ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2017
DIN: Zalau
ÎNSCRIS: 03.01.17
MAY-2017

Pastravaria Alex

Fiind in Maramures si vazand de 1 Mai o stire la un post de televiziune despre aceasta locatie ne-am hotarat sa poposim la aceasta pastravarie pentru a lua masa de pranz.

Locatia este una deosebit de frumoasa, situata intre localitatea Mara si Muntii Gutai.

Am ajuns acolo in jurul amiezii si toate mesele de afara erau ocupate, inauntru erau locuri libere, dar fiind vreme frumoasa eram hotarati sa stam afara, chiar cu pretul unei asteptari pana se elibereaza o masa. Pana la urma am avut noroc, la o masa erau niste prieteni care ne-au invitat sa stam cu ei.

Am luat loc la masa, in aproximativ 5 minute ni s-a luat comanda si in alte 5 minute pastravul era pe masa. Probabil il pregatesc fara comanda prealabila pentru ca din cate am observat este o locatie destul de vizitata si are trecere.

Am comandat trei pastravi, doua garnituri de mamaliga, doua sosuri, o apa plata si o cafea, cost total 97 de lei. Mancarea deosebit de gustoasa, probabil cel mai bun pastrav pe care l-am mancat vreodata. Painea servita era paine de casa, la fel si mamaliga, facuta din faina de malai de casa.

Fata care ne-a servit, foarte draguta, cu zambetul pe buze, nu parea profesionista in ale servitului dar era foarte amabila. Probabil localnici din zona.

Timpul de asteptare al notei de plata a fost mai mare decat am asteptat dupa mancare. A trebuit sa cerem nota de doua ori. Am pus acest incovenient pe seama faptului ca era foarte multa lume la momentul respectiv, chiar erau care asteptau sa se elibereze mese.

Una peste alta o locatie frumoasa, cu un pastrav la gratar delicios, care merita vizitata daca va aflati in trecere si nu numai.

Trimis de Linux in 16.05.17 13:41:26
Validat / Publicat: 16.05.17 14:11:56

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Linux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

haiduc
[16.05.17 16:13:19]

@ webmasterX

- Reviewul trebuie mutat la rubrica "

Unde mâncăm în Maramureş? " unde mai sunt reviewuri la aceasta locatie.

- Desigur si votat cu amintiri.

Dana2008
[16.05.17 17:18:51]

Felicitari pentru articol! Fotografiile sunt frumoase!

Arata foarte bine portia de pastrav!

Daca vom avea drum prin zona vom incerca si noi acest acest preparat despre care spui ca probabil a fost cel mai bun pastrav pe care l-ai mancat.

Calatorii placute!

p.s. trebuie sa dai explicatii la fotografii

LinuxAUTOR REVIEW
[16.05.17 17:29:59]

@Dana2008: Multumesc, insa trebuie sa aveti in vedere faptul ca este o locatie aglomerata si trebuie sa va inarmati cu rabdare

Probabil in alte zile nu este asa, dar Duminica a fost foarte multa lume

[16.05.17 18:34:30]

@haiduc: ba din contră, review-rile de acolo le-am mutat aici, în această rubrică! (sunt mai utile dacă sunt fiecare în rubrica sub-ZONEI proprii din Maraumureș)

Mulțam, oricum, de sesizare!

Dana2008, haiduc, Linux
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Desești-Mara? :