ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2017
ÎNSCRIS: 27.09.10
AUG-2016
4 AD. + 2 COPII -- v: 15, 18

Marea fara valuri

COMPLEXUL este alcatuit dintr-un hotel de 3 * situat pe deal si cateva corpuri de cladiri cu apartamente si studiouri, nou construite, aflate pe malul marii.

Ma voi referi la studiouri, unde am fost cazati. Curate, spatioase, mobilier, lenjerii, totul de foarte buna calitate, se vede mana scandinava. Foarte avantajos pentru familiile cu copii mici, plita cu inductie, vase speciale, vesela, tacamuri, fierbator de apa, filtru de cafea. Balcoanele foarte mari, vederea superba spre mare. Baile foarte spatioase, toate aceesoriile de buna calitate, prosoape schimbate la cerere. In studiouri, pe langa patul foarte mare cu saltele impecabile, mai este si o canapea mare pentru relaxare, cu o multime de perne. Televizorul led, nou. Spatii pentru depozitat hainele, destul de limitate, rafturi si umerase, totul deschis, mobilierul Ikea in intregime, inclusiv balconul.

RESTAURANTUL este bine structurat, cu trei usi pentru acces, in trei locuri diferite, astfel incat este facil de ajuns si dinspre bar, si de la scarile de afara, si de pe terasa, fara a inconjura si a pierde timp. Mobilierul este si aici de calitate, la fel vesela, peste tot pe terasa sunt vase cu flori, in restaurant sunt instalatii de aer conditionat.

Nu voi insista prea mult pe mancare, bauturi, fructe, sunt tipic bulgaresti, dar proaspete, ai ce alege chiar si mai pretentios fiind, am remarcat iaurturile naturale, semintele, fructele uscate, unele prajituri, sucurile naturale de mere, doar la unele mese, seri tematice foarte reusite, cafea de mai multe sortimente, si la dozatoare, si la termos.

PISCINELE sunt 2 pentru adulti, foarte mari, curate, sezlonguri mai mult decat suficiente, salvamari la ambele, este si piscina pentru copii, frumos amenajata.

Toboganele sunt un plus pentru acest resort, nu sunt spectaculoase, dar e un loc unde se poate petrece timp, pentru ca PLAJA... si am ajuns la aspectul cel mai putin placut, din punctul meu de vedere.

Plaja este destul de restransa ca si suprafata, sunt sezlonguri limitate, iar nisipul e adus, pentru ca in unele locuri, am vazut dedesubtul lui, piatra. Se vede peste tot in resort ca s-au straduit foarte mult sa amenajeze locul, fiind o zona stancoasa, avand la dispozitie, golful, cu apa mica la mal. Iar MAREA, tinand cont de golful respectiv, nu are un singur val, nu am auzit valurile. Este foarte avantajos pentru familiile cu copii mici, o spun din nou, desi intrarea in apa este pe o portiune de cativa metri, cu pietre. Noi am avut de acasa papuci speciali, achizitionati tot datorita informatiilor postate de turisti.

Sezlongurile si umbrelele pe plaja sunt gratuite. Pe plaja exista si un bar, cu cateva variante pentru all inclusive, sucuri si bere la dozator, la fel cafea, pizza, cartofi prajiti, inghetata ambalata, o singura varianta, Exista toalete pe plaja, in capatul barului, nu prea grozav intretinute, dar au apa, hartie.

Demn de apreciat mi s-a parut faptul ca peste tot in resort intalneai dozatoarele cu dezinfectant pentru maini, la bar, piscine, restaurant, langa lifturi, mi s-a parut o idee ingenioasa si care te scapa de multe necazuri, pentru ca intr-adevar se foloseau mereu.

Resortul se intinde pe o suprafata relativ mica, sunt multe scari peste tot, pentru cei ce doresc miscare dupa masa, dar si multe lifturi, concepute inteligent, astfel incat nu exista zona neacoperita.

In cladirea de pe malul marii exista un magazin cu imbracaminte, o sala de sport cu cateva aparate, care era destul de des folosita, din fericire, in cladirea restaurantului exista un mic marchet, salon de manichiura, pedichiura, masaj. In zona receptiei, cateva masinute pentru copii mai mici.

Parcare acoperita la subsolul cladirii de pe mal, cu foarte mare capacitate. exista o parcare si in zona receptiei, in aer liber. Resortul este unul sigur, are bariera, paznic, dar pentru persoane tinere si dornice de distractie, nu ar fi locul potrivit. Este mai mult pentru odihna, relaxare, plimbare tihnita, lectura, reincarcare de baterii, pentru meditatie.

Recomand cu caldura celor ce se regasesc in randurile de mai sus!

Vacante minunate tuturor, dragilor!

Trimis de tumisfabu in 16.05.17 19:46:12
Validat / Publicat: 16.05.17 21:00:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Gergana, Kaliakra standard, Kaliakra Superior, Nisipurile de aur - Sentido Golden Star, Sunny Beach - Riu Evrika Beach

VIZUALIZĂRI: 1894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tumisfabu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 nori

marianasf
[16.07.17 18:57:57]

@tumisfabu: Buna, noi avem un studio standard, 2 adulti si un copil de 11 ani. Aveti idee daca toate studiourile au vedere la mare, am citit la cineva ca a primit chiar si fara balcon.

Multumesc.

tumisfabuAUTOR REVIEW
[16.07.17 21:03:48]

@marianasf: Buna, din cate am vazut eu, nu exista nici un studio fara vedere la mare, in nici unul din corpuri. Fara balcon, nici atat! Ca sa iti poti face o idee despre cum sunt dispuse camerele, in poza mea nr. 2 este strada, singura din resort, in stanga ei sunt dispuse cladirile, pe partea dinspre strada se intra in camere, sunt holuri exterioare, iar in partea opusa a cladirii sunt balcoanele, toate cu fata spre mare. Si ce balcoane... nu am avut nicaieri asa calitate a materialelor, asa un spatiu generos! Intr-adevar, la unele etaje nu este vedere totala spre mare, fiind obturata (vederea) de camerele din corpul de apartamente. In rest, alte intrebari??? Sejur placut va doresc!

marianasf
[16.07.17 22:58:25]

@tumisfabu: mulțumesc pt raspuns. Aveam emotii cu acesta vacanta. Să sperăm că o să fie ok. cei de la agenție nu ne spun foarte multe. Eu am presupus că trebuie să aibă măcar balcon camera dar am citit că sunt unele cu vedere la parc fără geam si doar usa de acces din sticla. Asta mă inspainanta. O să vedem.

tumisfabuAUTOR REVIEW
[17.07.17 18:29:56]

@marianasf: Nici noi nu am avut prea multe detalii de la agentie si desi am cautat informatii pe mai multe saituri, nu am reusit sa ma lamuresc decat la "locul faptei", altfel era o nebuloasa totala. Deci, cu vedere la parc sunt doar camerele duble, nu suitele. Este o cladire de 3 stele in parc, are doar camere duble, iar suitele, apartamentele, sunt doar in cladirile noi de pe malul marii. Daca ai rezervata suita, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Sa stii ca si eu mi-am facut o mie de probleme pana am ajuns acolo, l-am terorizat pe agentul nostru de turism, credeam ca nu o sa-mi mai raspunda la telefon! Daca mai ai intrebari...

marianasf, tumisfabu
Alte impresii din această RUBRICĂWhite Lagoon Hotel [Tuzlata]: