ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2017
DIN: IASI
ÎNSCRIS: 27.07.11
MAR-2017

Cu atenţie sporită la bagaje

Am reusit sa ajung la Barcelona; abia asteptam ca tot ceea ce am citit sa vad cu ochii mei si traiesc din plin atmosfera locului.

In prima cand am ajuns am vazut, asezat pe jos, un tip bine imbracat cu un afis in fata: " am fost jefuit de bani si acte. Va rog ajutati-ma! " A fost ca un dus rece, dar am uitat relativ repede sentimentul straniu.

Am lasat bagajele la hotel si am pornit organizat la descoperirea marelui oras (am avut norocul unei cazari in centrul vechi al orasului -hotel Rialto, 3 stele; nu e marele hotel, dar era curat si pretul a fost acceptabil - 170 euro pentru 5 nopti in camera dubla).

Nu voi povesti despre oras, dar va voi spune ca am fost furata si eu; cu rucsacul tinut doar in fata. Habar nu am cum au facut. Marea mea greseala a fost ca aveam toti banii cu mine, buletinul si un card.

De aceea va recomand: lasati majoritatea banilor la hotel (au seif in general), lasati actele la hotel (puteti avea o copie a buletinului cu voi).

Cum am procedat: am sunat la banca sa blocheze cardul (in Spania pot folosi card fara PIN), am intrebat unde gasesc Politie si am mers si am dat declaratie, de acolo am aflat adresa Consulatului (Ura! , era in Barcelona) si am mers a 2-a zi la Consulat.

La Consulat am trait experienta umilirii din nou; nu oamenii de la birouri m-au umilit, ci portarul. Desi am ajuns dimineata, intratrea era pe baza de programare. Sa ne intelegem: pauze de programari au fost (chiar si cate jumatate de ora), dar eu trebuia sa astept in frig (nu in sala de asteptare, ca se aglomereaza prea tare!) pana la sfarsitul programului, daca vor mai avea timp. A trebuit sa explic de nenumarate ori ca reprezint o urgenta, ca am bilet de avion si nu am documente, ca cine are programare la 11.30 si-a asumat aceasta ora, deci nu este necesar sa intre la ora 10.00 cand a ajuns.

Si am mai avut o surpriza:era plin de rromi [by WM] la Consulat si cand povesteam ca am fost jefuita unul dintre ei a spus: " da, dar nu suntem numai noi", adica a recunoscut in curtea Consulatului, de fata cu angajatul Consulatului, ca e acolo pentru furat.

Asadar va rog: organizati-va foarte bine si aveti mare grija la furturi! Va pot strica vacanta.

Trimis de crangu in 02.04.17 20:23:54
Validat / Publicat: 02.04.17 21:05:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crangu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[02.04.17 20:48:57]

@crangu:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

Fiind vorba mai mult de o pățanie decât de un review turistic , articolul se publică făra PMA standard . Poate fi util altor turiști - cerere info - aflați în aceeași - nedorită - situație.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Barcelona" (deja existentă pe sait)

nicole33
[02.04.17 21:23:57]

@crangu:

Extrem de neplăcută experienţa trăită. Avertizarea ta poate fi de folos şi altor turişti în vizită la Barcelona.

Este foarte bine că ai blocat cardul pentru a evita orice neplăcere ulterioară, însă în Spania eu am avut surpriza să fiu legitimată la fiecare utilizare a cardului, chiar pentru plăţi de mică valoare, gen 10-20 euro sau chiar mai puţin, ceea ce mi s-a părut foarte ok.

[02.04.17 21:36:48]

@nicole33: Eu am apucat sa fac o singura plata cu cardul, fara Pin. A fost ciudat, pentru ca eram avizata, citisem pe site-uri, am avut rucsacul tot timpul sub ochi; impresia ramasa a fost a unei magii, pentru ca nici acum nu inteleg cand si unde m-au furat.

nicole33
[02.04.17 21:47:43]

@crangu:

Eu am apucat sa fac o singura plata cu cardul, fara Pin.

Nu ştiu ce să zic. Mie mi s-a cerut peste tot un act de identitate verificând concordanţa cu numele înscris pe card. Şi la supermarket şi la Mc. Donalds şi la magazine mai mici sau mai mari. Singurele locuri unde nu am fost legitimată au fost automatele de bilete din gări , dar acolo am introdus codul pin, chiar dacă sumele erau sub 20 euro.

Alţii au fost prădaţi din alergare, au văzut ce s-a întâmplat, dar tot au rămas cu paguba. Autorii sunt în general de-ai noştri mai bronzaţi sau nord africani.

cristina47*
[02.04.17 22:37:47]

Imi pare foarte rau ca ai fost furata. Ceasul rau! Eu, cu toate ca am fost avertizata, si rasavertizata, mereu m-am dus pe Ramblas cu bani. Dar, nu mi s-a intamplat nimic.

Hotelul in care ai stat are un pret excelent pentru zona in care este plasat. Exista si lift? Stiu ca esti suparata, dar cand gasesti timp, si-ti amintesti cu drag de Barcelona, poate scrii un review despre hotel.

Mitocanimea de la consulat e arhicunoscuta. Nu numai in Barcelona.

In legatura cu cardul, ai facut bine ca l-ai blocat. Eu am platit de mai multe ori cu cardul in Spania. In Madrid, imi cerea si actul de identitate, in Barcelona, codul pin la Cortefiel (fara act de identitate), la Corte Inglés, la Dia%, nici codul PIN, nici actul de identitate (ba mai mult, la Corte Inglés, am vazut si cati bani mai aveam pe card: afisat la casa de marcat).

Un amic imi povestea ca fosta iubita a prietenului lui (ea romanca, el italian), "plecase" de-acasa, cu laptopul si cardul amicului. S-a dus fata, drept in Spania, unde isi avea iubitul de fapt, tot roman. A reusit sa cumpere multe, cu cardul italianului, inclusiv, biletul de avion din Roma, pana in Spania. Proprietarul cardului a fost anuntat, din Spania, ca se fac plati multe si scumpe de pe cardul lui, si asa a aflat si omul ca fatuca era in Spania. El credea ca ea se intorsese in Romanica, fiindca nu se adaptase in Roma. Nu stiu ce tip de card avea italianul. Si pe mine m-a mirat povestea, fiindca stiam ca spaniolii cer un act de identitate la plata cu cardul (in Madrid). Asta pana ce am platit si eu, ba in Barcelona, ba in Bilbao... si nu mi se cerea peste tot DNI.

[02.04.17 22:44:00]

@cristina47: Am uitat sa specific: da, hotelul avea lift. In rest, am scris review despre hotel.

Pentru orice alte informatii, daca stiu sa le dau, astept intrebari cu drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[03.04.17 12:23:28]

@nicole33: Subscriu și eu. E drept că la Barcelona nu am ajuns încă, dar în cei mai bine de 16 ani de când locuiesc aici, și pe unde am ajuns, întotdeauna am prezentat și actul de identitate odată cu cardul bancar. În România, înainte de a pleca, nu avusesem decât cardul pe care primeram bursa de student, și pe care nu-l foloseam decât să scot banii, așa încât era amuzant cum, ani mai târziu, la început lumea se uita la mine ciudat atunci când arătam și buletinul pe lângă card la plată. Când mi-am dat seama, evident că am schimbat procedeul. Oricum, și mie mi se pare o măsură binevenită. Mă gândesc că poate depinde de card, și că de aceea nu se cere peste tot... ?!

Cât despre întâmplarea autoarei, îmi pare rău că ați trecut prin asta. Câteodată, chiar și atunci când suntem cu ochii-n patru, tot ni se întâmplă chestii neplăcute. Despre consulate, nu-mi dau cu părerea, din fericire nu am avut de-a face, deși am auzit-citit muuuulte. Se spune totuși că noul grup diplomatic din Spania a început să introducă multe schimbări pozitive.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[03.04.17 22:04:44]

@alinaro:

Multumesc de ganduri bune! Nu stiam despre legitimarea la folosirea cardului, eu am apucat sa-l folosesc o singura data, la un market de cartier, si a fost fara PIN, am presupus ca asa e peste tot.

La consulat functionarii au fost spirt, adica dupa ce am reusit sa ajung la un ghiseu, in 15 minute am plecat cu titlu de calatorie; insa pana la Dumnezeu te mananca sfintii...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

alinaro, crangu, cristina47*