masina.

Parcari sunt peste tot in jurul hotelului si nu numai, dar sunt scumpe! 4 USD pe ora, dar au si pachete de weekend, 5 USD/zi, pachete de seara, intre 18:00 si 06:00 5 USD...

Transportul in comun:

Statii de autobuze erau in fata hotelului, iar unele vehicule care aratau retro erau gratis, puteai merge cu ele in toata zona centrala.

Statia de metrou de suprafata Government Centre era la 15 minute de mers, iar de acolo pana la aeroport se fac 20 de minute, astfel, in maxim 45 de minute te-ai decazat si ajungi la terminal. Se poate ajunge foarte usor in cartierele Little Havana, Coral Gables...

Metrom-Over, sau Metro-Mover sunt un soi de metrou de suprafata, niste vagoane electrice fara conductor/ mecanic, care transporta gratuit persoane in zona centrala. Chiar daca acopera doar 7Km de traseu, ajung la intervale scurte, ofera wireless gratis si in momentele in care nu circula din diferite motive tehnice, sunt puse la dispozitie autobuze.

Concluzii:

Recomandam din toata inima acest hotel sau oricare in aceasta zona!

Daca veti sta cateva zile doar in Miami (si nu numai), nu inchiriati masina, nu se merita! Sistemul de transport este atat de bine pus la punct, incat mai bine luati o cartela cu internet, stati cu google maps pentru ca are o acuratete incredibila in a estima programul autobuzelor. Noi am stat mai mult cu masina in parcare, le-am cautat pe cele mai ieftine si cele mai bune pachete de noapte/ weekend, si tot am platit vreo 50 de USD pentru 3 zile. Asta, pe langa costul masinii de aproximativ 50/ zi. Data viitoare ma voi informa mai mult legat de transportul in comun.

Trimis de ascarlat in 18.05.17 22:02:01
Validat / Publicat: 18.05.17 22:53:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascarlat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 118.15 USD pe cameră

ascarlat [18.05.17 22:30:27] »

Coordonatele GPS sunt acestea:

25°46'34.0"N 80°11'17.2"W

25.776100, -80.18810

webmasterX [18.05.17 22:51:40] »

Mutat în rubrica "YVE Hotel Miami Downtown, MIAMI" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

mishu [18.05.17 22:57:41] »

@ascarlat: Start vot! Si ma bucur deoarece imi place destinatia, nu stiu daca voi ajunge pe acolo astfel incat ma bucur de ce citesc si vad in poze.

Felicitari, votat cu mare drag.

ascarlat [19.05.17 00:07:01] »

@mishu: Multumesc! Da, Miami este... special, diferit (in bine) fata de multe zone din SUA. Am plecat cu idei preconcepute, dar multe din ele mi-au fost infirmate si da, m-as intoarce cu drag la Miami. Doar ca este cam scump. Voi scrie curand urmatoarele impresii din vacanta care abia a trecut.

Vorba lui J. R.: Never say never! Nici eu nu credeam ca voi ajunge prin state, dar niste review-uri extraordinare citite aici, o oferta buna de zboruri si multe saptamani de citit, m-au determinat sa ajung.

webmaster [19.05.17 07:51:42] »

Aurici [19.05.17 15:31:23] »

@ascarlat: Eu nici atât nu cred că ajung pe-acolo pentru că am o problemă la cap din cauza zborului lung, dar mi-aș dori tare. Îmi plac pozele, îmi place cum ne povestești... poate mă fac bine totuși, pentru că ce importanță are dacă zbori o oră, sau două, sau nouă...

ascarlat [20.05.17 13:38:41] »

@Aurici: mulțumesc.

Pentru zborurile lungi caut avioanele de ultima generație (Boeing 787, Airbus 350) deoarece presiunea in cabină este mai mică, aerul este mai umidificat, zgomotul este considerabil mai redus și nu în ultimul rând, ecranul tactil funcționează bine și nu simt cum persoană din spate împunge in scaun. Toate acestea contribuie la un zbor mai liniștit și nu mă resimt a două zi, senzația de jet lag este mult redusa.

ascarlat, Aurici, mishu