ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2017
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
APR-2017

Foarte nemulțumit

Hotel (Hostel) Alutus*** Mangalia: Trei stele, care nu valorează nici măcar cât una

De multe ori am am încercat o anumită supiciune, citind review-uri, în care autorii își exprimau nemulțumirea în legătură cu locurile unde s-au cazat, considerând că probabil sunt subiectivi în aprecierile lor, sau poate prea pretențioși. Cum dumnezeu nu prea bate cu parul, iată că mă aflu și eu în situația de a-mi exprima nemulțumirea pentru o astfel de situație, așa că de acum încolo, voi fi mai atent în acest sens.

Așa cum spuneam în prima parte a articolului meu ”Sărbători de Paști la Balcic”, din dorința de a ne caza de la primele ore la Balcic, am hotărât să plecăm cu o zi mai devreme de acasă, urmând să poposim o noapte la Mangalia, de unde până la destinație mai erau doar maximum două ore de drum.

Căutând pe internet cazare pentru o noapte, printr-o firmă de cazări am ajuns să rezervăm o cameră la ”Hotel Alutus***” din Mangalia. Trebuie să recunosc că prețul de 135 lei/noapte, mi s-a părut puțin cam mic pentru categoria ”trei stele” dar am pus asta pe seama faptului că ne aflam în extra sezon, și probabil din acest motiv prețul a fost redus deliberat.

Totul a fost o mare dezamgire. Ajunși la hotel recepția era goală iar pe ușă un bilet pe care scria, ”sunt în restaurant”. După ce recepționera a venit și după ce am plătit, ne-a dat cheia de la camera 102, aflând că de fapt suntem singurii cazați în hotel.

Camera era rece, dar recepționera a spus că pornește căldura, lucru pe care l-a și făcut, dar după câteva ore, timp în care am ieșit la plimbare prin oraș, la întoarcere, când ea plecase deja de la hotel, camera nu s-a încălzit. Astfel am avut o noapte de groază. Am pus peste noi mai multe pături, și ne-am învelit pe cap cu prosoape. Camera s-a încălzit abia spre dimineață când în sfârșit am putut să stăm lejer în ea.

Dimineața am constatat și faptul că apa caldă lipsește cu desăvârșire, atât la chiuvetă cât și la duș.

În ceea ce privește camera: aceasta este foarte mică, patul dublu se află între doi pereți de care îl despărțea pe fiecare parte câte un dulap tip soldat, foarte îngust. Baia foarte mică, probabil 1,25/1,25 m, avea vasul WC-ului aproape sub chiuvetă, iar dușul arăta ca un WC turcesc așa cum se va putea vedea din poze.

Nu pun toate cele îndurate în sarcina hotelului și recunosc că eu am ales locația de aceea îmi asum o parte din vină pentru că aș fi putut să merg în altă parte. Dar să te apuci seara să cauți altă cazare la hoteluri din Mangalia care toate în extrasezon sunt foarte puțin locuite, este destul de dificil.

Ceea ce m-a revoltat însă cel mai mult și ma determinat să scriu despre asta, este clasificarea hotelului, pentru că facilități precum cele de la Hotel Alutus, nu sunt demne de categoria de ”trei stele” pe care o are acest hotel. Astfel de facilități pot fi admise cel mult la unitățile de cazare de ”o singură stea”.

Din punctul meu de vedere, întrebare care se pune este, ”Cum și cine a aprobat clasificare unei asemenea unități de cazare, la categoria ”trei stele”. Mă întreb asta făcând comparația cu camera în care am stat la Hotel Selena din Balcic, care este un hotel tot de trei stele. Am postat fotografii cu camera de acolo, dar le voi poosta din nou și la acest review, pentru a se observa diferența.

De asemenea cred că și firma de rezervări ar trebui să dea seamă pentru astfel de nereguli, pentru că ei sunt obligați să verifice facilitățile pe care le oferă unitățile de cazare pe care le reprezintă.

Asta e tot. Acum, că i-am șoptit trestiei amărăciunea mea m-am răcorit, dar totuși zic, cine o mai face ca mine, ca mine să pățească.

Noroc că în Bulgaria la Balcic, a fost excelent.

Trimis de Ioan Raita in 12.05.17 13:21:51
Validat / Publicat: 12.05.17 15:15:44

VIZUALIZĂRI: 1797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Baia la Hotlul Senena***
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterX [12.05.17 15:13:37] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Alutus Hotel, MANGALIA" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

mishu [12.05.17 15:37:09] »

@Ioan Raita: Asteptam acest articol si spre bucuria mea chiar pot da si primul vot. Ce sa spun, ciudat arata si reclama, deasupra lui Alutus scrie Hotel, mai jos scrie hostel , cred ca nici ei nu erau decisi ce este , bine ca aici ati stat doar o noapte si 3 la Selena.

Iar comparatiile pe care le-ai facut prin postarea celor doua hoteluri de 3*nu fac decat sa ne doara, ca suntem pacaliti pe banii nostri (cand nu avem incotro).

Felicitari, votat cu placere, bina ca apoi v-a fost totul in regula.

webmasterX [12.05.17 15:58:25] »

@Ioan Raita: sunt poate acolo 2 corpuri de clădire distincte, unul pentru ”hostel” și unul pentru ”hotel”?

maria55 † [12.05.17 16:24:16] »

@Ioan Raita: ce pot spune acum?! ????Stii bine ca pe litoral ai doi prieteni! Pe @Maria55 si @pepsi70ro... daca-i auzit de ei!

Un PM măcar si cu un sfat tot te ajutam! Ce poate fi mai rău decât o cameră neâncalzită?! Poate doua camere????asta ca să facem haz de necaz!

Ce?! Dacă te cazai la Eforie, ce se intâmpla?! Aaaa, aveaui de parcurs 20min in plus!

Daca vreodată se mai intâmpla sa nu apelati, chiar ne supărăm!

Ioan Raita [12.05.17 17:09:00] »

@webmasterX: Locul nu este bine marcat. El se află pe prima alee pe dreapta de la sensul giratoriu, mergând spre sud, adică spre Vama Veche, la circa 25 m de șoseaua principală. Complexul Alutus, pare să fie format din trei corpuri de clădire Hotelul, un corp care am avut impresia că este destinat antrenamentelor sportive și restaurantul.

webmaster26 [12.05.17 17:11:05] »

@Ioan Raita: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=17164.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Ioan Raita [12.05.17 17:14:47] »

@maria55: Da recunosc. De asta am spus cine va mai face ca mine, ca mine să pățească. Mai mult m-am gândit la ambii prieteni despre care ai vorbit, dar într-adevăr pe de o parte am vrut să fiu mai aproape de vamă pe de alta nu am vrut să deranjez pentru o singură noapte, iar adresa lui Pepsi nu o mai aveam de nici un fel. Am luat aminte și nu voi mai greși.

Mulțumesc pentru vizită.

Ioan Raita [12.05.17 17:22:49] »

@mishu: Mulțumesc pentru vizită. Am stat 4 nopți la Selena. Problema mea este cine le-a aprobat clasificarea la trei stele. Asta mă revoltă. Așa la nevoie când trebuie să îmi așez oasele undeva pentru câteva ore nu mă deranjază disconfortul, dar vreau să știu că mi se oferă disconfort și nu altceva indiferent de preț.

Nu știu dacă noi vom ajunge vreodată să nu ne mai păcălim unii pe alții.

Ioan Raita [12.05.17 18:05:01] »

@webmaster26: 43.816783,28.580806

webmaster26 [12.05.17 18:24:04] »

@Ioan Raita: coodonatele indicate ma duc click aici.

Inclin sa cred ca nu le dadea nimeni autoritatie de construire pe pe un loc de joaca pentru copii!

Conform adresei postale ar trebui sa fie prin zona asta Click aici

Rog sa te uiti pe ambele poze poate recunosti blocurile din zona... acum daca tot ne-am chinuit sa il gasit poate reusim.

Imeginile pe street view sunt vechi din 2012... Complexul nu era pe atunci dar blouriele sigur... poate recunosti zona mai bine vizualizand imaginile respective!

Ioan Raita [12.05.17 21:51:35] »

@webmaster26: Coordonatele date de mine sunt greșite.

Hotelul, se află la circa 60-70m de la sensul giratoriu, pe prima alee din dreapta pe str. Constanței cum mergi spre Vama Veche.

Am încercat să intru cu street view dar nu am reușit. La un moment dat am ajuns în spatele hotelului pe una din strzile de pe street view.

Există hotelul pe o hară satelit.

webmaster26 [12.05.17 22:03:42] »

@Ioan Raita: Ok atunci ptr moment il plasam - aproximativ - aici

Ioan Raita [12.05.17 23:13:22] »

@webmaster26: Am văzut că pe harta pe care a-ți plasat hotelul, puțin mai jos scrie restaurant Alutus. Locul exact este în dreapta restaurantului Alutus de pe hartă.

Dan&Ema [13.05.17 09:11:34] »

@Ioan Raita:

Te felicit ca ai scris, domnule! Eu sunt unul dintre cei care spune si de bine si de rau in articolele mele despre locurile batute. Si cred ca in special criticile trebuie evidentiate in articole. Intr-o form adecenta sau virulenta, cum considera fiecare. De bine, scrie de obieci pe site-ul unitatii, importanta daca gasesti leopardul din zicala cu gardul.

Imi pare rau ca ai avut ghinionul acesta, dar incearca sa ramai cu impresiile de la Balcic. Balcic, da, Balcic! Ce frumos!

Felicitari!

Ioan Raita [13.05.17 09:55:48] »

@Dan&Ema: Mulțumesc. nu pot să gândesc altfel. Așa am și rămas, doar cu imaginile despre Balcic, iar în continuare mă gândesc la Malta unde plecăm peste două săptămâni.

Și eu cred că e bine ca lumea să mai afle câte ceva desprechestia cu gardul și cu leopardul de care vorbeai.

Să aveți parte de călătorii plăcute.

Dan&Ema [13.05.17 10:17:12] »

@Ioan Raita:

Vacanta reusita in Malta! Drum bun!

Dan&Ema, Ioan Raita, maria55, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂAlutus Hostel: