ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2017
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 03.08.15
OCT-2016

Trei zile la pas prin Singapore

Primul destinatie a aventurii in Asia de Sus-Est a fost Singapore, oras in care am ajuns la ora locala 16:00, inaintea halloween-ului, dupa un zbor de aproximativ 11 ore cu KLM de la Amsterdam. Aproape jumatate de avion a coborat aici, cealalta isi continua zborul catre Bali si cu bucurie am vazut destul de multi romani in avion!

Cursul de schimb in aeroport a fost OK, nu au fost diferente sesizabile fata de in oras, iar conexiunea wireless a fost foarte buna. Am asteptat aproximativ o ora sa aterizeze un prieten si am luat un taxi catre oras. Costul a fost de 22 de dolari pentru trei persoane, cazarea fiind in Chinatown. Pe parcursul drumului soferul ne-a aratat diferite repere si ne-a povestit cu mandrie de zonele care au fost candva apa, iar acum sunt construite blocuri acolo.

Ne-a luat putin timp sa ne obisnuim cu umezeala ci cu caldura de acolo, tinand cont ca am plecat de la 15 grade si am ajuns la 30.

Un coleg de la birou a locuit sase ani in Singapore, asa ca mi-a spus zonele pe care sa le vedem, iar traseul, in mare, l-am facut de acasa. Am ales sa fim cazati intr-o zona in care am putea sa ajungem usor si pe jos la cele mai importante atractii turistice.

Cazarea a fost scumpa, am platit 72 de euro (fara taxe de oras 7% si 10% alte taxe), pentru o camera de 15 mp. la Porcelain Hotel by JL Asia. Nu am apucat sa fac poze, pentru ca era atat de inghesuita, incat nu stiu ce s-ar fi vazut in foto, de-abia aveam loc sa desfacem bagajul... Dar ne asteptam la lucrul acesta, stiam ca daca vrem camera mare in locatie buna, ar fi trebuit sa platim mult.

Stiam de la inceput ca mesele vor fi luate la Lau Pa Sat / Telok Ayer din Chinatown, fiind cel mai apropiat “food court” (nu stiu cum sa traduc, imi cer scuze), in care gasesti adunate bucatarii din intreaga asia de sud-est si nu numai. In zona erau foarte, foarte multe restaurant chinezesti, dar am vrut sa incercam cate putin din fiecare bucatarie. Ajunsi acolo, am fost “agatati” sa cumparam niste frigarui si nestiind ca este comanda prestabilita de 20 de bucati, am comandat creveti, pui, porc si vita, am comandat o carafa de Tiger si am platit 120 de dolari, prima si cea mai scumpa masa. Initial am crezut ca trebuie sa refacem bugetul pentru vacanta, dar am vazut apoi preturile celorlalte standuri/ chioscuri cu mancare si doua feluri costau 10 dolari. Am rasuflat usurati :). Urmatoarele zile au reprezentat un deliciu culinar: am incercat cele mai bune supe vietnameze, sushi, pachetele de primavara, dim sum, supe ramen si taitei de toate felurile. Daca vreti sa mancati ieftin si bun, acest loc este ideal si curat, unde ai mancare Indiana, Malay, Chinezasca si Japoneza. Motivul principal pentru care m-as intoarce la Singapore este mancarea, ratele acelea prajite si agatate si orezul parca ma fac sa iau urmatorul zbor.

Dupa frigarui am pornit catre 1 Altitude, un club situat la etajul 63 al une cladiri din Raffles Square, atractia acestuia fiind terasa de la ultimul etaj si care poarta cu mandrie titlul de cel mai inalt bar Alfresco din lume. Intrarea a costat 30 de doari si includea o bautura, dar ne-am multumit cu panorama … si cam atat. Cocktailurile au fost mediocre si muzica nu a fost pe placul nostru, dar placea publicului asiatic.

Am continuat plimbarea prin oras si ne-am retras catre hotel, fiind epuizati dupa zborul lung. In Singapore poti bea bauturi alcoolice pe strada pana la orele 22:30, asa ca am incercat diferite beri locale sau din zona: Tiger, Chang, Kirin, Asahi, Chang si Singha (ne pregateam pentru Thailanda).

A doua zi am luat-o la pas, am vizitat zona Boat Quay, Raffles square, zona Downtown Core si catre Marina Bay, trecand pe langa Singapore Flyer (roata Ferris), continuand catre Muzeul civilizatiilor Asiatice, unde erau niste spectacole in aer liber si apoi am incheiat la Clarke Quay. Manncarea a fost extraordinar de buna, iar berea a fost la discretie.

A treia zi am fost in Mica Indie, apoi am petrecut putin timp in Chinatown, am vizitat un templu chinezesc si am pornit catre Marina Bay sands. Fiind a doua plimbare catre acest punct, ne-a fost confirmat faptul ca aceasta este mult mai placuta decat hotelul in sine. L-am inteles pe taximetristul care ne-a intrebat in momentul in care am trecut pe langa cladiri: “de ce toata lumea asociaza Singapore DOAR cu acest simbol? Suntem mai mult decat barca asta suspendata”. Caldura mare, asa ca ne bucuram cand gaseam ventilatoare si zone in care ne puteam racori. Ajunsi la Marina Bay Sands, ne-am dus la barul de la terasa, unde am platit 20 de dolari intrarea si am avut o bautura inclusa. Acesta este in centrul cladirii si este imprejmuit de o zona de observatie pentru care platesti 30 de dolari. Privelistea este aceeasi, in schimb noi am platit mai putin si am avut si o bautura. Piscina arata bine, dar era aglomerata si era destinata doar oaspetilor hotelului.

Am continuat catre Gardens by the Bay, unde am petrecut aproximativ 3 ore plimbandu-ne prin vegetatia bogata, admirand cum au reusit sa creeze sinestezie intre beton, metal si vegetatie.

Extenuati, am luat MRT-ul catre Chinatown si imedat cum am iesit la suprafata a inceput o ploaie in care efectiv a turnat cu galeata si a batut vantul cu putere. La fel de repede cum a pornit, la fel s-a oprit si bucurie mare! , pentru vreo jumatate de ora a fost racoare.

Este minunata trecerea de la cladiri cu doua- trei etaje si arhitectura coloniala la zgarie-nori pe care de-abia ii cuprinzi in cadru. Am inteles ca este un proiect de conservare a l hinatown si Micii Indii si nu se pot ridica cladiri mai inalte decat ceea ce este in present acolo.

Transportul public este foarte bine pus la punct si poti ajunge cu usurinta in diferite zone ale orasului.

Nu cred ca exagerez cand spun ca toti localnicii jucau Pokémon GO, am vazut familii la plimbare in care copiii din carucior jucau la doua tablete! Am ras copios cand in drum spre Marina Bay sands sute de oameni cu telefoanele in mana alergau catre noi, incepusem sa ne speriem vazand ca suntem singurii care se indreapta catre “pericol”, doar sa aflam ca in spatele nostrum, la o fantana arteziana aparuse un Pokémon destul de rar.

Consider ca in aceste trei zile am surprins cateva din reperele acestui minunat oras stat, ar fi fost ideal daca am mai fi stat macar o zi, dar a trebuit sa respectam programul stabilit initial. Insula Sentosa, gradinile botanica si zoologica unde puteam face Safari de noapte, parcul Universal, ne-ar fi tinut ocupati, cu siguranta.

Se pot acomoda cu usurinta concedii de buget redus, am vazut recenzii pe youtube in care, pe langa cazare se descurcau OK cu aproximativ 30 de dolari de persoana, la fel de bine se pot si cu buget mediu (50 - 100) si fara numar (100+). Noi am cheltuit cam 60 de dolari de persoana/ zi.

Un oras scump, curat si pe care il recomand din toata inima sa il vizitati. Fie ca veti petrece o saptamna sau doar cateva zile, cu siguranta veti fi impresionati de amalgamul de culori, diversitatea culturala si de mancarea extraordinara! A fost foarte reprezentativ asemuit cu Avatar si pe buna dreptate, la care as adauga ca este tara lui Pokemon.

Trimis de ascarlat in 15.03.17 03:23:44
Validat / Publicat: 15.03.17 06:36:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 2611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascarlat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [15.03.17 06:34:59] »

@ascarlat:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

ascarlat [15.03.17 11:08:34] »

@webmaster45: da, voi adăuga un review separat pentru cazare.

mprofeanu [15.03.17 11:48:14] »

@ascarlat: Citit cu plăcere acest review și pentru aducere aminte! Ai realizat poze deosebite, nu știu cum să le clasific, cele de la înălțime sunt extraordinare!

Am fost și eu acolo în decembrie 2014, atunci renovau zona de lângă Muzeul civilizatiilor Asiatice. Se pregăteau pentru aniversarea de 50 de ani de la înființarea micului dar extraordinarului stat.

Singapore este altceva și se merită vizitat!

Umiditate este în permanență pentru că se află aproape de Ecuator. De ploaie torențială nu scapi, dar trece repede, circa 1 oră, așa am prins noi...

mishu [22.03.17 13:36:10] »

@ascarlat: Un articol superb, felicitari, votat cu foarte mare drag.

ascarlat [22.03.17 13:59:38] »

@mishu, mprofeanu: Va multumesc pentru aprecieri si pentru voturi.

Ma voi mobiliza sa scriu recenzia si pentru Bangkok, in felul acaesta voi termina cu vacanta din noiembrie.

ascarlat, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: