ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.06.14
DEC-2015

Barcelona - la 18 grade în decembrie

De 1 decembrie 2015 impreuna cu inca un cuplu de prieteni ne-am decis sa vizitam Barcelona. Rezolvat cu Wizz air cursa direct din Timisoara iar cazarea in celebra zona Eixample in complexul Splendom suites, frecventata de prietenii nostri si anii trecuti. Despre Splendom suites am scris un review (vezi impresii), este un complex format din apartamente moderne complet utilate, deci 2 cupluri am avut un apartament cu 2 dormitoare, open livig cu bucatarie si baie. Apartamentele sunt curatate zilnic, wifi gratuit. In apropiere se afla un alt bulevard celebru Passeig da Gracia (unde sunt numeroase obirctive turistice, si din el direct pe Las Ramblas si apoi in port Vell si plaja) si Avinguda Diagonal alt bulevard celebru.

Pentru a facilita vizitarea acestui oras minunat dar foarte mare, am luat city bus-ul Hop on - hop off, oferta 2 zile consecutiv, 38 euro de persoana am acoperit toate obiectivele turistice care ne interesau, urmand ca in zilele urmatoare sa revenim la cele care ne-au placut fara graba. Au ramas unele din lista noastra dar le lesam pe alta, cand speram sa revenim vara, ca sa ne bucuram si de plaja.

Am avut 16-18 grade si un soare superb. In cele 6 zile am vizitat:

-Montjuic, telefricul luat din vestul portului. Este unul dintre cele 2 puncte inalte ale orasului, fiind o colina. Exista 3 statii: Parc de Montjuic, Miramar si Castelul Montjuic. 10 euro de persona. Panorama orasului este absolut superba, plimbarea prin parcul frumos amenajat merita iar castelul medieval Montjuic te incarca de istorie. Avand rau de inaltime mi-au cam tremurat toate cele cand ma vedem in aer dar panoramele au meritat.

-Parc Guell, in districtul Gracia, pare desprins din basme, ca toate lucrarile lui Antoni Gaudi. Decoratiunile spiralate, mozaicurile din ceramica colorata si sticla, stilul trencadis, vegetatia luxurianta fac din acest parc o atractie de neratat. 9 euro intrarea de persoana.

-Tibidabo si funicularul. Muntele este situat in partea de nord vest fiind cel mai inalt varf al lantului Collserola. Pe langa panorama oferita, si parcul de distractii, funicularul deschis in 1901 si plimbarea cu el ni s-a parut interesanta. Templul Expiatori del Sagrat Cor (Biserica Sfintei Inimi) este gratis si merita vizitata pentru mozaicurile interioare si din nou privelistea de vis. 4,30 euro plimbarea cu funicularul, in parcul de distractii nu am intrat ca sa mai castigam timp pentru alte obiective.

-Sagrada Familia la care Gaudi a muncit 40 de ani. Stilul este gotic si art noveau. Biserica are 18 turnuri, în ordinea înălțimii reprezentând pe cei 12 apostoli, cei 4 evangheliști, Sfânta Fecioară și, cel mai înalt turn, pe Iisus Hristos. Turnul central al lui Iisus va avea montat pe el o cruce uriașa. Are 3 fațade: a Nașterii (spre est), a Gloriei (spre sud) și a Patimilor (spre vest). Nu am intrat datorita cozilor mari, din pacate nu am facut on line rezervare, dar tot am pierdut cateva ore admirand exteriorul. Data viitoare nu o ratam. Foarte interesanta oricum.

-Casa Batlo si casa Mila (La Pedrera). Sunt situate pe Passeig da Garcia, in cartierul Eixample aproape de hotel. Casa Btlo in stil modernist catalan (Art Noveau) sugerează oase din schelet, oase ale victimelor balaurului (acoperisul) iar barcelonezii îi spun casa oaselor. Stilul terncadis cu ceramica sparta o regasim si aici. In interior linii curbe, tavane spiralate si o curte interioara cu ceramica alba in partea de jos si albastra sus ca sa absoarba lumina. 23 euro intrarea. Casa La Pedrera nu am vizitat-o in interior, dar interesanta ca si aspect exterior, piatra curbata si balcoane cu fier curbat (forme organice din natura cum ar fi vartejurile de apa, alge)

-Las Ramblas. Din Piaţa Catalunya şi până la malul Mediteranei (port Vell) sunt celebrele bulevarde pline cu tarase, palate, restaurante, hoteluri, cafenele si patiserii cu delicatese de lesini. La pas dai la un moment dat de piata Mercat de Sant Josep de la Boqueria. Am savurat produse traditionale, fructe ciudate, si freshuri la 2 euro delicioase.

Din Las Ramblas dai intr-o intersactie cu stauia lui Columb care veghiaza asupra iahturilor din port port Vell. Urmeaza Rambla de Mar, podul mobil din lemn care duce pietonii spre spaţiul comercial al portului modern (Maremagnum care nu este cine stie ce), lungeşte Las Ramblas spre mare. Port Vell ne-a luat vreo 2 zile sa il admiram impreuna cu imprejururile. -Museu d'Historia de Catalunya adaposteste si o gramada de restaurante cu terase. La Gavina ne-a oferit o paella de marisco (cu fructe de mare) deliciosa si sangria. Cam piparat ca pret deoarece este foarte apreciat, 22 euro paella desi in alte zone am dat jumate din pret. Acvariul nu l-am vazut, ne-am indreptat spre mare pe Passeig de Joan de Borbo, admirand ambarcatiunile, zona cu palmieri si trepte pe care turistii si barcelonezii se aseaza si admira dansatori, cantareti stradali si sportivi. Ne-am indreptat spre mare.

-San Sesbastia si Barceloneta sunt cele mai vechi plaje. Ne-am bagat picioarele in marea calduta, ne-am plimbat pe nisipul fin si am stabatut Paseo Mare Nostrum dealungul costei printer palmieri si cladiri superbe unde gasti tot ce iti doresti. O adevarata promenada. Nu am ajuns in partea de est la plajele Nova Ikaria, Bogatell.

-Plaza de Espagna, piata din care dai in Museu Nacional d'Art de Catalunya (MNAC) trecand prin zona fantanilor este iarasi foarte frumoasa. Arenas de Barcelona, fosta corida este transformata in mall, nu am intrat in el, am intrat in Maremagnum din Port Vell si am zis ca nu mai intram in alte moll-uri deoarece nu am venit pentru shopping in mod special. Admirand piata am trecut de turnurile venetiene si ne-am indreptat spre MNAC. Ce mai priveliste de sus de la MNAC. Impunatoarea cladire ofera o panorama asupra zonei si a fantanilor magice care fiind decembrie nu functionau, vara fiind un spectacol de lumini si muzica.

Il Corte Ingles iarasi nu ne-a dat pe spate, am mai vazut malluri prin alte tari asa ca nu am pus accent pe shopping.

Intr-o zi am dat o fuga pana in Mataro la 30 km de Barcelona. Un oras frumos, faleza cu plaja lata din nisip, port cu ambarcatiuni pe langa care te plimbi pe un baraj cu depozite si haraje pt ambarcatiuni jos.

De mancat am mancat in diferite zone, in restaurante (La Gavina, Euskal, Salamanca, Napa), tapas baruri (Bitxarracu), pizzerii. Paella de marisco a fost de nenumatare ori alegerea mea, fiind meniul meu favorit, descoperit acu multi ani la Madrid. Cumparaturi la Carrefour pe Las Ramblas unde si mancam seara. Masina am inchiriat degeaba, chinuindu-ne sa gasim loc in parcarile subterane din zona si platind destul de mult pt cateva nopti. Am folosit-o doar in plimbarea pana la Mataro si de la aeroport la hotel si invers. Nu are rost. Exista autobuze, metrou.

Per total un oras cosmopolit, modern dar si plin de istorie, cu o arhitectuta superba, plaja lata de nisip, lume simpatica si deschisa, o gastronomie cu traditie.

Trimis de dnip in 04.03.17 17:21:19
Validat / Publicat: 04.03.17 19:17:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, Toledo, Logrono

VIZUALIZĂRI: 3169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dnip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Park Guell

Dana2008
[05.03.17 08:08:44]

Felicitări pentru articol!

Fotografiile sunt superbe, calitative, atât ca abordare cât și din punct de vedere al calității imaginii!

Se observă că ai un talent deosebit pentru captarea de imagini din locuri, la înălțime că să poți cuprinde obiectivul în ansamblu, și unghuri interesante.

Îți mulțumesc pentru plimbarea prin Barcelona!

Călătorii plăcute!

Dana2008