ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
NOV-2016

Restaurant Alentejo - Pao, azeite e alho

Avusesem o zi plină şi îmi era o foame de lup. Am ajuns în Oriente Mall şi căutăm un loc drăguţ, care să nu semene cu un fast food şi unde pot mânca ceva tradiţional portughez.

Alegerea nu a fost una foarte dificilă deoarece în Oriente Mall majoritatea “restaurantelor” erau tip fast food.

Alentejo este un local mai deosebit, un angajat al restaurantului stătea în faţă şi încerca să îşi atragă clienţii. Domnişoara vorbea binişor engleză şi ne-a explicat că mâncarea este gătită pe loc, am posibilitatea de a-mi alege carnea ce îmi va fi gătită direct din vitrină şi am inclusă şi o băutură şi o cafea în meniu.

Aşa că nu am mai stat pe gânduri şi ne-am aşezat la o masă. Restaurantul era destul de plin dar am reuşit să găsim un loc.

Am comandat cu 7.5 euro un meniu care includea carne de porc la grătar, cartofi prăjiţi, un fel de orez tradiţional cu fasole şi banană prăjită. Lângă am optat pentru sangria şi nu orice fel de sangria ci din vin alb. A fost pentru prima dată că am băut acest “lichior magic”. Am rămas extrem de încântată să constat că sangria din vin alb este mult mai bună decât cea din vin roşu.

Mi-am ales carnea din vitrină, nişte felii extrem de subţiri de carne care s-au făcut foarte bine.

Să nu salivaţi când vedeţi poză... dar vă spun că a fost delicioasă.

Servirea s-a făcut rapid, angajaţii au fost amabili, restaurantul era curat.

A fost unul dintre puţinele locuri unde am mâncat cu plăcere şi mâncarea a fost chiar gustoasă!

O să ataşez şi câteva poze din toaleta mall-ului pentru că am rămas şocată (în sensul bun al cuvântului) când am intrat în toaletă. Parcă eram într-un acvariu şi arata superb!

Aşadar, pot recomanda acest restaurant dacă ajungeţi în zonă!

Trimis de GabrielaG in 27.02.17 13:02:09
Validat / Publicat: 27.02.17 14:08:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 4025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Toaleta care arata superb

Carmen Ion [27.02.17 14:15:26] »

Alentejo e o provincie portugheza unde carnea e la mare cinste, așa ca ai ales bine. Eu aștept totuși articolele de călătorie din Portugalia.

GabrielaG [27.02.17 14:19:25] »

@Carmen Ion: Da, aveti dreptate, Alentejo este o regiune istorica a Portugaliei. Numele restaurantului cel mai probabil de aici provine.

Nu o sa va dezamagesc, promit ca voi posta in cel mai scurt timp posibil articolele de calatorie din Portugalia dar nu am avut timp sa scriu prea multe. O sa ma inchid in casa si o sa ma pun pe scris (sper cat mai curand, din pacate duc lipsa de timp si nici nu doresc sa postez un articol doar ca sa fie postat).

profesor73 [27.08.18 12:21:54] »

@GabrielaG: Cu toate ca articolul dumneavoastra este de anul trecut, pentru noi a fost foarte util, intrucat am planificat o vizita la Lisboa intr-un viitor apropiat, foarte utile indicatiile privind Cardul si ce se poate vizita cu el, asa a fost si la Atena. Salivez dupa Sangria alba... Si celelalte recomandari sunt valoroase. Despre obiective turistice gasesti mai multe informatii, dar aceste maruntisuri iti usureaza sederea prin strainataturi...

Utila si informatia privind vremea in noiembrie. Oricum, daca vom pleca toamna va fi octombrie, iar primavara am ramas in minte cu melodia April in Portugal.

Multumiri si urari de sanatate!

GabrielaG [27.08.18 15:48:46] »

@profesor73: Va multumesc mult de tot ptr aprecieri si timpul acordat citirii articolelor mele. Am articole restante despre Aveiro si alte obiective turistice vizitate in Portugalia. Din pacate prioritatile au fost altele dar vorbele dvs ma vor face sa ma mobilizez si sa incep cat de curand sa mai postez.

Multumesc!!

profesor73 [27.08.18 16:15:49] »

@GabrielaG: Va inteleg, si eu am restante doua articole, datorita faptului ca vor fi cam lungi daca le public pe destinatie: Roma si Florenta, va inchipuiti ce volum de informatie ar trebui sa cuprinda...

Succes!

GabrielaG, profesor73