ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2017
ÎNSCRIS: 16.07.15
FEB-2017
2 AD. + 1 COPII

Partia Bran-Zanoaga

De la inceput tin sa spun ca totul a fost de nota 10! Ne-am distrat nemaipomenit, departe de larma si aglomeratia de pe partiile de pe Valea Prahovei! Am avut parte de patru zile cu soare, dar si cu ceata si nori.

Nu a fost prima data cand am vizitat zona Bran-Moeciu, dar a fost prima data cand am mers pe aceasta partie, desi auzisem inca din anul 2005 de ea, de cand a fost data in folosinta.

La partie se ajunge foarte usor. Din centrul Branului, exact inainte de castel cum veniti dinspre Brasov, faceti la stanga pe Strada Valea Portii. Sunt aproximativ 4,4 km de mers pe drum asfaltat ingust, mai ales cand pe dreapta si pe stanga sunt mormane de zapada, spre sfarsit pe o portiune de drum macadam. Se merge pana la pensiunea Martin printre case si vile, pe o vale foarte frumoasa, paralel cu un parau jucaus.

Masina se poate lasa jos, in parcarea de unde inainte se continua drumul forestier. De acolo se urca la stanga o panta scurta pe jos, sau tot cu masina pana la parcarea de la baza partiei, pe care daca vii mai tarziu de ora 10-11 o poti gasi ocupata la maxim, mai ales in week-end. Luni si marti am putut urca cu masina pana pe terenul de fotbal, aflat in stanga partiei de sanii. Sambata si duminica am platit o taxa de 6 lei/zi, pe drum, inainte de a ajunge la parcarea de jos.

Partia este foarte bine localizata pe googlemaps. Panorama asupra Muntilor Bucegi si Masivului Piatra Craiului este nemaipomenita, iar soarele ivindu-se dimineata dupa crestele inzapezite ne-a oferit peisaje de vis!

Partia este larga, astfel incat toata lumea are loc. Mi-a placut faptul ca doi politisti locali nu ii lasau pe cei cu sanii pe partia de schi si ii somau pe cei de la baza partiei, incaltati ,,normal", sa treaca dincolo de gardul de la intrare! Astfel incat nu am vazut pe nimeni luat pe sus de cei cu schiuri!

In partea din dreapta se afla partia pentru incepatori, deservita pe partea dreapta de teleschi. A fost de departe cea mai aglomerata. In centru este partia de nivel mediu, lungime 620 metri, panta 23%. Partia este despartita in doua pe centru de teleschi, tunurile de zapada si nocturna. Partea din dreapta mi s-a parut periculoasa, cu inclinatie laterala. In fiecare zi cei de la SalvaMont au ridicat persoane cazute pe partie. Pe partea din stanga zapada era topita in partea din mijloc, nu stiu de ce nu au folosit tunurile de zapada.

In partea stanga, dupa o viroaga, se afla partia speciala pentru sanius. Larga, lunga, ideala, am gasit-o sambata plina de copii si adulti veseli si pusi pe alunecat cu sanii, farase, colace etc. Foarte buna ideea de a pune la baza cauciucuri si un gard! Am vazut multe persoane proiectate cu viteza in ele!

Activitatile pe partie incep in jur de ora 9.30-10. Atunci se deschid centrele de inchiriere si se da drumul la cele doua teleschiuri si la muzica! Atunci se deschid si terasele aflate la baza partiei, de unde se poate cumpara de la vin fiert (5 lei/paharul) pana la carne la gratar. Apropo! Mirosul de gratar intins in toata zona nu mi-a placut … dar sunt convinsa ca pentru cei fometosi a fost o binecuvantare! Si cum sa nu-ti fie foame dupa cateva ore petrecute in aerul acela tare si pur de munte … asezonat cu miros de gratar! Eh, depindea cum batea vantul ….

Centrele de inchiriere se inchid la ora 17. Preturi inchiriere: sanii - 10 lei / zi, schiuri - 30-40 lei / zi, echipament complet snowboard - 50 lei/zi (inclusiv casca). Instructor schi - 80 lei / ora, instructor snowboard 80 lei / ora cu inca cineva, 100 lei / ora singur. Noi ne-am admirat copilul facand pentru prima data snowboard! Instructorul ne-a spus ca snowboard-ul este de doua ori mai greu decat schiatul … si i-am dat dreptate, observand cat de greu este sa iti gasesti echilibrul pe placa, mai apoi vazand vanataile din genunchi.

Ne-au placut masutele de lemn, poate ar trebuie si mai multe! Ne-a placut ca am vazut cosuri si pungi pentru gunoi, ne-au placut oamenii amabili! Felicitari, asa da! Atentie, partia este deschisa numai in week-end si in timpul vacantelor scolare!

Despre cazarea in Bran nu pot sa va spun decat ca ne-am cazat la localnici, pe Strada Valea Portii, ca sa fim aproape de partie. Sunt locuri, mergeti fara grija, intrebati din poarta in poarta pana gasiti ce va doriti!

Nu ocoliti restaurantul ,,Bulzu Branului", situat pe dreapta, odata ce intrati pe Strada Valea Portii. Acolo am mancat bulzul ciobanesc perfect, varianta fara carne. Si cea mai buna pastrama de oaie, mai buna decat cea de la Club Vila Bran!

Trimis de Cristofor in 22.02.17 20:24:42
Validat / Publicat: 22.02.17 21:00:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 5290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristofor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Masivul Piatra Craiului vazut de pe partie

webmasterX [22.02.17 21:00:22] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "La schi în zona Branului, BRAN" (nou-creată pe sait)

Cristofor [22.02.17 22:05:25] »

@webmasterX: Multumesc! Si eu m-am gandit ca ar trebui o rubrica separata, dar nu am stiut sa o creez.

webmasterX [22.02.17 22:07:18] »

@Cristofor: utilizatorii NU POT crea rubrici noi. Doar un moderator poate.

Pot în schimb PROPUNE -- orice sugestii sunt binevenite, chiar dacă (probabil) nu toate vor fi acceptate

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.02.17 23:42:29] »

Da, o pîrtie bună pentru zilele în care e aglomerație în Poiană sau Predeal. Chiar dacă e scurtă și, jumate din ea, aproape fără înclinație, ceva mișcare tot faci.

Dincolo de pîrtia de sanie acum 2 ani era o căbănuță care gătea zilnic 2 feluri de mîncare la cazan, pe foc de lemne, de regulă o ciorbă și o fasole cu afumătură. Ditamai ceaunele erau în permanență pe foc, și primeai porția cu polonicul direct de acolo.

Dublez recomandarea pentru Bulzul Branului. Listă de bucate scurtă, dar bună! Bulz ciobănesc veritabil, singurul mîncat de mine care e cum îl descriu „bătrînii”: brînză de burduf învelită în mămăligă (sau altfel spus o bilă de mămăligă cu miez de brînză) și friptă pe jar. Țuică bună, pastramă, o ciorbă și cam atît. Dar excelente!

webmaster [23.02.17 06:51:30] »

Cristofor [24.02.17 07:00:31] »

@webmaster: Multumesc! Sper sa ii ajute pe viitor pe cei care vor sa schieze in zona Branului! Eu am cautat inainte de plecare informatii despre partie si am gasit prea putine!

Dana2008 [24.02.17 10:43:41] »

Felicitari pentru articol!

Ma bucur ca am citit informatii proaspete de la partia Bran. Nnoi urmeaza sa mergem vinerea viitoare acolo in cadrul turneului national de schi pentru copii.

Ati scris ca este inchisa partia in timpul saptamanii, dar ati urcat luni si marti pana la baza partiei. Nu ati schiat?

Votat cu placere si fotografiile de asemenea! Vreau mai multe poze!!!

Calatorii placute! Pe curand!

Cristofor [27.02.17 07:08:48] »

@Dana2008: Multumesc pentru apreciere!

Luni si marti a picat in vacanta inter-semestriala. Am ales special perioada de vacanta, fiica noastra fiind la liceu. Parinti ramasesera mai putini, in schimb erau multi copii, veniti in tabara de schi. Se insiruiau ca ratustele dupa instructori!

De data aceasta nu am schiat nici eu, nici sotul, fiind atenti la fiica noastra care a luat primele lectii de snowboard. In plus eu am ceva probleme cu coloana.

Succes la concurs! Sper sa aveti zapada!

Marelte [26.01.22 09:14:27] »

Bună ziua,

Există vreun site pe care se pot găsi monitori de schi, sau doar la fața locului?

Mulțumesc

Cristoforscris / TELEFON [26.01.22 19:21:54] »

@Marelte: Buna ziua!

Noi am gasit la fata locului. Era acolo un punct Salvamont si acolo am intrebat. Am fost foarte multumiti! Concediu frumos!

Marelte [26.01.22 19:36:52] »

@Cristofor: Mulțumesc mult!

Cristoforscris / TELEFON [26.01.22 19:47:36] »

@Marelte: Cu placere! Au trecut de atunci 5 ani, nu stiu care mai sunt conditiile de acolo! Dar zona e minunata! Distractie frumoasa!

Cristofor, Marelte
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi în zona Branului: