ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2017
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 16.02.14
APR-2017

Un loc minunat unde revii mereu cu placere

Anul acesta am decis să sărbătorim Paștele, pentru prima dată, altundeva decât acasă. După o atentă consultare a ofertelor site-urilor de profil am ajuns la concluzia că pensiunea ”Mugur de fluier” rămâne locul cel mai potrivit pentru mini vacanța de Paște. Și nu am greșit, pentru că ne-am simțit ca acasă. Am mai fost aici de 4 ori, în perioade diferite ale anului precum și de revelion. Și scriu acest review pentru a sublinia faptul că pensiunea ”Mugur de fluier” își îmbunătățește an de an standardele, atât în privința cazării (mocheta a fost schimbată complet, la fel centrala termică și acoperișul pensiunii) cât și a ofertei culinare. Ne-am cazat, în vacanțe (uneori in doi ani consecutivi) la pensiuni din Maramuureș, Apuseni sau pe clisura Dunării și pot afirma, în perfectă cunoștință de cauză, că sunt foarte puține unități, din această categorie, care-și mențin standardele de la an la an.

Preparatele oferite au la baza materii prime din gospodăria proprie, deci... mâncare 100% sănătoasă! Meniul de Paști a fost tradițional, foarte bogat, diversificat, oferind posibilitatea de a alege și celor care nu consumau preparate din carne de miel. Doamna Preutescu, proprietara pensiunii, a rămas la fel de exigentă în respectarea rețetelor bucătăriei bucovinene, dar și foarte atentă la detalii, începând cu șervețelele de masă ”tematice” și terminând cu minunatele suveniruri, specifice Paștelui, oferite turiștilor- oaspeți.

Foarte important de menționat: programul sejurului postat în ofertă pe internet este respectat fără abatere. Și menționez câteva puncte din program: demonstrație de încondeiat ouă (pe fond muzical asigurat de o fetiță foarte talentată), dansuri populare specifice zonei cu ansamblul artistic al Căminului Cultural Vama, taraf bucovinean.

Date fiind: amplasarea pensiunii într-un loc liniștit și suprafața mare de care dispune precum și dotările exterioare destinate agrementului, fiecare turist are posibilitatea de a-și găsi „locul” lui, fără a fi deranjat/a deranja de ceilalți/ pe ceilalți. Și copiii se pot bucura de locuri de joacă generoase. Odată cu finalizarea centrului de relaxare, oferta de petrecere a timpului va fi și mai bogată, mai ales când condițiile meteo nu sunt prietenoase. Amplasarea pensiunii la distanțe rezonabile față de majoritatea obiectivelor turistice ale Bucovinei este un alt mare avantaj. Cu ocazia sejurului de Paști am parcurs TransRarăul, care leagă valea Moldovei (din Pojorâta) de valea Bistriței (la Chiril). Am completat albumul peisajelor de primăvară din zona pensiunii cu imaginile mirifice, pe alocuri cu zăpadă, din masivul Rarău.

Ar mai fi multe de spus, lucruri pozitive, evident, despre această unitate de cazare care-și merită pe deplin clasificarea ”4 stele”. Dar acestea într-un review, după vacanța de vară. Sunt convinsă că pensiunea ”Mugur de fluier” își va îmbunătăți continuu standardele (aș sugera mărirea capacității de furnizare a serviciului de internet WiFi și introducerea în grila de programe TV a mai multor canale de sport și de filme).

Felicitări familiei Preutescu pentru strădania de a oferi turiștilor cele mai bune condiții!

Recomand pensiunea ”Mugur de fluier” tuturor celor care trec prin Bucovina noastră dragă și unică și care doresc condiții excelente de cazare și relaxare, mâncare sănătoasă și un cadru natural deosebit.

Trimis de light_constant in 02.05.17 19:32:54
Validat / Publicat: 02.05.17 22:51:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA. A mai fost în/la: Maramureș, Apuseni, clisura Dunarii, Tismana, Sighișoara, Sibiu etc.

VIZUALIZĂRI: 1399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (light_constant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 În curtea pensiunii

tata123 🔱
[03.05.17 09:52:39]

@light_constant: Mă bucur că ați avut o sărbătoare de Paști așa cum v-ați dorit și că așteptările au fost îndeplinite pe de-a-ntregul de această unitate de cazare. Dulce e plaiul Bucovinei, dar dulci sunt și oamenii și bucatele. Meșteșugul încondeierii ouălor se ridică la nivelul de artă în această zonă a țării. Un lucru demn de lăudat: implicarea copiilor în păstrarea tradițiilor.

[03.05.17 11:25:58]

@light_constant: Felicitari pentru alegerea facuta, votat cu placere.

mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mugur de Fluier: