ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2017
ÎNSCRIS: 28.01.11
JUN-2016

Creta Palm Hotel, sansa unei vacante frumoase!

De ce Creta? Asa ma intreba sotul meu, acum un an, cand m-am dus cu temele facute ca sa ii prezint planurile mele de vacanta. Pentru ca vroiam sa ajung rapid cu avionul, sa nu pierd nici-o clipa departe de mare, gasisem zborul ideal, la compania preferata, fara sa ma scol cu noaptea in cap, avand timp sa mai strecor ceva in bagaje (nu faceti ca mine), cu intoarcere tarziu, dupa miezul noptii, cu pozele unui hotel vis-a vis de plaja, aproape de un oras mare al Cretei-Chania, cu plaje minunate si apa turquoise, in apropiere, cu legende din antichitate…. asa ca la inceputul lunii iunie a inceput vacanta noastra cretana.

Am inceput cu dreptul, pentru prima data de cand zbor, nu mi-am dorit ca drumul sa se termine mai repede, poate si faptul ca am avut loc langa micutul hublou, m-a facut sa nu imi dau seama cum trece timpul, tot admirand linia tarmurilor. Dupa o ora si jumatate, am aterizat lin pe aeroportul din Chania, de unde am fost transferati cu autocarul, drumul pana la hotel avand cam 25 km.

Hotelul nostru, Creta Palm, 3*, este localizat in Stalos, pe drumul principal, este vis-à-vis de plaja, la 8 km de Chania si…. este exact ca in poze. Eram asteptati asa ca iata-ne cazati in urmatoarele 5 minute. Din fata hotelului nu iti dadeai bine seama cat era de intins, din interior avea aspectul unui resort, erau ansambluri de cladiri care comunicau, stil evantai, cu 2 nivele si toate aveau … lift ultrasilentios. De-a lungul drumului spre studioul unde am fost cazati am trecut pe langa cele doua piscine, fiecare cu barul aferent, aleea principal serpuind pe langa o frumoasa gradina cu tot felul de flori si nelipsitii leandrii si palmieri. Aveam camera la etajul 2, cu vedere la cea de a doua piscina. Fiind in spate oarecum pozitionata, am avut foarte multa liniste. Camera era mare, in jur de 25 mp, in afara de patul matrimonial, aveam si o canapea micuta, fotolii, noptiere, o masuta, un sifonier spatios si o chicineta micuta, perfect dotata. Toate pareau noi, filtru de cafea, plita electrica cu hota, vase de inox, pahare si farfurii de toate genurile. Nu lipseau fireste nici frigiderul, curat si functional, nici televizorul, cu destule programe si aerul conditionat. Pe terasa spatioasa erau doua scaune din rattan, cu masuta. Baia era mare, curata, avea cada si toate accesorile cosmetice necesare.

Restaurantul, era la etaj, pozitionat chiar la intrare in corpul cu receptia si barul care deservea prima terasa cu piscina principala. Tot in aceasta incinta se gasea la subsol, camera pt bagaje, cu dusuri, vestiare, toaleta camera de fitness si o camera de joaca pentru copii. Mentionez ca si aici exista lift care facea facil accesul cu bagaje, cum am constatat la plecare. Restaurantul avea vedere panoramica spre plaja si strada principala si o latura spre piscina si curtea interioara. Nu eram prea multe familii de romani, doar doua in afara de noi, in schimb foarte multi nordici, care erau toate generatiile din familie, adica bunici, parinti si copiii. Era placut sa vezi asa o reuniune.

Noi aveam regim de masa, demipensiune si la momentul la care am inceput sa calatorim cu masina, ne convenea de minune ca cina tinea pana dupa ora 22, caci noi ajungeam mereu tarziu. Atat la micul dejun, cat si la cina, am gasit preparate destule ca diversitate si pregatire, care sa ne satisfaca gusturile. Ce am remarcat, la micul dejun niste clatite micute, calde, proaspete, pe care le serveam cu diversele gemuri si nuca macinata, iar seara imi era chiar greu uneori ce tort sau prajitura sa aleg, pentru ca erau foarte gustoase.

Seara se serveau intotdeauna si preparate grill, doar un sortiment, alaturi de diverse combinatii de salate, sosuri, legume la cuptor sau paste. Din punctual meu de vedere prefer o gama de feluri de mancare mai restransa dar bine preparata, decat multe si fara gust. Avand in vedere ca majoritatea oaspetilor erau familii cu copii mici, meniul era astfel alcatuit incat sa se gaseasca produse preferate de acestia. Bauturile, cu exceptia celor de la micul dejun, se plateau.

Plaja

Era foarte aproape, doar traversai strada si mergeai pe langa aparthotelurile si vile cu unul maxim doua nivele, care erau chiar pe plaja. Multe dintre ele aveau in spate terase care aveau legatura directa cu plaja. La o astfel de terasa NikKi am stat in doua randuri cand am fost in zona, pentru ca avea muzica buna, preturile de inchiriere a doua sezlonguri cu umbrela, fiind 5 euro.

Plaja avea nisip fin, cu o tenta usor rosiatica si era nu foarte lata, dar intinsa, pentru ca statiunile se intindeau una in continuarea celeilalte, pe km intregi, precum margelele pe fir.

Marea era curata, verde intens, clara se vedeau grupurile de pestisori pe fundul apei, un nisip fin, precum matasea. Malul nu era adanc puteai sa inaintezi in apa si 100 m ca sa dai de apa adanca. Nu erau valuri si nici vantul nu era deranjant. O plaja recomandata familllor cu copii.

Activitati

La piscina noastra erau organizate pe parcursul diminetii activitati de aerobic in apa cam la doua zile, la care participau nordicii, ei fiind mari amatori de plaja la piscina. Seara au fost organizate seri tematice, de doua ori cat am stat noi acolo, una cu muzica disco live, iar alta pentru copii, unde a fost chemat un magician sa ii distreze. Am prins doar finalul la cea cu muzica disco, cand am avut ocazia sa dansam, provocand si pe altii, sa escaladeze balcoanele la parter si sa ni se alature. Nordicii se pare ca sunt mai timizi.

Seara puteai sa te delectezi la multimea de terase, cu oferte tentante, care mai de care.

Sa vizitezi magazinele cu produse traditionale cretane, ierburi aromatice si multe altele.

Sa mergi in Chania cu autobuzele care efectuau curse regulate din 20 in 20 de minute si care aveau program pana dupa miezul noptii. Statia era chiar in imediata apropiere a hotelului.

Am avut parte de un concert live de muzica reggae, intr-un decor exotic, asezonat cu un cocktail de vara.

Prima excursie a fost una optionala, o croaziera pe mare in care urma sa vizitam Gramvousa-Laguna Balos, transferul pana in portul de destinatie fiind efectuat cu autocarul direct de la hotel.

Dar adevarata aventura, pentru noi a inceput dupa ce am inchiriat-o pe micuta japoneza, o Toyota Yaris, care ne-a purtat timp de 4 zile pe drumurile meandrate ale acestui tinut fascinant, despre care urmeaza sa va povestesc.

Trimis de teona in 14.03.17 02:42:52
Validat / Publicat: 14.03.17 08:55:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Zakynthos, Lefkada,

VIZUALIZĂRI: 3794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.03.17 05:48:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Creta Palm Hotel [Stalos], CHANIA" (deja existentă pe sait)

[14.03.17 08:54:35]

@teona:

Hotelul nostru, Creta Palm, 3*, este localizat in Stalos

Rog verifică și confirmă dacă ați stat la *acest* Creta Palm creta-palm-chania.hotel-r ... dex.htm?lbl=ggl - la noi, pe booking și pe saitul oficial figurează ca fiind de 4 stele.

POate ați stat la alt hotel, cu același nume (puțin probabil, fiind din aceeași stațiune, dar nu mă mai miră nimic).

Sau poate hotelul să fi fost între timp declasificat, să fi „pierdut” o stea și să nu fi actualizat ei sau booking?

teonaAUTOR REVIEW
    [14.03.17 10:17:45]

@webmasterX: Este acelasi hotel. Imi cer scuze pentru declasificare, merita incadrat la 4*.

buterfly*
    [14.03.17 10:27:41]

foarte frumos, ma bucur ca ati avut o vacanta reusita!

teonaAUTOR REVIEW
    [14.03.17 10:39:40]

@buterfly: Multumesc, chiar asa a fost. Alegerea acestui hotel chiar si-a pus amprenta din plin, contribuind la o vacanta de care imi amintesc cu mare placere. Sper sa mai am noroc si in viitor sa fac astfel de alegeri. Imi pare rau doar ca am postat pozele cam haotic, sper ca asta sa nu stirbeasca din imaginea de ansamblu.

[22.03.17 09:04:12]

@teona: Foarte frumos, parca ma simt eu in vacanta mai ales ca este frumos afara.

Felicitari, votat cu mare drag.

calatorul
    [17.09.17 21:50:41]

@teona: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare.

torque
    [07.11.19 19:38:00]

@teona: Ma intereseaza impresii de la acest hotel.

Daca sunt taverne in zona, deoarece ne intereseaza doar micul dejun si bine-nteles orice sfat este de folos (plaja, cazare).

Si as mai dori sa stiu daca ati fost prin agentie sau ati luat legatura direct cu proprietarul?

buterfly*, calatorul, mishu, teona, torque
    Alte impresii din această RUBRICĂCreta Palm Hotel [Stalos]: