ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2008
    1 AD. + 2 COPII

Un hotel foarte bun si pozitionat excelent

In vara lui 2008, la intoarcerea din Croatia, am fost si eu turista pentru o noapte, in acest hotel din Budapesta. Mi s-a parut foarte bun in raport pret/calitate, parca 30 euro/noapte, cu mic dejun, pretul la receptie. Noi fiind cu grupul, nu stiu cat a fost practic cazarea pentru acea noapte.

Leslie Apartments 3* se afla pe partea Pesta a Budapestei, aproape de malul Dunarii, inspre nord, foarte aproape de centrul orasului. O poti lua si la picior, fiind chiar o placere si o mare delectare acea plimbare. De asemenea are in apropiere si mijloace de transport in comun: de ex. o linie de troleibuz se poate lua chiar din fata hotelului iar metroul este la aprox ½ km de hotel. Mai sunt si altele, dar nu mi le mai aduc aminte…

Dar cel mai important este ca de la acest hotel se ajunge foarte repede la cateva dintre importantele obiective turistice ale Budapestei: Piata Eroilor, Strada Vaci, Parlamentul, Castelul Buda (pe cealalta parte) si altele. Ca Budapesta are atat de multe locuri turistice!

Tot in imediata apropiere, se gasesc restaurante, magazine de tot felul, dar cel mai important dupa parerea mea este West-end City Centre, cel mai mare centru comercial al Europei Centrale, din ce ni s-a spus. Asa o fi, dar eu i-am trec pragul la ceas de seara, din pacate exact cu o jumatate de ora inainte de inchidere. Repede, repede, deci mare lucru n-am reusit sa “adulmec” decat la parter si primul etaj… Deh, daca ajungem tarziu in Budapesta, de cele mai multe ori!

Am vazut ca si insula Margareta este destul de aproape de acest Leslie Apartments. Deci este o sansa pentru cei ce pot poposi mai multe zile aici. Au din plin ce face…

Cateva cuvinte despre hotel: acesta este o cladire mare, cu 7 etaje, deservit de 2 lifturi care mergeau totusi amandoua si in acelasi timp. Spun asta pt. ca mi s-a intamplat sa stau in hoteluri cu 2 sau 3 lifturi si atunci sa functioneze doar 1 sau max. 2, la noroc.

Camera mi s-a parut spatioasa, am avut o tripla, dotata cu un mobilier foarte frumos, curat si modern, cu mocheta curata si draperii in culoarea mochetei, foarte in ton. Camera mai era dotata cu AC, frigider, televizor prin cablu, o mica bucatarie cu plita electrica, cuptor cu microunde, de care nu ne-am folosit deloc, dar foarte utile pentru o sedere mai lunga de o noapte in tranzit, asa, ca noi.

Baia era mare, cu cabina de dus, foarte ingrijita, cu sampon, sapun si uscator de par. Unele camere sau apartamente aveau si balcon. Camera noastra nu a avut, dar n-a fost nici un bai. Hotelul are si internet, seif la receptie, un lobby modern si foarte primitor.

Micul dejun a fost in regim de portie continentala, dar destul de bogat in sortimente, gustos si proaspat. Restaurantul nu este prea mare, mie mi s-a parut primitor si cald…iar ospatarii zambitori si destul de receptivi.

Pentru cine are animale de companie, acestea sunt acceptate contra cost, parca erau din ce mai mi-amintesc, vreo 10 euro/noapte. Hotelul mai dispune si de parcare in interior, contra cost. Oricum stiu sigur de animale pt. ca am si spus alor mei, ca aici poti veni foarte bine cu catelul…sau pisicuta…sau mai stiu eu ce, porcusoru’ de Guineea…sau soricelul Jerry…sau ursuletul Yogi, a, nu, Yogi, nu, pt. ca-i prea mare…si poate-i luat drept vreun…domn bine facut si tare, tare paros…si plateste atunci camera pe de-a-ntregul… (smile)

Sederea noastra de o scurta noapte aici a fost super relaxanta si rasfatata. Stiti cum se spune: ce-i frumos si ne place, repede si trece… (sau cam asa ceva).

Va recomand cu incredere si caldura Leslie Apartments Hotel din centrul Budapestei, dar sa aveti noroc de o sedere mai lunga, ca sa va bucurati pe deplin de un mic rasfat privind cel putin cazarea. Ca sa nu mai zic de vizitarea Budapestei, cu toate bijuteriile ei turistice. Sper sa va fie folositoare randurile mele.

Si v-am scris toate acestea, pentru ca si eu precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu mult drag, Ileana

P. S. Imi pare teribil de rau ca nu am nicio poza cu hotelul. Dar atunci chiar ca nu ma gandeam ca-mi vor fi vreodata necesare. Si la acele ore tarzii…Dar acum deja mi-am invatat bine lectia pt. familia mea cea draga de pe AFA…

Am gasit ceva care sper sa va fie util: click aici

Trimis de ileanaxperta* in 26.03.10 11:45:30

VIZUALIZĂRI: 1963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

ancamariagadea* [26.03.10 12:34:20] »

Primul vot vine de la mine! Ca de obicei, impresiile tale sunt cuprinzatoare, frumos scrise si cu toate detaliile necesare. Sper sa ajung si eu la Budapesta cat de curand, spre rusinea mea am fost o singura data...in trecere

mcosmin [26.03.10 16:03:10] »

@ileana, excelenta expunere, ne-ai spus cam tot ce trebuie pentru a merge acolo si a nu mai intreba in toate directiile...

Ba mai mult, aflam multe lucruri despre zona, despre distractii, despre mijloacele de transport.

Ai ochi de vultur, nu ti-a scapat nimic din ceea ce trebuie sa aflam cand cautam cazare. Multumim!

georgiana [26.03.10 22:55:23] »

Offf, Ileana!

E atat de frumoasa Budapesta, dar daca nu ai ghid si vrei s-o descoperi singur, e foarte greu, pentru ca daca tu stii cat de cat limba engleza si ceri ajutor maghiarilor, ori nu stiu ori se fac ca nu stiu si intampini greutati! Chiar cu harta in fata te ratacesti, am patit-o, nu o data.

E singura tara in care nu m-a ajutat prea mult limba engleza! Dar, continui sa o vizitez, ca n-am incotro, e in vecinatatea noastra!

Pacat...

georgiana, mcosmin