ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2017
ÎNSCRIS: 19.08.10
MAR-2017

Info utile transport Brussels si imprejurimi

Avand in vedere multitudinea de bilete de avion si preturile accesibile, pot spune ca Brussels este o destinatie de neratat . Asa ca ne-am facut bagajele si am fugit la aeroport cu ghidul turistic in mana. Pe perioada zborului (aproximativ 3 ore) am studiat si ne-am facut planul de actiune. Stiam ca vrem sa vedem la pas Brussels si sa dam o fuga pana in Antwerp si Brugge (noi am fi vrut si Amsterdam, dar in doar 4 zile nu a fost timp suficient).

Intrucat gasiti foarte multe impresii despre oras si obiectivele turistice aici pe site, am decis sa scriu cateva informatii (tips and tricks) despre transportul in comun din Brussels si imprejurimi deoarece mi s-a parut un pic mai greu de intuit fata de alte orase europene.

In primul rand, aeroportul pe care aterizeaza zborurile low-cost este Charleroi la 70km de Brussels. Exista 3 variante prin care poti ajunge in Brussels: cu taxiul (varianta scumpa pentru 1-2 persoane, dar convenabila pentru 4 persoane: aproximativ 60 Euro cursa), cu TEC bus pana la gara din Charleroi+tren (mai complicat avand bagaje, dupa parerea mea) si direct cu shuttle bus (statia este chiar la iesirea din aeroport, autobuzele vin din 30 in 30 minute, biletele se iau de langa statie - sau de pe internet (ar fi mai ieftin daca se iau din timp) , pret 17 Euro 1 way).

Deci, biletul nostru de avion ieftin se transforma intr-unul nu chiar asa ieftin daca iei in considerare banii pe care ii cheltui in aeroport pentru mancare/bautura (sa zicem 20 Euro dus-intors) si transportul pana in oras (34 Euro dus-intors).

Shuttle bus-urile opresc langa Gare du Midi - una din cele 3 gari ale orasului. De aici exista trenuri spre mai toate orasele din Belgia dar si spre alte orase europene: Paris, Amsterdam, Rotterdam, Londra etc.

Gara este una foarte mare si destul de "neprietenoasa", initial a trebuit sa iesim din gara ca sa ajungem la metrou (?) insa in a doua zi am descoperit ca se poate face transferul prin interior - trebuie sa fii foarte atent la micutul semn "M" aferent metroului Tips: puteti urmari semnul cu iesirea Av Fonsny pentru a ajunge la intrarea de metrou, iar invers pentru a ajunge spre gara: semnul Place Horta .

Pentru a cumpara bilete de metrou (1 calatorie 2,1 Euro, abonament zilnic 7,5 Euro, 10 calatorii 15 Euro) exista 2 variante: automatele de bilete (la care poti plati doar cu monede sau card !! ) sau magazinele Kiosk (care sunt destul de prost semnalizate, poti trece pe langa ele foarte usor).

Pentru a ajunge la BRUGGE am luat biletele din gara (acelasi procedeu: de la automate doar cu monede, casa de bilete fiind aproape de peronul 11). Trenurile sunt din ora in ora, biletele costa 15,6 Euro adult si 12 Euro pentru young (pana in 26 ani) - pret valabil doar pentru calatoriile in weekend (vineri seara - duminica). Durata este aproximativ 1 ora. Odata ajunsi in gara din Brugge pentru centru puteti lua autobuzul 12 din fata garii (biletul il platesti la sofer, pret 3 Euro/dus), autobuzul te lasa chiar la Grand Markt. Pentru intoarcerea la gara poti lua orice autobuz tot din Grand Markt (doar dupa ora 18) sau de la 300 m statia Stadsschouwburg (indiferent de ora).

Neaparat recomand plimbarea cu barca pe canal : exista 5 statii de unde poti lua barca, plimbarea este 8 Euro si dureaza aproximativ 30 minute

Pentru ANTWERP biletul este 8,6 Euro (tot pret de weekend), calatoria este tot de aproximativ 1 ora (trenurile sunt mai vechi pe ruta asta, si opresc in mai multe statii). Din gara (care este una din cele mai frumoase gari pe care am vazut-o eu) poti merge pe jos pana in centru (maxim 1 km). In Anwerp exista si metrou, insa recomand plimbarea pe jos intrucat orasul este mic.

Biletele de tren se pot lua si de pe internet. Ele nu au mentionata ora trenului sau locul in vagon, ci doar destinatia (astfel fiind foarte flexibile).Mentionez faptul ca pentru aceste destinatii puteti lua trenul si din celalalte gari (Nord sau Central), noi am optat pentru Midi pentru ca era mai aproape de hotel ( cel mai bine verificati mersul trenurilor pe site sau direct in gara la avizier).

Am incercat sa fiu cat mai la obiect, daca am omis ceva va stau la dispozitie pentru informatii si clarificari :)

By the way: puteti citi review-ul meu despre hotel aici

Trimis de ailynuka in 25.03.17 11:26:04
Validat / Publicat: 25.03.17 12:15:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 3833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.03.17 12:12:55]

Bune recomandările

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Bruxelles, BRUXELLES" (nou-creată pe sait)

cristina47*
[25.03.17 15:04:14]

Util articol. Informatii practice. Binevenit! Si eu am avut ceva probleme, si nu gasisem suficiente informatii.

"Gara este una foarte mare si destul de "neprietenoasa", initial a trebuit sa iesim din gara ca sa ajungem la metrou ".

Intr-adevar, este destul de dificila gara. Stiam ca trebuie sa iau tramvaiul, scosesem de pe google aproape orice informatie. Si eu am iesit din gara, in statia de tramvai! Insa, tramvaiul pe care trebuia sa-l iau eu, circula cot la cot cu metroul, pe dedesubt. Am intrebat pe cineva, aratandu-i harta scoasa de pe google (unde trebuia sa ajung, traseul...), si m-a luminat: metroul. Intr-adevar, acel semn M.

Poate fi evitata Piata Horta, luand liftul, traversand un peron exterior, si continuand pe scarile electrice. Nu sunt genul care se pierde usor intr-o gara, aeroport, etc, insa, in Gare de Midi nu mi-a placut prea mult.

Am scris si eu ceva despre transport: vezi impresii

Bujie
[22.10.23 11:29:32]