ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2017
OCT-2016
single

Descopera Seattle

Salutare,

Am vazut ca nu scris nimeni despre Seattle si am indraznit sa impartasesc experienta mea.

Am petrecut cateva zile in Seattle si imprejurimi si pot sa recomand ce se poate vizita.

Au o multime de locuri faine, de muzee, parcuri, plaja cu nisip, faleza si portul orasului, China Town, libraria publica, restaurante cu specific international, chiar si doua biserici romanesti.

Primele zile le-am "investit" in excursiile din jurul orasului. Se poate vizita cascada Snoqualmie, este la treizeci minute de oras cu autoturism inchiriat (20-30$/zi).

Leavenworth este "orasul nemtilor" de langa Seattle. La 2,5-3 ore distanta de Seattle.

Un fel de statiune montana, in zona se pot practica sporturi de iarna in sezonul rece. Arhitectura caselor, magazinele si restaurantele te poarta cu gandul la statiunile montane din Germania.

O alta excursie de o zi a fost la Padurea Tropicala din Olympic National Park, am continuat calatoria pana la malul Oceanului Pacific, in orasul Push. Locul merita vizitat, peisaje sunt superbe. Atentie sa aveti combustibil in rezervor, nu am observat benzinarii in zona.

Alta excursie a fost la cascada Palouse. La intoarcere am ales alta varianta si am bifat si "Stonehenge American". Maryhill Stonehenge este o replica a celei din Anglia.

Pe drum am vazut indicator catre rezervatie indiana, nu am avut timp necesar pentru vizita, probabil ca se merita o vizita.

Am avut ocazia sa vizitez cateva muzee, recomand cele care mi-au placut: Burke Museum of Natural History and Culture, Center for Wooden Boat, Frye Art Museum, Museum of Flight, Museum of Glass, Museum of History and Industry, Northwest Seaport Maritime Heritage Center, Seattle Asian Art Museum, Wing Luke Asian Museum.

Parcul de unde aveti o panorama frumoasa a orasului este Gas Works Park. In centrul orasului puteti vizita Space Neddle, Farmer Market, Aquarium. Plaja Alky Beach este locul unde se pot observa orci dimineata, plaja este curata si terasele din zona au oferte tentante cu meniuri internationale, Eu am fost impresionat de bucataria mexicana si cea africana.

Alte sfaturi utile: planificarea calatoriei este necesara daca doresti sa salvezi timp, bani si sa vezi ce te intereseaza. Intrarea la muzeu costa intre 10-23$/ persoana, in prima zi de joi a lunii intrarea este gratuita pentru majoritatea muzeelor, atentie la orar. O parte din muzee permit intrarea gratuita dupa ora 5 PM pana la 8-9 PM.

Pentru inchiriere auto recomand online cu ceva timp inainte, preturile uneori sunt mai avantajoase si aveti sanse mai mari sa gasiti masini valabile. Credit card este uneori mai avantajos decat debit card atunci cand inchiriati masina.

Alte costuri: masa doua persoane restaurant 25-50$/depinde de locatie/renume

transportul public, cost calatorie 2-3$ in functie de ora, biletul este valabil 2-3 ore.

inchiriere auto 19-50$/zi in functie de clasa auto

benzina 2,5-3$/galon

cazare 50-100$ hotel ***/**** mic dejun inclus.

Exista zboruri low cost din Seattle spre Alaska/ Canada/ California sau alte destinatii.

Sper sa va fie de folos informatiile mele.

Trimis de hefaistos in 24.02.17 18:56:59
Validat / Publicat: 24.02.17 21:57:05

VIZUALIZĂRI: 2389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hefaistos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Cascada Palouse

webmasterX [24.02.17 21:45:58] »

Excelentă, inedită relatare

Atractivă, poate chiar utilă pentru un număr mare de cititori, sunt sigur.

Cred că ne-ai putea povesti, când ai timp, mai multe despre zonă - una „albă” până acum pe AFA

Mutat în rubrica "Descoperă Seattle, SEATTLE" (nou-creată pe sait)

webmaster [24.02.17 21:59:05] »

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (1300 PMA, respectiv 600PMA)

Mitica49 [25.02.17 19:21:29] »

@hefaistos: Nu ştiu dacă voi ajunge acolo vreodată, însă e o vorbă: "never say never". Aşa că...

mishu [01.03.17 09:25:04] »

@hefaistos: Foarte interesant articolul si il socotesc ca pe un "meniu" , ne-ai povestit ce si cum dar te asteptam cu mai multe povesti despre fiecare loc prin care ai trecut. Este o destinatie in care ajung destul de putini astfel incat macar ne-am potoli curiozitatea citind.

Pozele fac si ele introducerea catre ce am putea afla de la tine.

Felicitari, votat cu placere.

mishu, Mitica49