ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2007

Albania

Neexistind un loc unde sa scriu despre Albania scriu ___aici__ (la rubrica ULCINJ din sectiunea MUNTENEGRU -- nota webmaster -- intre timp, odata cu crearea unei sectiuni distincte dedicata Albaniei, articolul a fost mutat la o rubrica din acea sectiune)

De ce aici__fiinca de aici am plecat in... ALBANIA...

Am fost in vacanta la Ulcinj foarte aproape de granita cu Albania si fiind asa aproape am zis sa fac si o vizita de o zi si pe urma sa ma intorc inapoi si sa merg acasa pe unde am venit.

Traseul pe care am ajuns la Ulcinj a fost urmatorul...

Cu tren din Timisoara -Belgrad-si cap de linie Bar din Muntenegru.

Din spatele garii din Bar am luat un microbuz si am ajuns la Ulcinj foarte usor.

In final din o zi cit era programat sau facut mai multe si nu am mai venit inapoi pe acelas traseu.

Cum am ajuns in Albania... cu taxiul din Ulcinj pina in Skhoder.

Am ajuns in vama la Albanezi... nu tu unde mergi ce faci ci da 10 euro de cap de om, pina la urma am dat si dai drumu nici un fel de control... lumea a treia... vamesu avea un fel cladire rudimentara in care statea.

Am ajuns la Skhoder un oras mai maricel. Vroiam sa stau citeva ore si sa ma intorc inapoi pina la urma am ramas si m-am cazat la un hotel de 3* stele.

Nu aveam bani albanezi dar nici o problema bun si euro.

Hotelul bun peste asteptari cu mic dejun foarte bun si calitativ pe alese.

Ies din hotel si asteptam sa fie___periculos___sa circuli ziua ce sa mai zic de seara si cind colo ___va place sau nu parca m-am intors in timp__ca si o comparatie arata ca si romania anilor 90.

Un mare adevar care suna urit pentru multi ne asemanam foarte mult cu albanezii. Un singur exemplu cum scria afara pe firma de la coafor

scria___salon bucurie__

Am vizitat orasul fara nici un fel de probleme de siguranta, am mincat la un fel de fast food de mai multe ori si in interior cinta la un post de radio local muzica moderna, muzica house si vizavi era moscheia unde din ora in ora alah isi anunta prezenta prin megafon chemind lumea la rugaciune.

Diferenta fata de Turcia unde am fost si pot compara, aici barbatii stateau gramada in baruri si beau si alcool nu numai ceai ca in turcia.

Peste 70% din ei sunt musulmani dar au adoptat si bautura.

In Albania se construieste f mult, sunt multe contraste de tot felul. masinile pe strada sunt mercedes in proportie de 75 % si cu o vechime de peste 25 de ani.

Trebuie sa spun ca am avut un bilet de tren valabil in Balkani... in luna aia am fost si in Turcia cu biletul ala deci valabil din Turcia pina in Muntenegru deci 8 tari balcanice.

Cineva spunea ca in Albania trenurile nu au geamuri... nu este adevarat in Albania ___nu sunt trenuri__decit pe o linie foarte scurta.

Dupa citeva zile am plecat mai departe, am ales Tirana. Am mers cu autobuz, cum circula autobuzu? nu are un orar anume cind se umple pleaca si pleaca foarte des.

Am ajuns la Tirana peste tot se construieste, lume multa m-am simtit bine am trecut de faza aia cum ca ar fi periculos. Autobuzul trecea prin centru si nu stiam unde sa cobor. Pur si simplu un calator de virsta mea ma dus cam jumate ora prin oras sa imi arate unde sa merg la hotel sau agentii de voiaj.

Am mers la restaurant sa maninc si nu stiam ce sa comand.

-am cerut o ciorba si un felu doi si in final ciorba era felu doi si felu doi invers dar a fost foarte bun.

Din Tirana aveam de ales cum sa ajung acasa.

Puteam sa merg spre casa cu tren ca aveam bilet dar... nu era tren...

Trebuia sa ajung undeva unde era tren... spre Grecia sau Macedonia.

Am ales Macedonia.

Eram in centru la o agentie de voiaj sa vad ce fac si imediat f serviabili mi-au oferit sa aleg ce vreau... am ales o cursa auto de seara spre Skopje capitala Macedoniei. Mi-au luat bagaju si sa plec fiinca cursa era seara, nu prea vroiam sa las bagaju.

Ies afara din agentie si ce vad... citeva curse auto pline cu calatori mergeau in... Kosovo.

Vine seara si vine si un microbuz mai mare in care se urca f putini calatori, eu stateam si ma uitam neintelegind limba, vine soferul si vede biletele ia bagajele si le duce in spade si tot zice ok.

Prima oprire statiunea Durres dar vad ca mergem in sens invers, pina la urma m-am lamurit ca asa era treseul. Facem o pauza mica aici si mergem mai departe, dupa 2 ore pauza la un restaurant.

Vreau sa iau cafea dar nu am bani decit euro. ma duc la sofer si il intreb daca ajunge 1 euro de o cafea---ia 1 euro se duce la ospatar si zice sa faca 2 cafele.

Plecam mai departe si la miezul noptii ajungem in vama cu Macedonia.

Lume putina in microbuz dar ii da pe toti jos la control acte si bagaje la ghereta vamesilor -o data la albanezi o data la macedoneni.

Eu nu --pai eu eram cetatean UE... ala din lumea civilizata.

Dupa un drum destul de lung peste munte (cind am plecat din Durres acolo se facea baie si aici in virful muntelui erau 0 grade) ajung la Skopje.

Aici este deja... tren...

Albania e plina de buncare sunt cu sutele, gunoaie sunt peste tot dar se aduna destul de repede (la noi nu sunt gunoaie noi suntem in__UE__)

se cam circula anapoda dar au sosele foarte bune.

Pe litoral sunt multe statiuni unde timid incep sa vina si turisti din afara.

Aici in viitor va fi plin de locuri tip Paralia ca la greci.

Albania e sigura e un teritoriu inca nedescoperit

Ce am baut aici... bere din Kosovo.

Ma opresc aici.

Trimis de Nicu in 28.03.10 19:27:35

VIZUALIZĂRI: 10433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Moscheie in Skhoder

piti
[28.03.10 19:48:20]

Ai un stil deosebit de a povesti, ti-am urmarit cu interes calatoria. Desi nu scrii prima oara, aventura ta e deosebita, probabil tara e cauza. Anul acesta in ianuarie am traversat Macedonia si recunosc ca m-a tentat un drum ocolitor prin Albania, teama de necunoscut m-a oprit pana la urma.

Te consider un deschizator de drumuri (cel putin aici in comunitatea noastra). Bravo!

corinka
[28.03.10 19:51:44]

Interesant review si cred ca ai dreptate in privinta litoralului lor. Cu timpul i-ar putea invada turistii, cu conditia sa si stie cum sa-si vanda marfa.

Am avut ocazia unei excursii de o zi in Albania, anul trecut, cand am fost in Corfu, dar am renuntat in favoarea altor excursii si datorita timpului insuficient. Am admirat doar Saranda, de peste mare.

Costi
[28.03.10 20:01:29]

Interesantă plimbarea ta prin locuri ... exotice.

Ai fost singur?

Cum ţi-a venit ideea?

Şi, dacă nu sunt prea indiscret, cum se poate obţine un bilet de tren valabil în Balcani?

În privinţa "musulmanilor" albanezi, majoritatea au făcut ca pe la noi. În Albania, în timpul perioadei comuniste, din acest punct de vedere a fost mult mai rău, orice religie era total interzisă, bisericile şi moscheile, dacă nu au fost dărâmate, în cel mai bun caz au devenit depozite şi magazii.

Aşa că, le-a fost foarte uşor să devină peste noapte musulmani sau ortodocşi, cred că le-a fost totuna, au devenit ce-au devenit, în funcţie de cine a venit primul cu ajutoare.

Oricum, pentru exotismul experienţei tale, pentru curajul de a purcede la o astfel de aventură şi pentru stilul simpatic în care povesteşti, ai votul meu.

Dragoș_MD
[28.03.10 20:06:12]

felicitari pentru spiritul de aventura!

in ce limbi ai reusit sa te faci inteles, in afara de limba "gimnastica"?

Sanziana
[28.03.10 20:18:44]

as fi curioasa sa aflu adevaratul motiv pentru care ai facut aceasta excursie. Curiozitate? plictiseala? sau poate sporturi extreme?

Este destul de riscant sa alegi ca destinatie o tara a contrastelor, ai avut totusi o experienta inedita si ptr asta ai votul meu. Totusi nu ai avut nici un motiv de neliniste macar un minut? Ce ai mancat bun? Ai mai merge?

Dragoș_MD
[28.03.10 20:29:51]

cel mai tare: pct. 7 din "Meny"!!!

cand te gandesti ca webm n-a indraznit sa scrie corect nici macar orasul din Croatia...

NicuAUTOR REVIEW
[28.03.10 21:08:17]

Biletul de tren se numeste__Balkan Flexi pas si e de mai multe feluri. cu valabilitate de 5 --10--15 zile din o luna valabil numai in tarile din balkani inclusiv Romania.

5 zile valabilitate de mers cu tren din o luna costa 82 euro +vagon de dormit sau cuseta. pina in 25 de ani si pt pensionari e ceva mai ieftin.

Nu am fost singur, am fost cu sotia.

Cind am intrat in moschee in Turcia a primit imediat batic, aici nu mai era nevoie.

De ce am mers? Cind am fost la Ulcinj si am stat la o pensiune la un musulman m-am lamurit ca nu sunt asa periculosi cum se spune si asa a si fost.

De mers as mai merge cu siguranta.

Intra totus la categoria-deosebit-aventura si de... AmFostAcolo.

divio*
[28.03.10 21:14:27]

@Nicu:

berea pe care ai baut-o este una buna, importata de la "fratii" din Kosovo (sa stii ca ei nu prea se inghit, desi tot vorbesc despre Marea Albanie- dar deja intram in zona politica), este cam ca Bergenbier-ul nostru.

Albanezii sunt "bolnavi' dupa Mercedes-uri, fie in Albania, fie in Kosovo, ins kosovarii au ultimele tipuri

Legat de mancare, ei nu prea au notiunea de "ciorba' ca noi, gasesti eventual niste supe gen "instant' sau "gulash", nicidecum ciorbele noastre traditionale.

Ai dreptate, in privinta radacinilor istorice, se pare ca suntem ceva rubedenii, Iorga chiar spunea ca albanezii ne sunt "veri".

Spuneai de numele frizeriei, sa stii ca la albanezi "bukurie" inseamna frumusete, asa ca numele capitalei noastre, Bucuresti, ar fi ceva echivalent cu frumos, desi nu stiu daca se potriveste.

divio*
[28.03.10 21:28:14]

@Dragos:

Chiar daca ti se pare amuzant, punctul 7 inseamna "pui"- respectiv file de pui (piept de pui) la gratar cu cartofi.

Ca amuzament, in urma cu 9 ani, toti colegii faceau fotografii cand intalneau afise cu meniu cuprinzand "... = 3 DM", fiindca asa erau preturile, in marci germane.

La ora actuala, chiar e ceva normal sa comanzi in limba lor- albaneza- respectivul piept de pui fara sa-i mai dai atentie echivalentului in limba romana, desi nou-venitilor li s-ar parea la fel de amuzant cum ni s-a parut si noua la vremea respectiva.

Oricum accentul e pus altfel si nici nu suna la fel, asa ca nu e identic cu denumirea localitatii din Croatia

Sanziana
[28.03.10 21:35:52]

@dragos, observasem si eu si radeam singura, da daca as fi spus ceva imi spuneai ca ma gandesc numai la... piept de pui la gratar oricum dulcele grai, vezi unde ne duce, in tot felul de ipostaze. Sunt curioasa ce fata vor face cei cu care merg in Corfu cand mergem in excursia in Albania si o sa comand piept de pui

valeamariei
[28.03.10 22:45:03]

ce putere de cumparare are lekul ala al lor?

serviciile, transporturile, consumatia, taxiul, hotelul la ce nivel se ridica, te rog?

merci!

NicuAUTOR REVIEW
[29.03.10 21:36:06]

Pret hotel de 3* in Skhoder 42 euro cu mic dejun 2 persoane ( peste asteptari foarte curat si cu un mic dejun deosebit ) dupa aia am gasit tot in Skhoder la 5 * cu 75 euro camera dubla dar eram deja cazat. Hotelul de 5 * arata ff bine inauntru dar in jurul lui nu prea.

Pret transport cu autobuz Skhoder pina in Tirana 4 euro de persoana.

Cafea la bar nu la circiuma si masa la restaurant preturi cam ca la noi la vremea aia 2007.

Taxiul din Ulcinj adica Muntenegru pina in Skhoder Albania 10 euro de persoana. Am fost 2 deci 20 euro. In general transport si hotel am platit in euro si pentru bani de buzunar am schimbat la bancomat raifaissen si nu mai retin cursul. In Tirana ca e capitala ceva mai scump la 5 stele 100 euro confort si tot ce vrei la nivel maxim daca stateai inauntru ziceai ca esti la Viena .

Seara pe bulevard in centru ca la noi in anii 90. Aici cind ai spus ca esti roman iti zimbea cu adevarat nu ca la Viena artificial.

Una peste alta a fost cam ...exotic si a fost altceva. Dupa vacanta asta am mers mai mult spre vest spre....asa zisa lume civilizata....dar vizita aici nu pot sa o uit...consider ca a fost o aventura.

[10.04.11 07:16:38]

Mutat la rubrica "Descopera Albania" (creata intre timp pe site in noua sectiune ALBANIA)

corinka, Costi, divio*, Nicu, piti, valeamariei
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Albania: