ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2017
MAY-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 12; 6

Multumim, PONGAL!

Multumim

Astazi s-a incheiat o mini-intalnire AFA speciala. De trei zile. Baza: la Eforie Sud, la Pensiunea Pongal. Prin urmare, astazi drum de intoarcere Eforie Sud – Constanta – Bucuresti. Despachetarea. Alea, alea, de dereticat prin casa cand te intorci dintr-o calatorie si, dupa epuizarea altor activitati mecanice pe care le derulam cand ne intoarcem tot familionul dintr-o excursie, primul lucru pe care l-am facut a fost sa pun mana pe telefon sa o sun pe @maria55 sa ii spun multumesc, sarut mana, in numele familei noastre cu 4 membrii de varste si greutati diferite. A fost un multumesc de vreo 10 minute, ca asa sunt eu mai timid. :D

In titlu scrie ””Multumim, PONGAL””, acum tocmai ce am adaugat ””Multumim, Maria! ”’

Cu vreo ora inainte sa astern acest randuri calde, am deschis netul pe telefon si vad ce vad adica ce scrie aici vezi impresii. Si incep sa replic cu ecouri, neavand de gand sa scriu acum acest articol, pentru ca in mod cronologic ar fi trebuit sa va povestesc altele. Dar am realizat repede ca daca ma pun pe postat ecouri inseamna ca am timp sa scriu si un articol, asa ca iata…

Adresa si parcarea

DN39, Eforie Sud 905360, adica la strada mare, pe sensul de mers spre Mangalia. Am ajuns sambata 29.04.17 orele 7:45, dupa circa 2:15 minute de condus din Bucuresti. In spatele pensiunii linia de cale ferata si lacul Techirghiol.

Pe trotuarul din fata pensiunii am intalnit-o pe @krisstinna, ”la post”, indeplinind cu atata pricepere rolul de intampinare si de ghidare :)) catre parcarea care se gaseste imediat ce depasesti corpul cladirii pensiunii. Parca ne-am fi vorbit sa ajungem 4 masini la un interval de cateva minute.

Pensiunea

Pensiunea – o constructie ce arata bine, cu P+2+M, vopsita la exterior in crem. Pe coltul cladirii se gaseste o reclama pe verticala cu numele pensiunii: PONGAL. De fapt e numele restaurantului sau nu stiu sigur, caci sub primul balcon mai este o reclama de cazare pe care scrie Vila Stefania. Imi cer scuze cititorilor dar nu am incercat sa lamuresc aceasta confuzie, pentru mine a ramas pensiuena PONGAL, daca o fi gresit, dupa reactii, voi corecta.

Pe scarile inguste @krisstinna ne-a condus pe etaje sa ne alegem una din camerele disponibile existente la momentul sosirii noastre. La unison am ales camera 8, situata la etajul al doilea, in capatul holului, ultima pe dreapta. Pe hol am admirat un tablou si o vaza cu flori artificiale mari. Pe holuri si scari exisatu si ghivece cu flori naturale.

Camera 8

Camera 8 a fost tripla aleasa de noi pentru aceasta mini-vacanta.

In dotare, in rolul principal: un pat matrimonial si un pat simplu, ultimul amplasat la perete. Pe jos gresie, curat.

In alte roluri importante: un aparat de aer conditionat si un radiator electric adus special pentru AFA-istii cazati de acest 1 Mai racoros aici. Despre ultimul, adica radiatorul, as vrea sa punctez ca a reprezentat un efort suplimentar pentru buzunarul hotelului, intrucat temperaturile reduse sub 10 grade Celsius noaptea au fost compensate cu ponirea caldurii in camera. Cel putin noi am facut-o. Si cu siguranta si altii, daca nu toti.

In rolurile secundare: TV (nici nu l-am deschis) situata oe o masuta, dulap, frigider, noptiere, cuier, tablou.

Baia placata cu gresie si faianta maron, cu geam pentru aerisire naturala, curata. Cabina de dus, wc, ghiuveta, toate functionale, prosoape din abundenta, uscator, oglinda. Si repet, curat.

Balconul camerei noastre era cu vedere la strada principala, placat si el cu gresie. Aici am plasat o masuta rotunda si 2 scaune din nuiele, comode. Am folosit baconul de cateva ori, sa scot nasul afara sa apreciez daca peste sort si tricoul cu maneca scurta trebuie sa mai imbrac ceva inainte de a iesi afara, la plimbare, la masa sau la jogging. :)

Restaurantul

Restaurantul este un punct forte al locatiei. Dovada cea mai elocventa este aceea ca persoane cazate in alte locatii sau poate doar in trecere, se opresc sa manance aici sau sa savureze o cafea, un pahar cu vin, la o sueta sau mai mult de atat.

Cladirea restaurantului este corp comun cu pensiunea, dar mai retrasa la fata decat restul caldirii. Trecerea de la camere catre restaurant se face pe afara. In zona mai retrasa este o terasa cu multe mese si scaune din lemn. Intram in interiorul restaurantului. Pe peretele din dreapta este barul, unde este amplasat si un TV (nu se urmaresc programe sportive la TV). Mesele erau alaturate cate doua pentru evenimentul nostru. Scaune comode imbracate in piele, comode, curate.

Am mancat multe feluri de mancare in cele cateva zile petrecute aici. Mancare buna. Ce mi-a ramas mie in amintirea papilelor gustative au fost scoicile servite ca aperitiv la a doua cina. :P Confirma si Emi. :P E drept ca au fost bine imbatate cu palinka de Baia Mare din partea AFA. :D :D

Serviciile

Din ceva discutii soptite la urechea mea, am aflat ca gazdele noastre au avut mari emotii si au trait cu temerea ca ceva nu ne va conveni, nu ne va place etc. Faptul ca au avut aceasta grija vorbeste insa de dorinta dumnealor ca totul sa iasa bine. Si a iesit FOARTE BINE. :D

Curatenia, servirea la mese (in conditiile in care trebuiau servite la cina 30 persoane simultan de catre 2 ospatarite), la bar, totul ok. Dl Pontea, administratorul era mai mereu printre noi, discret si oarecum de la distanta, aspect pe care eu il punctez si il apreciez. Iar gazdele noastre fie spus au urmat un program cu care in anii anteriori nu s-au mai intalnit, de 1 Mai, personalul avand liber. Anul aceasta, pentru Maria si prietenii ei din AFA, oamenii acestia au lucrat. Multumim! Bravo! :))

Raportul calitate pret excelent

Un atu indiscutabil al acestui loc. Nu voi insira preturile aici si nici oferta culinara, sper sa o faca alti colegi de site. Ce voi sustine cu toata convingerea este ca preturile au fost nu mici, ci foarte mici. Noua ni s-a intamplat ca nici nu am consumat suma alocata meselor, desi am comandat la ultimul mic dejun, mancare ca la pranz, plus diferite feluri special pentru Denisa sau inghetate, bauturi etc.

Cazarea a fost si mai ieftina si toate astea sustin raportul excelent dintre conditiile si serviciile si bunurile, bucatele oferite si cati ronisori am scos din buzunare. 170 lei *3 pentru 2 nopti, camera tripla si demipensiune. Multumim, PONGAL. Multumim dl P.!

RECOMAND acest loc pentru cazare, masa, o cafea, o poveste, o revedere a Mariei. :* :* :* Ce frumoasa esti, AFA! Reconfirm aceasta expresie pe care am folosit-o ca titlu de articol pentru Cincis vezi impresii.

Rog inserare videoclip: Gasca mea ....

youtube

Trimis de Dan&Ema in 01.05.17 22:31:15
Validat / Publicat: 01.05.17 23:33:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 2077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 Lacul Techirghiol situat in spatele pensiunii

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 32
[01.05.17 23:32:50]

Sper că acest videoclip se dorea... (linkul spre el duce)

[01.05.17 23:39:50]

@Dan&Ema:

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii, vezi impresii

[01.05.17 23:57:00]

@Dan&Ema: Felicitari Dan, inca suntem sub impresiile lasate de acest weekend minunat si tot imi spun ca ar trebui sa merg la culcare ca altfel maine la munca voi fi precum tinerii veniti din Vama Veche, voi dormi in picioare (desi eu stau la birou, deci cu atat mai rau).

Tare dulce a fost Denisa cand a negat pentru totdeauna dragostea pentru pescarusi datorita acelui eveniment.

Cat despre poze, minunate, iar P18 draguta foc, exact ca si realitatea .

Felicitari, votat cu mare drag.

[02.05.17 06:00:36]

@webmasterX:

Rog inlocuire videoclip cu urmatorul.

youtube

Multumesc!

=========

Înlocuit

[02.05.17 06:04:47]

@mishu:

Da, Mishu, suntem inca sub frumoasele impresii ale intalnirii. Asa peste noapte am cerut si schimbarea videoclipului cu o dedicatie pentru Maria . Careia ii spunem inca o data: Te iubim!

Poza P18 cu "tara ca vaca" sau "vaca ca tara" trebuie citita. Merita zoomat cat se poate si citit. I-a placut si Denisei tare mult, ca doar ii placea si lui ta-su si lui fra-su.

Numai de bine.

Pe curand!

elviramvio
[02.05.17 07:05:14]

Super tare P18.

Sunt de acord cu confirmarea aceea pornită de la Cinciș,

Nu înțeleg de unde ti-a dat la pma cu 8 sau sunt inca adormita si inciudata ca n-am putut fi acolo !

O zi frumoasa sa ai !

[02.05.17 07:18:27]

@elviramvio:

Nici eu nu am inteles chestia cu 8, dar poate are legatura cu nota la romana

elviramvio
[02.05.17 07:31:36]

????

[02.05.17 07:38:39]

@Dan&Ema: măi om bun! Am citit articolul aseară, acum mă gândeam la un ecou, asa, haios, vesel precum gasca!

Si tu ce faci?! Schimbi melodia si mă impresionezi dis de dimi... păi asta-i treabă?! ????????????

Asa ca nu-mi rămâne decat sa multumesc Domnului că am cunoscut oameni minunati si sa va pupăcesc pe toti, @Dan&Ema&zuperfamily!!!

[02.05.17 08:36:25]

@maria55:

Surprize, surprize! Si poate mai vin...

adrianbogdan
[02.05.17 09:22:56]

@Dan&Ema: foarte inspirata melodia cu care ai inlocuit-o pe prima.

Vezi tu aici s-a aplicat vorba romanului'te-ai grabit ca fata mare la maritat'.

Daca lasai lucrurile sa ti se aseze prin cap din prima dedicai Mariei si gazdei noastre ce este de dedicat!

E, si lasa odata lucru' ala si vino cu surprizele!

Va imbratisez pe toti!

Cu bine!

[02.05.17 09:33:39]

@adrianbogdan:

O surpriza asa de tranzit, soft: Palinka mai am. Astept urmatoarele mini si maxi intalniri AFA unde se preteaza... Ba chiar si slaninutza! Ceapa cumpar atunci proaspata

Trebuie sa ma hotarasc la o surpriza acum daca m-a luat gura (condeiul) pe dinainte, asa cum ieri m-am grabit ca fata mare la maritis (daca asa e vorba, s-o lasam cu fata mare, desi eu am alta versiune), dar pana la urma am pus doua dedicatii , ceea ce e bine. Sa vedem ce va urma. Suspans!

Mai am poze cu pescarusi, cu marea, cu lacul, cu fete, cu flori...

Acum la munca! Numar voturile ca la alegeri si pe mai tarziu... Astept si din strainatate...

Denisa13
[02.05.17 10:10:07]

Felicitari Dan pentru articol. Ma bucur ca ai reusit sa scrii asa repede articolul despre Pongal. Sper sa reusesc si eu curand.

Va pupam si va imbratisam cu drag.

[02.05.17 11:14:33]

@Dan&Ema: Paharnice Ulea, buna palinka! Mai margelata ca un curcan! De emotie, m-a lasat fara aer! (sau de invidie?)

In P27 te-ai minunat si-ai ramas asa, minunat!

[02.05.17 11:45:22]

@Denisa13: Astept cu interes articolul tau. M-au mobilizat Zoazore si cu Maria, ca altfel ma uitam la meci aseara. Asa printre picaturi am scris articolul!

Chiar e unul din articolele scrise la repezeala. Mi-a luat vreo 3 ore, de obicei aloc vreo 5 ore unui review. Iar celor speciale si mai mult de o zi.

Mi-a dat Catalin acceptul sa mai urc o poza, asa ca iat-o. Recunosti personajele?

Numai de bine si sa ne vedem sanatosi. A propos Denisa a avut o zi chinuitoare pe drumul de intoarcere si nu am mai putut vizita nici satul de vacanta, nici nimic. S-a vaitat din nou de durerile ei, spasme groaznice, pana a adormit in masina pe autostrada.

Abia astept... sa ne revedem. Cand? Cum? Om vedea. Daca treceti prin Bucuresti, nu uitati sa dati un semn.

[02.05.17 12:00:32]

@Dan&Ema:

unde-i, nene, ca n-o vad!

[02.05.17 12:02:03]

@Zoazore: nu-i validată! Ai rabdare, Zâna mea!

[02.05.17 12:42:07]

@Zoazore:

Multumesc pentru compliment. Ma simt un barbat minunat! Daca ma contrazice cineva de acum inainte, ii arat un P27.

P de la Paharnicul si Ulea cica asa apare scris in hrisoave.

Si sa nu uit: Mama lui de pescarus care mi-a muscat fata!

Si ce miros de tei! Ca imi amintiiii! Am bagat multi de i, ca e perfectul foarte simplu, nu doar simplu.

Hai ca scriu de parca sunt sub (d) efectul margelelor.

Pe curand!

[02.05.17 12:47:41]

@Dan&Ema: asa este:mama lui de pescărus! ????????????????

Care mărgele?! Probabil cele achizitionate pe la Cap Kaliakra!

[02.05.17 13:13:05]

@maria55: Di la Palika, Maria!

@Dan&Ema: Numa' io nu stiu povestea cu pescarusul (vezi ca la poza ai scris pinguin. D-aia s-o fi suparat!)

[02.05.17 14:14:49]

@Zoazore:

Multumesc de observatie. Merita sa il fac papagal, nu pinguin, dar am zis ca e prea de tot sa o muste un papagal pe fii-mea!

Si chiar de nu am dovezi, dar cred ca pescarusul asta papagal, ... mama lui de pinguin, si ta-su care nu stie decat ma-sa cine si ce a fost, ... mi-a mancat si din scoicile comandate la Balchik, ca acolo am primit juma de scoici cu carne si juma de scoici ciugulite de papagali d-astia!

Denisa13
[02.05.17 15:17:53]

@Dan&Ema: Imi place foarte mult poza cu fetele. Trimite-mi-o si mie te rog.

Drept dovada pentru muscatura pescarusului poti face o poza vanataii de pe piciorul Denisei. Dupa ce a muscat-o a mai si certat-o... nu i-o fi fost rusine?

[02.05.17 16:02:12]

@Dan&Ema: si eu vreau poza cu printesele!!!

krisstinna
[02.05.17 20:20:12]

@Dan&Ema: Super familie, frumos articol!

Mulțumesc pentru prezenta voastră plăcută, mulțumesc pentru palinca de după Bulgarica noastră, aștept impresii despre misterioasa excursie din Balcic.

Nu am știut că prințesa a fost atacată de pescăruș, îmi pare tare rău, sper că e bine piciorușul ei.

Vă pup pe toți patru

adrianbogdan
[02.05.17 20:28:26]

Dane. in P28 ai fotografiat niste sirenute?

[02.05.17 20:47:40]

@krisstinna:

Multumim pentru tot Krisstinna! In timp ce noi ne-am relaxat total, tu si Maria si dl P ati avut grij9i sa iasa totul bine. Ati fost cu totii la inaltime.

Povestea Balcicului si Kapului Kaliakra va veni, dar nu asa curand, ca aici e serios de munca la conceptia articolului si la documentare. Ne-a placut mult la Balcic ca sa divulg macar atat. Un bouns extra sau zuper pentru gradina botanica care era cat pe ce sa o ratam pentru ca deja coborisem de pe pintenul muntos pe care se afla. Dar bine am facut ca am revenit sa o vedem. De vis!

Si la Kap Kaliakra fain.

Denisa nu a uitat de pescarus, oricum nu mai are nici macar urma unde a ciugulit-o obraznicul. Ne-a surprins pe toti pescarusul, noi bucurandu-ne ca s-a apropiat sa il pozam. Iar el, hatz la Denisa!

Te pupam si noi!

Multumim de aprecieri!

[02.05.17 20:51:17]

@adrianbogdan:

Dragute sirenute, nu? Cea cu ochelari seamana cu ta-su nu-i asa?

[02.05.17 20:53:05]

@Dan&Ema: Ba cu mă-sa! Emi e-al tău! Da-s așa frumoase! TOATE TREI!

[02.05.17 20:58:22]

@Zoazore:

Eu ma refeream la ochelari. Si la poseta. Si la unghia mare de la piciorul drept dar mai multe nu iti spun.

[02.05.17 21:00:53]

@Dan&Ema: Zât, că dau cu var! Tot cu Ema seamănă! Nici eu nu dau mai multe amănunte!

adrianbogdan, Dan&Ema, Denisa13, elviramvio, maria55, mishu, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pongal: