ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2017
ÎNSCRIS: 08.07.10
MAY-2017

Am aflat ca sunt german

Trebuia sa plec in delegatie pentru servici. Asa ca la fel ca-n 2011 am plecat cu 1/2 a mea. Am trecut si dormit pe centura Budapestei intr-un motel/hotel de tiristi cum nu a vazut romanica, hotel plin de romani in restaurant pt ca se mananca ieftin, mult si destul de bun.

Dar sa revenim la oile noastre. La ora 14 eram blocat in trafic pe A3 inainte de Nurenberg. I-am facut unei nemtoaice semn sa mearga pe banda de urgenta si mi-a zambit cu semn de NU. Altii treceau. Am stat blocati 2 ore pe autostrada iar nemti parea resemnati la volan. Am vorbit cu un tirist sarb care este treaba si mi-a explicat ca in fata noastra la vreo 4-5 Km este un tir rasturnat pentru ca a intrat cu viteza mare de pe bretea si s-a rasturnat pe ambele benzi. Mai aveam inca vreo 575 Km.

Faza tare, sun la hotel si le spun ca sunt blocat pe A3 si cred ca ajung pana la 24,00. Stupoare, imi spune ca nu am rezervare. Cum ma chiama... Nu se poate este inca o persoana cu numele asemanator cu al Dvs dar se numeste altfel. Ii spun firma si-mi spune ca este OK si facem checking-ul tarziu. Nu pot sa va spun cum am dat cox cu 180 la ora practic bara la bara si pe ploaie.

Intr-un final apoteotic ajung seara la ora 21,00. O receptioniera tinerica (infantila) de maxim 25 ani imi spune ca nu gaseste rezervarea. O gaseste. M-au botezat in germana: Herr Stellan. Afara ploua de rupea.

Ii spun ca vreau sa parchez masina in parcarea subterana. Imi spune ca trebuie sa verific eu daca exista locuri liber in parcare. Nu va da-ti seama ce a fost la gura mea: 4*?? eu sa verific parcarea?? cobor cu liftul. Imi spune NU trebuie pe afara, in conditiile in care ploua cu bulbuci. Ma duc cu masina, o parchez pe locul... si urc cu liftul si-i spun ca este liber.

Imi cere cardul. ?? Pentru ce?? Daca luati ceva din bar si nu platiti?? Cum sa-ti las cardul?? Dupa inca un scandal imi scrie numerele de pe card fara sa stie ca pot sa las cardul fara numerar si nu se poate efectua tranzactia. Infantila, parcarea costa 12 euro/noapte si daca nu plateam parcarea, nu puteam sa plec.

Trecem. Super camera gen Kaliakra superior pt cei care au fost in Albena. Bombonici pe perne. Daca in trecut aveau super sapunuri acum au dozatoare de sapun si sampon. In trecut am avut baie acum avem dus. Uscator de par, trei prosoape: unul de corp unul de maini si al treilea foarte mic nu-mi dau seama pentru ce era, poate pentru... Curatenia exemplara. Papuci de unica folosinta, apa minerala cu un pret urias, ce era in bar aveau niste scoruri... In pat am avut 3 perne si un pliant sa folosim ce perna vrem. A fost bestial. 1/2 le-a folosit pe toate. Mie mi-a placut una sub forma de sul care statea perfect sub cap. Camera in care am stat avea un fel de linoleum care imita parchetul. Vazut din avion dadea bine dar parca la 4* nu da bine linoleum. Noroc ca te rasfata cu altele.

Micul dejun: nici nu pot sa va spun cate erau expuse. Le vedeti in poze. In prima zi cand am vrut sa luam micul dejun. Nu am gasit nici o masa. A venit seful de sala si ne-a aranjat o masa in barul hotelului care este in continuarea restaurantului. A fost mult mai linistit decat in restaurant. Opatarul iti spune Gutten morgen te intreaba camera si-ti aduce un clondir de cafea. Foarte buna. Sucurile numai din fructe sau fresh-uri facute in hotel.

Ca hotel, ne-am simtit rasfatati. Ca zona, nu vezi nemti pe langa hotel ci toate natiile. Tot langa hotel este o gara care face legatura cu toate orasele, iesirea catre autostrada se face imediat + ca langa hotel exista Lidl, Penny si Norma. Mai departe este si un Aldi. Zona este super linistita si nu te deranjeaza nimeni. Cred ca cei din zona sunt stresati de atata liniste.

De la hotel pana in centrul Koln sunt vreo 5 statii de un tramvai (1 sau 9) care merge si subteran. Biletul este 2,80 euro dus si 1,50 euro intors. Ca o impresie generala : cineva m-a intrebat daca sunt francez, i-am raspuns ca sunt din Bucuresti in ideea de a nu spune ca sunt roman. S-a schimbat tonul discutiei. Pe strada canta un boschetar la un fel de ceaun. Ne uitam, sotia era in alta parte iar langa mine o mamaita nemtoaica imi imbalmaseste ceva in germana. Am ridicat din umeri si i-am spus : english or italian. S-a dat doi pasi la stanga. Chiar asa de naspa aratam sau aveam un rucsac in spate si a crezut ca ma detonez in multime ?? Fata de acum 6 ani mi se pare o schimbare in rau cand aud ca esti roman. In piata catedralei toti care cerseau erau ... . Ati ghicit.

Am uitat sa va mai spun ceva. Daca in 2011 am facut croaziera de 2 ore pe Rin cu 8 euro de persoana si ne-au plimbat aproape 2 ore si jumatate, acum nu erau decat croaziere de o ora si ne-au plimbat 5 Km, 3 in amonte si doi in aval. 10 minute a durat ancorarea la mal. A costat 12 euro de persoana. Pe perioada sederii a fost campionat de hokei si erau diverse echipe Rusia, Suedia Germania. Cand se intalneau se salutau nu ca la fotbal sa se ia la bataie.

Poate cei cu care m-am conversat in Albena, AFA, PM inteleg ca nu as fi putut sa fiu pe 30 la Shabla cu mai multi AFA-ceristi :)

Trimis de fanespoitorul in 11.05.17 20:21:57
Validat / Publicat: 11.05.17 21:27:17

VIZUALIZĂRI: 1170 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Super camera cu king size beds vazut din holul de la intrare.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 92.65 EUR pe cameră

[11.05.17 22:42:39]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

[12.05.17 07:47:24]

@fanespoitorul: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [12.05.17 07:57:40]

@webmaster26: Este corect pozitionat.

giuliani
    [12.05.17 11:53:32]

Incepand cu 2012 (parca) au aparut si in Germania tot felul de concetateni care nu ne prea fac cinste. Am purtat o discutie la un moment dat cu un italian care avea un restaurant si care de foarte multa vreme lucra cu romani. Se plangea din cauza faptului ca in ultimii ani au aparut tot mai multe persoane neserioase, lenese, care vor doar multi bani fara sa ofere nimic in schimb. Omul nu avea nimic contra romanilor, fiindca inainte de 2012 chiar era incantat de relatiile cu compatriotii nostri, era doar trist din cauza schimbarii. De multe ori vad si eu persoane dubioase care vb romana, moment in care trec automat pe limba germana pentru a evita tot felul de situatii penibile.

Din pacate asta este impesia mai ales in zonele mai dezvoltate ale Germaniei si eu personal nu ma simt deloc lezat fiindca stiu ca oamenii aia chiar au dreptate sa se simta putin speriati. Insa am observat totusi ca daca cunosti limba germana nu prea mai conteaza de unde esti, sau in orice caz te regasesti mult mai rar in astfel de situatii.

Un alt "pont", daca spui germanilor ca vii din Transilvania (Siebenbürgen in germana) ai toate sansele sa fii vazut chiar bine

[12.05.17 11:55:25]

@fanespoitorul: Guten Tag Herr Stellan , am citit articolul si m-am amuzat, am vazut pozele si ma intrebam oare de la ce a iesit pozele tremurate, oare a fost cafeaua chiar atat de tare? si vreau sa-ti spun ca acele prosopele mici sunt doar pentru fata, ca doar nu vrei ca dupa ce ti-ai sters mainile muncite sa folosesti acelasi prosop si pentru fetisoara? , daca ti se strica tenul si-i dai in judecata?

Cat despre ei, no comment, in rest bine ca v-ati simtit bine.

Felicitari, votat cu mare placere.

Zoazore
    [12.05.17 18:39:48]

@fanespoitorul: Coane, ce să-ți fac? Așa a picat zarul să-ți dau eu SB-ul! Și tare mă bucur! Mi-e dor de voi doi, Herr und Frau Stellan!

P08= din soia, bre! Din soia!

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [12.05.17 20:30:18]

@Zoazore: Merci. Cea mai buna leguma este porcul. In P08 langa carnati erau si felii de bacon prajit, era bestial. La noi we sunt cam full. Vorbim.

fanespoitorul, giuliani, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBest Western Hotel Koln: