ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2017
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 23.06.11
FEB-2017

Superba Irlanda

Totul a pornit de la a organiza si a face o surpriza sotului meu avand in vedere ca suntem nascuti in aceeasi zi de februarie.

M-am hotarat pentru Irlanda deoarece in iulie am fost la Londra si am spus sa pastram cat de cat zona geografica si clima :)

Mai exact Irlanda de Nord care face parte din Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord si in care preturile sunt in lire si Republica Irlanda unde preturile sunt in euro.

Am optat pentru Dublin si am achizitionat biletele de avion si cazarea la Holliday Inn in centrul Dublin ului.

De la aeroport, singurul din Dublin am ajuns in oras in 20 minute cu un autobuz care ne-a costat 6.60 euro pentru amandoi si care avea statie in fata hotelului. De retinut ca poti plati la sofer dar doar cu fise potrivite sau sa cumperi cartele de la unul de la aparatele din statie. Mai exista un autobuz de transfer dar care costa 6 euro/persoana. Am optat pentru el la intoarcere.

Am achizitionat bilete on line inainte de a pleca din tara de pe un site (www.getyourguide.com) pentru un tur in Irlanda de Nord. Am platit 65 euro / persoana. Intalnirea cu autocarul avea loc la un punct stabilit nu departe de hotel la ora 6.00 a. m. Urma sa vizitam Giant's Causeway, locul in care s-a filmat filmul Games of Thrones, Capitala Irlandei de Nord Belfast si multe alte locuri superbe. Firma foarte serioasa si turul durat cam 14 ore. Distanta in jur de 180 km Dublin - Belfast.

Pentru ziua noastra am achizitionat tot din tara bilete pentru a lua cina intr un pub cu dansuri irlandeze si menu inclus (supa, felul 2 si desert) la 70 euro pentru 2 persoane.

De vizitat in Dublin fabrica de bere Guinness am achizitionat biletele cu 28 euro/2 persoane in loc de 40 euro. Dupa turul fabricii esti asteptat la ultimul etaj de unde poti admira Dublin-ul la inaltime si unde ti se ofera un pahar de guinness. Fabrica de whiskey Jameson este de asemenea un loc de vizitat dar nu in aceeasi zi cu guinness-ul. Castelul din Dublin si catedrala St Patrick sunt doua locuri de neratat.

Seara neaparat trebuie sa te pierzi in pub-urile din Temple Bar zona de distractie a Dublin ului.

In Dublin nu exista metrou. De optat pentru cazare in centru deoarece se poate ajunge foarte usor si pe jos la multe locatii.

Vremea este ploioasa si schimbatoare. Datorita ploilor frecvente totul este verde nu degeaba Irlanda este considerata insula de smarald. Cu toate astea am avut parte si de soare in mica noastra escapada in frumoasa Irlanda.

Trimis de loryuid in 06.03.17 15:30:17
Validat / Publicat: 06.03.17 17:51:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în IRLANDA

VIZUALIZĂRI: 2991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loryuid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.03.17 17:51:06]

@loryuid:

cazarea la Holliday Inn in centrul Dublin ului.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[06.03.17 22:15:34]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Dublin (Irlanda), DUBLIN" (nou-creată pe sait)

mprofeanu
[07.03.17 19:43:03]

@loryuid:Foarte bine venit acest review despre Irlanda și Dublin.

Am citit despre cum poți obține să vizitazi unele obiective cu bani mai puțini. Orice economie contează!

Frumoase și pozele! Felicitări încă o dată!

loryuid, mprofeanu