ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2017
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAY-2017
colegi
20 AD. + 10 COPII -- v: 7-14

Haideți la plăcinte coapte pe lespede! la Mama Luță din Ampoița, jud. Alba si apoi la o plimbare prin Cheile Ampoitei, la Pietrele Ampoitei

Despre gustoasele plăcinte de la Mama Luță s-a vorbit în grupul nostru iar noi fiind în zonă nu trebuia sub nicio formă să le ratăm.

Pentru că trebuia să ne oprim pentru prânz între cele două vizite programate pentru ziua de 1 mai, una la Râpa Roșie și ultima din excursia noastră, la Cheile Turzii, am inclus în traseu și o oprire la Pensiunea "Izvorul Muntelui" sau "La Mama Luță ".

Am ajuns aici, ghidați de GPS, pe la orele prânzului. Pensiunea nu se află la șosea, trebuie să traversați un pod cu mașina sau nu, noi am lăsat mașinile înainte de pod, am traversat podul pe jos și am intrat pe o poartă din lemn pe care era afișat orarul Pensiunii Mama Luță: marți - duminică între orele 10:00 - 22:00. După ce am traversat podul, am ajuns într-o parcare largă, frumos amenajată cu bucăți de stâncă albă. Aici este montat un indicator spre Pensiunea Izvorul Muntelui (Mama Luță) [...]. Aceasta, pe lângă restaurant, ofera cazare în patru cabane.

Înaintând, observ cărările cu pietricele, copaci deși, flori aranjate în trunchiuri de copaci, ghivece cu flori, amfore, felinare așezate pe suporturi clădite din pietre, bănci cu mese din lemn, o fântână cu cumpănă decorativă făcută din lemn lăcuit, o altă fântână decorativă cu pietre zidite și partea superioară cu lemn și decorată cu flori, poduri peste un râu care străbate curtea, terase.

Așa, încet, ajungem la restaurant, intrând pe scările din piatră pe terasa unei cabane din lemn, decorată rustic, unde în față este recepția iar în stânga este ușa restaurantului.

Pentru că noi nu ne-am cazat acolo, vă voi spune doar despre restaurant.

Restaurantul te cucerește, pe lângă bucatele gustoase, cu interiorul care degajă căldură rustică dată de combinația dintre lemn și piatră cu elemente traditionale: vase decorate manual, prosoape cusute de mână, un cuptor, decoratiuni din lemn si radacini frumoase, lacuite.

La masă noi am comandat: ciorbă de fasole cu ciolan care a fost servită cu smântână și ardei iute - eu am consumat acest preparat și pot să vă spun că este gustos (12 lei), cartofi prăjiți cu brânză (4,50 lei) cu șnițel de pui pane (10 lei) - o porție mare, foarte bună, după aprecierile fiului meu care a mancat aproape tot din farfurie. În timp ce la masa noastră așteptam prânzul, la o altă masă, colegele care mâncau plăcinte, ne-au asigurat ca sunt gustoase, ele optând doar pentru plăcinte la pranz.

Am fost serviti cu amabilitate si intrebati in timp ce consumam bucatele comandate daca totul este in regula, daca ne place... personalul are grija de clienti sa se simta bine, sa revina.

Pentru că porțiile au fost mari, noi, la masa noastră, am cerut ca plăcintele, pentru care am ales locația, să fie împachetate pentru acasă. Noi am comandat: plăcinte cu mere (5,50 lei), plăcinte cu brânză și șuncă (7 lei), plăcinte cu brânză sărată (4,50 lei), plăcintă cu brânză dulce (4,50 lei).

Plăcintele comandate de mine au fost cu mere și cu brânză dulce. Cu toate că le-am consumat acasă după câteva ore, au fost foarte bune, coapte pe lespede, nu gretoase ca cele prajite în ulei.

Nu am fotografiat mâncarea, ca să nu deranjez, am fotografiat în schimb bonul meu și cel cu plăcintele comandate la masa noastră.

Am ieșit prin curte cu copiii pentru că nu aveau stare să aștepte mâncarea.

Curtea este frumos amenajată cu pietre înconjurând un mic lac, cu foișoare din lemn îmbrăcate în verdeața plantelor cățărătoare, asigurând intimitate, multe bănci cu mese așezate la o distanță suficient de mare unele de altele acoperite de umbrele. Este un cadru foarte bine orientat spre relaxare si discretie.

Pentru copii sunt leagăne din lemn, tobogan din lemn, nisip, două roți de cauciuc atârnate cu lanțuri, casute si minitobogane din plastic, galetuse, lopatele, biciclete.

Aici copiii se pot bucura de prezența mai multor animale îngrădite: păsări de curte, cai, un măgar, capre, oi, căței și pisici.

Vă recomand plăcinte de la Mama Luță, iar dacă aveți timp să le savurați în decorul de poveste, nu veți uita aceasta experiență. Noi intenționăm să revenim în această vară să mâncăm plăcintele calde!

Obiective turistice în apropiere

De aici am plecat să vedem Cheile Ampoitei, care le-am văzut din mașină, am crezut că se pot parcurge pe jos ca în Cheile Turzii, dar nu sunt amenajate pentru promenada, trcerea este doar cu șosea pentru mașini. Am fost până în capătul Cheilor, la Peștera Liliecilor care este închisă.

Am văzut pe același drum, la poalele Muntilor Trascau și grandioasele Calcare de la Ampoița sau Pietrele Ampoiței, trei megaliti din calcar alb care contrasteaza cu panta verde care o inconjoara. Cel mai mare are o înălțime de 25m.(in unele locuri scrie 44m.) și un diametru de 200m. Multe legende circula in legatura cu miserioasele pietre de calcar aparute din neant, mai mult sau mai putin verosimile, le gasiti aici: http://romaniamegalitica. blogspot.ro/2011/04/portaluri-spre-alte-dimensiuni-diavolul. html

Pericolele care ameninţă rezervaţia le reprezintă exploatarea calcarelor, ca o sursă ieftină de “piatră de var”.

Nu am coborât din mașini să urcăm până la ele, ne-am menajat pentru parcurgerea traseului din Cheile Turzii, ultimul obiectiv turistic al excursiei noastre.

Trimis de Dana2008 in 15.05.17 09:52:43
Validat / Publicat: 15.05.17 12:10:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IGHIU [AB].

VIZUALIZĂRI: 3861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Pensiunea "Izvorul Muntelui" sau "La Mama Luță "

[15.05.17 12:09:25]

Mutat în rubrica "Valea/Cheile Ampoiței, ALBA IULIA" (nou-creată pe sait)

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[15.05.17 14:10:32]

@webmasterX: Scuze! Chiar nu știu cum de mi-a scăpat!

Dan&Ema
[15.05.17 21:33:30]

@Dana2008:

Continuarea mult asteptata din aceasta zona de vis. Felicitari!

[16.05.17 06:52:27]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos!

[16.05.17 16:14:33]

@Dana2008: Tare mult am inghitit in sec la acele placinte si chiar daca nu ni le-ai pus in poze, multumim ca ne-ai crutat, nu am putut sa nu mi le imaginez.

Nu am comentarii astfel incat felicitari, votat cu mare drag.

[17.05.17 08:28:49]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Merită să faceți o vizită pe acolo să le mâncați în decorul deosebit al Pensiunii!

Nu am pus poze pentru că până m-am trezit să le pozez, la masa cealaltă, plăcintele erau începute iar la masa noastră toată lumea le-a luat la pachet.

Când am ajuns acasă, după ce le-am mâncat​, mi-am dat seama că nu le-am fotografiat! ????

Mai mergem în vară și o să adaug atunci noi fotografii la postarea aceasta dacă este posibil.

Călătorii plăcute!

Dan&Ema, Dana2008, mishu