ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2017
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
APR-2017

Un drum care merită facut măcar o dată în viață

Am citi mai de mult pe AFA un articol al lui Aurici despre Golful Kotor și soția a fost impresionată de frumusețea locurilor, asta făcând ca această destinație să apară pe lista noastră cu locuri de văzut.

Am hotărât cu ceva timp înainte să plecăm spre litoralul muntenegrean la sfârșitul lunii aprilie, dar nu am făcut nici o rezervare pentru cazare pentru că nu vroiam să fim forțați de acest lucru și să plecăm pe orice vreme. Am făcut toate rezervările pentru cazare pe Booking, cu o seară înainte pentru fiecare loc în care vroiam să rămânem a doua zi și ne-au ieșit toate bine.

Am ales orășelul Petrovac na Moru de pe litoralul muntenegrean ca și primă locație de cazare în zonă, urmând ca de aici să vizităm toată riviera Muntenegrului.

Am mers pe următoarea rută: Reșița - Oravița - vama Naidăș - Smederevo - Autostrada A1 până la Batocina - Kragujevac - Cacak - Uzice - Zlatibor - Nova Varos - Prijepolije - Bijelo Polje - Kolasin - Podgoric (ț) a - Petrovac.

La întoarcere am venit pe același drum. Chiar dacă am vrut să venim de la Budva la Podgorica pe drumul care trece prin vechea capitală Cetinje, nu am reușit deoarece acesta era închis și se deschidea după 2 ore.

Drumul până la Smederevo prin Serbia este bun, cu petece dar fără gropi. De la Smederevo și până la Batocina am mers pe A1 care și ea este peticită aproape pe tot traseul (în special pe banda 1), restul drumului prin Serbia și Muntenegru a fost bun iar pe unele porțiuni chiar foarte bun.

Am citit mai multe articole pe AFA despre acest drum și am ajuns la concluzia că nu merită să faci drumul acesta dintr-o bucată, așa că am ales ca pentru prima seară să rămânem la Zlatibor în Serbia care se află cam la jumătatea distanței pe care o aveam noi de parcurs. Am făcut o alegere foarte inspirată deoarece în Muntenegru, dacă respecți toate restricțiile de circulație, se merge foarte încet. Dar cum drumul trece prin două canioane superbe și pe lângă Lacul Skadar este și păcat să nu fi odihnit când îl parcurgi și să nu te bucuri de peisajele superbe pe care le întâlnești.

Am ajuns așadar la Petovac na Moru, ne-am cazat și am hotărât să rămânem două nopți aici și să ne plimbăm cu mașina pentru a vizita riviera.

În ziua când am ajuns am vizitat orășelul Petovac na Moru iar a doua zi am vizitat Sveti Stefan, Budva și Golful Kotor până la Kotor prin Lapetane și retur prin tunel.

După două nopți petrecute în Petovac na Moru am ales ca următoarea noapte să rămânem în Herceg Novi de unde am făcut și o mică evadare până în Croația pentru a vizita orașul Dubrovnik.

Planul era altul dar cum vremea se strica în următoarele zile și nu aveam de gând să stăm închiși în casă pe acolo, am hotărât să plecăm spre casă și să revenim cu plăcere altă dată pentru a vizita ce nu am reușit acum.

La întoarcere am rămas peste noapte la aceeași locație din Zlatibor unde am stat și când am venit, iar pe drum am vizitat Podgorica și ne-am bucurat de minunatul Canion Moraca.

În concluzie a fost o mini-vacanță reușită în care am apucat să vedem aproape tot ce ne-am propus, iar drumul prin Muntenegru și riviera muntenegreană trebuie văzute măcar o dată în viață.

Trimis de ungureanica in 04.05.17 14:12:36
Validat / Publicat: 04.05.17 15:48:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 25345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Sveti Stefan, Muntenegru

zlatna [04.05.17 17:03:16] »

@ungureanica: Felicitări pentru acest articol. Traseul pe care dumneavostră l-aţi parcurs la dus noi l-am parcurs la întoarcere. Păcat că vremea v-a stricat planurile. Muntenegru este o ţară mică dar cu o mulţime de pbiective turistice, nouă ne-a plăcut foarte mult acestă ţară.

Uitându-mă la poze am retrăit unele momente din concediul nostru.

Toate cele bune şi multe concedii frumoase.

AZE [04.05.17 17:25:28] »

@ungureanica: Mulțumim pentru articol cei care încă nu am fost acolo în Muntenegru si mai ales pe acest drum. Am cunoștințe care au fost de câteva ori acolo și laudă foarte mult peisajele din această țară.

Probabil (foarte probabil) ca o să ajungem si acolo măcar o dată în viață mai ales că nu este așa departe de tara noastră.

Felicitări și pentru fotografiile realizate

ungureanica [04.05.17 18:36:02] »

@zlatna: Traseul l-am ales după ce am citit review-ul vostru. Concedii frumoase și vouă.

Aurici [05.05.17 12:43:16] »

@ungureanica: Mai mult decât voturi, eu, una, mă bucur mult pentru mesaje de genul acesta: "am citit un articol al lui Aurici... " Mă bucur dacă și eu te-am inspirat și abia aștept să ne mai spui despre Muntenegru și să ne arăți poze.

La intrarea în tunelul din poza P11 ne-am oprit și noi să admirăm Canionul Moraca și să mâncăm ultima plăcintă pe care o luasem din Kotor, (și) pentru care o să mă întorc în zonă.

Știu că nu o să ajung în toate locurile în care am fost și mi-au plăcut, dar în Kotor voi mai ajunge cu siguranță. După cum spuneam trebuie să mă mai plimb o dată pe traseul Muo-Prcanj-Lepetane. Zi-mi dacă și vouă v-a plăcut pe acolo, sau am avut doar eu un click...

ungureanica [06.05.17 17:08:29] »

@Aurici: Da drumul până la Kotor pe acolo este fantastic și e păcat să îl ratezi mergând prin tunel. Mulțumim pentru apreciere și pentru că ne citiți.

petrutaa [08.06.17 14:25:00] »

@ungureanica: Buna ziua.

Imi puteti spune unde ati avut cazare in Zlatibor? Multumesc

ungureanica [08.06.17 15:11:19] »

@petrutaa: La apartments Jeca. Am scris si un review despre el.

petrutaa [08.06.17 15:35:35] »

@ungureanica: Multumesc inca o data. Fac un studiu de piata, ca sa zic asa. Plecam si noi in august spre Muntenegru.

Aurici, AZE, petrutaa, ungureanica, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre litoralul muntenegrean: