ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 19.11.09
    JUN-2009

Apus de soare pe mare (excursie optionala)

Introducere (a se citi optional)

Astazi m-a sunat prietena mea, cea cu care am fost asta-vara in vacanta. M-a sunat pentru a-si lua ramas bun, mi-a spus ca se muta in Grecia, de tot. Initial i-am spus ca nu este 1 aprilie dar... mi-a spus ca stie si ea asta. M-a pufnit rasul cand mi-am amintit de grecul care s-a tinut mai mult decat scai dupa ea, in sejurul nostru, si caruia abia i-a dat atentie. Si cat romantism, cata persuasiune, cata stradanie in ale bufoneriei pe bietul om... doar doar o va impresiona pe romanca care nu credea in dragoste si pe care am dus-o aproape obligat in concediu, in Santorini. A fost o iesire asa, ca intre fete, de dragul unei vechi prietenii. Ea nu pleca nicaieri pentru ca era fara partener, asa ca m-am hotarat eu sa merg cu ea (greu mi-o fi fost, nu?). Am citit multe povesti despre "paradisul indragostitilor", despre cum ca vei ramane forever in mrejele dragostei, dupa simplul privit al unui apus in Santorini, de mana cu cel drag, etc, etc, etc. Doamne, cat de tare ma amuza chestiile astea de marketing povestite de agentiile de turism pentru a cadea multi dintre noi in "mrejele" lor. In momentul in care ne-am imbarcat si am vazut juma' de avion compus din cupluri in privirea carora scria "honeymoon", iar pe cealalta jumate scria si mai clar "honeymoon dupa nunta de argint", am intrat in panica. Ma gandeam cine naiba m-o fi pus sa aleg Santorini ca destinatie de vacanta pentru doua fete, fete care erau privite foarte suspicios de catre ceilalti. Dar asta a era... am decolat spre "perla miresei" 74 de cupluri si... noi.

In momentul in care am ales excursia optionala "Caldera by night", la finalul sejurului, "partenera" mea de vacanta s-a decis sa il lase sa vina cu noi si pe bietul amorezat si... a venit bucuros. Nici nu terminase prietena mea de facut propunerea ca acesta a si zis "Of course!!!".

Asadar, dupa ce ne-am imbarcat in autocarul care a plecat din micuta autogara turistica din Kamari spre port, am constatat ca porniseram la drum 21 de cupluri si... eu. "Eh, bun si asa! ", mi-am spus atunci. "Macar ma sacrific in numele dragostei si prieteniei, doar sunt un om cu suflet mare. Ma distrez eu si singura, nu-i problema". Si dupa ce mi-am gadilat binisor orgoliul, as usual, am pornit. Desi, sa va spun drept, "cel cu codita si cornite", asezat pe umarul meu stang, imi soptea: "Auzi, ce te-ai mai straduit biata de tine sa organizezi sejurul asta si nerecunoscatoarea de prietena a ta te-a lasat singura in fundul autocarului!? Hi-hi-hi! ". Dar, v-am spus, sunt un suflet "nobil", asa ca l-am gonit imediat pe incornorat si i-am spus sa-si vada de treaba prin alte parti.

Era ora 15:00 cand s-a dat marsul si in jumatate de ora am ajuns in partea vestica a insulei, in portul Athinios. Ca sa ajungi in portul aflat pe partea stancoasa si inalta a insulei se coboara in zig-zag cativa kilometri buni, pe o sosea ingusta sapata in stanca. Senzatia este mai mult decat stranie sa te vezi catarat pe stanci, sus de tot, si jos... abrupt si... multa apa. Brrrrr! Parca simt si acum acea senzatie. Peretii muntelui care tapeteaza soseaua arata fenomenal. Griul natural al rocii este bombardat cu sute de "mingiute" negre. Zici ca ai in fata o bucata mare de stofa cu buline. Este inca una dintre modalitatile prin care eruptiile vulcanice puternice si-au lasat amprenta aici de-a lungul vremurilor, aruncand cu o forta imensa din pantecele clocotite pietre fierbinti si fum. Ghida noastra, romanca, a venit doar "de forma" in aceasta excursie, cred ca-i mancasera soriceii limba. Dar, macar cea vorbitoare de engleza si-a facut treaba si am aflat si noi cate ceva.

Ajunsi in portul Athinios (portul principal al insulei), am retinut inca o data numarul "8" al autocarului, pentru a sti la intoarcere unde sa ne urcam. Nu de alta dar, era de preferat sa ne intoarcem in Kamari, la hotelul nostru, nu sa ajungem in miez de noapte in alta parte. Cand esti patit, te "benoclezi" de zeci de ori la detalii.

Apoi ne-am imbarcat pe un vapor traditional, sub numele sau de botez "King Thiras", am insfacat un pahar cat mai plin de uzo, oferit de echipajul care ne-a intampinat si mi-am cautat un scaunel cat mai spre prova ambarcatiunii, ca sa nu-mi ia nimeni peisajul. Recunosc ca a fost prima oara cand incercam uzo si auzisem ca e ceva senzational. Ehe, dragii mei prieteni, pentru mine a fost prima si ultima data cand am incercat aceasta bautura. O veni ea de la zei dar, cu mine n-au prea avut succes. Prima inghititura am simtit ca-mi patrunde prin toti porii si ca ma ia cu lesin. Sa ma ierte cei care adora uzo dar mie mi-a paralizat toate simturile. Nu stiu de ce abia mai puteam sa respir, foarte straniu. Am cerut disperata o sticla cu apa si am primit-o gratis... din compasiune. Toti ma priveau cu mila si credeau ca am rau de mare. Am fost intrebata de "jdemii" de ori, pana la finalul croazierei: "Are you ok? ". Ce era sa le spun, ca bautura lor era sa ma trimita pe lumea cealalta, la zei?

Oricum, incepand sa iesim in larg, aerul sarat m-a readus la viata si am admirat ca un copil nestiutor frumusetile naturii. Am mers catre insulitele Nea Kameni si Palea Kameni, admirand silueta craterului vulcanului, am trecut pe langa insula Thirassia uitandu-ne la satucul Manolas, cocotat si el pe stanci, am vazut cum se joaca delfinii in apa, toate acestea avand pe fundal frumoase melodii grecesti, instrumentale. Pana la lasarea serii am avut parte de un bufet suedez delicios, cu tot felul de preparate traditionale si nu numai. Am executat si a doua oara operatiunea "umplerea farfuriei" tocmai pentru a scapa de tot de gustul de uzo (Brrrr!). Stiu, este un gest "mioritic" dar nu m-am putut abtine: daca tot am platit, sa mananc pe saturate. Am luat apoi un pahar cu vin rosu autohton, delicios, m-am asezat pe scaunelul meu si am continuat sa simt, cu toate simturile posibile, frumusetea locului. Ma rog, din cand in cand mai trageam cu ochiul la prietena mea si achizitia ei elena ca deh, oi fi eu suflet nobil dar am uitat sa completez: suflet nobil si foarte curios :)) Insa, cand "nu casti ochii" si cand visezi cu ei deschisi... poftim recompensa: lovita de un turist disperat sa prinda cu aparatul sau foto tot peisajul, fara a lasa ceva fotografii si altora, vinul rosu, in loc sa ajunga unde-i era locul, a ajuns pe bluza mea vaporoasa, din pacate. Si sa stiti ca reclama la Ariel n-a functionat.

Cand soarele a inceput sa coboare spre mare si sa se ascunda, atmosfera s-a umplut de zgomotele aparatelor de fotografiat. In afara de aceste sunete nu se mai auzea nimic, niciun glas. Toti am admirat cu sufletul la gura apusul minunat. Nu mai vazusem niciodata un apus de soare pe mare, stand propriu-zis pe mare. A fost foarte frumos. Cand soarele s-a ascuns de tot si vaporul s-a intors spre insula, mergand de-a lungul tarmului, am admirat, pe rand, satele Oia, Imerovigli si Fira, ale caror luminite se inmulteau de la un minut la altul, devenind asemeni unor brazi de Craciun. Muzica se auzea si de pe vapor si de sus, de la terasele cocotate, vantul incepuse sa se simta, apa a inceput sa aiba reflexe si a aparut luna.

In final am ajuns, noapte fiind, din nou in portul Athinios. Am urcat in autocarul cu numarul "8", am admirat marea si luna reflectandu-si chipul in ea de sus, de pe soseaua pe care urcam si incet-incet, pe jumatate adormita, am ajuns din nou in Kamari, la autogara turistica. De acolo, singurica, (indragostitii ramanand pe malul marii) am pornit spre hotel, uitandu-ma de nenumarate ori in urma. Nu va imaginati ca e ceva periculos pe acolo, nicidecum, dar am uitat sa va spun ca, pe cat de nobil este sufletul meu, pe atat de fricos.

Daca ajungeti in Santorini, e musai sa mergeti noaptea pe Caldera! Doar nu vreti sa ratati o seara de neuitat si un pahar de uzo "delicios" la apus de soare, nu?

Epilog (a se citit la fel, optional)

Urmand indicatiile de marketing ale agentiilor, prietena mea a urmat ritualul de a privi alaturi de cel drag un apus de soare pe mare, in Santorini, "paradisul indragostitilor" si, spre surpriza mea, o parte din ceea "ce se spune", cum ca vei ramane forever cu persoana cu care ai privit apusul si intr-o fericire continua, prietena mea, dupa inca cateva vizite in Grecia, a plecat de tot acolo, cu convingerea ca l-a gasit pe Fat-Frumos din poveste. Eh, ce spuneti de asta, dragii mei prieteni?

Trimis de ancamariagadea* in 29.03.10 19:35:45

VIZUALIZĂRI: 6911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancamariagadea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Un alt vapor cu turisti pe Caldera

pepsi70ro [29.03.10 19:38:51] »

Optional am citit si eu! Felicitari!

Sanziana [29.03.10 19:47:41] »

ai incercat tu sa strecori o unda de umor putin ironic in toata povestirea asta dar ce am citit eu printre randuri este ca , desi nu o spui cu glas tare ai fost si ramai o romantica incurabila. Si ca te bucuri nespus pentru fericirea prietenei tale. ma insel?

Mi-a placut foarte mult povestirea ta si pentru asta ai votul meu.

cc_iordachescu [29.03.10 20:01:07] »

Ca deobicei am citit pe nerăsuflate impresiile tale şi ca de fiecare dată am senzaţia că textul s-a terminat prea repede!

Felicitări!

krondia* [29.03.10 20:07:13] »

M-a cucerit povestea ta. Pare o minune ce vi s-a intamplat dar uite ca "viata bate filmul" . Multe puncte pentru naturaletea cu care ai istorisit intamplarea dar si pentru sensibilitatea cu care ai descris acest colt de rai..

ancamariagadea* [29.03.10 20:28:08] »

Va re-propun aceasta melodie:

click aici

webmasterXY* [29.03.10 21:14:11] »

S-a atasat melodia propusa de autoare.

mirelopodu* [29.03.10 21:36:52] »

De fapt, ceea ce am citit ca fiind "opţional", exact aia face toţi banii. M-ai încântat în mod deosebit la sfârşitul unei zile cam morocănoase pentru mine. Şi pentru asta, îţi mulţumesc.

ancamariagadea* [29.03.10 21:40:44] »

@Pepsi & CC Catch: Multumesc!

@Sanziana: Am si eu doza mea de romantism dar chiar nu reactionez la chestii din astea de marketing gen: "Se zice ca... etc, etc". Ideea este ca nici prietena mea. Irina, nici eu, nu am crezut ca daca va lega vreo "romantza in strainataturi" (cum spun eu) va iesi ceva de viitor. Dar... niciodata sa nu spui nicioadata!

@krondia: Si eu tot la aceeasi concluzie am ajuns, cum ca viata bate filmul Nimic nu este intamplator. Nu degeaba am insistat sa "o scot" in vacanta

@mirelapodu: Daca ti-am descretit fruntea macar un pic, ma declar multumita. Asta este si intentia

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [29.03.10 22:05:29] »

Ancamaria spun doar: oaaaaaau!

Si as mai vrea sa-i spun ceva lui Alex Macedo (care sigur va poposi si el in curand pe la acest review) :

Frate Alex ai pus-o

Ai tot indemnat-o pe Anca sa scrie si acum ai concurenta serioasa.

da las ca nu-i bai, tu esti pe partea action iar Anca pe romance

georgiana [29.03.10 22:06:36] »

Si eu am citit pe rasuflate! Si am simtit chiar citind si gustul ouzo-ului si al vinului... am auzit si muzica de pe vapor, am zarit si cum soarele cobora alene in mare, chiar si briza, stii? Si luna... Si pe cele 21 de cupluri mi le-am imaginat... iar asta datorita tie.

Sa stii ca ai un mare dar de a scrie! Asa naturala cum esti!

FELICITARI!

ancamariagadea* [29.03.10 22:29:18] »

@Andox: Ma flatezi! Nici prin gand nu mi-a trecut sa-i fac concurenta lui Alex Bine ca actionam pe arii diferite El este maestrul, eu doar invatacelul...

@georgiana: Mereu draguta cu mine, ca de obicei, multumesc. Din ce vad eu aici si tu esti un suflet sensibil

david [29.03.10 23:18:39] »

Sper ca grecul nu are un frate, sa pleci si tu in Grecia... Ai un talent deosebit de a povesti, m-am transpus total in aventura ta palpitanta.

Un vot din partea mea.

mirelab [30.03.10 09:18:58] »

Ce amintiri...ce footografii...ce poveste...ce NARATOARE!!!!!

Felicitari si te asteptam cu episoadul urmator: nunta la greci

...si pentru ca am ajuns prea tarziu...mi-a ramas doar numarul de ordine 13...bun si asta...il dau si eu mai departe)

Valentina69 [30.03.10 10:28:59] »

Ca si Andox Oauuuuuuuuuu!

Super frumos parca mi-a parut rau ca s-a terminat, chiar ai surprins niste sentimente super, desi a fost optional a fost povestea cea mai frumoasa mai ales ca a fost cu Happy End (daca tot viata bate filmul).

Felicitari cum zicea cineva mai devreme o sufletista si o romantica cum rar am intalnit. Bravo tie poti spune prietenei tale ca are langa ea o adevarata prietena (pe tine) .

ancamariagadea* [30.03.10 22:05:32] »

@david: Esti haios, din fericire nu am cum sa plec in Grecia ca "m-a dat mama" dupa un roman Iti multumesc pentru cuvintele frumoase!

@mirelab: Vezi ca daca tu ma faci NARATOARE, eu chiar incep sa cred si...deja am inceput sa dau ca un catelus din codita

@Valentina69: Iti multumesc! Sa nu spui la nimeni ca sunt sufletista si romantica, sa ramana intre noi

bitnic [31.03.10 22:03:28] »

Frumooooooos!

Anul trecut dupa ce am vazut Zakynthos-ul mi-am propus pentru acest an Santorini, care imi facea cu ochiul de cativa ani, dar pentru ca mi-am ales dintre premiile acordate Tunisia mai visez un an la superbul apus de soare. Mai ca imi pare rau ca am fost printre castigatori!

Un vot si de la mine.

ancamariagadea* [01.04.10 11:16:38] »

@bitnic: Sa nu iti para rau deloc! Fiecare coltisor de lume are farmecul sau, oamenii sai interesanti, obiceiuri aparte. Daca suntem sanatosi si suntem ambitiosi, le facem pe toate. Eu am fost si in Tunisia si mi-a placut mult si aici, mai ales excursia in desert. Intr-adevar, Santorini si Tunisia sunt doua destinatii foarte diferite dar fiecare are farmecul ei. Daca pot sa te ajut cu ceva legat de Tunisia, cu mare placere.

bitnic [01.04.10 22:01:42] »

Multumesc pentru raspuns.

Si noi am fost in Tunisia acum 3 ani, dar cu copiii, cea mica avea 3 ani atunci, si nu am putut face excursii, din acest motiv ne-am dorit sa revenim, in special pentru Sahara

michaela_1961 [09.04.10 17:34:53] »

Felicitari, foarte frumos review, m-ai facut sa ma gandesc serios la o "honeymoon dupa nunta de argint", in Santorini, poate mai reinviem ceva))

Acum vroiam sa ma refer mai mult la partea optionala, pentru ca si eu constat ca nimic nu e intamplator. Pe scurt: prietena mea pleca acum vreo 5 ani sa lucreze in Caraibe pentru mai multi bani, deoarece avea niste incurcaturi financiare. La ora aceea era maritata cu un roman cu cetatenie italiana. Dupa o luna intalneste acolo un american (miliardar adevarat cu avion personal) venit in vacanta cu nevasta. Ea a uitat de sotul italian, el a uitat de nevasta, si-a vandut unele afaceri din America si s-au stabilit initial la Paris. Acum locuiesc la Las Vegas, s-au casatorit si sunt la fel de fericiti ca la inceput. Daca as fi vazut un film cu subiectul acesta as fi spus ca e slabut si tras de par.

Intr-adevar, viata bate filmul!

P.S. Am uitat sa precizez ca el nu este matusalemic, diferenta de varsta intre ei e cam de 11 ani.

OvidiuB [12.04.10 01:52:54] »

super scris! vot garantat.

dar aveti grija, in cazul meu efectul a fost invers: m-a hotarat sa divortez!

ceea ce evident, nu regret.

pentru ca am grija ce-mi doresc

Alex_Macedo [12.04.10 12:02:28] »

... sincer, nu prea am cuvinte!! Sunt anumite "simţiri" sau talent brut, care freamătă'n noi dar ţinem de frâie, simţindu-ne ca'n prima zi de clasa întâi, când emotivitatea face să sucombe orice alte stări!

Este nevoie de un impuls pentru a trece peste... si ma bucur ca EU am fost acel... umăr şi acea... scânteie care a facut să se ajungă la... acest review care este... ALTCEVA!!

ancamariagadea, de azi (... daca nu eram deja!! ) sunt si eu membru in clubul tau!!

ancamariagadea* [12.04.10 18:21:13] »

@OvidiuB: Multumesc! Imi pare rau daca ti s-a intamplat acest lucru dupa o vacanta in Santorini. Dar daca a fost spre fericirea ta atunci ma voi bucura

@Alex: Iti multumesc pentru cuvintele frumoase. Vezi? Nicio intalnire nu este intamplatoare pe lumea asta, nici macar una virtuala

OvidiuB [13.04.10 08:50:11] »

Santorini-ul e superb prin doua lucuri, care-l si fac o destinatie speciala pentru indragostiti.

Primul e ca acolo chiar te simti la inaltime, o inaltime care te imbata dulce si placut, o inaltime de la care ai sentimentul ca stapanesti (in sensul bun, nu despotic), ca poti vedea din timp orice nor ar fi sa-ti intunece ziua.

Iar apusul e de o frumusete care te face sa nu te poti supara ca ziua se termina. iti spui: daca e sa se termine, macar sa se termine frumos. Un finit coronat opus.

si combinatia asta e periculoasa..... parerea mea

ancamariagadea* [13.04.10 13:27:01] »

Frumos ceea ce spui si, completat cu o maxima latina, imi spun mie ca si tu esti putin romantic...sau cel putin sensibil.

georgiana [13.04.10 13:54:14] »

@OvidiuB,

''Iar apusul e de o frumusete care te face sa nu te poti supara ca ziua se termina. iti spui: daca e sa se termine, macar sa se termine frumos''

....................................

De mult n-am mai auzit astfel de cuvinte!!! Atat de simple, dar cat adevar cuprind in ele!

irinuca* [19.04.10 12:06:13] »

Ironie fina, mult umor, sensibilitate si o poveste care parca e un scenariu de film. Un vot de la un suflet care nu mai indrazneste sa fie romantic.

ancamariagadea* [20.04.10 17:35:57] »

irinuca, eu cred nimeni nu trebuie sa inceteze sa fie romantic. De ce sa ne pierdem speranta?

irinuca* [21.04.10 13:01:29] »

Draga Anca, sunt mama a doi baieti (sa stii ca daca aveam o fata-i puneam numele Anca), sotie nu prea supusa si bibliotecara de meserie. Mai am si un bussines pe langa serviciu, dar tot mai am momentele mele de romantism pentru ca nu ma pot abtine. Doar ca nu indraznesc sa le las la suprafata de teama ca ar putea fi luate drept clipe de slabiciune.

mariarosa [14.05.11 09:05:48] »

Frumos... foarte romantic!

Nici mie nu-mi place uzo, nici mirosul nu-l suport... !!!

In schimb, in Santorini imi doresc si eu sa ajung de cativa ani incoace, dar se pare ca tot alte destinatii au prioritate... O mica vacanta de 3-4 nopti, la un hotel in genul celui de la Publicitate )

Alex_Macedo, cc_iordachescu, david, georgiana, irinuca*, krondia*, mariarosa, michaela_1961, mirelopodu*, OvidiuB, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: