ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2017
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
APR-2017

Hostal Campo Real — Prea bun, prea ca la tara!

Daca ati aflat cum am ajuns aici, acum hai sa va spun si citeva vorbe despre hotel.

Inca de la intrarea in oras /comuna/sat sau ce o fi ala... exista indicatoare si nu e nici un risc sa te ratacesti. Strada De la Flores este chiar o fundatura, iar hotelul cred ca e penultima cladire.

Primisem o notificare de la Booking cum ca solicitarea mea a fost rezolvata si anume de a primi o camera de nefumatori cu pat dublu si mai scria acolo in subsol... ca cine soseste dupa ora 8 trebuie sa sune la nustiuce telefon. Credeti ca mie mi-a mai ars sa sun? Daca n-au raspuns aia cu transportul, m-am lasat pagubasa.

Dupa ce am primit restul de la taximetrist pina la ultimul cent... ne-am dus la intrare unde am constatat ca usa e inchisa. Ei, sa vezi pocinog... asta era ultimul lucru care se mai putea intimpla in ziua aia!!! sa stam afara pe treapta... in frig. Vad un buton si sun, imerdiat se declanseaza deschizatoarea usii. Intram intr=un mic holulet si la un ghiseu isi face aparitia un cap zimbitor. Hola, Hola... Qe tal? / Muy bien, gracias... usurati de portofel... / Tienes rezervacion? / Si!... si dau pasapoartele. Butoneaza ceva... imi da pasapoartele inapoi... intrebam despre transport si ne spune ce v-am scris in articolul precedent dupa care ne da cheia de la camera. Nu mai stiu numarul dar era la parter, . a doua usa.

Merge cu noi, ne deschide si ne arata cum functioneaza lumina, aerul conditionat...

O fi el Hostel... dar era impecabil de curat, in afara citorva urme pe pereti, si alea cred ca de la turisti. Camera micuta, . cu un pat dublu, incadrat de doua noptiere. Pe perete un tv cu tub dar care nu mergea decit cu voce, nu si cu imagine. (- 1 punct). Sum Tv, linga perete o masa incusta si cu un scaun cu spatar. Aerul conditionat era pozitionat in asa fel incit sa nu bata direct in pat (cum e la dominicanezii astia de era cit pe ce sa le redecorez camera).

Baia era destul de spatioasa, impecabil de curata, prosoape albe si pufoase, gel de dus si sapun. Cabina de dus avea tot felul de butoane pe care nu le-am incercat...

Un sifonier cu doua usi culisante in care se gaseau citeva umerase,se afla pe partea cu masuta. In hol o oglinda mare si spatiu suficient pentru valize sau ce mai aveti in dotare.

Am pus repede masuta linga pat, am tras scaunul si am mincat cina din dotare. Am "dereticat" la loc dupa care am iesit in oras nu inainte de a pune scaunul cu spatar undeva in directia aerului conditionat si a ne pune la uscat ceea ce nu a apucat sa se usuce de acasa, respectiv o bluza de-a mea moale... si grosuta (ca deh, mi-am amintit de ea abia la 12 noaptea cind m-am apucat de valiza... si desi m-am rugat la soare toata dimineata, el a ramas ascuns dupa bloc)... cit si o pereche de tenesi de-ai sotului schimbati in ultima clipa cu niste adidasi noi nouti pe care eu nu l-am lasat sa ii aduca aici la namoalele de la boggie.

Dupa vreo 30-40 minute am revenit la hotel, am descuiat cu cheia care era pe acelasi breloc cu cea a camerei. Nu mai era nimeni in tot hotelul... adica la personal de serviciu, ma refer. Am facut niste poze si prin camerele neocupate dar care aveau usile deschise si curatenia era la fel de predominanta. In hol mai erau niste fotolii si masuta,cum ar fi un loc de relaxare.

Mai aveam prin geanta o gura de apa... si in rest nimic. Vad pe usa un afis cu o lista de preturi a citorva bauturi, apa, bere, suc la 1 euro... nustiuce wischi la 3 euro... Trimit sotul in misiune de a cumpara ceva de baut si se intoarce invins. Era pe hol un aparat de cafea si atit. M-am culcat nebauta... dar nu mi-au iesit bube la gura. ;)

Ne-am bagat in pat si aici am constatat ceva care nu mi-am placut, dar avind in vedere pretul platit, nu am comentat. Pe saltea nu era lenjerie ci o patura, iar de invelit raminea cuvertura de pe pet care era captusita cu o pilota. Sau o fi fost cearceaf sub patura? Asta mi-a venit in cap acum. :))

Internetul era gratis insa eu nu am reusit sa ma conectez. Nu stiu daca a fost problema de la laptop sau de la ei, ca sotul a reusit cu telefonul.

Cind ne-a predat camera, baiatul ne-a spus ca la ora 9 jumate el va fi aici pentru micul dejun. Daca autobuzul urma sa fie la 10.15, noi trebuia sa mincam rapid, astfel ca am iesit in hol pe la 9.20. Am auzit ceva voci la un subsol si ne-am dus acolo. Am gasit o sala de mese impecabila, pe o masa niste cosuri cu croasante, cutiute de unt si gem, un cofer cu apa, 2 sticle cu suc - una de portocale si alta de ananas... o cutie cu plicuri pentru ceai, borcane cu cereale... si nu mai stiu sa fi fost ceva. Mic dejun frugal... asa cred ca se cheama. Imediat baiatul ne-a intrebat daca vrem piine prajita, am zis ca da, vrem cite 2. Ne-a adus cite una. Ei, n-o fi inteles... dar pe urma mi-am dat seama ca aparatul prajea doar doua felii o data asa ca a revenit si cu celelalte dupa vreun minut. Ne-a facut cafea si ceai si ne-a servit cu zimbetul pe buze. Tot in aceasta zona a salii de mese exista un automat cu bauturi. Probabil ca lista de preturi de pe usa camerei,la astea se refera. Nu am mai apucat sa verific.

Cind ne-am dus dupa bagaje, m-am gindit ca sa cobor si sa il rog sa ma lase se umplu sticla mea cu apa, dar nu a fost nevoie, nu l-am mai gasit in sala de mese asa ca m-am autoservit cu apa din cofer. (bineinteles ca la aeroport am aruncat-o fara sa fi apucat sa bem vreo gura...cu atitea "metroaie" si autobuze...cine a mai simtit setea? ) Am lasat cheile pe biroul de la receptie si dusi am fost.

Recomand hotelul pentru cei care au treaba in zona. Insa nu si pentru cei care au o noapte de tranzit... decit daca au neamuri ca sa ii duca gratis cu masina. :)

Trimis de adri-nico in 01.05.17 12:42:40
Validat / Publicat: 01.05.17 14:23:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 pentru Capreoare, un buchet de maci!

[01.05.17 12:51:29]

va fi mutat la rubrica hotelului

Intră te rog (cu EDIT IMPRESII) și completează și nota la cazare

[01.05.17 13:02:20]

@webmasterX: Tocmai doream sa cer o favoare ca sa se deschida si casuta aia. Multumesc!

[01.05.17 14:21:45]

Mutat în rubrica "Campo Real Hostal, MADRID" (nou-creată pe sait)

[01.05.17 18:20:55]

@webmasterX: aoleu, dupa ce ca stau prost cu nervii de la ploaia asta care nu se mai opreste de 2 zile... imi mai intortochiezi ochii si cu harta aia... Am marit-o si imaginea se strica asa ca nu imi pot da seama decit dupa distanta, ca acolo e. .

Sejurica
    [01.05.17 19:29:55]

Genial!!!

[01.05.17 19:33:23]

@Sejurica: Merci. acum bag altul.

GabrielaG
    [02.05.17 13:17:51]

Din nou vin cu superbonusul Felicitari pentru articol!

[02.05.17 14:38:17]

@GabrielaG: Pfoaaa! Merci frumos!

[07.05.17 15:51:42]

@adri-nico: Un vot cu mare drag pentru tine si Santa Zoa ????

adri-nico, GabrielaG, mishu, Sejurica