ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2017
ÎNSCRIS: 26.03.14

Euforie la Eforie sau cronica unei miniîntâlniri AFA

Pitici pe creier

V-am mai spus dar mă repet (ce dacă, doar nu sunt prima și nici ultima cu idei puține dar fixe :) ): pentru mine, marea înseamnă soare, plajă, bălăceli, lume veselă dând pe gât berici la o terasă, muzici, plimbări seara pe faleză și grătare de pește. Într-un cuvânt: vacanță.

Evident, e o prostie, localitățile de pe țărmul mării, oricum s-ar numi ea (marea), au o viață a lor care nu ține cont de anotimpuri și oamenii ăia de trăiesc acolo merg la muncă ori la școală, la biserică și la cumpărături tot anul. Numai că eu nu mă pot abține – am zis mare, e clar, e vară, e vacanță...

Din cauza piticilor pe care-i am pe creier mă feresc să merg la mare în extrasezon precum dracul de tămâie. Imaginea unei stațiuni goale, a restaurantelor și pensiunilor încă nedeschise mă deprimă, mi se pare că vara nu va mai veni niciodată. :(

Și totuși...

Excepția

Prin februarie, dacă nu mă înșel, draga noastră Maria55 a postat pe Grup AFA de pe Facebook o invitație la Pesiunea Pongal de minivacanța de 1 Mai - mai precis începând de sâmbătă, 29 aprilie, până luni, 1 Mai, deci 2 nopți de cazare cu demipensiune la un preț imbatabil: 340 lei pentru două persoane.

Ideea era aceea de a forma un grup compact care să asedieze și să cucerească reduta (pensiunea), ocupând-o integral, fără a permite intruziunea unor „străiniˮ. D

Și am reușit!

Rând pe rând și-au anunțat participarea următorii (ordinea e, vă asigur, absolut aleatorie și sper că n-am omis pe nimeni): Mishu, Krisstinna, nicole33, Zoazore, Dan&Ema, crismis, clau70, adrian bogdan, diana2015, Denisa13, Teona, Pufoshenia, cu toții veniți cu aparținătorii (cu excepția lui Zozo – v-a explicat ea de ce în reviewul de cazare) și unii - mai tinerei - și cu moștenitorii.

Gașcă de gașcă, ce mai!

La început am ezitat să mă înscriu pe listă, atât din motive de „piticiˮ, cât și pentru că aveam programată o reamenajare masivă a locuinței care știam când avea să înceapă, dar nu și când urma să se sfârșească. Am sperat că până în Paști.

Și am reușit!

Sosirea și pensiunea. Surprizele

Așadar și prin urmare, sâmbătă pe la 8 fără un sfert am înhămat bidiviii la Loganul nostru cel bătrân dar fidel și i-am dat bice.

După circa aproximativ două ore și trei sferturi am descins la Pongal, unde – ca să vezi surpriză! – viitorii complici întru trăsnăi AFA-iste erau deja prezenți în păr! Unii furaseră startul și sosiseră cu o zi înainte, alții plecaseră de prin meleagurile natale pe la 5-6 dimineața. Măi fraților, ce-i cu voi, n-aveți somn?!! :)

În fine, după ce am parcat mașina și ne-am pupăcit zdravăn cu gașca, am vizionat camera de la etajul 2 cu vedere spre stradă, repartizată prin grija Krisstinnei și amabilitatea lui Claudiu (săru’ mâna, dragilor :*) și am coborât pentru o primă porție de hăhăială, după care am purces în grup la o plimbare prin Eforie Sud în direcția falezei.

Pustiu, pustiu, ici-colo câte o pensiune cu mașini în față, o terasă la care câțiva localnici trăgeau din greu la prima (sau a doua?) halbă de bere pe ziua aceea, o covrigărie și un magazin de unde am achiziționat și noi două tricouri, că doar nu era să plecăm din Eforie cu mâna goală...

Marea Neagră era tot acolo unde îmi aminteam, în absența hoardelor de turiști faleza era curată lună, aerul mirosea a sare și alge – ce mai, tacâm complet.

Și dacă tot am pomenit de tacâm, aflați că după ce ne-am ozonat și ionizat cum se cuvine, am revenit la Pongal pentru o ciorbă nemaipomenit de gustoasă și un fel doi așijderea :P, apoi ne-am retras în vastele apartamente pentru un binevenit somnic de după-amiază.

Înainte de a vă povesti despre surpriza pe care am avut-o la deșteptare, e musai să vă zic 2-3 vorbe despre pensiune. N-o s-o descriu, că ăsta nu-i un review de cazare și oricum au făcut-o deja alții, dar trebuie să menționez că am simțit din plin grija cu care proprietarii și angajații ne-au pregătit minisejurul. Totul, de la aerotermele din camere până la servirea impecabilă la mese, a fost de mare excepție. Nu pot să trec cu vederea mâncarea excelentă, cu borș, murături și gemuri făcute în casă (aoleu, era să uit, și tescovina!) și porțiile mai mult decât generoase cu care am fost răsfățați. Presupun că oamenii ăia sunt gospodari de felul lor și că au ceva experiență în industria ospitalității, dar am așa, o vagă bănuială, că și Maria noastră a „stat pe capul lorˮ ca să iasă totul ca la carte. ;)

Mulțumim, Mărie dragă. :* Să-ți dea Dumnezeu sănătate!

Vă ziceam ceva de o surpriză. Care s-a materializat printr-o bătaie în ușa camerei noastre pe la 5 după-amiaza, când ne făcuserăm somnul și ne pregăteam pentru o nouă rundă de taclale cu prietenii. Era colegul xpac, alias Octavian Frînculescu, venit la Medgidia la soacră și care ce se gândise, drăguțul de el? Hai să revin la Pongal (trecuse și dis de dimineață pe acolo, înainte să ajungem noi) ca să-i salut pe Adrian și Carmen! Dragă Octavian, nici nu-ți imaginezi ce plăcere mi-a făcut conversația cu tine despre Grecia (cum altfel?!!) și cât m-am înverzit de invidie aflând ce planuri de călătorie, tot prin bătrâna Eladă, ai pentru vara asta. Hei, glumesc. Tot binele din lume vă urez ție și soției!

După acest intermezzo super, a urmat porția de socializare la câte o bere sau o cafea pe terasa pensiunii, unde fumăcioșii înrăiți, așa ca mine, s-au putut defășura în voie, și cina consistentă, asezonată cu sosirea unui alt guest star, în persoana lui pepsi70.ro, mai „pe româneșteˮ spus Ovidiu Oprea, colegul nostru constănțean, un fin cunoscător al Dobrogei și autorul celor mai faine poze de pe AFA.

Ziua 2. Cum ne-am bronzat noi în Bulgaria

Planurile pentru duminică, singura zi „plinăˮ a minisejurului nostru, prevedeau o excursie în Bulgaria, cu scopul bine definit de a lua masa de prânz la vecini. Și dacă tot urma să ne punem burțile la cale pe meleaguri străine, nu era păcat să n-aruncăm și noi un ochi pe acolo, că doară se cheamă că suntem niște inși pasionați de călătorii, nu-i așa?

Pentru atingerea acestui obiectiv, eu am propus (și gașca a acceptat în majoritate, asta pentru că unii au preferat Balcicul) să mergem pe mâna lui crismis, care cercetase cu mare aplicație zona – așa cum procedează de altfel oriunde o poartă pașii și câteodată roțile mașinii din dotare – și „produseseˮ mai multe reviewuri excepționale despre partea aceasta de nord a litoralului bulgăresc. Și bine am făcut, frumoasa doamnă ne-a alcătuit un traseu superinteresant și ne-a fost ghid superdocumentat, purtându-ne prin locuri de o mare frumusețe. Mii de mulțumiri, Cristina! :*

În cele ce urmează nu voi descrie în amănunt periplul nostru, nu de alta, dar a făcut-o crismis vezi impresii iar eu, contrar tuturor obiceiurilor mele, nu am studiat nimic înainte, vă jur, și mai mult decât atât, m-am lăsat plimbată cu mașina de soțul doamnei. Așa că datorez de două ori mulțumiri familiei Mistodie!

Mă voi limita așadar să enumăr opririle și voi lăsa fotografiile să spună mai multe:

1. Shabla - cel mai vechi (1857) și cel mai înalt (32 m) far din Bulgaria. În jurul său s-a amenajat cu fonduri europene un mic scuar cu bănci și s-au „plantatˮ câteva sculpturi moderniste, ocazie cu care înțeleg că au descoperit și niște vestigii.

2. Kyulenovo - un loc pitoresc pe țărmul mării, mărginit de stânci care formează o grotă spectaculoasă; terasa betonată și aranjată în trepte oferă panorame încântătoare și alături există un hotel al cărui restaurant stă „agățatˮ, gata-gata să se „prăvaleˮ în apă.

3. Bolata - alt golf, de data aceasta unul cu plajă de nisip fin, adus, din câte se pare, de un pârâiaș care se varsă taman aici în mare. Apa era rece, nici vorbă de baie (nu că mi-aș fi adus costumul); vezi, de-aia nu-mi place mie să merg la mare în extrasezon, că mă oftic! :(( Consortul a îndrăznit totuși să se descalțe și să-și scalde nițel tălpile...

4. Cap Kaliakra - un promontoriu 2 în 1: sit arheologic cu o istorie ce debutează în secolul al IV-lea î. Hr., odată cu tracii, trecând prin greci și mai apoi bulgari, și totodată loc panoramic de unde, de sus de tot, poți admira marea, care aici capătă niște nuanțe de turcoaz de zici că te afli pe cine știe ce insulă grecească. În drum sunt tarabe cu suvenire și 2 terase, special gândite pentru câte o scurtă oprire de hidratare. Zis și făcut!

5. Kavarna - un orășel la a cărui periferie au răsărit câteva pensiuni și hoteluri, iar pe țărm niște restaurante cu terase.

Aici, mai precis la Balgarka Ethno Restaurant, urma să luăm prânzul. Am ajuns pe la 3:30 și am găsit localul full și chelneri care nu făceau față abundenței de turiști - în majoritate români. Fiind un grup numeros (17 persoane), a fost nevoie să ne fie aduse mai multe mese și scaune. După care ne-am pus pe așteptat. Între timp s-a petrecut o scenă memorabilă, pe care însă discreția mea înnăscută mă împiedică să v-o dezvălui. Prietenii știu de ce... ;)

Și cum vă ziceam, am tot așteptat să fim băgați în seamă, să comandăm și noi ceva de băut, că eram morți de sete, și să studiem meniurile. După vreo 20-30 de minute, timp în care am fost ignorați, gașca s-a spart, cei mai mulți enervându-se și părăsind localul, cu gândul de a servi masa la Wild Duck, în Ezerets, ceea ce s-a și întâmplat.

Eu însă eram chitită pe midii și m-am încăpățânat să rămân pe loc, așa că în final unicii consumatori de la acest „ethnoˮ (denumire ce vrea să sugereze, presupun, ideea de specific local) am fost noi plus crismis și soțul. Am reușit să atragem atenția unei chelnerițe și în 20 de minute după ce ne-a luat comanda, am și fost serviți: eu cu midii fierte înăbușit în sos de ceapă, usturoi și roșii, soțul cu o porție de stavrizi. La început am luat o salată de iaurt pentru ambii (un fel de tzatziki). Adrian, nefiind șofer, s-a „omenitˮ cu două rakia, în timp ce eu, modestă din fire, așa cum mă știți ;) , m-am mulțumit cu o sticluță cu apă minerală.

Costul total a fost de 34 de leva. Iarăși mă repet, dar nu mă pot abține: în Bulgaria se mănâncă ieftin și bine! :P

Excursia a fost nemaipomenit de plăcută și pentru că vremea a ținut cu noi. E și după sufletul omului! :) După ce cu o zi înainte ne cam suflase vântul pe faleza din Eforie, acum am avut parte de un soare tocmai bun, nici prea-prea, nici foarte-foarte, atât cât să ne dăm cu toții mari cu primul strat de bronz pe anul ăsta! D

Așa că veseli am pornit la drum înapoi spre patria natală, de data aceasta pe șoseaua principală, și mintenaș am ajuns în vamă, trecută rapid, în vreo 10 minute. Nebunia avea să înceapă în „altă vamăˮ, recte Vama Veche, pe care am traversat-o în nu mai puțin de 35 de minute din cauza îmbulzelii de mașini parcate care cum apucase și a pietonilor care se deplasau pe șosea. :( N-are rost să mai comentez...

Bref, am revenit la Pongal pe la 8 seara, iar grupul care „împușcase rața sălbaticăˮ după încă vreo oră, căci prinseseră aglomerație și mai mare în Vama Veche.

După cina nemaipomenit de gustoasă, ne-am întreținut cu toții, care înăuntru, care pe terasă. Și am povestit și am râs! Doamne, ce am mai râs! Fraților, am râs cu lacrimi, am râs ținându-mă cu mâinile de burtă, am râs de mă dureau fălcile. =)) Nu, nu insistați, vă rog! Repet, n-o să vă dezvălui motivul principal al euforiei de care ne-am lăsat cuprinși! E secret... ;)

Aflați însă că am discutat și chestii serioase. Cum despre ce? Despre călătorii, of course, despre Turcia versus Grecia, despre UAI, despre Cipru, Dominicana, Spania și multe alte destinații. Și am povestit întâmplări hazlii de pretutindeni. Cu alte cuvinte, am onorat așa cum se cuvine statutul nostru de mândri useri AFA!!!

La revedere, tabără dragă

Așa suna un cântec din copilăria mea și zău că se potrivește, căci la Eforie m-am simțit ca o puștoaică scăpată preț de câteva zile de ochiul vigilent al mamei și chitită pe distracție!

Ziua a debutat cu un mic dejun ușor întârziat din cauză că în seara precedentă ne lungiserăm până pe la ora 1. Soțul a reușit să mă lase cu gura căscată (ceea ce, după zeci de ani de căsnicie, e o performanță) comandând la ora 9 a. m. ciorbă de burtă. =)) După care a declarat că „după prânz merge și un mic dejunˮ și a plusat cu o omletă. Între timp eu m-am alăturat pe terasă grupului de fumători și băutori de cafele pentru o nouă sesiune de sporovăială.

Îngreunați după atâta mâncare, am făcut, împreună cu Adrian, un ultim minitur al stațiunii, remarcând frumoasele spații verzi și azuriul mării, asemănător cu cel zărit cu o zi înainte în Bulgaria. Ei poftim, să mai zică cineva că Marea Neagră nu-i albastră! :)

Aveam de gând să servim prânzul la Pongal, și anume să cinstim așa cum se cuvine ziua de 1 Mai cu niște mici. N-a fost să fie. După micul dejun la care Adrian chiar supralicitase, nu mai încăpea nimic. În plus, colegii plecaseră și ei în mare parte către casele lor. Așa că ne-am luat și noi la revedere de la Maria, Zozo și nicole33, ultimii „mohicaniˮ rămași pe baricade, după care am purces spre București.

În loc de epilog: mai vreau!

La o lună și jumătate de la maxi-, super-întâlnirea de la Slănic Moldova, acum m-am bucurat de o mini-, dar la fel de super-întâlnire AFA, una de-a dreptul euforică, la Eforie Sud.

M-am simțit extraordinar de bine, am apreciat eforturile proprietarilor pensiunii și pe cele ale organizatoarei șefe Maria noastră, m-am vânturat împreună cu colegii prin țara vecină de la sud de Dunăre și mi-a plăcut (cu toate că nu am devenit fan Bulgaria, spre dezamăgirea unora dintre voi ;) ). Am avut un program activ și totodată relaxant, adică exact așa cum trebuie. Părerea mea!

Vă mulțumesc, dragii mei, pentru clipele minunate petrecute împreună, pentru prietenia voastră. La Eforie am stat de vorbă și ne-am cunoscut mai bine între noi, userii AFA, precum și cu „aparținătoriiˮ, tovarășii noștri de viață și de vâjâieli prin țară și prin străinătățuri care ne secondează și ne tolerează micile „nebuniiˮ. Vă mulțumim pentru înțelegere: călătoriile înseamnă pentru noi o mare pasiune iar AFA este o mare dragoste.

Când scriu aceste rânduri deja mă gândesc cu jind la o viitoare întâlnire. Mai avem atâta de povestit și de râs în marea familie AFA...

Până atunci, călătorii multe și frumoase vă doresc din inimă tuturor! :*

Webmaster, rog următoarea ilustrație muzicală: https://www.youtube.com/watch?v=V6fPYNOeJxA

Trimis de Carmen Ion in 02.05.17 16:29:11
Validat / Publicat: 02.05.17 18:17:36

VIZUALIZĂRI: 1577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 La Penisunea Pongal. Jos: crismis și Teona. În spate: krisstinna, eu, Zoazore și Mishu.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 41
[02.05.17 18:30:58]

[02.05.17 18:32:00]

@webmaster: Mulțumesc.

maria55 †
[02.05.17 19:34:58]

@Carmen Ion: Doamneeee, Carmen, te-ai intrecut pe tine cu acest articol! Si zic zău! Excelent rezumat a tot ceea ce a fost! Surpriza plăcută si vreau să stii asta, pentru mine, poti ghici cine a fost?!

Adrian! Un domn, care la prima vedere impune, sobru, tot la prima vedere! Realitatea: o persoana sociabila, prietenoasa si care, sau cu care poti sa te amuzi la maxim!

Sunt tare fericita ca v-ati simtit bine, sunt tare fericită ca nu am abandonat ideea si sunt si mai fericita ca vă am pe voi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
ANILU
[02.05.17 19:39:19]

@Carmen Ion: Felicitări pentru euforia întâlnirii.

Știam de întâlnire, dar nu am reușit să ajung. Citind articolele colegilor despre cazare dar și ecourile îmi dau seama ce frumos v-ati distrat.

Articolul tău îmi întărește și mai mult părerea de rău că am ratat această întâlnire.

Abia aștept următoarea întâlnire să-mi povestiți ce nu ai putut scrie aici.

Felicitări.

Toate cele bune.

iulianic
[02.05.17 19:56:01]

@Carmen Ion: Frumos, frumos! Mă bucur pentru voi, pentru bucuria voastră de a fi fost din nou împreună depănând amintiri vesele din vacanțe. Nu vă spun că aș fi vrut să fiu alături de voi pentru că am mai spus-o și nu vă spun nici de ce nu am fost alături de voi pentru că și pe asta am mai spus-o.

Cap Kaliakra este un colț minunat de Bulgarie pe care aș vrea să-l revăd ori de câte ori se ivește ocazia. Atunci când sunt macii înfloriți, coasta roșiatică a mării este și mai frumoasă. Apele albastre și un cer senin completează tabloul în modul cel mai fericit. Cum să nu-ți dorești să vii aici iar și iar?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
crismis
[02.05.17 20:21:57]

@Carmen Ion: Excelent "jurnal de bord"! Sunt încă euforică, fericită că AmFostAcolo, lângă prieteni buni, lângă oameni cu suflete vesele și calde! Nu știu cui să fiu mai întâi recunoscătoare pentru ceea ce am trăit; și, ca de obicei când am astfel de dileme, îi mulțumesc bunului Dumnezeu, care le potrivește el, drăguțu', atât de bine mereu!

@iulianic: Asta visez și eu, să ajung la Tyulenovo și la Kaliacra în perioada macilor înfloriți! Sper la anul!

[02.05.17 20:27:40]

@maria55: Maria dragă, i-am citit ecoul tău lui Adrian, care s-a amuzat teribil. Un domn sobru?!! Nici vorbă. Dimpotrivă, e un tip vorbăreț și foarte sociabil, preferatul doamnelor și domnișoarelor... Pentru că este tare lipicios din fire! Iar eu nu sunt geloasă.

Mulțumesc încă o dată pentru inițiativă și organizarea impecabilă. Ne-am simțit extraordinar!

[02.05.17 20:31:59]

@ANILU: Și mie mi-a părut rău că nu te-ai numărat printre protagoniștii acestei escapade. Dacă plătești bine, la proxima revedere o să îți șoptesc la ureche ce nu am putut posta aici...

Mersi de ecou și vot. Mi-e dor de tine!

[02.05.17 20:38:13]

@iulianic: Și eu regret că nu ai putut să ni te alături, a fost minunat! Poate data viitoare. Cap Kaliakra e un loc superb, ai dreptate.

Mulțumesc pentru ecou și vot.

maria55 †
[02.05.17 20:39:36]

@Carmen Ion: am specificat:" la prima vedere"! Asta insemnând Predeal sau Cincis! Si stii doar ca la macro-intâlniri, nu prea poti socializa cu toti participantii, din lipsă de timp!

Dar să-i citesti ecoul... are sa te coste!

Mă făcui de minunea lumii????????????

[02.05.17 20:41:35]

@crismis: Mersi frumos, Cristina, pentru vorbele frumoase și pentru turul în Bulgaria. Am văzut locuri superbe despre care poate că nu aș fi aflat dacă nu erai tu!

[02.05.17 20:44:09]

@maria55: Sunt dispusă să plătesc pentru indiscreția de a-i fi dezvăluit lui Adrian părerea ta. Leva, lei, euro sau preferi lire turcești?

Dan&Ema
[02.05.17 21:09:37]

@Carmen Ion:

Sarut mana, Carmen!

La revedere, tabără dragă

imi aminteste si mie de anii copilariei. Mama, ce tabere faine mai erau!

Desi cantecul are mesaj aparent trist, este vorba de re-vedere, ceea ce mereu s-a intamplat, pentru ca a urmat alta si alta tabara si tot asa... si peste ani ajungem sa trimitem copiii in tabara...

O iesire superba si nici nu putea fi altfel in sanul AFA.

Felicitari pentru articol, sa ne revedem cu bine!

[02.05.17 21:26:37]

@Dan&Ema: Mulțumesc, Dan, sint sigură că vor urma alte și alte întâlniri AFA cel puțin la fel de reușite.

Zoazore
[02.05.17 21:37:54]

@maria55: Trece pe camera 9! Sau pe 10

Zoazore
[02.05.17 21:42:58]

@ANILU: Ia citiți voi p-aici. Mai ales ecourile!

vezi impresii

Ei?

@Carmen Ion: Super de super! (Eu tot mai cred că-i Tyulenovo!). Iar @Antheus e un sobru! 5 minute, apoi râde cu lacrimi! Trecem la camera 10?

Chiar, mie cine mi-a plătit papanașii?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[02.05.17 21:56:55]

@Carmen Ion: Am citit articolul in autobuz si am dat votul nr 2 si mi-era o ciuda teribila ca nu pot scrie un ecou. De abia cum am cateva minute libere si ma grabesc pentru ca sunt multe de spus. In primul rand ma bucur inca o data ca ne-am intalnit acolo si chiar ca am putut de data aceasta sa schimbam cateva vorbe si sa-mi para rau ca s-a mai incheiat inca un capitol AFA.

Cat despre ajunsul acolo ce sa spun, cand a pus Maria poze vineri m-as fi teleportat direct acolo insa nu era posibil. Mi-as fi trezit sotul si mai devreme insa am zis ca e foarte bine si cand ajungem.

Prima plimbare si cunostinta cu marea in 2017 a fost minunata, iar ceata care inca insista sa dea aerul de mister ne arata o mare mai aparte.

A doua zi cu plecarea in Bulgaria nu mai zic, o reusita totala si m-am distrat de minune uitandu-ma la poze atat cele puse de tine cat si cele pe care le am ei si urmeaza sa povestesc si despre asta.

Cu cat trecea vremea cu atat se facea mai frumos afara iar noi ne simteam mai bine.

Si las cireasa de pe tort la final... adica ciorba de burta. Pai daca stiam luam si duminica dimineata ciorba de burta, este preferata mea si as manca-o la orice masa, asa incat luni dimineata asta a fost primul fel pe care l-am luat.

Un articol care m-a uns pe suflet, felicitari pe care ti le ofer cu foarte mare drag odata cu votul meu.

[02.05.17 21:58:22]

@Zoazore: Da, e tyulenovo, ai dreptate

[02.05.17 22:00:43]

@mishu: Mersi frumos de comentarii si vot și abia aștept sa ne revedem

doinafil
[02.05.17 22:19:02]

Să vă fie de bine, dragilor!!! Mă bucur pentru voi toți că v-ați euforit la Eforie!

Poate vom veni și noi la o viitoare euforare. Până atunci vă pupăm și vă urăm să vă euforiți pe unde doriți!

[02.05.17 22:21:47]

@doinafil: Așa să fie, să ne revedem cu bine!

[02.05.17 22:25:58]

@Carmen Ion: Excepțional!!!

Bravo! Bravo! Bravo!

Ai conturat totul atât de bine și de frumos încât am citit cu mare drag.

Cuvinte frumoase prin simplitate, fără date tehnice, paragrafe amuzante prin coloristica lor "vocală", suflet, zâmbete și mulțumire sufletească, toate acestea m-au încântat, m-au făcut să râd cu lacrimi... din nou

Jur că mi te-am imaginat scriind și râzând cu gura până la urechi, alături de Adrian cel glumeț.

Vedeta noastră de duminică, incontestabilă, este masa de cinci stele roșii, cea cu UAI

Vă salut pe amândoi, mulțumesc pentru glumele, poveștile, vinul și zâmbetele voastre.

Să ne vedem sănătoși!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[02.05.17 22:32:35]

@Zoazore: Tyulenovo sau "càrnat city", ce contează?

Distracția a fost maximă!

Noi am fost acolo!

Eu nu am plătit papanașii tăi

[02.05.17 22:32:38]

@krisstinna: Eu îți mulțumesc, Cristina, pentru grija rezervării unei camere mai accesibilă pentru doi pensionari șontorogi.

[02.05.17 22:44:25]

@Carmen Ion: Îmi venea sa mor de ciudă că am uitat de Adrian, de sensibilitatea lui.

A fost un pic mai bine decât la mansardă, v-am scutit doar de un etaj în plus

Clau70 împreună cu soția au fost foarte înțelegători și imediat au acceptat mutarea.

Sănătate!

roth
[02.05.17 22:55:39]

Fiindca nu a fost sa fie si sa ajung alaturi de voi, ma bucur si savurez tot ce veti scrie pe tema intalnirii.

Foarte frumos.

[02.05.17 23:00:22]

@krisstinna: Greșit, eu am probleme mai mari cu genunchii decât Adrian. Mă rog, nici unul din noi nu e sănătos tun. Claudiu a fost foarte amabil, i-am mulțumit în articol, o fac și acum cu mare bucurie, așa cum îți rămân datoare și tie.

Mihai18
[02.05.17 23:02:25]

Mi-a plăcut foarte mult această mini-întâlnire, cu oameni de calitate. V-am reântâlnit virtual pe toate cele din fotografii și mi-a făcut plăcere, m-am simțit cu voi, pe care vă cunosc de mult. Ați reușit să o faceți fericită pe Maria noastră dragă. Spre finalul reviewului ați recitat primul vers din melodia copilăriei noastre

„La revedere, tabără dragă”

și completez eu

„Te tine ne leagă, aceleași amintiri,

La revedere, munte sau mare... (Silvia Chicoș)

În afara sezonului estival, Eforie Sud este tristă.

În urmă cu câțiva ani am participat la sfîrșit de noiembrie la o consfătuire profesională, în Eforie Sud, hotel Flamingo (cu circuit închis). A durat 4 zile și am avut timp să vizitez stațiunea care nu mai era cum o știam eu, fiind atunci de vărsta 2-a. Era o stațiune verde cu multă verdeață, cu pomi și pe străzile laterale, un parc mare unde seară de seară erau spectacole ori filme. Am găsit hoteluri neîngrijite, chiar părăsite și am simțit o amărăciune în suflet. Dacă Maria noastră citește, îmi va da dreptate

Să fim optimiști. generația care vine după noi, sper să redea viață stațiunii.

Mi-a făcut plăcere lectura reviewului dv.

Noapte bună.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[02.05.17 23:09:53]

@Carmen Ion: Hai măi că sunteți bine

Știu că e ca la Oscar, ne pupăm și ne aducem unii altora mulțumiri

Așa-i la AFA: Oameni buni și sufletiști, premianți cu toții.

Ne întâlnim aici, în capitala noastră dragă, la un pahar cu vin demi, pupici

elviramvio
[02.05.17 23:50:28]

@Carmen Ion:

Carmen, super, super articol! Nu pun la socoteala ca ai pus sare pe rana dar nu-i vina ta. Sper ca in toamna sa fiu pe aproape dar cum e greu de prevazut data, s-ar putea sa ratez iar (Catalin are o coada e concediu si atunci).

Sa va fie de bine intalnirea si sa va amintiti cu drag si dor de ea! Cat despre Bulgaria, alt necaz pentru mine ca m-e draga.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

ANILU, artemisa24, Carmen Ion, crismis, Dan&Ema, diana2015, doinafil, elviramvio, maria55, Mihai18, mishu, roth, teona, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂMini-întâlniri zonale/ocazionale: