ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Telemachos (Dassia)

Hotel Telemachos (Dassia)

La doar 12-13 km de Kerkira (Corfu Town) se află mica localitate Dassia (Dasia). O localitate aflată pe șoseaua care înconjoară insula. Micuță, cu câte puțin din toate: ceva hoteluri, câteva magazine, centre de închiriat mijloace de transport, pentru uzul propriu, câteva taverne-restaurant, ceva plaje modeste, mai mult pietriș, localitatea picotea liniștită în așteptarea sezonului estival. Dar credeți că a putut? Când au debarcat 36 de ahtiați după mâncare, băutură, suveniruri, plimbare, s-a dus tihna! Nu-i vorbă că, după acel dute-vino observat la hotel, nu am fost numai noi de vină! Care hotel? A, da, Telemachos Hotel din Dassia.

Dacă vă împinge cumva păcatul să veniți cu transportul în comun (că este și din acela, 1,20 euro până în capitală), ei bine, vă sfătuiesc să nu o faceți!! Că sunt vreo 300 de metri până la hotel, n-ar fi nimic! Dar cum sunt acești 300 de metri!! Numai în pantă, de zici că e etapă în Turul Franței, culminând cu un final pe la 45 de grade!

Bun, n-ați făcut greșeala asta, nici noi! Dar... surprize, fac crize: o dată basculați din autocar, ce să vezi? Mândre, multe, și înalte scări ne așteptau, pentru a accede în hotel! Doar 13, dar tot abrupte, fără nici o rampă pentru persoane cu dizabilități, pentru persoane mai în vârstă, cu trolerele pe scări! Recapitulând toate înjurăturile pe care le știu, dar în gând, că erau și persoane mai vârsnice prin jur, am înhățat întâi trolerul meu, apoi al purcelului (de pe saitul AFA), și din dotare, și am purces la cățărare - că asta era! Nici ghida noastră, din Grecia, n-a spus nimic!

Ajunși în hol, ne-am luat cheia și... ce credeți? Până la lift, alte trepte! Ca la lecția de educație fizică: revenirea organismului după efort! Am ajuns la lift! Așteptându-l, trece unu' și aruncă în treacăt "Dar de ce n-ați luat liftul de jos? " Hai că ăsta a luat-o pe ulei! "De unde de jos, că sunt doar trepte? " "În stânga scărilor e o ușă care duce la parterul hotelului, sunt și camere, deci și lift, aici suntem la etajul I! " Mi-am reînoit repertoriul de blesteme, având grijă ca, la destinatar, să-i adaug și pe cei doi recepționeri, care ne-au asistat la cazare!

Parcarea Destul de mare, deși nu știu dacă, venind toți turiști cu auto propriu at fi fost loc pentru toți. Am întrebat, nu se plătește nimic.

Holul La fel ca și recepția (și recepționerii) mic, înghesuit, două canapele și un spațiu rezervat unui număr de trei calculatoare. Din hol, prin intermediul unor uși tip armonică (!?!?), se intră în bar, și respectiv în sala de mese. Ambele săli destul de mari, se unesc în interior, dar totuși își păstrează fiecare specificul ei.

Wifi Aici, spre deosebire de celălalt hotel, nu există wifi decât în micul hol de la recepție, wifi-ul e gratuit, cu semnal foarte bun. În camere, numic.

Jejunul... pardon, dejunul Ei bine, dejunul a fost pe măsura jejunului, acea mică porțiune din intestinul subțire! Nu sunt un mâncăcios, dar a fost subțire, foarte subțire! Și cu carii - primele două zile, șuncă (un fel), brânză, omletă, cârnăciori, fasole, musli (un fel), cafea, lapte, ceai, margarină, miere. Apoi, a dispărut brânza, apărând cașcavalul, a dispărut omleta, înlocuită cu ou fiert, mă rog, puțin și rar, ca dinții babei! Ou, când am cerut omletă a treia zi (filată sub un capac) au spus că sunt "pentru ceilalți"! Probabil "ceilalți" erau ori greci, ori nemți!

Se trecea, normal, prin fața unei mese cu geam, supravegheat de un cerber care îți livra oul (nu al lui, n-avea atâtea, ci cel din spatele geamului), apoi, mai departe, un alt supraveghetor care, părându-i-se că nu avem decât o mână, ne turna ceai sau cafea!

Să ne înțelegem, nu-mi place risipa, nici dezordinea la masă, dar, de la a supraveghea discret servirea mesei și până la a urmări cu ochi de șoim cum te servești, sau ți se dă, ca la cantină (că asta era senzația)... e cale lungă! Nici n-am îndrăznit să fac poze, mi-era teamă că se reped ăia la mine! Parcă eram în internatele de fete sau băieți, din secolul trecut, din filmele cu subiecte din Charles Dickens!

Camera Mare, destul de spațioasă, paturi twin, un televizor mic, cu tub, care oferea fix 5 programe (oricum nu aveam timp de el). Pereții cam subțiri, se cam auzea prin pereți, dar, doar de-aia s-au fabricat oropaxurile! Sugerez eventualilor amatori să solicite camerele cu vedere spre spatele hotelului, și nici să nu accepte pe cele de deasupra barului, deoarece acolo se organizează, de obicei, spectacole cu scaraoțki, skaraoke, cam pe-acolo, știți voi de care! Televizor mic, cu tub, iar mini-barul era așa cum îl știm cu toții de prin alte hoteluri, dotat cu rafturi dar... fără buton de reglare! Fiind ănghețat tun, când am dorit să facem niște sendvișuri, a trebuit să ma duc pe la mecanici după un flex, că altfel nu am putut tăia castravetele!

Baia Aceeași cădiță, pentru făcut băiță! Deși baia este încăpătoare, și nu te lovești chiar dacă ești două persoane, au dom'le ăștia ceva cu cădițele de la duș - le fac mici, mici (fără bere!). Dotată și cu perdea, și uraaaaa! , și cu dispozitiv pentru pus dușul pe perete! Dar tot două pliculețe cu gel-șampon erau în baie! Deasemeni, uscător de păr (pentru cine are) și priză pentru aparatul de ras barba (pentru cine are!)

Balconul Mare, lat, dotat cu o masă și două scaune, un loc ideal pentru desfășurarea diverselor jocuri de societate, ca: consumarea unei sticle, sau două de vin, sau a unui bax de bere, eventual a lichiorului de koum kouat recent achiziționat, asezonat - sau nu - cu diverse arome de mahorcă, mai scumpă sau mai ieftină! După gust!

Hotelul are în dotare și o piscină, pentru adulți, dar și una pentru copii, diverse jocuri, masă de biliard și de tenis de masă. Cu toate astea, n-aș recomanda, hotelul, atât pentru distanța către minusculele plaje (300 + 300 de metri), dar și pentru camerele "neliniștite" și micul mic dejun.

Vă doresc multă sănătate și sejururi multe și frumoase!

Web, am rugămintea, melodia "Sus pe deal i-o casă" interpretată de Mihai Constantinescu. Mulțumiri!

Trimis de puiutea in 22.04.17 10:02:54
Validat / Publicat: 22.04.17 11:46:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Tassoa

VIZUALIZĂRI: 2865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Cele două orfe... piscine.

webmasterX [22.04.17 11:45:37] »

Mutat în rubrica "Telemachos Hotel [Dassia], CORFU" (nou-creată pe sait)

puiutea [22.04.17 12:06:45] »

@webmasterX: Poziția este corectă.

Zoazore [22.04.17 12:59:23] »

@puiutea: Mda! Dar măcar, recunoașteți, balconul era mai... generos! Și nici nu erau necesare jambierele alea din tablă!

Sportul e sănătos la orice vârtă dacă vârsta nu trece de 40! Părerea mea!

Mi-a plăcut pomul ăla ancorat la propriu!

elviramvio [22.04.17 13:11:49] »

@puiutea:

Ei bine, eu am fugit anul trecut de cazare în Dasia după ce am citit mai multe impresii scrise cu dinții strânși de unii pățiți, dar asta e altă treabă.

Sper că urmează și alte povești, abia aștept să le citesc, deci să stau pe atenție pe aici?

Vacanțe cât mai frumoase anul acesta pentru Bădia alături de Purcel!!!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.04.17 14:54:13] »

@puiutea: La fel de simpatic articol, acelaşi stil inconfundabil de "haz de necaz"! Sper să ne povestiţi ceva şi în legătură cu sărbătoarea de Paşti petrecută în Corfu, despre care se spune că e specială, unică. Se pare că vremea a fost frumoasă, se vede din pozele de la piscină şi ceva plajă făcută pe-acolo.

Toate cele bune!

puiutea [22.04.17 14:55:19] »

@Zoazore: Nu, jambiere, nu dar oropaxuri, cu siguranță (vezi skaraoțki) ! De acord cu vârsta!

puiutea [22.04.17 14:58:57] »

@elviramvio: Nu știu dacă toate hotelurile din Dassia sunt așa, n-am apucat să mă uit, dar ăsta, cu siguranță e de ocolit! Macar ca distanță față de plajă! Mai urmează ceva, sper eu, mai interesant! Dau din gheare de zor pe tastatură! Mulțumesc pentru urări!

puiutea [22.04.17 15:01:15] »

@irinad: Mulțumesc pentru aprecieri, vizită și vot, sper ca reviewul despre Corfu să fie destul de reușit! Toate cele bune!

Zoazore [22.04.17 17:33:20] »

@puiutea: Să anticipez? Spartul ulcioarelor? Obicei unic Corfiot? Aștept cuminte!

puiutea [22.04.17 19:06:35] »

@Zoazore: S-a dus surpriza mea!

Zoazore [22.04.17 21:25:50] »

@puiutea: Neah! Că-n fiecare an e altfel! Va fi o surpriză continuuă!

crismis [23.04.17 09:56:05] »

@puiutea: "Sus in deal e-o casa"... Mi s-a parut geniala alegerea liniei sonore... Ca de restul, nici nu mai zic!

Da, da' cine fuse la greci de Pasti?!! Eee?!! Invidia pe mine cat casa! Aia de sus, din deal!

puiutea [23.04.17 10:35:22] »

@crismis: Casă... fiu sincer, merită toți banii petrecerea Paștelui în Corfu! Sărbotorile în sine, dar și vizitarea insulei! Mie mi se pare că, parcă, nu am văzit nimic, așa de repede s-a derulat totul! Dar, se pare, așa se întâmplă în excursiile organizare! Mulțumesc pentru aprecieri și votul acordat!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.04.17 18:43:53] »

Din păcate, asta e marea problema a multor insule grecești, casele (hotelurile) sunt in deal, iar când ți se spune ca se afla la 100-300 de metri de plaja niciodată nu spun ca de fapt sunt in sus.

puiutea [23.04.17 19:51:21] »

@almona: Poate de aceea scotocesc eu pe saituri când mergem undeva, Google să trăiască! Eu mă uit chiar și la așezarea hotelului, unde ar fi mai bine să încerc să iau cameră, cum e așezat, ce mai, o întreagă tevatură! Chiar dacă nu iese întotdeauna bine, măcar nu sunt luat pe neașteptate! Sejururi frumoase vă doresc!

Gonda [01.06.18 10:47:35] »

Buna ziua puteti sa imi spuneti despre all inclusiv am rezervare in iunie la acest hotel si ma necajesc dupa ce am citit.

Orele la masa. bauturi incluse si pana la ce ora e deschis barul la all inclusive. e si inghetata inclusa? mar interesa?

Multumesc?

puiutea [07.06.18 08:17:52] »

@Gonda: Scuze pentru întârziere, am fost plecat, de aceea n-am răspuns!

Din păcate nu pot să vă lămuresc, pentru că noi - fiind o excursie organizată - nu am avut decât micul dejun! Apoi eram plecați toată ziua, deci n-am apucat să văd nici prânzul, nici cina!

Dar nu trebuie să fiți necăjită, noi am fost DE PAȘTE, iar ei nu erau deloc pregătiți pentru sezonul estival, se făceau pregătiri în toată localitatea!

Și ei, și bulgarii, de Paște și de Crăciun nu se prea omoară cu pregătirile sau cu atențiile, deci sunt convins că voi fi mari diferențe în felul în care sunt tratați turiștii în sezonul estival!

Eu cred că nu trebuie să vă faceți griji, grecii sunt (după părerea mea) mai atenți - deocamdată - cu turiștii!

Vă doresc sejur plăcut

Gonda [07.06.18 08:27:59] »

@puiutea: va multumesc frumos pentru raspuns!!

crismis, elviramvio, Gonda, irinad, puiutea, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTelemachos Hotel: