ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2008
ÎNSCRIS: 18.07.08
MAY-2008
[?] AD. + 2 COPII

Vacanta reusita = prieteni + iubita/sotie [+copii]+ Iazurile Bucovinei = relaxare si distractie

Sofia Vicoveanca

Am fost invitat la aceasta pensiune in calitate de prieten. Stiam, din auzite, ca e un loc interesant dar astepta sa vad asta cu ochii mei.

Cu prietenul, la care am venit (proprietarul pensiunii), ne cunosteam de ceva vreme, in cateva randuri invitandu-ma la el. Timpul este atat de scurt insa si nu iti mai permiti momente de ralaxare (vb lu' Moromete - ''Timpul nu mai are rabdare cu oamenii''). Eram oarecum obosit fizic si psihic dupa o saptamana de munca, nu aveam chef de nimic, nici macar sa raspund acestei invitatii. Sambata dimineata am urcat totusi in masina, cu inima plina de indoieli si cu regretul somnului de sambata, pornind spre Cacica. Am ajuns in 2 ore (Iasi-Cacica) drumul fiind placut si destul de interesant.

Zona Bucovinei este superba in toate aspectele ei. La pensiune deja era o atmosfera de sarbatoare si fara sa vreau, in uralele prietenilor, am lasat toate grijile cotidianului deoparte si am inceput sa traiesc liber si frumos. Nu doresc sa fac publica distractia de care am avut parte acolo asa incat sa ne concentram asupra pensiunii.

Curios peste masura, l-am rugat pe Alex Strugariu (sau Ioan pentru unii) sa imi prezinte pensiunea pentru a-i face publicitate in grupurile care ma reprezinta. Am vizitat astfel cele trei corpuri (si nu glumesc cand spun ''am vizitat''), experimentand pentru o clipa o diversitate neintalnita de mine in ''experientele turistice''.

Corpul Clasic - o casa cu adevarat clasica, Cabana Pescarului - localizare superba si Casa Bucovineana - trairea satului, este caracterizarea pe care as putea sa o fac in momentul de fata. Conditiile difera de la un corp la altul insa fiecare are atuurile lui. Dupa mine nu le-as clasifica niciodata. O eventuala clasificare le-ar distruge farmecul. Cel care acorda stelele este turistul, asa cum eu am acordat 5 stele fiecaruia in parte.

Sunt pensiuni si pensiuni. Unele au conditii de 4, 5 stele* dar au un aer rece. Te simti acolo intr-un spatiu gol, nu poti dormi, nu e ca la tine acasa. La aceasta pensiune totul e altfel, totul e cald, totul e primitor.

Nu mai vorbesc de spatiul verde, o vale de cativa km, amenajata in amanunt, cu doua iazuri in partea centrala si separata de un parau. Superba locatie!

Am pescuit si spre amuzamentul celorlalti chiar am prins peste. Inca ce peste! In 5 minute era eviscerat si pus la afumatoare iar noi toti salivam uitand de orice altceva. Cert e ca in alte 10 minute erau gata si mamaliguta si pestele si mujdeiul asa ca am trecut sa facem pentru cei flamanzi o saramura de crap (reteta unica fam. Strugaru).

Se pare ca am deviat de la subiect din nou:) In timp ce serveam bucatele alese am intrat intr-o discutie cu Alex si astfel am aflat cate ceva informatii utile despre pensiune. L-am intrebat de site si mi-a zis ca deocamdata e in constructie dar ca exista insa un bog de prezentare (pe care nu mi-l amintesc) iar pensiunea apare pe Google si pe alte siteuri de profil. Tarifele de asemenea le gasiti acolo (pe undeva intre 60, 70 lei) la fel si promotiile si programele speciale.

Am aflat ca se poate face tratament la salina pentru astm sau reumatism si ca exista un strand cu saramura cu plaja si tot tacamul (pe care nu l-am vazut insa) Sa nu ma lungesc la vorba, gasiti tot ce va intereseaza despre pensiune pe internet.

Pentru mine totul a fost superb, ajungand acasa relaxat si gata pentru o noua saptamana de munca. Subliniez insa ca parerea mea pesonala avuta nu in calitate de client ci in calitate de prieten. O parere in calitate de client ar fi tinut cont si de preturile pensiunii (banii pe care ii scoteam din buzunar) Sunt mai zgarcit din fire insa 60 ron i-as fi dat oricand pentru un sfarsit de saptamana ca acesta.

IMPORTANT! pentru reteta succesului trebuie sa aveti o gasca de prieteni cu care sa puteti profita din plin de ce vi se ofera (Tuicaria, iazurile, gradina, spatiu verde)

Astfel o vacanta reusita = Pensiunea Iazurile Bucovinei + prieteni (eventual iubita) + copi (sau nu, depinde) = distractie.

Din pacate acum lucrez in Bucuresti asa ca nu m-am mai intors acolo, insa trebuie sa fie superb in aceasta perioada (primavara era).

Vacante placute va urez! Enjoy experience!

NOTA WEBMASTER: iaca ditai reclama de 1 km:) Hai ca ma fac ca n-o vad, imi place cat de mult suflet ai pus in review, Nistore! . Ce n-as da sa-mi gasesc si eu un prieten care sa scrie astfel despre site-ul meu, aflat la (foarte) inceput de drum - are doar 6 luni, e 'bebe':). Ca eu fie chiar un cuvant de-ncerc sa scriu pe alte pagini despre al meu site, mi's pe loc banat / taiat / saramurat:)

PS: Nistore - nu-i cazu' meu, om cu 'printipii' - da' auzi, amanta de ce nu ti-ai putea-o duce p'acolo? :)

Trimis de NISTOR in 18.07.08 08:49:21

VIZUALIZĂRI: 3033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NISTOR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x [fără descriere]

smiley
[31.01.09 16:52:01]

Acum ceva timp vazusem, din intamplare, o postare pe alt forum de turism de pe internet, referitoare la niste amarati de turisti care au fost crunt inselati de cei de la Iazurile Bucovinei de Revelion...au stat in frig si au mancat cate un ou de caciula in prima seara...Pot gandi ca a fost rau intentionat cel cu postarea din acel forum, insa nu bag mana in foc...am intalnit multe multe multe cazuri in care insisi proprietarii de pensiuni se dau turisti, laudandu-si bordeiul Doar traim in Romania cea cu sarltatani si nesimtiti la tot coltul, sa nu uitam asta !

divio*
[06.04.09 15:51:29]

Buna,

Stie cineva daca sunt locuri disponibile pentru Pasti?

Chiar as fi interesat.

Multumesc mult pentru eventuale informatii

herysh
[05.07.09 07:29:06]

Pentru informatii despre Pensiunea Iazurile Bucovinei puteti accesa noul website http://www.iazurilebucovinei.ro. Site-ul este gata, contine foarte multe informatii despre pensiune si imprejurimi, fotografii de la pensiune si din jur. Nistore, daca te mai uiti la review-ul tau despre pensiune, fa un update in care sa incluzi linkul catre website. Mersi mult!

[05.07.09 10:44:19]

Nistor nu are cum sa modifice review-ul (se poate modifica doar in primele 30 de minute de la postare).

Insa am completat eu adresa web, in pagina pensiunii

Cristian_h*
[22.11.09 19:22:08]

cand spui Bucovina te gandesti la Sofia Vicoveanca

webmasterXY*
[22.11.09 20:15:32]

Sofia Vicoveanca sa fie....

Cristian_h*, divio*, herysh, smiley
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iazurile Bucovinei: