ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2017
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 11.01.15
MAR-2017

5 zile in Valencia - ziua 1

- desi imi propusesem sa nu mai scriu nici un review pe acest site din cauza unor dispute pe mail si telefonic cu administratorul din cauza stergerii unui ecou care exprima opinia mea fara a jigni, dar care a deranjat autorul review-ului

- tinand cont ca in calatoriile mele ma informez si din articolele scrise pe acest site, am considerat, din respect pentru cititori, ca la randul meu sa ofer pe cat pot informatii.

Satul de Barcelona, unde ma duceam anual intr-un city break in perioada ianuarie, februarie in special pentru a viziona un meci pe Nou Camp, fiind suporter al echipei F. C. Barcelona, am hotarat ca anul acesta sa vizitam Valencia. Perioda aleasa in functie de cum puteam lipsi de la serviciu, preturi, clima, meci al echipei de fotbal Valencia cf a fost 9 – 14 martie, 5 zile care s-au dovedit insuficiente pentru a vedea tot ce era de vazut, plus ca pe 19 martie era punctul culminant al sarbatorii valenciene las fallas, care nu l-am luat in considerare, dar care va fi luat in calcul pentru urmatoarea vizita in Valencia.

Asadar, pentru zbor am ales Blue Air datorita orelor convenabile (cu mic dejun la dus achitat odata cu biletele); am decolat din Bucuresti la ora 7 si am aterizat la Valencia la ora locala 9.30. Cu ''lectiile'' invatate de acasa in cele mai mici amanunte, si cu dorinta de a valorifica timpul la max, imediat ce am ridicat bagajul de cala, am facut stanga prin cladirea aeroportului, nu pe afara, si am coborat la metrou. Aici m-am oprit in fata aparatelor care elibereaza cartele, si am inceput sa butonez, sa caut cartela dus – intors aeroport – oras care citisem pe aici ca este mai ieftina. Dupa ce am epuizat toate optiunile oferite de aparat, am renuntat si m-am indreptat spre un panou unde erau descrise tipurile de cartele: am gasit tipul de cartela anada-tornada dar aceasta este valabila o zi, asa ca m-am intors la aparat si am selectat cartela pt zona abcd (litere mari dar nu pot sa scriu cu litere mari ca imi iau iar cartonas galben), imi arata pretul de 4.9e / calatorie, mai bag un plus pt 2 calatorii (2 persoane), nu ma uit la pretul total, bag 50e pe o parte ii scoate pe alta parte, (pe aparat la bancnote acceptate era desenata si cea de 50e) mai bag odata ii scoate iar, ma prind ca vrea bancnote mai mici, bag una de 10e, cade restul apoi cartela plastificata. Dupa ce ridic restul si cartela observ ca aveam in mana 1,2e, deci costul a fost de 8,8e format din 2 calatorii a 3,9e si cartela 1e. Am ajuns pe peron iar peste 10 minute eram in metroul 5 (intre timp venise si plecase linia 3). Am mers mai mult de 10 statii, pana la statia Amistat, fara muzicanti ca in Barcelona. La statia unde am ''coborat'', am urcat pe trepte, nu aveau scara rulanta ca la noi (sic) si am nimerit pe un trotuar lat intre 2 strazi (gen Rambla), pe stanga circulau masinile intr-un sens iar pe dreapta in celalalt sens depinde cum stateai, cu fata sau cu spatele (dupa preferinta fiecariua). Aici am ramas ''socat'': de la copacii fara frunze, dar impodobiti cu pungi, carpe, chiloti si prezervative din bucuresti am nimerit intr-o livada de portocali, combinatia de verde si portocaliu o frumusete, imi vedea sa ma urc in pom si sa-mi fac un selfie, de mancat nu mai spun, imi facusem planul, nu mai dau nici un ban la mancare, micul dejun bag pana la gat la hotel iar de restul portocale moca desi nu ma dau dupa ele.

Dupa ce m-am dezmeticit si am mai dat jos din haine caci se incalzise, am luat-o conform planului, pe jos catre hotel Eurostars Rey Don Jaime (rezervare pe Booking.com camera dubla cu vedere la oras si mic dejun). Dupa un mers mai agale de 30 min am ajuns la hotel in jurul orei 11. Stiam ca check-in-ul se face dupa ora 14 dar am lasat bagajele la camera de bagaje de la parterul hotelului si am pornit prin parcul Turia spre orasul artelor si stiintelor (o. a. s.) si centrul comercial el saler, conform planificarii pentru prima zi. Prin parc (fosta albie a raului Turia) am mers putin, de la Gulliver pana la palatul artelor, este foarte curat, are pista pt biciclisti separata de aleile pt cei care merg pe jos, apoi am luat-o pe langa palat, am traversat pe pod, am trecut pe langa hemisferic pe cealalta parte apoi pe langa muzeul stiintelor, am parcurs 1 km cam in 3 ore deoarece am facut zeci de selfie cu toate cladirile si din toate unghiurile. In drum spre centrul com el saler am gasit un chiosc de unde am cumparat bilete pt buss-ul turistic pentru 48 ore – 19 e (24 ore costa 17e) apoi am mancat o chifla la mcd, ne-am plimbat putin prin mall (slabut fata de cele din bucuresti) si am pornit inapoi spre hotel. De data aceasta am luat-o pe celelalte laturi ale muzeului stiintelor, hemisfericului si palatului artelor, iar zeci de selfie, am ajuns la hotel la ora 17 dupa o vizita la mercadona din apropierea hotelului pentru apa, vin, fructe si dulciuri. Dupa ce am preluat camera, si o scurta pauza, am pornit iar spre centrul comercial el saler pentru cina, care am hotarat sa o servim la restaurant neco din incinta centrului comercial (bufet liber 10.5e / pers fara nici o bautura) program de seara de la ora 20 la 23. La intoarcere iar prin o. a. s. de data aceasta prin si pe langa umbracle, dupa cina plimbare prin parc pana la hotel. Urma a doua zi (vineri) destinata vizitarii bioparc si plimbarii cu buss-ul turistic.

P. S. sper sa nu cenzurati

Trimis de voxtesa in 21.03.17 21:58:54
Validat / Publicat: 22.03.17 00:13:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (voxtesa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [22.03.17 00:11:42] »

@voxtesa:

Mulțumiri - în speranța că ți-ai mai reconsiderat modul în care „îți exprimi părerea fără a jigni” — din experiență știu că 99% din oameni nu se schimbă // poate ești totuși, din acel 1%

voxtesa C:4 [11.08.16 13:38:51]

pai am zis ca este buna analiza pe fraza, ia zi cum dezactivez contul pe de acest sait de cenzura, comunist sau va injur pana ma eliminati voi

Iar convorbirile telefonice pe acest sait sunt înregistrate (și păstrate integral) - doar ca „spre știință”

elviramvio [22.03.17 07:11:24] »

@voxtesa:

Mie personal nu mi-a fost cenzurat nici un articol si nici un ecou pana acum, sunt de ceva timp pe aici si nu sunt chiar persoana cea mai comoda pe acest site. Probabil ca fara sa-ti dai seama, ai depasit putin ceea ce este permis, se mai intampla si fara voia noastra la nervi. Dovada ca nimeni nu-ti poarta pica este tocmai faptul ca ti-a aparut articolul integral si a fost si votat, eu l-am citit cu placere ca pe orice informatie buna si te astept in continuare cu articole frumoase si utile.

webmasterX [22.03.17 08:29:46] »

@elviramvio: nici autorului de mai sus nu i-a fost cenzurat vreun articol sau orice alt text scris civilizat, te asigur.

voxtesa [22.03.17 08:57:10] »

@webmaster: In primul rand publicati ecoul care l-ati sters sa vedem daca este jignitor, in al doilea rand cu toate cautarile voastre nu ati gasit nici o jignire, doar daca afirmatia sait de cenzura, comunist o considerati jignire.

Apoi cu toate ca nu mi-ati inchis contul, nu mai tin minte daca v-am injurat (oricum v-am avertizat in prealabil); chiar vreau sa aflu din ''convorbirile telefonice pe acest sait sunt înregistrate (și păstrate integral) - doar ca „spre știință”''

webmaster [22.03.17 09:09:10] »

@voxtesa: cum ziceam - 99% din oameni nu se schimbă.

Mai rău (pentru ei, în primul rând imho) — unii nici măcar nu realizează, dar'mi'te să, doamne ferește, admită:-) - ”de ce”...

voxtesa [22.03.17 09:18:20] »

@webmaster: M-am schimbat, va las pe voi sa aveti ultimul cuvant

cristina47* [22.03.17 17:38:21] »

Frumoase foto, bun review. L-am citit cu placere. Astept si continuarea: ziua 2, etc. Multumim voxtesa.

elviramvio [22.03.17 17:47:57] »

@webmasterX:

Sunt convinsa. Am un pic de vechime pe aici, plus ca vad ce este mai jos de ecoul tau. Pacat!!

voxtesa [22.03.17 18:39:21] »

@elviramvio: Multumesc ca discuti cu alt cineva despre mine, nu stiu cum se cheama chestia asta. Nu ma deranjeaza, deci nu o cer sa stearga ultimul tau ecou, este dreptul tau la opinie, dar fiind vorba despre mine, cred ca am dreptul la replica: daca nu sti toata discutia...

voxtesa [22.03.17 20:24:17] »

@cristina47: Multumesc, aveam ce scrie pt fiecare zi, dar ma gandesc sa le grupez intr-un singur review sau chiar sa renunt. Cand m-am hotarat sa cedez la disputa cu administratorul, a intervenit in apararea lui prietena ta elviramvio, de altfel o doamna care pare credincioasa. Totusi respectul fata de cititori, asa cum am spun, ma face sa scriu mai departe.

voxtesa [24.03.17 15:20:38] »

Transport civilizat

Fata de Barcelona unde am circulat numai cu metroul, in Valencia am circulat numai cu transportul de suprafata, ocazie cu care am retrogradat bucurestiul in lumea a patra din a treia (pe o scara pana la 5).

Deci, in primul rand autobusele trag in statie langa bordura, calatorii nu asteapta in strada, formeaza o coada care nu este mai lunga de 10 pers si se urca numai prin fata chiar daca celelate usi sunt deschise pentru calatorii care coboara, toti calatorii valideaza cardul la singurul aparat de langa sofer iar cei care nu au card cumpara bilet de la acesta.

In al doilea rand statiile sunt acoperite si iluminare, au harta traseului tuturor liniilor care opresc in acea statie, cu denumirea statiilor de pe traseu si unde este cazul numarul traseului de corespondenta. Statiile nu sunt blocate de masini. Totodata exista afisaj electronic cu atatea randuri cate nr de trasee opresc in statia respectiva care indica directia si numarul de minute pana la sosire.

In al treilea rand autobusele circula pe banda destinata, sunt curate, au aer conditional care este folosit daca este cazul (nu ca in bucuresti unde chiar daca au aer conditionat spun ca este defect sau baga doar ventilatia, care plimba aerul cald, sa sa faca zgomot pacalind ce cei care nu stiu ce este aer conditionat, ca el functioneaza), au doua monitare prinse de plafon unul in fata si altul la mijloc si sunt difuzate stiri din ziua respectiva despre oras gen vreme, evenimente, etc. Daca vrei sa cobori trebuie sa soliciti prin apasarea butonului de oprire. Au un singur aparat de validare si numeni nu merge gratis, fata de bucuresti unde sunt mai multe validatoare si multi merg gratis.

In al patrulea rand soferii sunt imbracati la camasa si cravata, nu sunt inchisi in cabina izolata de restul autobusului, nu vorbesc la telefon, in statii sunt atenti ca toti calatorii sa valideze cardul, dupa caz incaseasa bani, da rest si bat pe ''casa de marcat''. Deasemenea nu am auzit calatori care sa vorbeasca la telefon, care sa ramana in dreptul usii dupa ce urca in autobus pregatindu-se sa coboare desi ar mai avea de mers 3-4 statii.

Intrebarea ar fi: o fi civilatie (bine) acolo? Daca da atunci de ce nu se incearca sa ajungem la acel nivel? Dar ca sa citez pe webmaster: ''— din experiență știu că 99% din oameni nu se schimbă // poate ești totuși, din acel 1% '', nu prea sunt sanse sa ne civilizam.

Citind prin regulament am gasit urmatoarea regula (am dat copy – paste):

2. Nu incarcati firele de discutie cu ecouri care nu se refera la la subiectul descris in reveiw. Cei care citesc doresc sa afle informatii pe acel subiect (on-topic).

Folositi forumul pentru orice discutii nascute dintr-un reveiw (sau din sirul de ecouri) care NU se refera la subiectul firului de discutie respectiv - unitatea de cazare respectiva si/sau destinatia recomandata.

Ecourile off-topic sunt, de regula, sterse, iar autorii lor sunt avertizati; in caz de recidiva, acestia vor fi sanctionati.

Dar acesta regula nu este valabila pentru unii consuli, praetori, cu sute de articole suspectate de mine de copy-paste, cu poze in care nu apar deci nesemnificative ca ar fi calcat prin locurile descrise, si care cand nu au ce face, scriu ecouri care nu se refera le review, cred ca este o competitie cine scrie mai mult, nu conteaza sursa.

Nu o sa va mai deranzej.

P. S. Succes in afacere, domnule Cornel

BY WEBM: Text trimis spre publicare ca review. Având în vedere că aproximativ 50% din text ar fi fost de mutat la ”frământări, personal găsesc de crezut că autorul chiar a vrut să ofere informații utile (altora). Mult mai probabil îmi pare că „găsit” un pretext pentru ceea ce i se pare, probabil, lui „a plăti niște polițe”. :-)

În consecință, apreciez ca neîndeplinite condițiile impuse de Regulament pentru publicarea ca articol distinct; textul a fost mutat aici, ca ecou,la precedentulsău articol

liliann [09.04.17 13:00:10] »

@voxtesa: Foarte interesant, dar continuarea??? ... macar ca si directii, plec si eu in Iunie. Multumesc...

cosmin09 [26.06.17 18:03:54] »

@voxtesa: Mulțumesc pentru informații, dar problemele dtale personale nu ne privesc, vis a vis de alte detalii, esti prea tipicar, prea strict, prea, prea, liniștește-te, pleci în vacanță nu la război și mie îmi place să fiu organizat, dar nici chiar așa, Doamne iartă-mă parcă am citi un raport al poliției, pac, pac, tac, pac, etc, țac, pac, hooooo, mai folosiți și majuscule, virgulă, respirați adânc, e doar o vacanță!

PS. si demonstrezi (din păcate) caracterul turistului de ocazie [...], nu mai dau bani la mancare, mic dejun bag pâna la gat si portocale moca... jenant! Te mai miri de ce ai fost cenzurat! He, he!

webmasterX [27.06.17 12:24:32] »

@voxtesa: ecou șters (jigniri) și 2 zile supendare

webmaster45 [02.07.17 17:34:12] »

@voxtesa:

Ecou șters și 7 zile pauză.

roth [08.10.17 22:47:03] »

Of, si era asa promitator!

Foarte bine legata povestea, se vedea clar ca a fost o documentare buna in spate, dar... asta este, mai cautam.

Oricum vacante frumoase si linistite

cosmin09, elviramvio, liliann, roth, voxtesa
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Valencia: