ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2017

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Sejur... Catalonia Bavaro

Dupa ce am citit multe dintre postările voastre m-am hotărât sa scriu și eu câteva impresii legate de vacanta petrecuta in Punta Cana hotel Catalonia Bavaro.

Plecarea a fost din Madrid cu compania Evelop. Avion de dimensiuni mari dar distanța dintre scaune foarte mica... amorteai dupa doua ore de zbor si cand te gândești că zborul durează peste 9 ore... deci un minus...

Ajunsi in Punta Cana pe aeroport epuizati platim taxa de intrare 10 usd si suntem asteptati de ghid ne urcam in autocar si in cca. 25 min. ajungem la hotel. Facem formalitățile si suntem conduși in camera...

Despre camera ce sa zic. mare curata dar ca o comparatie face cam de o stea maxim doua la noi... mobilier vechi... chiuveta. cada. duș uzate. peretii aveau o tencuiala cred ca din ciment foarte prost finisat. Vopseaua data pe pereți se regasea si pe tocurile de la usi sau pe gresia de foarte proastă calitate... eu o puneam mai bine... Usa la intrare era din lemn pe sub ea bagai mana... se auzea tot de afara. inca un minus... dar in general repet era curățenie... lenjerie. prosoape. schimbate zilnic. la fel si băuturile la minibar... Deci la noi se clasifica la cel mult doua stele. Am adormit la scurt timp.

Datorita fusului orar ne-am trezit la 5 dimineața... asta ca am fost obositi... inca un minus.

Masa All-inclusive era aceiasi in fiecare zi nimic diferit de la o zi la alta... Unu doua feluri de friptura. doua feluri de supe cateva mancaruri preparate cateva paste foarte putin fierte... ceva fructe ceva mezeluri... sucurile naturale... Ce am remarcat este faptul că atunci când te așezi la masa imediat vin cu cana cu apa si iti pun in pahar... chiar si la prima ora... băuturi daca vroiai trebuia sa ceri... orice vroiai trebuia sa ceri... La bar era orice fel de băuturi dar trebuia sa ceri... un cocktail daca luai trebuia sa ceri si pai ca altfel beai din pahar...

Plaja era superba peisajul la fel nu aveai ce reprosa... personalul era amabil toți te întâmpină cu un zâmbet și un salut... Animatorii cam slabuti. neingrijiti incercau sa faca atmosfera... preturile in general nu erau exagerate. asa cum se plângeau unii. Ce era deranjant... pe plajă sau oriunde te aflai sau stateai erai abordat de tot felul de comercianți si mai rau era ca dacă le acordai atenție cu greu scapai de ei. Asta ma deranjat cel mai mult... Parca eram pe litoralul românesc asaltati de "colorati''.

Cam atât am vrut sa nuantez... Nu stiu de ce altii au fost chiar asa impresionati... ca peisaj da... in rest... Poate nu au fost in Turcia... Antalya. Serviciile si personalul sunt impecabile luxul este la el acasa...

Cu 2800 de euro cat ma costat biletul in R. Dominicana faceam un concediu in Turcia incomparabil. Vezi hotel Miracle... Titanic... Liberty... Sentido... Am fost si in Grecia... dezamăgire... in comparatie cu Turcia.

Trimis de onuonu01 in 30.04.17 17:22:30
Validat / Publicat: 30.04.17 19:55:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (onuonu01); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 La rand la friptura

[30.04.17 17:48:04]

@onuonu01: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=77316

[30.04.17 21:04:28]

Eu am fost la Catalonia acum citiva ani si in afara de mobilier, care era cam ponosit, totul a fost minunat, de la mincare pina la animatori. mai ales animatorii... mi-au facut sejurul de neuitat. s-or fi schimbat intre timp? mai era Bisconcito? Miky Mouse, Coca Cola? niste baieti foarte distractivi.

Ce sa va spun de mine, care la ora asta sint in Punta Cana la un hotel de 3 stele? la noi ar fi de minus infinit?

Ati facut excursii? daca da, unde anume v-ati dus?

[30.04.17 21:43:45]

@adri-nico: Buna. Eu acum cand scriu sant la acest hotel... Am stat la rand sa intru... am stat la rând cu farfuria in mâna sa iau o friptura... Poate nu ati fost in Turcia... pai hotel de 5 stele all-inclusive? ... Am mai pățit asta in Grecia... chiar as pune si foto

[30.04.17 21:56:02]

@onuonu01: Stati linistit. sa nu va stricati vacanta pentru un pic de rind. Daca e foarte multa lume... ce sa le faca? Nu am fost inca intr-o vacanta in Turcia si nu sint in masura sa comentez. E pacat sa va faceti singe rau doar din motive asa de putin importante.

Eu sint tot pe plaja din Bavaro si ploua... azi e cam urit, de miine fugim in excursii. Cind plecati acasa?

[30.04.17 22:06:41]

@onuonu01: Ne-am bucura să citim impresiile tale din Grecia și Turcia scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[30.04.17 22:07:46]

@adri-nico: Am facut doar o comparatie... Ducetiva in Turcia si o sa îmi dati dreptate... nu exista comparatie la servicii iar peisajul este asemanator... poate mai puțini palmieri. aici ploua de cateva zile... asta nu ma deranjaza. Nu pentru plaja am venit... am venit pentru peisaj sa vad ce inseamna ceva exotic... frumos nimic de zis... dar sa cam exagerat cu comentariile... Pentru urmatoarea destinatie alegeti Turcia Hotel Miracle...

[30.04.17 22:23:08]

Hmm, merci de sugestie, insa o sa ramin la prima mea dragoste, Dominicana. Sint la a treia excursie si nu regret!

[30.04.17 22:29:27]

@adri-nico: Sti cum e... Ramai nostalgic cu Nokia 1100... Dar a aparut Samsung Galaxy S8... E bine sa incerci si altceva.

[30.04.17 23:33:28]

@adri-nico: Ahahah!!! sa stii ca am un nokia vechi, cu butoane. JUR!

nu pot sa ma obisnuiesc cu touch screenul.

[30.04.17 23:36:19]

@adri-nico: Acum va inteleg... Distractie placuta... si sa ajungeti cu bine in tara... Apropo de unde sunteti

[30.04.17 23:40:53]

@onuonu01: Buzau. Multumim de urari, asemenea si voua!

nrs †
[01.05.17 09:42:12]

@onuonu01:

nu am fost in Dominicana dar probabil la aceiasi bani serviciile sunt mai bune in Turcia. explicatia este foarte simpla: la acelasi buget pentru un concediu transportul spre Dominicana acopera o parte mult mai mare din buget (spre Tr costa cam 400 euro/cuplu spre Dominicana costa peste 1000euro/cuplu) pentru restul (cazare, mancare, animatori etc) ramanand mult mai putini bani. concret cu 2800 euro in Tr te cazezi la un hotel de 2400 euro pe cand in Dominicana te cazezi la un hotel de 1500 euro unde normal nu ai aceleasi servicii

[01.05.17 12:51:21]

@nrs: Nu ai dreptate... Catalonia este um hotel de 5 stele ALL-INCLUSIVE. si o camera de 5 stele o compar cu una de max doua stele... atentie din țară de la noi. am fost in diferite tari și pot face o comparație... usa de exemplu era doar ca paravan sa nu te vezi... se auzea tot iar între usa si toc vedeai afara... toate erau asa... șifonierul era in baie... asta chiar ca e ciudat... dupa ce ca umiditatea aici este ridicată mai pui si hainele in bae... mobilier vechi. pereti tencuiți cu denivelari... cand ploua si bate vântul intra apa pe sub usa... si multe altele... noroc ca este totul vopsit si se face curatenie... Una peste alta un hotel de 5 stele all-inclusive din turcia nici nu se compara cu ce este aici... am enumerat cateva hoteluri pe care le recomand sa vezi... lux servicii divertisment

[01.05.17 13:33:17]

@onuonu01: Domnul meu, peste tot se scrie ca 5 stele de pe la noi sau din Turcia nu se compara cu stelele din Dominicana. Ei au alt sistem de clasificare. Nu ati stiut?

Veti mai reveni vreodata in aceasta tara?

V-ati planificat niste excursii sau din cauza ploii stati doar in resort?

[01.05.17 14:06:45]

@adri-nico: nu sunt deranjat de ploaie... nu pentru plaja am venit... plaja faci peste tot... condițiile de la hotel nu corespund cu postarile facute de cei care au fost pe aici. am venit pentru a vede altceva si intradevar e altceva... alt peisaj alti oameni... intradevar peisajul este unul exotic incantator dar am pretenții si la hotel... De venit nu mai vin... Urmatoarea locație va fi Tenerife

[01.05.17 23:50:58]

De venit nu mai vin... Urmatoarea locație va fi Tenerife

Nu vreau să te descurajez, dar Tenerife după Republica Dominicană nu este cea mai inspirată alegere, astfel că sigur vei avea o mare surpriză.

Am ajuns în Tenerife la trei luni după o vacanţă în Punta Cana. Soţul meu a fost absolut şocat la vederea nisipului negru vulcanic după nisipul alb ca făina de pe plaja Bavaro.

Afirmaţia că plajă faci peste tot este adevărată, dar doar parţial. Diferenţa majoră faţă de Turcia constă în faptul că în Dominicană faci plajă şi baie în ocean oricând pe tot parcursul anului, în timp ce Turcia pe care ai tot adus-o în discuţie are un sezon totuşi limitat.

[01.05.17 23:58:39]

@onuonu01:

Ciudat. Povestea cu apa oferită imediat ce te aşezi la masă se întâmplă peste tot în Turcia la 5 stele all inclusive.

Nu cred că la vreunul din resorturile turceşti la care declari că ai fost s-a întâmplat altfel, adică să fii servit înainte de a cere băutura dorită

Un plus pentru Republica Dominicană îl constituie fresh-urile într-o varietate impresionantă, gratuite şi nu contra cost, ca în destule hoteluri turceşti de 5 stele, dar mai modeste, precum şi celebra Pinacolada băută direct din nuca de cocos, cu pai şi umbreluţă

[02.05.17 00:31:29]

@nicole33: M-ai razbunat!

[02.05.17 06:23:49]

@adri-nico:

Tu ştii că eu sunt mare fan Turcia 5 stele super mega all inclusive, alegând hoteluri sensibil mai bune şi mai scumpe decât cele enumerate şi recomandate de către autorul acestui articol.

Am intervenit aici doar pentru că nu-mi plac exagerările.

Un alt exemplu:

Faptul că există o diferenţă de fus orar de 6-7 ore faţă de ora României este o realitate care trebuia cunoscută şi asumată din momentul rezervării, dar în niciun caz nu poate fi considerată ca fiind un minus al hotelului

Tu eşti "virusată" de această destinaţie, dar uite că există şi oameni nemulţumiţi de acest paradis.

[02.05.17 07:09:24]

@nicole33: sint mega ultra virusata! acum am venit de la discoteca de pe plaja... ne simtim bine... chiar daca barul s-a inchis de la ora 11... chiar daca nu avem luxul din celelalte hoteluri la care am fost... chiar daca animatorul e doar 1.

[02.05.17 17:04:56]

@nicole33: Nu am fost intampinat niciodata cu apa la masa pe unde am fost... nu numai in Turcia... Apa o luam eu de unde vroiam... adevarat daca vroiam ceream... vinul la fel berea la fel sucul la fel... acum nicaieri nu poti sa ti iei un cocteil ca nu ști sal prepari., la sucuri ar fii culmea sa nu primesti ceea ce natura le-a dat... dar ca sa nu mai interpretam orice cuvant... un lucru e clar... conditiile la hotel dr 5 stele nu se compara nici pe departe cu alte hoteluri europene... cu turcii nici atat... in schimb locurile oamenii peisajul exotic chiar si obiceiurile sunt unice... nu tin parte nici turciei nici vreunei alte țări... dar daca asta e diferența pe care am remarcato? Pai sa zic ca sunt extra virusat ca am fost la discoteca chiar daca barul sa inchis la 11... chiar daca era un animator... si continuarea ar fii fost... chiar daca eram singuri la discoteca... Eu nu am venit pt. discoteca... este si la mamaia... nu am venit pt. jocurile acelea organizate pe plajă... unde sa fim seriosi sunt peste tot... mai mult sau mai puțin spectaculoase etc. Am venit sa vad altceva si am văzut... Sunt dezamăgit de condițiile de la hotel... atat. urmatoarea destinatie va fii alta... sa vad si altceva... nu sunt ca altii care au venit intrun loc si isi dau cu părerea fara sa aiba termen de comparație

[02.05.17 17:41:18]

@onuonu01:

Evident, doar în hoteluri modeste eşti lăsat să alergi să-ţi iei singur apă, vin, bere, suc sau orice altă băutură doreşti. Hotelurile de cinci stele mai cu ştaif, care se respectă şi care te respectă, folosesc ospătari care îţi iau comanda la masă şi îţi aduc apoi ceea ce ai comandat, fără niciun efort şi niciun deranj din partea ta.

Este dreptul tău să fii dezamăgit, fiindu-mi clar că ai avut alte aşteptări.

Aerele tale de superioritate nu prea au vreun fundament, existând o probabilitate foarte mare ca aceia pe care îi acuzi că-şi dau cu părerea fără termen de comparaţie, în realitate să aibă o experienţă turistică mult mai vastă şi mai bogată decât tine.

De exemplu, eu nu am ca etalon al standardelor resorturilor turceşti de cinci stele Miracolul din Lara, de fapt un low cost, experimentând şi recomandând hoteluri mult mai bune decât acesta.

E păcat să stai să cauţi nod în papură la Catalonia în loc să te bucuri de vacanţă.

[02.05.17 18:22:20]

@nicole33: de aceea l-am dat exemplu... acolo e lux fata de catalonia... nici eu nu ma mai duc in turcia de mult... mam referit la preturi via servicii... daca cineva are o obsesie pt. dominicana... sunt de parte lui... frumos... nimic de zis... poate acum e alt manager la acest hotel... eu am spus ce nu imi place... ce imi place sunt multe de spus... adica restul cele doua excursii in isla saona si Catalina... superbe chiar daca vremea nu a fost favorabilă. asta e... anul trecut am fost o perioada in zona Maramureșului... perfect. Dupa aceea in Croația... perfect... nu e nimic exagerat...

adri-nico CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE
[27.10.18 00:09:59]

Am citit cu amuzament ecourile de la acest review. Cum am ajuns aici dupa un an si ceva? Cautind indicatii de locuri cu spatiu la picioare ale companiei de zbor EVELOP. si uite-asa am redeschis acest articol.

Acum, dupa mai bine de un an, pot sa ma numar printre cei care pot face comparatie mult mai buna ca cea de dinainte, adica am "dezvirginat" si eu preamultlaudata Turcie.

Anul trecut am facut un sejur de o saptamina, numai in hoteluri de 5 stele, in fiecare zi in alt loc (oras) si alt hotel.

Nu dau Dominicana mea saraca pe nici o Turcie. Nu am ce sa comentez la lux sau la servicii, Si daca nu erau excursiile facute la diferite obiective din aceasta tara, as fi venit cu buza umflata. Nimic nu se compara cu ceea ce simt in Dominicana. Nicipul alb si fin ca zaharul pudra (pe linga pietricelele din Turcia). Palmierii cocosati de pe plaja... Coctailurile originale... distactia si mai originala. Ca sa nu mai zic de mincare. Abia -abia am gasit ceva pe la turci. Ca, na, nu sint obisnuita cu mincarurile lor, iar despre firpturi, cam de 2 ori am gasit in toata saptamina. Si daca nici eu nu am mai fost la 5 stele... atunci n-am ce sa va mai zic. Luni plec iar in Dominicana! Mor de dorul ei!

Va transmit salutari si vacante frumoase!

adri-nico, nrs, onuonu01
Alte impresii din această RUBRICĂCatalonia Bavaro Beach, Casino & Golf Resort: