ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2017
ÎNSCRIS: 11.11.09
MAY-2017

O plimbare pe litoralul bulgaresc

trecand peste statul la vama giurgiu (peste o ora - nu le mergea sistemul bulgarilor) am pornit pe 7 martie spre Burgas-Nessebar-Balcik (nu fusesem niciodata in Bulgaria).

Prima oprire in Ruse unde am admirat Dunarea...

am plecat in Burgas unde am stat la Primoritz Grand Hotel & Spa... un hotel chiar de 5 stele...

am plecat mai departe in Nessebar poate cel mai frumos oras din Bulgaria... peninsula este superba... mai ales ca acum am putut sa o vizitam in liniste si fara restrictii.

In Nessebar am stat la The MIL Hotel Melicat care are o pozitie excelenta in fata peninsulei. pacat ca hotelul nu este prea bine incalzit si aerisit... parterul este o taverna unde fumul de tigara il tai cu cutitul...

asa ca am plecat mai departe urmand soseau litoralului la Balcik - reginei la castelul Maria si ne -am cazat la hotelul Regina Maria hotel. - un hotel la care as reveni oricand... curat camere mari... incalzite... o bucatarie ok...

Trimis de peterr in 07.05.17 07:54:06
Validat / Publicat: 07.05.17 08:50:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (peterr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.05.17 08:46:52] »

@peterr: AmFostAcolo a fost creat pentru ca oamenii să poată scrie imrpesii și recomandări cât mai utile celorlalți cititori.

Gradul de utilitate este maxim atunci când impresiile sunt organizate pe secțiuni / rubrici, iar articolele au subiect clar și distinct -- când alți cititori caută informați despre acel subiect, le vor regăsi cel mai ușor în rubrica acelui subiect.

Din sejurul tău descris mai sus ar putea rezulta informații utile despre cel puțin 3 asemenea obiective - hotelurile la care ai stat. Însă aproape nimeni nu le-ar fi regăsit vreodată pierdute aici în rubrica ”Catelul Reginei Maria”, unde le-ai încărcat...

Mutat, la reorganizare, în rubrica "The Mill (ex Menabria) Hotel, NESSEBAR" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Dacă ajungi, ai putea scrie un text separat și despre celelalte două hoteluri la care ai stat -- notele pe care le-ai acorda cu aceste ocazii ar contribui la o medie mai reprezentativă a acelor obiective.

Pentru a-ți fi mai ușor, redau mai jos linkuri directe de adăugare review în rubricile celor 2 hoteluri:

Grand Hotel & Spa Primoretz / BURGAS: scrie impresii (nu a scris încă nimeni despre acest hotel!)

Regina Maria Spa Hotel / BALCIC - scrie impresii

elviramvio [07.05.17 09:53:16] »

La hotel The Mill am stat si eu anul trecut.

Sincer, restaurantul lor nu parea a fi o taverna cum spui, am mancat acolo si am fost multumiti desi suntem nefumatori, la fel si prietenii cu care am fost. Servirea a fost foarte buna si rapida, ospatarii atenti, destul de curat cand am fost noi.

In camere este un sistem centralizat de ventilatie, singurul lucru la care nu te pot contrazice este incalzirea caci noi am fost vara. Nu pricep la ce te referi cu aerisirea, are destula, chiar prea multa uneori.

Sincer, este un hotel de luat in seama din multe privinte caci are camere mari unde nu-ti julesti genunchii de mobila, parcare gratis si mare, ceea ce in Nessebar este super, este foarte aproape de zona istorica, hotelul are lift si personalul e o. k., la receptie cei cu care am avut contact vorbeau engleza (am avut la check-in o mica problema, prietenii nostri au pierdut cardul de la camera si parcare, nu a fost nici o problema, am zis ca le platim si au spus ca nu este nevoie).

Nu este un hotel de nota 10 insa este foarte bun pentru vizitarea Nessebarului istoric.

peterr [07.05.17 14:38:49] »

@elviramvio: in perioda in care am stat... parteul hotelului THE MILL martie 2017 barul de la parter era foarte populat... de aici fumul... si tot de aici lipsa de aer... poate ca nu doreau sa raceasca atmosfera...

am. avut promisiunea ca se va porni incalzirea centralizata ... dar mi s-a adus un calorifer schiop... care nu putea sa schimbe. ,,frigul din camera ".

singurul lucru... ok a fost marimea camerei, si amplasarea ei chiar in fata... peninsulei...

poate in vara o fi altceva...

elviramvio [07.05.17 15:10:23] »

@peterr:

Ori ai avut tu ghinion☹, ori am avut noi noroc????!

elviramvio, peterr
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Mill (ex Menabria) Hotel: