ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
APR-2017
single

Călătoria lui Gulliver în casa piticilor

Corabia a naufragiat iar eu am ajuns inotand pe tarm unde am cazut mort de oboseala.

Cand m-am trezit era de mult ziua, razele soarelui imi bateau drept in ochi, printr-o fereastra minuscula, am vrut sa ma ridic, dar nu am reusit, am privit in jur si am descoperit ca bratele si picioarele erau prinse intr-o incapere ceea ce s-a dovedit ulterior ca este palatul Liliputanilor, acele fiinte cu doar 15 cm lungime. Asa am facut cunostinta cu imparatul lor adica receptionerul de la Hotelul Monte Carlo (2*) din Paris.

Franta cu capitala atat de faimoasa Paris nu este nicidecum tara liliputanilor din poveste dar anumite locuri de cazare sint demne de aceasta comparatie, te simti Gulliver in Tara Liliputanilor.

Rezervarea si plata

In urma luarii la cunostinta ofertei de pe booking, precum si lecturarea despre prima si penultima (a doua recenzie va fi a mea) recenzie de pe AFA al hotelului Monte Carlo din Paris am decis cazarea in aceasta unitate. Am platit pe loc online integral suma de 205 eur. (41 eur. cu mic dejun inclus) si nu imi pare rau ca pretul de atunci (acum 3 luni) a crescut la 88 eur/noapte acum deci mai mult de 100%.

Cum am ajuns in casa liliputanilor?

Pai... am patruns cu scopuri pasnice in cetate pe Poarta Maillot, acolo unde am gasit mijlocul de transport preferat al acestui popor, se numeste RATP, cel mai scurt drum fiind cei doi pasi ai lui Gulliver, primul pas linia 1 metro-galbena, al doilea pas linia 7 metro- roz, inseamna real cca 10 minute maxim de la Porte Maillot pana la arondismentul 9 acolo unde se afla acest hotel Monte Carlo liliputan.

Localizare casa liliputanilor

Arondismentul 9 se afla foarte aproape de arondismentul 1 acolo unde se afla palatul regal al liliputanior. De la palatul regal si luam metroul roz (statia Palais Royal interchange linia 1 cu 7) Dupa doar 2 statii ajungem in statia Peletier care se afla intre intersectiile strazilor Rue La Fayette, Rue Drouot si Rue du Faubourg Montmartre (strada pe care se afla hotelul)

Intalnirea cu imparatul liliputanilor

Am gasit hotelul imediat fiind la nici 100m de statia de metro Peletier, dar am folosit si aplicatia harti din telefon. Cand am ajuns in dreptul cladirii am pus mana pe o pisica (una din clantele usii din metal in forma de pisica de la intrare) si inauntru am gasit alti pisici fiind decorul care predomina cel putin in lobbyul acestui hotel liliputan. Imparatul dupa ce mi-a studiat documentele de Gulliver de si foarte amabil m-a poftit sa las bagajele in lobby si sa incerc sa iau pulsul orasului afara deoarece ora de check in inca nu a sosit (15.00 pm) Referitor la pastrarea bagajelor la acest hotel este posibil cateva ore fara costuri in ziua de check-in sau check –out.

Camera liliputanilor

Dupa ce am luat pulsul orasului si a si sosit ora mea de a lua cunostinta cu camera, am platit taxa de oras 4,15 eur pe 5 nopti. Nu s-a cerut depozit in bani de si pe siteul hotelului scrie acest lucru. Mi s-a inmanat cardul cu care se intra in camera si am fost indrumat catre liftul istoric. Spun istoric deoarece si pe jos ajungi mai repede. Am descis usa si soc pe loc: stiam ca in Paris nu ar trebui sa ma astept la muuulti metri patrati dar acesta mi-a depasit imaginatia.

In forma de trapez peretele catre fereastra era de 2m lungime, peretele catre coridor cca 3,5m iar peretii laterali cate 4m. Nu am reusit sa calculez exact dar estimativ camera single are cca 12 mp. Lasand gluma la o parte pentru cineva care o foloseste singur si doar pentru dormit asta in centrul Parisului la 10 minute de mers pe jos pana la Palatul Regal este ok, chiar foarte ok intr-un oras unde cazarea costa de regula mai mult decat in New York. Dar familia n-as fi avut curajul s-o aduc aici... (sint si camere mai mari am rugat sa-mi arate una libera dar la pret dezastru de scump (125 eur/noapte)

Inventarul in camera am facut-o rapid, pat, dulap, noptiera, birou, cuier, seif, ventilator (dezastru vara pt ca nu este AC) chiuveta, consumabile (prosoape, sapun, sampon care se schimbau zilnic) telefon, WIFI bun (dar la o anumita ora seara nu prea mergea, nu am primit explicatii de ce)

Baia si toaleta liliputanilor

Daca mai aveam inca 2 kg in plus nu mai incapeam in toaleta. O data la intoarcerea din oras nu am mai reusit sa intru in camera fara sa vizitez toaleta inainte. Chiar am avut dificultati de spatiu avand geaca pe mine si gentuta cu aparatul foto, nu am reusit sa ma intorc am iesit cu spatele dupa ce am terminat... Baia era mai ok, din punct de vedere spatiu. Din punct de vedere curatenie, consumabile la fel nu comentez era in regula.

Micul dejun

Mi-am adus aminte aici ca multi critica micul dejun bulgaresc (sau romanesc) in regim de AI. Pe ei ii invit aici sa vada ce inseamna un mic dejun aici in Paris si asta pentru 9 euro (la mine era inclus in pretul de cazare) si pe urma sa critice.

Deci inventarul la micul dejun suna cam asa: cafea buna din termos, lapte cald sau rece tot din termos, apa fierbinte din termos (pt ceai, erau pliculete) pt indulcit era zahar sau miere. Mai erau plicuri pentru facut ciocolata calda. Cereale erau 5 feluri in niste borcane mari cu autoservire. Mai era apa plata si suc natural (dar din sticle)

Produsele de panificatie erau ceva mai variate adica paine toast (posibilitate de prajire exista) baghete proaspete si bune la gust, croissant vreo 3 feluri inclusiv cu ciocolata acesta din urma foarte buna. Baghetele taiate se puteau unge cu unt, gem 3 feluri si nutella 2 feluri. Cam asta era tot nici urma de mezeluri, branzeturi, dar macar in regim AI, adica daca eu nu ma saturam luam cate croissanturi vroiam, sau beam si cate 3 cafele. Era un fel de mic dejun dulce dar de calitate foarte buna.

Locul unde se serveste micul dejun este langa receptie si la fel ca orice incapere din hotel foarte zgarcit la metri patrati.

Micul dejun se poate servi si in camera, am fost intrebat la inceput daca doresc acest serviciu, am refuzat, nici acasa nu imi place sa mananc in dormitor.

Obiective turistice in apropiere

Cel mai apropiat obiectiv turistic este o biserica, se numeste Notre Dame de Lorette (a nu se confunda cu faimoasa Notre Dame de pe Ile de la Cite) la 5 minute, Opera Garnier la 10 minute si bazilica Sacre Coeur cca 20 minute maxim de mers pe jos de la hotel.

Servicii

Nu am ce comenta aici cei trei imparati liliputani (unul alb, unul negru si unul alb mic si gras) adica receptioneri care erau prezenti 24 h, au fost foarte amabili si incearca sa rezolve orice problema a clientilor. De curatenie in camera dar si in bucatarie se ocupa o negresa la fel de amabila.

Concluzii

Pentru centrul Parisului este ok, avand in vedere ca cine vine aici viziteaza si foloseste camera doar pentru somn, gradul de ocupare este 100% deja in aprilie si asta la preturi de 2 ori mai mari decat am dat personal. Pentru mai multi metri patrati trebuie bagata mana in buzunar destul de adanc.

Un filmulet despre arondismentul 9 (plus obiective de vazut aici, rog WM sa ataseze, multumesc

Trimis de AZE in 01.05.17 02:51:17
Validat / Publicat: 01.05.17 09:28:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1150 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Camera liliputanilor
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.30 EUR pe cameră

[01.05.17 08:32:43]

elviramvio
    [01.05.17 10:58:12]

@AZE:

Buna recomandare. Si m-a amuzat chestia cu MD, ai mare dreptate. Eu nu iau md la hotel decat daca este inclus in pretul camerei, altfel imi cumpar cate ceva, ce imi place, de la un magazinas sau patiserie, caci de obicei mananc ceva dimineata, asa ca nu sunt probleme. Daca insa imi ofera in pret, eu merg intotdeauna pentru masa si rar pentru cafea - prefer sa-mi fac cafea tare in camera - sotul nu prea serveste dimineata. Am retinut locatia - imi plac pisicile!!! Nu si baia !☺

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
    [01.05.17 19:14:53]

@AZE: O cazare pariziană clasică, dacă se poate spune așa: 12 mp e superOK pt o single, poziția hotelului a fost bună, așa că n-ai de ce să te plângi . Ultima oară eu am stat în 14 mp 2 persoane, fă singur socoteala!

Cu micul dejun iarăși, era de așteptat, cam ăsta e meniul la hotelurile de 2 stele din capitala Franței. O dată am avut totuși noroc de biscuiți sărați, pe care i-am putut unge cu unt. Ce mezeluri, ce brânzeturi?!! Unde te trezești, în Antalya la AI?!!

[01.05.17 20:52:41]

@Carmen Ion: Na scuze daca am supărat pe cineva, eu mai glumesc din când in când, cazarea a fost ok pt o persoana, si micul dejun bun si suficient. Sincer eu mergeam in Paris si daca trebuia sa dorm in parc (doar am dormit in muntii Fagaras de câteva ori sub cerul liber) dar nu aveam baie si net asa ca era mai bine acolo. Si inca ceva, am cerut sa mi se arate o camera mai mare acolo (o sa atasez poze) pt a arata familiei deoarece am gânduri serioase sa ma mai duc acolo inca o data in viitor (mai sînt oferte si la ei si la o rezervare/plata timpurie sigur nu va fi peste 100 eur. Camera mai mare avea cca 20 mp.

[01.05.17 21:30:15]

@Carmen Ion: Si inca ceva, chiar daca am făcut gluma cu Gulliver in tara liliputanilor pana la urma am recomandat si la altii aceasta locatie de cazare, sincer de aici daca ai picioare bune nici bilet de metro nu-ti trebuie cam. toate obiectivele principale se pot vizita la pas

krisstinna
    [01.05.17 22:13:11]

@AZE:

Daca mai aveam inca 2 kg in plus nu mai incapeam in toaleta

- m-am amuzat, am pățit-o și eu, în Turcia.

Dar ca și tine, aș recomanda aceste cazări minuscule doar în anumite situații, punând în balanță avantajele si dezavantajele care vin la pachet.

krisstinna
    [01.05.17 22:18:37]

@Carmen Ion: Hai că ai fost tare! Poate se credea în Dominicană în resortul de 5 stele ale doamnei cu nisipul ca făina.

Aze e glumeț, ca și tine.

Eu nu am fost la Paris, dar o să vină vremea să și sigur voi alege o pocitanie de cazare, altele vor fi „interesele” mele... franțuzești.

Stresul meu cel mai mare va fi limba franceză, pe care nu prea o agreez

[01.05.17 23:51:33]

@krisstinna: Avand in vedere ca nu am gasit altceva mai convenabil atat de aproape de buricul targului se poate cataloga cazare buna in anumite situatii.

Iar asa cum spune colega Carmen Ion este o cazare standard clasica aici si atunci putem discuta si de avantaje.

Comparatia/gluma cu tara liliputanilor este mai mult pentru cei care inca nu stiu la ce marimi a camerelor sa se astepte de la cazarile din centrul Parisului, dar asa cum am scris daca se baga mana mai adanc in buzunar se gasesc si cazari pentru masura lui Gulliver...

[01.05.17 23:56:33]

@krisstinna: hai ca nu-i atata stres cu franceza, mai toti stiu si engleza pe acolo si inca destul de bine. (sincer mie imi pare rau ca la scoala timp de 2 ani am invatat franceza, si am uitat, dar cu ocazia sejurului mi-am adus aminte de cate ceva si mi-am dat seama ca este o limba usor de invatat.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
    [02.05.17 11:19:40]

@AZE: Stai liniștit că nu ai supărat pe nimeni, sau - mă rog - nu pe mine.

Am glumit când am zis că unde te trezești, în Antalya?!!

La viața mea am avut parte de muuulte spații de cazare minuscule, gen debara, dar apogeul l-am atins nu la Paris, ci la Napoli, unde m-a pus Necuratul să fac rezervare, la prima vizită acolo, în centrul istoric, în buricul orașului, pentru a fi cât mai aproape de obiective.

Camera avea vreo 12 mp și conținea un pat matrimonial insuficient de mare pentru gabaritele noastre, un TV agățat pe perete și un dulap în care am vârât valiza-troleu, că n-aveam unde să o punem. Cireașa de pe tort a fost însă înălțimea încăperii: soțul meu, care are 1,80 m, deci nu e foarte înalt, aproape că s-a lovit cu capul de tavan.

Chestia asta mi-a creat un mare disconfort, am avut o senzație oribilă de sufocare, și drept urmare am stat în cele două seri cât mai mult pe afară, mergând la culcare abia pe la 12 noaptea.

Ce am făcut până la 12 noaptea? Evident, ne-am plimbat ce ne-am plimbat, după care ne-am așezat ba la o terasă, ba la alta, consumând ba câte o înghețată și un pahar de vin, ba tot câte o înghețată (eu) și o bere (consortul). Și cheltuind o mulțime de bani! Deci ce am luat pe mere am dat pe pere, cu alte cuvinte economia făcută la cazare a fost anihilată de facturile din localurile napoletane

[09.05.17 14:52:39]

@AZE: Cred ca intotdeauna exista avantaje si dezavantaje in alegerile pe care le facem, o locatie mai la periferie poate ca ar fi fost mai ok insa daca ai vrut in centru asta a fost rezultatul.

Si sunt convinsa de fapt ca nu ai vrut sa te plangi, ci sa ne amuzi pe noi. Eu cand am citit prima data titlul articolului mintea m-a dus intr-un loc vizitat, apoi am vazut de faptcare era subiectul .

Oricum nu pot spune decat felicitari, votat cu placere.

[09.05.17 17:22:08]

@mishu: Multumesc

Corect, am facut mai mult haz din necaz care nu a fost necaz, m-am simtit bine acolo, iar metri patrati au fost generosi pentru mine singur.

Dar in acelasi timp am si vrut sa povestesc si la altii cam ce inseamna o camera in centrul Parisului in cazul in care altii au alte asteptari. Am fost si in camere duble (vezi poze mai la urma) si nu cred ca erau mai mult de 20mp cu baie/hol si tot. Ca urmare eu zic ca hotel Monte Carlo este ok, iar utilizatorul AFA care a scris inaintea mea nu a criticat deloc.

Iar deschizand fereastra si sa auzi/simti pulsul orasului chiar in centru, este o senzatie de nedescris (pana la momentul cand incepe galagia sa deranjeze si atunci inchidem geamul)

AZE, elviramvio, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂMonte Carlo Hotel: