ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2017
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 11.05.12
JUL-2009
single

Pamukkale — o minune a naturii

Terasele Pamukkale se afla in provincia Denizli din sud-vestul Turciei.

Pe marginile teraselor de calcar curge un paraias cu apa calda, iar pe terase sunt mari balti de apa formate din scurgerea paraiasului pe ele. Mai demult oamenii faceau baie acolo, dar acum e strict interzis.

Chiar langa terase este si piscina Cleopatrei in care apa e tot calda. Pamukkale” inseamna "castelul din bumbac", iar relieful este absolut spectaculos. Consecinta a numeroaselor miscari tectonice, in timp natura a creat de-a lungul secolelor o panorama fascinanta la Pamukkale: vestitele bai de calcar.

Calcarul a fost modelat de cutremurele care s-au produs aici si s-a stratificat, creand un fel de trepte.

Ulterior, apa care s-a scurs pe trepte a sapat in calcar formand mici cratere. " Astazi, izvoarele produc 250 de litri de apa pe secunda si fiecare litru de apa depune pe terasele Pamukkale peste 2 grame de creta.

Deci, in fiecare secunda, se adauga jumatate de kilogram pe toata lungimea teraselor.

Din pacate, pana in secolul XX, cand regiunea a fost trecuta in patrimonial UNESCO, s-au pierdut multe dintre ruinele si vestigiile antice, tocmai din cauza neglijentiei cu care a fost tratata regiunea.

Am terminat cu introducerea, precizez ca am folosit ca sursa de inspiratie wikipedia, pentru a explica cat de cat ce inseamna acest minunat loc.

Revenind la impresiile personale, rascolind printre fotografiile mele, am dat peste cele facute la Pamukkale

Apoi m-am gandit ce ar fi sa scriu si despre aceasta destinatie, cu toate ca sunt ferm convinsa ca multi au fost acolo, insa niciodata nu strica o parere in plus.

Fusesem in vacanta la Marmaris, in sejur, plecata cu autocarul pentru prima oara in Turcia.

Recunosc ca nu stiam prea multe despre Turcia la vremea aceea, terminasem cu brio masteratul meu in psihologie si mi-am spus... ce ar fi sa ma recompensez si eu cu o vacanta???

Asa am ajuns sa aleg Turcia, desi Grecia este preferata mea, am zis sa fie de data aceasta ceva diferit.

Zis si facut, am plecat cu autocarul din Bucuresti, cu veselia ce ma caracterizeaza si cu dorinta de a descoperi noi teritorii.

Drumul este lung si foarte obositor, mai ales ca am plecat in luna iulie, cand era vara in toi.

Nu intru in detalii mai amanuntite acum, poate revin cu un alt articol si despre Marmaris.

Cert este ca la intoarcere, in drum spre Istanbul unde urma sa ajungem spre seara si sa mai ramanem o zi acolo, in programul excursiei era cuprins si popasul la Pamukkale.

Pentru ca atunci nu stateam pe internet sa caut informatii despre diverse locuri si obiective turistice, nu stiam ce inseamna Pamukkale, am aflat de la ghid care ne-a explicat pe drum in autocar despre acest loc.

Odata ajunsi acolo, cand am coborat din autocar m-a frapat efectiv caldura, mai ales ca era si ora pranzului.

Ghidul ne-a spus atunci ca avem 2 ore la dispozitie sa mergem sa vedem terasele de calcar, cine dorea mergea sa le vada, cine nu era dornic, putea sa astepte la un suc, o cafea, etc... in locurile special amenajate pentru asa ceva.

Normal ca am vrut sa merg sa vad despre ce este vorba, desi am facut atunci un efort supraomenesc.

Era foarte foarte cald si umbra mai deloc, asa ca o buna bucata de drum am mers efectiv printr-un soare demential.

Am ajuns la locul unde se aflau terasele de calcar si m-a frapat faprul ca am vazut intr-un loc o multitudine de slapi, papuci de plaja, etc... nu stiam despre ce este vorba, ne uitam si noi in jur, vedeam ca toata lumea face la fel am zis ok... hai sa lasam si noi aici papucii... evident ca intrebarea mea a fost... dar o sa ii mai gasim cand ne intoarcem??? Eram cu un grup de tineri cu care ma imprietenisem pe parcursul sederii in Marmaris si cu care m-am inteles de minune.

Am zis... fie ce o fi... haide sa exploram zona... si in picioarele goale am pornit la drum printre terasele de calcar... o minunatie ce sa mai... insa mai mereu eram cu ochii pe ceas sa ne incadram in timp caci drumul pana in parcare la autocar era destul de lung...

Si uite asa alunecand in picioarele goale... am mers si am tot mers... pierzandu-ne printre acele minunatii... am pozat atat cat s-a putut... era o mare de lume acolo... fiecare savura momentul... dar va spun... o caldura infernala, cu siguranta erau peste 40 de grade.

Mi-a placut mult, mi-a parut rau ca nu am avut destula vreme sa ne bucuram de acel peisaj.

Intr-adevar este o minune a naturii este un loc de neratat atunci cand ajungi in Turcia.

Mi-a parut rau ca nu am avut un ghid care sa fi mers cu noi cata vreme am explorat locul, poate am fi inteles altfel totul.

Insa am citit apoi cand am ajuns acasa si m-am informat atat cat a trebuit ca sa inteleg mai bine ceea ce vazusem.

Pentru ca eram conditionati de timp, nu am putut sa ne bucuram pe deplin de tot acel loc, pentru ca este o imensitate si parerea mea este ca ti-ar trebui o zi sa stai acolo, eventual sa faci si o baie ca sa savurezi la maxim locul.

Cand ne-am intors... papucii nostri erau la locul lor, chiar faceam glume pe seama asta, spunand ca daca nu ne mai gasim slapii, avem de unde alege, cautam si noi printre sutele de perechi care erau acolo si gaseam noi ceva sa ni se potriveasca.

Numai ce ne-am luat slapii ca am si pornit inapoi spre parcare unde ne astepta autocarul, faceam cam jumatate de ora pana acolo si cand ne-am departat de terase lasandu-le in spatele nostru cu regret, apare ghidul cu un fluier... striga numele agentiei... X... haideti... X... pleaca autocarul... haideti X... in pas mai vioi hai hai mai repede, mariti pasul ca suntem in intarziere... etc...

A fost timpul foarte scurt, dar macar am ramas cu o amintire extrem de placuta si chiar cu dorinta de a mai ajunge candva acolo.

Am sa las ca de obicei fotografiile sa vorbeasca in locul meu.

In incheiere nu pot decat sa ma bucur spunand ca Am fost Acolo si sa va doresc si voua sa ajungeti intr-o buna zi sa vizitati Pamukkale.

Va fi o experienta de neuitat, un loc in care veti face niste fotografii superbe si veto ramane cu amintiri placute.

Trimis de flaviana77 in 04.04.17 10:18:14
Validat / Publicat: 04.04.17 14:32:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flaviana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [04.04.17 10:33:16] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=76969

flaviana77 [04.04.17 12:04:26] »

@webmasterX:

am incarcat fotografii.

webmaster26 [04.04.17 14:33:10] »

@flaviana77: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [04.04.17 14:42:49] »

@flaviana77: am onoarea primului vot, pentru acest articol, despre această destinatie! Bravos, bine că ai reusit sa vezi acest obiectiv inca din prima ta escapada pe meleaguri turcesti! Eu nu am fost "din prima"... abia dupa a treia vizita prin Kusadasi, dar mi-am scos pârleala ulterior... de vreo 4 ori si daca mai ajung in zonă, mai merg!!

Asteptam impresii din Marmaris!

flaviana77 [04.04.17 15:02:57] »

@maria55: multumesc draga mea.

intr-adevar mi-a placut mult acolo, dar parerea mea este ca cel mai bine este sa ajungi acolo nu in toiul verii, ci eventual primavara sau toamna cand nu sunt peste 40 de grade afara.

dar decat deloc, oricand se ajunge acolo, merita pe deplin.

nrs † [04.04.17 16:02:46] »

pacat ca nu ai facut baie si la "Cleopatra", este superb bazinul. inconjurat de leandri si plin de imitatii de sculpturi grecesti. in plus este o senzatie foarte ciudata cand afara sunt 40 grade (eu am fost la inceput de august) si intrii in apa unde nu te racoresti deloc apa fiind destul de calda . mie mi-a placut foarte mult acest loc si de abia astept sa il revad

flaviana77 [04.04.17 16:07:40] »

@nrs:

nu era timp pentru asa ceva.

ca sa te bucuri si de piscina Cleopatrei trebuie sa mergi acolo fara ghid si s anu depin zi de timp.

eu ma bucur chiar si pentru acel scurt interval in care am putut sa imi fac o idee despre Pamukkale si sper sa revin si cu familia mea intr-o buna zi.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [04.04.17 17:20:07] »

@flaviana77: Uite că ne ”întâlnim” nu numai în Grecia, chiar și Turcia ne place amândurora. Am vizitat și eu Pamukkale cu un an înaintea ta, de două ori chiar în aceeași vacanță, prima dată într-o excursie cumpărată de la o agenție locală din Kușadasî, a doua oară, întâmplător, pe drumul spre întoarcere care ne ducea la Istanbul.

Și eu, ca și tine, am fost impresionată, însî marele meu regret este că nu am vizitat așa cum aș fi vrut și situl antic Hierapolis din apropiere. Însă, sper să mă întorc într-o bună zi pe cont propriu și să cutreier mai amănunțit prin zonă!

Aștept să văd ce impresie ți-a lăsat Marmarisul! Și eu am fost în Marmaris tot în 2009.

Te salut cu drag!

crismis [04.04.17 22:03:06] »

@flaviana77: Ei, bine, draga Flaviana, ai dreptate, multa lume s-a bucurat de splendoarea nepamanteana a "castelului de bumbac", dar, din pacate, eu nu ma numar printre ei!N-a fost sa fie, cel putin deocamdata. Dar am vazut atatea fotografii de acolo, am citit atatea minunate impresii, incat am senzatia ca deja AmFostAcolo! Nu-i nimic, viata m-a invatat ca "n-aduce anul ce aduce ceasul"! Iar bunul meu tovaras (virtual) de drum, Coelho, ca "universul comploteaza spre a-ti indeplini visurile adevarate"!

Asa ca... cine stie cand va fi sa fie?!

mireille [04.04.17 22:17:12] »

@crismis: si eu mă alătur tie... nici eu nu mă număr printre norocoși.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [05.04.17 06:48:05] »

@flaviana77:

Felicitări pentru excursie şi pentru că ne-ai împărtăşit şi nouă impresiile tale din acest loc minunat.

Doar două ore pentru a vizita Pamukkale mi se pare inuman de puţin. Să ajungi în splendoarea de acolo şi să nu ştii ce să faci mai întâi, cu ochii pe ceas şi într-o căldură infernală. Off. Nu-mi plac excursiile în care ghidul te fugăreşte, faci totul în viteză doar pentru a mai bifa un obiectiv, dar oricum este mai mult ca nimic.

Îţi doresc să revii la Pamukkale într-o perioadă mai "răcoroasă" şi să-l poţi savura în voie pentru că MERITĂ!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [05.04.17 06:56:55] »

@maria55:

Şi eu am reuşit să ajung la Pamukkale tot cu ocazia primei mele vacanţe în Turcia, printr-o excursie cu autocarul din Bodrum. De atunci mi-am tot propus să revin, dar nu am mai ajuns acolo.

Pentru mine drumul cu autocarul nu a fost cea mai bună alegere, dar am avut un mare avantaj odată ajunsă acolo: autocarul ne-a lăsat în parcarea de sus, am vizitat ce am vrut şi am putut, am petrecut două ore şi ceva în Antic Pool şi apoi am coborât dealul de bumbac pentru a ne reîntâlni cu ghidul şi autocarul jos la restaurantul unde aveam masa de prânz inclusă. Din motive de rău pe autocar, eu am ratat prânzul, dar nu a contat, pentru mine mai important a fost că am scutit urcarea pe jos prin căldură. Chiar dacă eram la sfârşit de septembrie, mie tot foarte cald mi s-a părut şi nici nu vreau să mă gândesc cum este acolo în iulie-august.

flaviana77 [05.04.17 09:06:27] »

@crismis:

draga mea sa stii cateodata ma mai gandesc si eu la Coelho, dar cand vad ca sta pe loc si nu prea lucreaza universul... nu ma mai gandesc... glumeam desigur.

uite eu imi doresc foarte mult sa ajung la Barcelona, stiu ca pentru unii poate e un mizilic, dar pentru mine chiar nu este si imi doresc enorm sa ma plimb pe strazile din Barcelona printre minunatiile colorate ale lui Gaudi, sa incerc o sangria si o paella si cate si mai cate altele...

poate intr-o zi va lucra si pentru mine universul in acest sens.

cat despre vizita ta la Pamukkale, sper sa ajungi acolo intr-o buna zi, sa vezi live ceea ce ai citit in articole.

te pup, toate cele bune.

flaviana77 [05.04.17 09:10:26] »

@nicole33:

draga mea stii cum e cand depinzi de ghid, te duce cu cronometrul ca sa se incadreze in program.

ai perfecta dreptate in ceea ce priveste excursia cu autocarul, dar... eu atunci eram tinerica... adica si acum sunt, dar na... atunci eram mai tinerica... eram singurica... adica nu aveam nici un partener si altfel pareau lucrurile la acel moment.

in plus norocul meu a fost ca o mare parte din cei din autocar erau tineri ca si mine, asa ca am petrecut pe cinste in acel sejur, in ciuda caldurii si a drumului lung.

tata123 🔱 [05.04.17 09:30:48] »

@flaviana77: Pamukkale rămâne în amintirile celor care au ajuns pe meleagurile turcești drept un loc inedit, fotogenic, o îmbinare între istorie și natură. Și căldură excesivă - în lunile de vară. Drept urmare a rămas și în amintirile tale drept un loc deosebit.

O vizită individuală în acest loc și o minimă documentare prealabilă oferă mult mai mult timp de vizită și descoperirea multor imagini memorabile. În 2014 am reușit să ajung la „Castelul de bumbac”, într-o zi de început de iunie când soarele nu ardea maxim (vezi impresii). Am reușit să ne plimbăm preț de vreo 5 ore pe terasele de calcar, dar și în interiorul orașului Hierapolis, ajungând până la cripta Sf. Apostol Filip (vezi impresii). Timpul nu a fost suficient însă, au rămas multe locuri de văzut, trebuie să revenim.

flaviana77 [05.04.17 09:35:08] »

@tata123:

multumesc de vizita.

intr-adevar cel mai bine este sa descoperi locurile pe cont propriu astfel incat sa savurezi la maxim peisajele respective.

insa cel putin in ceea ce ma priveste momentan am o reticenta in a ma orienta spre un sejur in Turcia, din cauza multor atentate care au avut loc acolo.

asa sunt eu mai panicoasa de felul meu.

flaviana77 [05.04.17 09:42:29] »

@nicole33:

am patit si eu cu raul de autocar este groaznic, drumul este destul de lung, caldura mare etc... plus partea de drum cu multe serpentine... nici nu vreau sa ma mai gandesc.

pe drum spre Grecia nu am avut niciodata probleme, insa drumul cu autocarul spre Turcia este mult mai lung si are o parte cu serpentine cam greu de suportat, parerea mea.

sincer... acum nu as mai face acel drum.

flaviana77 [05.04.17 09:44:40] »

@mireille:

niciodata nu este prea tarziu, odata ce vei planifica un sejur in Turcia sa ai in vedere sa ajungi si in acest minunat loc.

merita din plin peisajul, este ceva unic si ar fi pacat sa il ratezi.

pana atunci iti doresc vacante minunate in aceasta vara.

multumesc pentru vizita.

adrianbogdan [05.04.17 09:47:18] »

@nicole33: Buna!

Iti spun eu Nicole, la inceput de iulie totul este fierbine, soarele te arde ca la caznu' cu smoala.

Cand am fost noi prima data fimea avea vreo 6 ani si tin minte ca s-a balacit ca un purcel in putina apa care mai ramasese in terase, era albicioasa pe intrega suprafata a corpului. Tersaele de calcar ne frigeau la talpi ca pe fripturi.

@ALL Pentru cei care viziteaza Pamukkale in plina vara recomand sa aibe la ei: apa multa, palarie de soare si sa fie imbracati in culori deschise.

flaviana77 [05.04.17 09:49:28] »

@irinad:

irinuca mea draga, am observat ca tu esti consilier onorific pe Turcia, asta inseamna ca ai fost de multe ori intr-acolo si ai vazut multe locuri frumoase.

intr-adevar am avut si eu ocazia de a merge in doua veri in Turcia, odata la Marmaris si o data la Kussadasi si atunci am reusit si eu cat de cat sa cunosc aceasta minunata tara atat cat s-a putut.

mi-ar place sa ma intorc in Turcia, dar eu sunt mai fricoasa de felul meu si au fost destule atentate astfel incat deocamdata nu iau in calcul o vacanta acolo.

poate nu ar trebui sa ma gandesc asa, dar vorba sotului meu, cand mergi si cu copilul e altceva decat ai merge fara el.

te pup si te imbratisez cu mare drag.

flaviana77 [05.04.17 09:54:37] »

@adrianbogdan: ai dreptate, asa este, imi amintesc si eu ca ma frigeau talpile, dar nu m-am lasat, am tot mers si am tot mers, in putinul timp care l-am avut la dispozitie.

dar... chiar iulie era si intr-adevar nu as recomanda sa se mearga acolo fara multa apa si fara protectie solara si fara palarie de soare, mai ales daca sunt si copii mai mici.

multumesc pentru vizita.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [05.04.17 10:14:58] »

@flaviana77: Turcia este, pentru mine, o altă veche iubire, din 2008 și până în 2015 am vizitat-o negreșit în fiecare an. Anul trecut, din păcate, nu am reușit, nu neapărat din pricina atentatelor sau a instabilității politice, pentru că sunt de principiu că dacă e să ți se întâmple ceva rău, ți se întâmplă oriunde te afli, dar n-am mai apucat deoarece ”în peisaj” a apărut Cipru, ca destinație nouă. Am fost în excursie în Ciprul de nord (turcesc), dar nu-i același lucru.

E adevărat că atunci când ai și copilul cu tine teama sporește.

Pentru toamna anului acesta am un plan ce include și Turcia, sper din toată inima să se materializeze!

Și eu te îmbrățișez, știi că-mi ești dragă!

crismis [05.04.17 17:39:37] »

@flaviana77: O, crede-ma, chestia cu Universul care lucreaza pentru tine chiar functioneaza, mi s-a dovedit de multe ori, doar n-oi fi eu chiar asa de norocoasa?! O sa ajungi la Barcelona, negresit! Urmareste promotiile la avioane (eu as alege oct-nov sau, si mai bine, feb-mar, cand preturile sunt mai mici si vremea numai buna de colindat, si la ei vara e prea cald). Pe urma e floare la ureche, stii si tu ca poti gasi cazare pt orice buzunar aproape oriunde (fiind 3, poate un apartament v-ar "coafa" mai bine). Dar ce fac eu aici, vand castraveti gradinarului?!!

Vacante faine, orice ai alege!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [06.04.17 06:45:41] »

@nrs:

Într-adevăr, este mare păcat să ajungi la Pamukkale şi să ratezi experienţa unei băi în Antic Pool (supranumită şi "Piscina Cleopatrei").

Lăsând la o parte legenda cu întinerirea cu nu ştiu câţi ani după o baie în piscină , doar amuzantă, însă fără niciun fundament real, ca orice legendă de altfel , eu consider că merită cu prisosinţă banii plătiţi în plus pentru accesul la piscină. Pentru mine a fost cel puţin la fel de memorabilă ca şi parcurgerea travertinelor.

Nu cred că este vorba de imitaţii de sculpturi greceşti. Tot bazinul era plin de bucăţi de coloane antice, veritabile, în opinia mea, ajunse acolo în urma cutremurelor care au zguduit zona. Am făcut multe poze în apă pe acele coloane, poze care îmi amintesc cu drag de vizita la Pamukkale.

flaviana77 [06.04.17 09:11:05] »

@crismis:

imi place de tine ca esti optimista.

poate am eu o perioada mai putin favorabila momentan, ma mai paraseste si pe mine cateodata optimismul.

iti multumesc pentru pont, am s atin cont de ce ai spus aici si sper sa lucreze universul si in favoarea mea vis a vis de Barcelona.

te pup.

flaviana77 [06.04.17 09:22:06] »

@irinad: iti doresc ca toate planurile tale referitoare la vacanta sa se materializeze si sa fie asa cum gandesti tu.

nrs † [06.04.17 09:56:31] »

@nicole33:

se poate sa ai dreptate, nu imi mai amintesc daca am analizat mai atent bucatile de coloane din apa (au trecut totusi 20 de ani de atunci) dar avand in vedere ca turcii copiaza orice nu exclud nici posibilitatea sa fie fakeuri.

cat despre baie si eu consider ca a fost o experienta deosebita. din pacate multe din detaliile despre Pamukkale le-am aflat mai tarziu (atunci cand am fost nu exista internet, sau mai corect nu stiam eu de el si nici pe "goagal" nu il cunoscusem)

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [06.04.17 11:10:53] »

@flaviana77: Mulțumesc mult!

flaviana77 [10.04.17 12:50:31] »

ma bucur ca a fost un articol in care fiecare si-a amintit un pic din vacantele petrecute in Turcia.

si mie imi este dor de Turcia, insa asa cum am mai spus nu sunt prea curajoasa si ma tem sa merg acolo deocamdata din cauza multor atentate.

celor care ajungeti va doresc vacanta placuta si sa va bucurati de tara aia frumoasa.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.04.17 13:17:51] »

@flaviana77: draga mea, numarul atentatelor nu sunt de nebagat in seama!

Dar nu am auzit in ultimii ani de vreun atentat pe la Kusadasi, Marmaris, Bodrum sau Antalya!!! In schimb prin Europa da, din pacate! Chestia cu cărămida căzută in capul cuiva este cât se poate de posibilă oriunde in lume! Este falsă ideea ca Turcia ar fi o tara nesigură!

Temerile nu zic ca nu ar fi justificate, dar sunt valabile pentru... oriunde!

flaviana77 [10.04.17 13:27:42] »

@maria55:

stiu ce spui sunt total de acord cu tine, insa cand e vorba si de copil la mijloc, iti iei toate precautiile necesare.

mare lucru sa nu te vizitam din nou vara aceasta la cum stau lucrurile mariuta mea draga.

oricum tinem legatura.

eu sunt mai fricoasa de felul meu, de aceea am zis ca nu am curaj sa merg momentan intr-acolo.

nrs † [10.04.17 13:31:42] »

exact ce a zis maria voiam sa iti spun si eu, din pacate lumea a devenit foarte nesigura si apar atentate peste tot. cine credea ca in Suedia o tara foarte linistita se poate intampla asa ceva? in Turcia sunt in general vizate locuri unde sunt multi politisti sau armata fiind o lupta intre turci si kurzi. in general in statiunile de la malul marii nu organizeaza atentate. eu de abia astept vara sa plec din nou in Turcia, bineinteles cu cea mica. imi este dor de timpurile cand mergeam lunar daca nu mai des in Turcia

flaviana77 [10.04.17 13:38:08] »

@nrs:

esti un norocos ca ai avut ocazia sa mergi asa de des intr-acolo.

stiu ce spuneti toti si sunt de acord cu voi ca lumea este nesigura si se intampla atatea fapte neasteptate si ca nu mai este nimic sigur in ziua de astazi.

o sa ma delectez cu impresiile scrise de voi cand va veti intoarce din vacante si va doresc tuturor sa petreceti clipe de neuitat pe oriunde ati merge.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.04.17 13:45:18] »

@flaviana77: cu drag te astept la Euforia Eforiei????!

calatorul [26.09.17 19:10:38] »

@flaviana77: Felicitari pentru vizita in acest loc atat de spectaculos, unde m/as reintoarce oricand cu placere. Si noi am fost toropiti de soarele miezului de vara dar pentru ca am fost cu masina si am stat toata ziua, ne/am putut balaci si racori putin chiar in bazinele termale calcaroase sau sub apa care curgea pe peretii albi de calcar.

Strandul termal de sus, al Afroditei cum zice legenda, a fost insa aglomerat si cu o apa mult mai calda, care nu s/a potrivit caniculei din miezul zilei, asa ca am renuntat la baia de acolo fara parere de rau. Poate data viitoare, in alt anotimp mai bland. NOi am vrut sa dormim in localitate o noapte ca sa avem mai mult timp la dispozitie dar nu am gasit nicio cazare disponibila.

Asa ca drumul se poate reface oricand, cu mai mult timp dedicat acestui loc minunat.

flaviana77 [02.10.17 10:59:27] »

@calatorul:

m-as intoarce oricand in acele minunate locuri.

insa nu stiu cand se va mai intampla acest lucru, noi nu mergem cu masina personala in concedii preferam autocarul de regula.

nu am fost niciodata cu avionul, dar as vrea sa imi fac curaj sa merg totusi pentru ca drumul se scurteaza mult cu acest mijloc de transport.

eu totusi ma bucur ca am avut ocazia sa ajung acolo long time ago...

adrianbogdan, calatorul, crismis, flaviana77, irinad, maria55, nrs, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale: