ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
MAR-2017

8 Martie la Inexdor – Blach Dom Sercaita

La aproximativ 55 km de Brasov si 25 km de Fagaras, spre poalele muntilor Fagaras se afla satul Sercaita. Sercaita apartine administrativ de comuna Sinca Veche. Poti ajunge aici din DN1 – traseu recomandat datorita calitatii drumului sau pe DN73A – DJ 104A asa numitul drum “pe sub munte” care face legatura intre Zarnesti prin Poiana Marului si Victoria. Acest drum este foarte frumos din punct de vedere al peisajelor dar este mult mai lent datorita calitatii asfaltului care nu permite rularea cu viteze normale, legale, existand pericolul avarierii masinii. Personal aleg cateodata acest drum deoarece este foarte pitoresc si imi aduce o placere deosebita cand sunt in partea dreapta. Pentru sofer nu este chiar atat de placut.

Despre fostul Blach Dom, actualul Inexdor stiu de mai multi ani si am auzit pareri diverse, majoritatea pozitive. In februarie 2016 parintii mei au sarbatorit aici ziua indragostitilor si au venit incantati de aici. Am fost si noi sa-i aducem acasa a doua zi deoarece au avut si cazare aici.

Complexul se gaseste pe partea stanga la intrarea in Sercaita dinspre Sinca Veche. Este format din doua sali de restaurant, una mai mica si alta mai mare, din cateva casute cu numar mai mare sau mai mic de camere, parcare mare, foisoare si gratare. Din pacate nu prea am facut poze dar gasiti suficiente pe pagina lor de facebook. Anul trecut am intrat intr-o casuta si mi-a placut ce am vazut. La intrare este un living cu o masa mare, bucatarie dotata, frigider, canapea, o camera si o baie. La etaj mai erau 3 camere si una sau doua bai. Nu mai retin exact dar sigur doua camere aveau baia comuna. Aceste casute mi se par ideale pentru familii extinse sau grupuri de prieteni. Ce imi place este ca este foarte multa liniste, ca exista un spatiu verde generos si muntii ofera o priveliste foarte frumoasa.

Din fericire satele din zona Fagarasului pastreaza inca traditiile, se poarta portul popular in zilele de sarbatoare, mai ales la biserica, se pastreaza si se transmit traditiile. Exista inca admosfera satului de odinioara. Daca ajungeti in zona puteti vizita manastirea si grota de la Sinca Veche, moara de apa de la Ohaba, poiana narciselor de la Vad, pastravaria de pe valea Strambei.

Nu cred ca restaurantul este deschis tot timpul anului. Principalul motiv fiind, dupa parerea mea, lipsa turistilor si a clientilor. Am observat pe site-ul lor ca organizeaza toate evenimentele importante din an. Sigur, vara se fac aici multe nunti. Daca sunteti in trecere prin zona si vreti sa le faceti o vizita va recomand sa sunati inainte ca sa va asigurati ca au deschis.

Anul asta am sarbatorit aici ziua de 8 martie. Deoarece nu au fost foarte multi doritori evenimentul a avut loc in sala mica. Meniul a costat 85 de lei si a inclus aperitiv, fel principal, desert si open bar unde puteai servi apa plata si minerala, bere, cocktail, angeli, whisky, vin, pepsi sau mirinda si shoturi. Sala ne-a asteptat frumos amenajata, curata, calda si primitoare. Personalul a fost foarte amabil si a raspuns tuturor cerintelor noastre. Mancarea a fost buna, chiar daca nu toate preparatele au fost pe gustul meu, eu preferand stilul mai traditional, acestea au fost proaspete si frumos aranjate pe farfurie. Desertul a fost demential.

Admosfera a fost intretinuta de formatia Piatra Craiului, o formatie cu membrii tineri, zambitori care au cantat din suflet si cu suflet toate genurile de muzica, au intretinut admosfera, s-au mulat pe cerintele dansatorilor si au facut doar doua pauze scurte toata noaptea, pauze pe care le-au umplut cu muzica de pe calculator. Evenimentul a inceput la ora 20 si a tinut pana spre dimineata. Personal am plecat la ora 3 si ceva si inca formatia canta.

Ne-am simtit foarte bine aici si cu siguranta vom reveni.

Trimis de Denisa13 in 09.04.17 12:58:24
Validat / Publicat: 09.04.17 20:10:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȘINCA [BV].

VIZUALIZĂRI: 2783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Desert-demential

Zoazore
[09.04.17 20:18:20]

@Denisa13: Start vot! Arată tare bine și, din câte văd în poze, v-ați și distrat. Dar de-acolo ați plecat direct acasă, n-ați dormit acolo?

[09.04.17 20:23:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Făgărașului?, FĂGĂRAȘ [BV]" (deja existentă pe sait)

[09.04.17 20:52:02]

@Zoazore: Nu am dormit acolo. Este relativ aproape de noi... sau asa mi se pare mie deoarece merg pe DN1 aproape zilnic de vreo 11 ani. In plus am avut sofer ca doar sarbatoream ziua femeii ; dar ma gandesc ca pe viitor sa raman o noapte la ei.

Cat despre distractie ce sa spun ? Ai dreptate, ne-am distrat pe cinste.

[10.04.17 10:13:32]

@Denisa13: Un loc care merita intradevar retinut ca si idee. Felicitari si pentru distractie, votat cu placere.

[10.04.17 14:29:55]

@mishu: Asa este, o optiune care merita luata in calcul. Desi stiu de foarte multi ani de acest loc si ocazii sa-l vizitez au mai fost am ezitat de fiecare data si rau am facut. Imi pare rau ca nu am facut poze la decorurile din flori nemuritoare care erau absolut superbe.

Inca ma bufneste rasul cand am vazut ce fata a facut sotul cand am inceput sa fotografiez mancarea. E disperat cand vede ca toata lumea pune ce mananca pe facebook si credea ca asta vreau sa fac si eu. I-am spus sa stea linistit ca sunt pentru AFA.

[25.11.17 10:56:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Șinca?» (nou-creată, între timp, pe sait)

[09.03.18 20:24:36]

Aseara am revenit la Inexdor pentru a sarbatori, inca o data, ziua femeii.

A fost o petrecere deosebita. Mancare buna si muzica pe masura. Formatia Piatra Craiului a fost la inaltime si de acesta data.

crismis
[09.03.18 20:28:42]

@Denisa13: Să-ți fie de bine! "M-am luat după tine" și sper să petrecem o noapte acolo, în cadrul unui circuit prin țară pe care vrem să-l facem prin mai. Abia aștept!

Și... nu-i târziu să-ți urez La mulți ani de Ziua Femeii și mai ales o primăvară cu mult soare! Să ne revedem sănătoși la Alba!

[09.03.18 20:46:37]

@crismis: Ma bucur si sper sa-ti placa locatia. Din cate stiu eu au restaurantul deschis doar de vineri pana duminica. Poate pana in mai se mai schimba ceva. N-am mancat aici a la carte dar ce am mancat cu diferite ocazii mi-a placut. Am vazut meniul aseara dar am uitat sa-l fotografiez. Zona e linistita si retrasa. Nu rata grota si manastirea de la Sinca Veche si moara de apa de la Ohaba.

Abia astept vinerea viitoare.

crismis, Denisa13, mishu, Zoazore