ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2010
MAR-2010
DURATA: 3,5 zile
3 AD. + 1 COPII

Extraordinar!

O vacanţă pe care o recomand oricui şi care face fiecare bănuţ. Vreau să menţionez că am fost la Dinseyland doar 2 zile din tot sejurul. Am vizitat doar Parcul Disney, nu şi Studiourile Walt Disney. Copilul are 6 ani. Iar noi, adulţii, ne-am întors şi noi la vârsta copilăriei.

Am locuit la Hotel Dream Castle, despre care scriu separat. Acest castel e unul dintre cele câteva agreate de Disneyland Resort.

Două zile au fost suficiente pentru vizitarea unui parc. În sensul că au fost locuri unde "ne-am dat" chiar şi de trei ori. Mare parte a timpului se consumă stând la rând pentru a ajunge la atracţiile propriu-zise. Dar nu sunt rânduri la care stai pe loc minute în şir. Rândul e în continuă mişcare, se înaintează constant, însă este multă lume. Probabil în sezon este şi mai multă. Însă, în prima zi, spre exemplu, am stat la unul din punctele de atracţie circa 40 de minute la rând, iar a doua zi, pentru că i-a placut foarte mult copilului acolo, am mai mers de încă două ori, mai ales pentru că timpul de aşteptare a fost de 5 minute (practic nu am aşteptat de loc).

La fiecare punct de atracţie, intrarea se face în mod extrem de organizat. Sunt separatoare de şiruri ca şi cele din aeroporturi, care permit formarea rândului doar într-un anumit sens. Nu se intră "în faţă" şi nu se îngrămădeşte lumea claie peste grămadă. La fiecare se intră pe o parte şi se iese pe alta, astfel că nu se calcă lumea în picioare.

Dacă ajungeţi acolo, la fiecare intrare se specifică timpul de aşteptare. În mod realist. Dacă scrie 45 de minute, atât veţi aştepta. Dar revin, nu se stă pe loc. Trenuleţe, caruseluri, etc toate au durata destul de scurtă şi sunt gândite astfel ca omul să nu stea într-un singur loc. Oricum, pe parcursul traseului de aşteptare, sunt tot felul de amănunte care îţi mai răpesc privirea şi-ţi mai ocupă timpul (decoruri, informaţii, etc).

Recomand biletele de tip Fast Pass, mai ales dacă sejurul este programat în perioadă de vacanţă sau în sezon. Noi am fost înaintea vacanţei de Paşti şi erau foarte mulţi copii. Nu ştiu dacă prin alte părţi aveau deja vacanţe, sau dacă erau în activităţi înainte de vacanţă, cert este că se stă mult la coadă, iar biletul de tip Fast Pass economiseşte o groază de timp şi mai ales oboseală. Nu ştiu exact cât costă, dar sunt sigură că face toţi banii. Aproape în toate punctele există traseu pentru bilet normal şi separat un traseu pentru Fast Pass.

Cu mic cu mare toţi vizitatorii se dau în toate "trocaletele" şi vizitează fiecare cotlon al parcului.

Personajele din desene nu se plimbă chiar tot timpul pe stradă. Iese pe stradă o mică paradă a personajelor la intervale regulate, iar personajele coboară din trenuleţul respectiv la sesiuni scurte de fotografii cu vizitatorii.

Mai există şi parada carelor alegorice din poveşti. Din aceasta nu am apucat să vedem prea multe care, fiind pe un traseu într-un tunel exact la ora începerii paradei.

Suvenirurile sunt relativ scumpe, dar se poate găsi câte ceva pentru fiecare buzunar.

Vă doresc distracţie maximă!

Trimis de Akinom in 30.03.10 15:50:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Akinom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Disneyland Park; prin arcadele respective se trece spre casele de bilete de unde incep cozile

Dragoș_MD
[30.03.10 16:09:48]

nu costa nimic! si de fapt, nu este un bilet, ci sunt niste tichete care se obtin la diferite "gherete" (atractiile cele mai cautate avand fiecare cate una) prin simpla scanare a biletului de intrare; daca aveti un "fast-pass" activ (adica eliberat, dar inca neefectuat) NU mai puteti obtine inca unul!

de fapt, aceste instructiuni pot fi aflate si citind brosurile aflate la intrare, in majoritatea limbilor mai circulate din lume sau pe saitul de internat al parcului. tot din aceste locuri, veti putea afla si programul diferitelor activitati zilnice/sezoniere care au loc acolo (ca sa nu ratati parada, de exemplu).

• Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):