ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2017
JUN-2014
colegi
8 AD. + - COPII -- v: -

Lovac (Strpce) - un restaurant unde poti manca bine

Cand am inceput sa va povestesc despre Kosovo, aici, tara-provincie, v-am promis ca va voi scrie cateva randuri si despre locurile frumoase unde te simti ca acasa, in renumitele restaurante sarbesti, pline de buna voie.

Va povesteam cum Kosovo este impartita in 38 municipalitati dintre care doar 10 sunt sarbesti. Ele nu sunt concentrate toate in aceeasi zona ci sunt rezletite pt tot cuprinsul provinciei. Cele mai vizitate sunt cele din sud, in special municipalitatea Strpce si din cauza faptului ca una dintre cele mai mari statiuni de ski din Europa, Brezovica (cu partii de peste 16 km lungime) se afla in aceasta municipalitate dar pentru faptul ca se afla la 20 km de granita cu FYROM (Former Yugoslavian Republic Of Macedonia - fosta Republica Iugoslava a Macedoniei). Iar in nord sunt municipalitatile Leposavic, Zvecan si Zubin Potok. Acestea sunt fiefuri ale organizatiilor pro-sarbesti care se ocupa cu traficul de masini, produse petroliere si carne vie.

Aceste provincii enumerate mai sus sunt preponderant sarbesti unde albanezii se gasesc poate doar in administratia locala, dar niciodata locuind in aceste zone.

Municipalitatea Strpce are ca si “capitala” administrativa localitatea Strpce si este dispusa pe valea muntilor Sar. Sa nu va ganditi ca veti gasi aici o metropola in adevaratul sens al cuvantului. Este un orasel de marime medie, unde poti gasi un spital, o scoala, o statie de pompieri, o statie de politie (dar sa nu va bazati prea mult pe ei), cateva moteluri si restaurante. Viata este una destul de vesela. Chiar daca nu sunt bogati, sunt tot timpul cu zambetul pe buze. Primaria este situata in centrul localitatii, iar peste drum este statia de politie. In spatele primariei se gaseste unul dintre cele mai vizitate locuri din Strpce, motelul LOVAC (in limba sarba - vanator). Proprietarul motelului (pe nume Zoran Pecinocevic- este de profesie avocat) si intreaga sa familie isi desfasoara activitatea in restaurant. Nu vreau sa fiu lipsit de modestie, dar aici am mancat cel mai bun platou gen mix-grill din viata mea si am baut cea mai buna dunia (rachiu de gutui). Sotia patronului este o bucatareasa desavarsita. Resturantul nu este de categoria 4* dar este curat, mobilat cu bun gust, rustic, pe pereti troneaza cateva trofee de cerb... ca deh, de aceea se numeste Lovac/Vanator. De la intrarea in restaurant te intampina cu un suras (nu in plina vara) chipul unui ospatar care va intreba unde doriti sa luati loc. Acum depinde de ospatarul gasit, nu toti stiu bine limba engleza, dar cum limbajul semnelor este universal, sigur veti avea o conversatie placuta cu ei.

Restaurantul este compus din 2 incaperi. Prima incapere, unde se afla si barul, este de dimensiuni mai reduse, folosita in general de cei ce nu vor decat sa deguste lichide. De diferite grade. Cea de-a doua incapere, este mai mare, mai spatioasa, mai aerisita, folosita pentru servitul mesei si unde pot fi organizate si momente festive. Pe perete troneaza un TV led de dimensiuni mari si trofeele de cerb de care am pomenit mai devreme.

Pot spune ca aici am mancat cea mai buna rebarca (muschi de porc afumat). Am mai incercat si in alte zone sarbesti din Kosovo dar nu am mai gasit nicaieri asa gust si savoare. Pe langa rebarca, se mai gaseste pleskavica (sunt ca niste piftele mai mari), pui afumat (mea culpa, am uitat cum se numeste), cartofi taranesti dati la cuptor, asezonati cu paprika u kaimaku (ardei putin usturati umpluti cu crema de branza facuta in casa). Ma iertati dar deja simt cascada Niagara prin papilele mele gustative. Intotdeauna inaintea platourilor vine bolul imens cu Sopska (salata bulgareasca) plin cu rosii, castraveti si branza (asta daca solicitati). Nu va mai spun de patania mea cu salata, ati aflat-o din articolul anterior. In acest restaurant am patit rusinea. Pana vine mancarea, va puteti delecta cu slibovica sau cu dunia. Pentru cei ce nu stiu, va recomand cu caldura aceasta bautura pe care o gasiti doar la sarbi si aceea foarte rar. Este facuta din gutui iar gustul ei nu-l veti uita niciodata. Bauturile sunt de 30-40 ml, si daca nu gresesc costa aproximativ 50 centi. O salata Sopska, un platou mix grill (pentru 2 persoane), 2-3 paharele de slibovica si 1-2 beri Skopsko costa aproximativ 12-15 euro. Cu siguranta veti pleca cu pachetul dupa dumneavoastra. Ce ramane pe platou, puteti lua la pachet.

Accesul in motel se poate face atat din strada cat si din restaurant. Motelul are 2 etaje si o mansarda. La primul etaj locuieste familia proprietarului, la etajul 2 si la mansarda sunt camere de inchiriat. Camerele sunt mari, spatioase, cu lambriuri din lemn si ce este mai important sunt foarte curate. Baile sunt relativ mici, dar dotate. La mansarda sunt camere doar cu 2 paturi, cele cu pat matrimonial sunt la etajul inferior. Privelistea pe care o vedeti de la fereastra camerei este mirifica. Chiar in apropierea motelului trece raul Lepenac, al carui susur te duce in lumea de basm a lui Creanga, cu Ozana lui cea frumos curgatoare si limpede ca cristalul.

Cazarea la motel este de 20 euro pe noapte.

Recomand cu caldura acest loc atat pentru mancare cat si pentru cazare.

Mi-as dori foarte mult sa revad aceste locuri impreuna cu familia si prietenii. Se merita si nu vati ramane dezamagiti.

Trimis de Soso42 in 26.03.17 21:37:29
Validat / Publicat: 26.03.17 22:50:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 1958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Soso42); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Raul Lepenac.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [26.03.17 23:15:27] »

Pffff... dunia...

Soso42 [26.03.17 23:18:03] »

@Dragos: Cine stie... cunoaste. Exact, dunia. The number one.

webmaster26 [27.03.17 09:09:51] »

@Soso42: Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Kosovo?, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

@Soso42, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmaster [27.03.17 09:21:00] »

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

adri-nico [27.03.17 10:46:31] »

@webmaster26: O sa ii exlic si eu cum sta treaba cu cazarea si mincarea. Mi-a luat un an jumate sa il fac sa scrie si daca il iau la critici... arunca jucariile.

Acum s-a schimbat foaia. Daca inainte ii tzoncaneam eu tastele in creieri, scriind mai mereu, acum el are mai mult timp liber si e asa de concentrat...

Bravo, mamica! Vezi ca te-am cicalit cu folos?

Soso42 [27.03.17 17:06:00] »

@webmaster26: Am inteles web. Doar ca in euforia "momentului de creatie" nu mi-am dat seama. Trebuie sa recunosc ca ai perfecta dreptate... stand acum, la rece, si analizand situatia. Mea culpa!!

Soso42 [27.03.17 17:08:30] »

@webmaster: Multumesc frumos web.

mishu [29.03.17 08:25:58] »

@Soso42: Bine ca nu ai pus mai multe poze cu platourile ca si asa in putine poze dar cu povestile tale parca simteam si eu Niagara pe langa mine.

Felicitari, votat cu placer... si pofta .

Soso42 [29.03.17 16:59:26] »

@mishu: Multumesc frumos... in ceea ce priveste platourile, imi este atat de dor de ele incat mi-as lua jumatatea si as pleca acolo, dar s-a lipit de masina de cusut incat abia la plecarea in Dominicana o mai dezlipesc. Dar gasesc eu o gasca sa evadam acolo... candva. Sper cat mai repede posibil.

Multumesc inca odata Mishu. La buna vedere!!!

adri-nico, mishu, Soso42