ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2017
MAR-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

''Your Search is Over!'' - alege Hotel Orcagna

Am ales acest hotel prin prisma notelor de pe Tripadvisor si Booking si nu ne-am inselat. Este un hotel de 2* dar prea putin pentru ceea ce ofera.

Hotelul se afla pe Via Orcagna 57, pe o straduta linistita la doar 900 m (~10-15 min de mers pe jos) de Basilica Santa Croce si 30 de minute de Dom. Se poate ajunge si cu busul care se poate lua de din statia Fra' Giovanni Angelico (nr. 14) sau Bovio (nr. 6, C3). Google maps va va ajuta sa faceti alegerea potrivita la plecarea din hotel. Bilete pentru mijloacele de transport in comun se gasesc si la receptia hotelului, costa 1,20 eur si sunt valabile 90 min. de la validare.

Vis a vis de hotel se mai gaseste inca o locatie si anume Hotel Jane care au acelasi proprietar.

Noi am ajuns de la aeroport in aproximativ 20 de minute insa camerele noastre nu erau gata (era 9.30 totusi) si ne-a rugat sa revenim pe la 11-11.30.

Fiind cu o masina inchiriata (vezi impresii) ne-a interesat sa avem si loc de parcare. Aflasem dinainte ca hotelul sa afla in afara zonei de trafic limitat (ZTL) si ca exista 3 variante de parcare si anume:

- garajul hotelului (10 eur/noapte)

- locuri gratuite in fata hotelului

- parcare cu plata

In Italia sunt 3 feluri de parcari delimitate cu 3 culori si anume: cu galben/portocaliu parcari destinate numai rezidentilor (este interzisa parcarea aici), parcari albastre care sunt cu plata in intervalul 08-20 si libere in restul orelor si duminica si parcari delimitate cu alb si care sunt libere si foarte rare.

Cand am sosit am intrebat la receptia hotelului unde putem parca si ne-a oferit variante de a inchiria un garaj pe o strada paralela (15 eur/noapte) intrucat garajul lor este ocupat sau sa incercam sa gasim pe strada un loc de parcare. Desi erau delimitate cu albastru ne-a garantat ca putem parca fara plata pe strada ca nu au fost niciodata controale, strada nefiind una cu circulatie intensa. Am facut aceeasi intrebare si altor receptioneri de la hotel si toti ne-au spus acelasi lucru si anume ca putem parca oriunde pe strada fie ca sunt locuri albastre sau albe.

Ne-am riscat si am parcat pe straduta in fiecare din cele 6 zile si 5 nopti petrecute aici. Pentru a gasi loc liber in unele zile a fost nevoie sa dam ocol la straduta de 2-3 ori dar am gasit de fiecare data loc chiar langa hotel. Am economisit astfel cel putin 50 euro pe parcare daca alegeam garajul.

Hotelul in sine este foarte cochet, foarte modern si curat iar personalul extrem de amabil.

In hotel sunt camere care au cada in camera (a se vedea pozele de pe booking sau tripadvisor) cu cabina de dus separata si toaleta separata.

Noi am primit o camera micuta, frumos aranjata si cu un pat suficient de mare pentru a dormi in el 2 adulti si un copil de 8 ani. Camera foarte cocheta cu minifrigider, AC, seif, control electronic al temperaturii, TV LED Samsung cu cablu (fara vreun program in lb, romana insa).

Internet WIFI este in tot hotelul la o calitate foarte buna. Noi nu am avut cada in camera ci doar dusul separat de un perete de sticla mata.

Ceea ce m-a uimit insa a fost faptul ca desi are 2* in fiecare zi ne-au fost schimbate prosoapele pentru 3 persoane, au fost inlocuite sapunurile si gelurile de dus, a fost aranjat patul si am gasit in fiecare zi cateva bombonele pe noptiera.

In pretul camerei a fost inclus si micul dejun bufet suedez. La micul dejun gaseai cam tot ce-ti puteai dori (sunca, prosciuto, cascaval, branza, oua, rosii, masline, fructe, iaurt, lapte, croisante, salata de fructe, gem, unt, ...). Sala de mese era, de asemenea, foarte cocheta, frumos aranjata, cu flori si lumari pe mese. Pentru copil a fost nevoie sa platim inca 10 euro/zi iar la final am platit si taxa de oras de 2,5 euro/pers. /noapte.

Am observat ca este si o mica terasa afara, intr-o mica gradina dar nu am iesit aici.

Pretul a fost extrem de convenabil (1450 lei/5 nopti) pentru ceea ce ofera hotelul asa ca il recomand cu caldura.

Trimis de dalumian in 18.04.17 08:50:06
    Validat / Publicat: 18.04.17 09:17:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Partea de camera cu baia in dreapta, dusul in stanga si usa de intrare.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[18.04.17 09:16:28]

Bună recomandarea!

Mutat în rubrica "Orcagna Hotel, FIRENZE (FLORENŢA)" (nou-creată pe sait)

dalumianAUTOR REVIEW
    [18.04.17 09:56:36]