ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2017
ÎNSCRIS: 24.08.15
MAR-2017

încărcat de pe telefon!

Restaurant Jadoo

Azi am mâncat bine, chiar foarte bine aș putea spune, într-un loc unde am călcat astăzi pentru prima dată. Nu ni-l recomandase nimeni dar eram într-o zonă cu mai multe localuri și acesta a fost cel norocos ????.

După o plimbare lungă prin Muzeul Satului Dimitrie Gusti, ne-am îndreptat "pașii" roțile mașinii către zona de restaurante de lângă Arcul de Triumf. Locația se află pe Strada Nicolae Racotă chiar la intersecția cu Strada Clucerului (pe aceasta din urmă sunt alte câteva restaurante) într-o zonă liniștită cu case și ambasade. Din exterior deși este foarte îngrijit restaurantul nu spune foarte multe însă mâncarea este delicioasă (cel puțin ce am mâncat noi). În interior este curat, mesele sunt frumos aranjate, decorate cu flori naturale. Toaleta este și ea foarte curată și îngrijită (pt mine toaleta spune multe despre implicarea proprietarului). Personalul este foarte drăguț și atent, servirea ireproșabilă.

Acum să vă povestesc despre ce am savurat azi pt că mă gândesc că asta vreți să citiți cel mai mult.

La felul întâi copilul a mâncat o ciorbă minestrone foarte bună, porția suficient de mare. Soțul meu a mâncat o ciorbă care în meniu se numea de pește. În realitate a fost cu vietăți care trăiesc în apă însă nu a fost cu pește. Vietățile cu pricina au fost scoici și creveți. Eu nu comandasem ciorbă tocmai din cauza faptului că în meniu se numea ciorbă de pește. Ciorba a fost... bunăăă rău. Bineînțeles că am "gustat" din ambele ca să pot face recenzia pentru voi ????????.

La felul doi cele trei porții de mâncare au fost astfel: orez picant cu pui, somon cu ciuperci și șnițel de pui în crustă crocantă cu cartofi prăjiți. Despre șnițel nu prea am ce să zic pt că peste tot e cam fel. Celelalte două feluri au fost însă absolut senzaționale să te lingi pe buze. Somonul a fost făcut la cuptor cu un sos alb și ciuperci iar porția a fost foarte mare și spațioasă. Orezul cu bucățele de ou și pui foarte bun și probabil din cauza sosului de soia semăna puțin la gust cu burgurul libanez.

La desert am mâncat cremă bavareză care conținea căpșuni tăiate și tiramisu, ambele foarte bune.

Fotografiile pe care le-am făcut pt voi cred că or să vă facă curioși așa că vă invit să păpați ceva bun. Poftă bună dragilor!!!!!

Link oficial: jadoorestaurant.ro/?mobile=0

Călătorii plăcute!!!

Trimis de Lale in 05.03.17 18:49:46
Validat / Publicat: 05.03.17 19:42:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Cremă bavareză cu căpșuni

[05.03.17 19:41:49]

@Lale: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

Zoazore
[05.03.17 20:46:14]

@Lale: Fată, m-ai terminat! Totul arată foarte ofertant! Și porțiile, ca să te citez, ”spațioase”!

Să vă fie de bine!

LaleAUTOR REVIEW
[05.03.17 20:52:20]

@Zoazore: Mulțumesc pentru vizită și pentru vot Zoazore. Îți recomand să mergi și să încerci măcar supa, somonul și crema ????. Insist pe măcar ???? Porțiile sunt sățioase... acum că ai scris am văzut că nu am corectat cuvântul deși am recitit textul înainte de-al posta. Dacă "terminalul" e de bine atunci mă bucur.

Zoazore
[05.03.17 20:54:34]

@Lale: Sună mai bine ”spațioase”. Pe bune!

E cam depărtișor de mine, dar nu se știe niciodată! Arată într-un mare fel totul!

Votat din tot sufletul!

Lale, Zoazore