ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
MAR-2017

Omul sfinteste locul

Despre Dobru s-a tot scris si sunt convinsa ca se va mai scrie. Motivul pentru care am ajuns noi aici a fost intalnirea AFA 2017. Bine ai facut Cornel ca ai ales acesta locatie. S-a dovedit a fi asul din maneca, lozul castigator.

Trebuie sa va marturisesc ca nu ma gandeam sa vizitez prea curand aceasta zona. Ma gandeam ce as putea face eu aici? Poate la pensie. Ei bine mi-am schimbat parerea la 180 de grade si ma gandesc serios sa revin in zona cat mai curand.

Desi drumul din Targu Ocna pana in Slanic Moldova nu exceleaza in calitate, nu este nici foarte rau. La intrarea in statiune, pe partea stanga erau niste cladiri lasate in paragina asa ca ma gandeam ca acesta va fi peisajul din urmatoarele trei zile. Mi-am dat repede seama ca gresisem in timp ce ne indreptam spre centru, destinatia finala fiind Hotel Dobru. Recunosc ca am avut o perioada foarte aglomerata si nu am avut timp sa citesc nimic despre Slanic Moldova sau imprejurimi.

In excursia de sambata dimineata am descoperit o salina – Targu Ocna – mult mai mare decat ma asteptam. Din pacate am stat putin aici si de aceea imi doresc sa revin. Statiunea nu am putut sa o admir decat din masina si foarte putin la pas, in scurtul drum prin parc de la Dobru la Perla. Insa ce am vazut Dobru.

Am ajuns la Dobru pe la ora 18:30 cand se anuntase ca vom avea ceva berbecuti si alte bunatati afara pe terasa. Nu m-am grabit sa ies pe terasa nefiind mare amatoare de berbecut si am preferat sa stau cateva minute in compania lui @roth, mai ales ca am aflat ca dis de dimineata paraseste statiunea. In timpul acesta au aparut doua doamne cu lacrimi in ochi care isi indemnau colega de la receptie sa vada focul de tabara. Asta a fost prima surpriza… cum avem foc de tabara? Am iesit si noi la foc, cel mai frumos foc de tabara pe care l-am vazut in viata mea. Stau la munte si aici se fac focuri de tabara, deci am vazut cateva. A fost un foc superb, foarte ingenios construit si care ardea superb. Aici ne-am intalnit cu gasca AFA si am aflat repede ca focul de tabara a fost surpriza hotelului pentru noi, alaturi de berbecuti.

La toate mesele am fost serviti de o domnisoara zambitoare si foarte amabila. Am observat ca si restul personalului era amabil si zambitor.

Suprizele nu s-au oprit afara pe terasa. La tombola, alta traditie AFA, hotelul a oferit un week-end la ei drept cadou, iar seara ne-a fost animata de formatia hotelului – formatie care canta cu suflet si din suflet, care ne-a surprins placut. Credeam ca la ora 00 isi vor termina prestatia dar au continuat pana undeva spre ora 3. Probabil si prelungirea programului live a fost din partea hotelului.

La un moment dat, dupa miezul noptii a inceput o melodie greceasca … multi iubitori de Grecia erau prin preajma. Bogdan, managerul hotelului, a venit cu un teanc de farfurii si a inceput sa le imparta dansatorilor care incercau sa-l refuze dar el tot insista si impartea farfurii. Dansatorii spargeau timid cate una, se gandeau daca sa mai sparga una sau … a intrat Bogdan in actiune si a spart vreo 10 farfurii in mijlocul dansatorilor si atunci sa te tii … dans si voie buna. A fost surprinzator, neasteptat, super apreciat.

Noi am stat in camera 503, o camera cu pat matrimonial si dotare standard. Am avut parte si noi de frigider, televizor, telefon, pahare, prosoape de trei marimi, impecabil de albe, balcon, consumabile, iar baia noastra era dotata cu cada si apa fierbinte. Nu cred ca are rost sa insist cu descrierea camerei caci am facut cateva poze si acestea vorbesc de la sine. Defapt doar am facut dus si am dormit in camera.

Mancarea a fost pe placul nostru, proaspata, portiile mari si preturile normale.

Hotelul este un hotel ca oricare altul din punct de vedere al structurii si dotarii, dar ceva face diferenta si acest ceva sunt OAMENII. Oameni zambitori, amabili, atenti si iubitori.

Bravo Bogdan si echipa ta. Am apreciat ca ai stat tot timpul langa noi, ai luat parte la programul nostru, ti-ai facut bine temele si te-ai integrat perfect in peisaj. Este cea mai buna atitudine a unui manager pe care am intalnit-o eu in tara noastra. Eu sigur, 100 % sigur voi reveni la Dobru.

Poate ai spart 10-20 de farfurii vineri seara dar sigur vei castiga cat pentru cateva sute, mii …

Bravo, asa se face turism si inchei cu ce am inceput – omul sfinteste locul.

P. S. Acum e tarziu dar revin si cu pozele. Web, daca se poate as dori sa atasezi filmuletul cu dansul grecesc de la Dobru. Multumesc.

Trimis de Denisa13 in 22.03.17 22:09:00
Validat / Publicat: 23.03.17 08:07:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 2218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 podul peste rau ce duce din drumul principal la Dobru
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

elviramvio
    [23.03.17 08:16:13]

@stefan_cristina:

Mă bucur că am prins primul vot. Eram pe pe punctul de a închide laptopul când am văzut că ai scris despre hotel Dobru și echipa lui Bogdan, cei care ne-au încântat și ne-au făcut șederea plăcută. Adevăr ai zis, omul sfințește locul!

Până mă întorc sigur va fi și filmulețul încărcat.

O zi frumoasă să aveți. tu și ai tăi!

[23.03.17 08:19:35]

@stefan_cristina: Adevar grait-ai prin spusele tale, iar omul acesta - Bogdan, chiar stie sa isi faca treaba si sa atraga. Ne-a facut sa ne simtim precum niste personalitati nu doar simpli turisti si asta a mers la inimile noastre.

Asa cum am spus, daca ar fi sa revin in aceasta statiune as alege tot Dobru ca si hotel.

Ma bucur ca te-am cunoscut si astept sa ne regeden im curand.

Felicitari, votat cu mare drag.

[23.03.17 08:30:20]

@stefan_cristina: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[23.03.17 09:32:48]

@elviramvio: Multumesc Elvira pentru apreciere si vot, dar mai ales pentru companie. M-am tinut de cuvant si sunt fericita.

[23.03.17 09:35:42]

@webmaster26: Multumesc! si tie dar mai ales lu' @adri-nico ca a fost pe faza si a imortalizat momentul.

[23.03.17 09:37:59]

@mishu: Multumesc. Bucuria este si de partea noastra. Si noi asteptam revederea cu mare nerabdare. Inca suntem euforici. Ne revenim cu greu.

[23.03.17 10:12:13]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii, vezi impresii, vezi impresii.

nrs †
    [23.03.17 10:13:37]

bravo acestui manager! sper sa apara cat mai multi pentru a avea turism de calitate in RO.

cat despre farfurii aceasta a fost o actiune de promovare foarte bine tintita. valoarea acelor farfurii nu face nici cat un spot tv, in schimb a fost atins exact publicul tinta (iubitorii de calatorii) care acum propaga in mediul lor impresiile foarte bune.

inca o data bravo BOGDAN!

ANILU
    [23.03.17 10:53:13]

@stefan_cristina: Sunt de acord cu tine în tot ce ai scris, draga mea vecină de cameră.

Am reţinut, am rămas datoare cu o bere pentru informaţia cu scara de urgenţă.

Mi-a făcut plăcere să ne revedem, să vorbim (puţin ce-i drept) dar, mai ales mi-au plăcut "bomboanele cu vişine".

După faza cu spartul farfuriilor la dansul grecesc, afară la o ţigară am descoperit că Bogdan este patronul hotelului.

Toţi cei care au scris despre hotel au avut numai cuvinte de laudă pentru tot personalul hotelului.

Aştept şi pozele.

Călătorii frumoase şi să ne revedem cu bine.

Toate cele bune.

Zoazore
    [23.03.17 11:30:49]

@stefan_cristina: Si eu iti sunt datoare c-o bere pentru valoroasa informatie despre scara de urgenta!

Eram si eu cu @ANILU afara. L-am abordat pe Bogdan in stilul meu caracteristic:Tu cine esti pe AFA!

Raspunsul lui: Bogdan, patronul!

Cred ca m-am inrosit ca o porodica!

Z: Da' stiu ca veti avea treaba! Cate farfurii s-au spart... Aveti ceva pierderi!

B: A, nuu! Aveau proces verbal de casare! Nu-s pierderi!

Un OM! Modest, timid, dar cu suflet cat cerul!

[23.03.17 11:37:18]

@Zoazore: Ei na - proces verbal de casare. Erau pretul pe ele, deci cumparate special cu scopul de a fi facute tandari. Modest domnul Bogdan.

Ma bucur ca am putut fi de ajutor. Berea o dai la Eforie

Zoazore
    [23.03.17 11:46:15]

@stefan_cristina: Zuper! Dau, Cristinuto, dau!

GabrielaG
    [23.03.17 14:40:05]

Am onoarea superbonusului pentru un articol minunat... cred ca ati petrecut clipe de neuitat cu cei din echipa afa... sper la urmatoarea intalnire sa pot participa si eu

[23.03.17 15:15:20]

@GabrielaG: Multumesc pentru vot. Asa este, au fost doua seri pe cinste, memorabile.

Sper sa ne cunoastem cu urmatoarea ocazie.

Dan&Ema
    [09.04.17 08:44:52]

@Denisa13:

Mare adevar ai grait! Daca te uiti deja in lista optiunilor pentru Slanic Moldova, pe AFA, Dobru este deja campion! Bravo Dobru!

Felicitari pentru articol! Mi-e dor de AFA!

[09.04.17 09:17:11]

@Dan&Ema: Multumesc Dan. Si mie imi este dor de AFA. Sper sa intalnesc din ce in ce mai mult si mai des atitudinea asta in turismul romanesc.

flaviana77
    [13.04.17 12:05:54]

@Denisa13:

rascolind printre artiocole pe AFA si vazand ca ai comentat si la un articol recent scris de mine, am intrat pe nick-ul tau incercand sa imi dau seama cine esti.

zau ca nu reuseam de nici o culoare daca nu citeam comentariile de la acest articol.

eu te stiam de stefancristina si ma gandeam cine este denisa13?

acum m-am lamurit in sfarsit, ti-ai schimbat nick-ul inteleg? nu de alta dar sa stiu si eu de acum incolo.

te pup si va doresc numai bine.

ANILU, Dan&Ema, Denisa13, elviramvio, flaviana77, GabrielaG, mishu, nrs, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDobru Hotel:

• pagină generată în 0.071461915969849 sec