ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2017
DIN: Mediaş [SB]
ÎNSCRIS: 26.06.12
APR-2017

Impresii proaspete din Bratislava

Periplul nostru in capitala Slovaciei a inceput cu zborul Cluj Napoca-Bratislava. Dupa 50 minute iacata-ne ajunsi in cel din urma oras.

Slovacia ne-a primit cu o vreme mohorita, un frig amestecat cu vant si cu o ploie mocaneasca ce nu dadea semne ca se va oprii curand, in fapt asa a si fost:(. Imi consolez consoarta spunandu-i ca in Romania sunt cateva grade in minus, sa vedem si partea buna a situatiei... :).

Parasim aeroportul dupa o vizita scurta la Centrul de Informare Turistica situat la aeroport. Aici o fata draguta si binevoitoare ne ajuta sa gasim aparatul de cumparat bilete pt transportul in comun. Cumparam 2 bilete valabile 72h pe oricare mijloc de transport in comun; troleibuze, autobuze, microbuze si tramvaie si purcedem cu autobuzul 96 spre locul de cazare.

Planul nostru de a lua un tur gratuit al orasului pica datorita ploii. Luam in schimb drumul celui mai apropiat mall fata de cazarea noastra-Avion Shopping Mall si luam contact cu preturile orasului, asemanatoare cu cele din tara noastra, o idee mai mari, atat.

Ne intoarcem la apartamentul inchiriat si tragem un pui de somn... puiul devine o mica gainusa intrucat trec 2 ore bune :). Ne trezim si hotarati plecam spre centrul vechi al oraslui cu mijlocul de transport in comun.

Transportul public e ff. bine pus la punct aici, si circula la fel de bine si in weekend, precum in timpul saptamanii. In mijloacele de transport in comun exista monitoare pe care sunt afisate diverse informatii precum si traseul respectiv. Statia urmatoare e anuntata inclusiv audio in mai multe limbi, printre care si engleza. Plecam cu lectia invatata de acasa, astfel incat imi e usor sa ma orientez.

Prima impresie pe care mi-o lasa Bratislava e una placuta, sunt intr-un oras civilizat cu oameni calmi si civilizati, un oras care pe alocuri mai pastreaza insa din reminiscientele epocii comuniste... cladiri vechi pe stilul comunist lasate in paragina.

Ajunsi in centrul vechi il mangaim nitel pe cap pe Cumil, vedeta locala... o arhicunoscuta statueta, admiram arhitectura locala si ambii, si eu si sotia mea declaram la unison... ca pana acum ne place Bratislava, in ciuda primirii nu tocmai prielnice pe care cea din urma ne-o face... datorita vremii desigur.

Parasim centrul vechi dupa o plimbare prin ploaie si o oprire intr-un local din zona, unde servim ceva cald. Barurile din zona par destul de populate in special de tineri locali dar si de turisti. A doua zi plecam la Viena, iar a treia o dedicam in totalitate Bratislavei.

Sunt deja de 2 zile aici si inca orasul imi pare o necunoscuta!

Purcedem hotariti spre Castel, incurajati si de gradele multe din termometru, in jur de 19... si insotiti de Soare ajungem sus. Imi surprind sotia aratandu-i frumoasa gradina ce se ascunde in spatele castelului, unde zabovim 10 minute pentru cateva poze si un sarut fratuzesc pe banca :). Pana la castel am urcat circa 5 minute, condusi de indicatoare.

Admiram frumoasa priveliste a orasului nou si a Dunarii, si dupa o ora petrecuta printre turistii locului, coboram spre Obchodna, o strada cu un farmec aparte, aflata in imediata apropiere a Turnului Michala.

E duminica si o parte din localuri sunt inchise. La fel si o parte din magazine... mirare mare. Observam ca unele din localuri isi deschid portile, insa o fac doar spre seara. Muti de uimire, ne oprim, mancam ceva si alegem sa vedem si partile mai putin cunoscute ale orasului si anume... cartiere marginase.

Vedem Petrzalka din tramvai, iar apoi continuam spre partea de vest a orasului, trecand cu alt tramvai pe langa gradina botanica si Zoo.

Aici orasul pare asemeni oricarui altul de la noi, cu precizarea ca oamenii sunt usor diferiti. O leaca mai bine imbracati, mai calmi si deschisi sa ti raspunda oricaror intrebari.

Ajungem ''acasa ''obositi dupa o zi de bobinat in oras, pe jos si cu tramvaiul, pe jos si cu troleibuzul.

Renuntam in a urca pana la monumentul de la Slavin, si ne consolam cu o vizita in zona centrala a orasului, mai precis o plimbare de seara pe faleza Dunarii si o vizita in cel mai modern mall al orasului, Eurovea Mall. La ceas de seara plecam spre statia de imbarcare Nemocnica-Michala de unde luam 205 spre cazare...

Mi-a placut orasul, mi-au placut oamenii. E o combinatie placuta intre vechi si nou, intre comunism si democratie, un oras primitor cu preturi rezonabile, un oras al carui singur defect e acela ca se afla in apropierea altora probabil mai frumoase si impresionante gen Praga, Budapesta sau Viena.

Vizitati Centrul Vechi, urcati la Castelul Bratislava, faceti o plimbare de seara pe faleza Dunarii, eventual o vizita pana la Castelul Devin, noi nu am mai apucat si daca privelistea de la castel nu v-a convins incercati urcarea pana la monumentul Slavin, sau Turnul Kamzik. Slovacii se lauda ca merita!

Daca nu v-am convins ca Bratislava merita mai mult decat o zi, bravo... asta a fost si scopul meu! Tocmai de aceia v-am dat mai multe detalii personale si mai putine de ale locului.

In concluzie vizitati Viena si Praga... si Budapesta si lasati Bratilsava off the beaten path... ca tocmai asta ii e farmecul!

Trimis de c_marika22 in 11.04.17 20:16:08
Validat / Publicat: 11.04.17 21:51:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 4413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c_marika22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Instantaneu din gradinile ingrijite ale castelului

webmaster26 [11.04.17 20:24:34] »

@c_marika22: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=77058

Ne intoarcem la apartamentul inchiriat...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Radu Tudoran [11.04.17 22:35:06] »

Am vizitat Bratislava de multe ori, incepand cu 1991. Mi se pare ca este in crestere an de an. Colegii mei slovaci sunt mai sceptici, dar la fel de pretentios sunt si eu cu Bucurestiul. In orice caz este in urma Vienei, Pragai sau Budapestei. Este in clasa cu noi.

Pacat ca nu ati vazut-o vara. Centrul vechi este intr-adevar frumos, plin de terase, de mici magazine (pentru turisti). Am vazut si cateva dintre muzee (castelul, muzeul de arta, al ceasurilor) dar nimic extraordinar, spectaculos. Poate ca farmecul este dat de atmosfera de veselie intretinuta de turisti.

Si ca sa ma laud, acum un sfert de veac am fost si in restaurantul din farfuria zburatoare de la pod

Vacante frumoase pe. mai departe.

zlatna [12.04.17 08:16:33] »

@c_marika22: Am vizitat Bratislava anul trecut şi ne-a plăcut. Citind articolul dv. mi-am amintit de unele obiective pe care le-am văzut.

Noi am vizitat şi castelul Devin (vezi impresii) care se află la vreo 10 kilometri de centrul Bratislavei (Devinul este astăzi cartier al Bratislavei) şi la care se poate ajunge cu ajutorul autobuzelor locale care circulă din jumatate în jumatade de oră.

Felicitări pentru articol.

c_marika22 [12.04.17 09:30:40] »

Mersi

c_marika22 [12.04.17 15:36:56] »

@Radu Tudoran: De acord cu tine, Bratislava e in clasa cu noi, doar ca noi ramanem corigenti la unele materii.

webmasterX [12.04.17 21:05:56] »

@c_marika22: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

viorelgeorgescu [17.09.17 15:17:34] »

@c_marika22: buna ziua. M-am hotarat cu greu sa merg in perioada urmatoare 24-29 la Budapesta si am luat o noapte de cazare in bratislava... mi-am propus ca din bratislava sa merg o zi la Viena... intrebarea mea este, daca stiti pot cumpara bilete tren direct din gara pe relatia Budapesta -Bratislava, Bratislava -Viena si respectiv Viena -Budapesta? sau e musai sa le achizitionez online. Multumesc, o zi linistita

c_marika22, Radu Tudoran, viorelgeorgescu, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bratislava și împrejurimile: