ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2010
ÎNSCRIS: 27.03.10
SEP-2009
2 AD. + bebe, 6 luni COPII

O experienta placuta la Duni

Avand un bebe de 6 luni, ne-am hotarat sa alegem o destinatie pentru vacanta mai aproape de casa, litoralul romanesc nefiind luat in calcul. Am ales Duni la recomandarea unor prieteni care calatoresc destul de mult si care in afara altor vacante aleg sa mearga si la Duni o data pe an. Fiind la randul nostru destul de pretentiosi, ne-am bazat foarte mult pe recomandarea lor si am ales din tot resortul hotelul Belleville care are 4 stele.

Avand experienta resorturilor din Turcia nu am avut asteptari foarte mari, insa am fost placut surprinsi. E adevarat, nu se poate compara cu Turcia, insa raportul calitate-pret este mai mult decat ok.

Tot resortul este enorm si are foarte multa verdeata, extrem de bine ingrijit spatiul verde. Camera este spatioasa si curata, ne-a fost pus la dispozitie patut pentru bebe.

Drumul este ok, am facut 6 ore pana acolo si asta pentru ca este foarte prost semnalizat si am avut nevoie de ajutor din partea localnicilor care au fost foarte amabili (in 2 localitati am cerut ajutor si pentru ca nu stiau engleza s-au oferit sa mearga inainte cu masina lor indicandu-ne astfel drumul corect- am apreciat enorm gestul lor).

Unul din motivele pentru care nu as fi mers in Bulgaria era nesiguranta masinii personale, despre care am auzit atatea intamplari. Am fost insa asigurat ca exista parcare pazita si ca resortul este oarecum exclusivist, ceea ce am si constatat.

Repet, nu am avut asteptari foarte mari asa ca nu ne-am concentrat foarte mult pe amabilitatea personalului, sau pe calitatea celorlalti turisti, noi am mers acolo sa ne relaxam si sa-i oferim copilului nostru soarele de care avea nevoie. Ne-am intors de acolo multumiti si gata sa revenim cand vom avea ocazia (de fapt cred ca se va intampla chiar acum in iulie si vom incerca pentru schimbare si nu din alt motiv hotelul Marina Royal Palace).

Un lucru pe care nu l-am inteles (am scris si feed back la final pentru management-ul resortului) este de ce oare nu au construit acolo si un Aqua Parc? sau macar 2-3 tobogane cu apa... au foarte mult spatiu nefolosit din pacate.

Nu stiu cat de util va este ce am scris aici, dar am facut-o pentru ca si pe mine m-a ajutat sa citesc parerile altora inainte de a lua o decizie.

Vacante placute va doresc tuturor!

Trimis de laur&co in 27.03.10 22:10:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laur&co); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterXY* [27.03.10 22:39:46] »

@laur&co ai scris aceste impresii de doua ori, am inteles ca ai gresit numele hotelului, printr-un ecou se putea rezolva usor, fara a mai scrie inca o data.

Primele impresii se vor sterge de pe site, ramanand doar acestea, cu denumirea corecta a hotelului.

Admin [28.03.10 09:37:51] »

mutat la rubrica hotelului 'Belville', deja existenta pe site; sters dublura introdusa

predaunicu [15.04.10 16:11:00] »

Imi poti da mai multe detalii despre hotel. Ce distanta este pana la plaja? Camerele sunt spatioase? Au mocheta pe jos sau gresie? Daca ai copil mic iti ofera si un fotoliu pliabil?

Multumesc!

laur&co [16.04.10 10:13:14] »

Salut Predaunicu,

distanta de la hotel la plaja este cam de 100-200 m, insa asta nu este o problema absolut deloc. hotelul Belleville se afla chiar langa padure, are foarte mult spatiu verde, flori, etc, si spre plaja se trece printr-un pasaj pe sub sosea. duni nu este o statiune, ci un resort cu 4 hoteluri si vile (acestea sunt in padure). are parcare proprie care este pazita.

Plaja este superba, cu nisip foarte fin si foarte curat, apa este foarte limpede, se vad pestii... sezlongurile si umbrelele sunt gratis, la fel si prosoapele (se lasa o garantie la receptie care iti este returnata la plecare).

Camerele sunt suficient de mari, cu mocheta (noua nu ne plac hotelurile care au gresie in camere), destul de curate. Am avut vedere spre padure si ne-a convenit asa pentru ca era foarte liniste in camera (avand copil mic)...

In camera sunt doua paturi pe care le-am unit si mai exista un fotoliu extensibil. Pentru bebe ne-au pus la dispozitie patut separat.

Daca mai ai intrebari voi incerca sa raspund.

p.s: noi suntem extrem de pretentiosi, am evitat mult sa mergem in bulgaria, insa acest loc ne-a surprins. este foarte placut, nu este scump, poti compara oarecum cu Turcia (ideea in sine, nu este ca in Turcia).

la_proffe [04.05.10 16:42:22] »

Buna laur@co!

Noi mergem in iunie la Belleville, cu un copilas de 1 an jumate. Te rog sa-mi spui daca e ok sa mergem cu carutul pana la plaja, daca se poate trece cu el usor prin pasaj (sunt trepte de urcat/coborat?).

Au fost tantari in camera de hotel sau pe-afara, seara?

Iar patutul pentru bebe l-ati cerut cand ati ajuns la hotel sau inainte?

Iti multumesc!

laur&co [05.05.10 10:07:55] »

buna la proffe,

puteti merge cu carutul la plaja fara probleme, trecerea prin tunel se face usor, sunt trepte dar e si o rampa (cam ingusta) pt carucioare... noi ne-am descurcat foarte bine cu carutul...

nu am vazut nici un tantar...

patutul l-am cerut de cand am facut rezervarea la agentie...

oricand cu placere

p_luck [09.05.10 01:30:52] »

Buna,

Am inteles ca masa se serveste in alte resturante, este un incovenient pt familie cu copil mic?

Din acest pdv merita Belville sau e mai OK Holiday Village?

Multumesc

connexul [09.05.10 23:48:58] »

all inclusive DUNI inseamna all inclusive in toata statiunea, inclusiv restaurante... este un resort Mancarea este diversificata, multe fructe, dulciuri, specialitati... etc.

La Duni merg in special nemtii, englezii... si fff. putini romani, in special din cei care nu apreciaza manele si fara lanturi cat degetul, adica cei care cauta liniste... familii cu copii, etc.

Recomand cu caldura orice hotel din Duni... it's just perfect!

laur&co [10.05.10 10:13:21] »

receptia Holiday Village este tot in hotelul Belleville, restaurantul fiind comun. asa cum a zis si connexul, poti manca la oricare dintre hoteluri( mai putin Marina Royal Palace daca nu stai acolo, fiind de 5 stele). nu este deloc un incovenient, noi am fost acolo cu copil de 6 luni...credeam ca am lamurit aceste aspecte deja in ce am scris mai sus....

p_luck [11.05.10 20:14:22] »

Buna,

La ce distanta de Belleville se afla cel mai apropiat restaurant?

deliutza27 [11.05.10 20:50:13] »

Buna tuturor!

@p luck - Fiecare hotel are restaurantul propriu. Asta inseamna ca pentru a lua masa, trebuie pur si simplu sa te deplasezi din camera la etajele inferioare ale hotelului. Doar Holiday Village are o anumita distanta pana la un restaurant, dar asta doar pentru ca este vorba despre un complex intins cu multe multe case si casute - foarte frumos de altfel, plin de alei si verdeata.

@connexul - nu contest faptul ca la Duni vin si nemti sau englezi sau orice alte natii. Dar..cand eu am fost de 1 Mai acolo, parcarile erau ocupate NUMAI de romani si vreau sa spun ca erau dubuite. Abia am gasit si noi un loc si asta cu indrumarea directa a portarului. Poate in trecut, cand resortul nu era atat de cunoscut la noi, predominau strainii; dar acum...inclusiv la receptie se vorbeste romaneste. Bine...nu toti angajatii stiu limba romana, iar forma de comunicare majoritara e engleza. Dar ma gandesc acum si la activitatile distractive de la piscina hotelului Marina Beach - erau in permanenta prezentate in limba romana. In restaurante, numai romani...in lobby, numai romani...la piscine, numai romani. O singura pereche de varsta 40-50 de ani am intalnit in data de 4 mai, in ziua plecarii noastre pe care am putut sa o salutam cu " 'morgen". In rest, numai romani.

Intr-adevar, nu am auzit manele si nici nu am vazut lanturi cat degetul la gaturile oamenilor, dar prost crescuti tot am vazut. Totusi, nu pot sa compar atmosfera de acolo cu alte locatii din Bulgaria pentru ca aici a fost singura mea vizita pe litoralul bulgaresc. Probabil ca este mai bine si ce pot sa spun cu siguranta e ca am vazut foarte multi copii, semn ca este totusi o locatie preferata de familiile cu copii.

laur&co [12.05.10 10:00:49] »

@p luck- hotelul Belleville nu are restaurant in incinta, dar distanta este foarte mica intre hotel si restaurant. Noi alegeam sa luam micul dejun acolo fiind mai aproape iar pranzul la MArina Beach, aflandu-ne pe plaja...cina de cele mai multe ori la Belleville dar am mers si la Marina Beach...

doctorul45 [14.05.10 11:35:24] »

salut laur&.

Calitatea plajelor din bulgaria e apreciata de toti europenii si le intrece pe multe din turcia. De ce crezi ca marile ag. de turism opereaza in multe hoteluri din bulgaria? Pentru aquaparck noi am ales anul trecut Elenite Holiday village un resort asemanator cu duni care are un aquaparck free destul de bun. Serviciile nu sunt de prea buna calitate dar si pretul e mai mic. Daca ai vazut cum arata vilele si care dintre ele ti-au placut mai mult? multumesc

laur&co [14.05.10 13:21:35] »

Salut doctorul45,

Vilele le-am vazut doar din afara, par foarte cochete si sunt in padure toate. nu au o denumire asa ca nu pot sa-ti spun care mi-a placut. Eu nu as sta in vila, pentru ca distanta pana la mare poate fi mai mare...

connexul, deliutza27, doctorul45, la_proffe, LADYHAWK, laur&co, p_luck, predaunicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: