ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2017
ÎNSCRIS: 03.09.12
APR-2017

la PMM* = 720 AED

Jumeirah Etihad Towers Abu Dhabi – o experienta uluitoare

Am plecat la ora 15.40 din Bucuresti cu un Boeing 737 800 de la o companie aeriana cu zboruri zilnice si am ajuns in jurul orei 20.55, ora locala in Dubai.

Spatiul dintre scaune a fost acceptabil, ma asteptam la ceva mai rau, mancarea a fost mai buna si mai multa decat la chartere, doar ca nu erau incluse si bauturile.

Pe fiecare scaun din fata, era un minimonitor cu touch screen pe care puteai urmari cu plata filme si asculta muzica, si fara plata zborul avionului.

Pana am trecut de control pasapoarte si am luat bagajele s-a facut aproape ora 22.40 iar la hotel am in jurul orei 02.00, tinand cont si de traficul infernal de pe traseu.

Noi intrucat am cumparat biletul de la o agentie de turism din tara, am avut transferul asigurat astfel ca am fost preluati de la aeroportul din Dubai de un LEXUS LS 600h black, iar la intoarcere de un BMW M4 alb, toate scoase ca din cutie, cu soferi imbracati la costum si foarte amabili, eram doar eu cu sotul meu, iar pe monitorul de la bord scria ,,Welcome Adina si Bogdan. ”

Fiind intuneric am avut ocazia sa traversez Dubaiul noaptea si sa ma minunez de cat de multe s-au construit din 2014 si pina in prezent.

Spectaculos, cartiere intregi de zgarie nori...

Cand am ajuns la receptie am fost intampinati cu un cocktail de fructe si prosopele umede de sters...

Am cerut o camera la un etaj cat mai sus si pentru nefumatori.

Astfel am primit camera 3913, la et. 39, pe colt, cu o camera principala cu 4 geamuri mari in care se afla patul si inca o camera cu 5 geamuri de sus pina jos in care se aflau, cada si wc paralel cu geamurile (cum e sa stai pe tron cu o vedere de milioane in fata...) iar dusul compartimentat separat. Am observat ulterior ca pe fiecare parte a etajului erau cate 6 camere toate de nefumatori, iar in coltul opus camerei noastre se aflau cate 3 lifturi pe fiecare parte.

Cum am ajuns am si cerut un adaptor pentru priza.

In camera se facea curatenie de doua ori pe zi.

In prima parte a zilei se schimbau prosoapele, lenjeria de pat, si se orna patul cu acele perni specifice, se completa minibarul cu 4 sticle de apa, pliculete de ceai, cafea si ciocolata calda (gratuit fiind si un expresor pe care il puteai folosi), gel de dus, sampon, balsam, crema de corp si inca ceva toate in forma celor cinci turnuri Etihad.

Seara, mai venea cineva care lua toate pernele ornamentale de pe pat, punea cate o ciocolatica cadou pe fiecare noptiera si cite o sticla de apa, cate un cerceaf curat jos in dreptul patului unde sa cobori cu picioarele si tragea draperiile de noapte in fiecare camera pentru a te putea odihni.

Dar noi vroiam sa vedem minunata vedere de la et. 39 in fiecare noapte asa ca trageam perdeaua si draperia cu ajutorul unei telecomenzi de pe fiecare noptiera, care mai avea ca functii si aprinderea sau stingerea luminilor si programul tv.

Liftul pornea doar cu cartela de la camera si doar pentru etajul la care stateai si spatiile publice (de ex. Baruruile de la et. 62,63, restaurantele, salile de conferinta si plaja cu piscine.

Intr-o zi am vrut sa urcam la un etaj mai sus si nu ne-a dat voie.

Hotelul are 66 de etaje, iar in turnul alaturat de 74 de etaje se afla un punct de observatie la pretul de vizionare fiind de 75 de aed de persoana.

Noi am avut demipensiune si serveam micul dejun si cina la restarurantul Rosa wather, mancarea fiind exceptionala, din mai multe bucatarii internationale, foarte gustoasa si diversificata, mai bun decat orice am mancat la turci.

Dulciurile o nebunie! Bauturile trebuiau platite separat.

La plaja erau cate doua prosoape de sezlong.

La ora 10.30 te serveau cu cite un betigas cu pepene rosu taiat cubulete, la ora 12.00 ti se dadeau rondele de castraveti pentru pleoape ca sa-ti inviorezi ochii, la 15.00 te serveau cu cate un suc de fructe, iar la 16.00 cu cate o inghetata ,,loly” personalizata.

Temperatura afara a fost de 38-40 grade iar in apa de 25.

Intr-o zi am fost la Moscheea Șeicului Zayed cu taxiul parcurgind cam 16 minute din fata hotelului si ne-a costat 35 aed dus si 40 la intoarcere conform traseului Moscheea deosebita, am fost foarte impresionati.

In alta zi am fost la Emirates Palace chiar vis a vis de hotelul nostru si cand credeam ca nimic nu ne mai poate impresiona am ramas muti de frumusetile vazute atit in interior cat si afara.

Marina Mall se afla la o distanta de 4 km de mers pe jos, iar pe promenada ne-am plimbat doar pe partea strazii intrucat plaja era inchisa intrucat avusese loc un festival de curand si nu apucasera sa stringa.

Ce inseamna o tara bogata locuita de oameni care nu fura... pina si bordurile de la trotuare erau din granit.

Din pacate cele 6 zile pline au trecut prea repede pentru cat de bine ne-am simtit... Iar acum cand scriu e plina iarna cu nameti de zapada...

Acest sejur a fost unul dintre cele mai frumoase de pina acum, hotelul de neimaginat, serviciile si conditiile fara egal... cum as putea sa nu-l recomand chiar si celor mai pretentiosi?

Trimis de elenaadina in 21.04.17 19:08:32
Validat / Publicat: 22.04.17 08:56:23

VIZUALIZĂRI: 1461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 vedere din camera
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 720.00 AED pe cameră

[21.04.17 19:51:34]

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [22.04.17 09:46:42]

@webmaster26: Tunul in care se afla hotelul era chiar deasupra la Lobby Lounge.

danaeldreny*
    [22.04.17 18:35:41]

Cu adevarat in lumea araba nu exista limite in ce priveste opulenta. Acolo notiunea de modestie nu exista iar nivelul valorii este determinat de posibilitatile materiale. Respectul este dobandit la fel si uneori solicitat chiar cu forta. Asa e lumea lor...

[23.04.17 16:27:26]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

[24.04.17 16:53:24]

@elenaadina: Frumos articolul, placuta descrierea, dar pozele sunt cireasa de pe tort.

Citind cele povestite aici incercam sa-mi imaginez cam ce ai vazut tu si pot spune ca intradevar o incantare sa fii atat de sus si sa admiri lucrurile din jurul tau.

Chiar daca nu sunt o fana a inaltimilor au fost cateva ocazii in care m-am aflat cel mai sus sa spunem la etajul 90 (Taipei 101) iar privelistea de acolo chiar este superba si as repeta oricand experienta.

Felicitari, votat cu mare placere.

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [25.04.17 13:32:36]