ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2017
AUG-2015
PREȚ SEJUR 1100euro ?
REGIM MASĂ AL

Antique Roman Palace Hotel4

O vacanță ok pentru prima dată în Alanya

Am obtinut permisiunea... sa postez retroactiv despre vacante trecute. Asa suntem noi ardelenii... mai domoli!!!

Am ajuns tarziu la hotel... am fost ultima familie care a coborat din autocar... am ramas pe ultimii km doar cu soferul... ghidul si-a cerut scuze si a coborat mai repede... la el acasa. :)) Drumul de la aeroport la hotel a durat 4 ore, o oprire la un market, desi toti din autocar am solicitat sa nu ne mai oprim. Au intelegeri cu comerciantii locali... asta e!

La hotel am primit camera f. repede si urgent la cina... mai erau 15min si se inchidea restaurantul.

Aici o recomandare: cine merge in Alanya sa caute curse charter care ajung devreme in Antalya. O familie prietena a ajuns la ora 2:00 la hotel din cauza unui zbor de la Cluj care a ajuns la ora 20:00 in Antalya.

Camerele sunt dragute, ok pentru 4stele, mancare suficienta si diversificata, bauturi diverse, la green bar se poate consuma pana tarziu.

Plaja este buna, cu nisip si pietricele (mici), apa f. calda dimineata, intrarea in mare nu este lina... in cativa metri ajunge la brau.

La barul de pe plaja se plateste!!!

Atentie: la traversarea strazii spre plaja, turcii nu opresc la trecerile de pietoni

Spectacolele seara erau faine... urmate de o plimbare pe faleza... sau o baie in piscina!

Marele avantaj in Alanya este faptul ca se poate circula f. usor cu autobuzele locale care au statii foarte dese, cu 2lire sau 1euro, pe orice distanta. Parerea mea ca nu trebuie achizitionate excursii. Noi ne-am descurcat singuri... in vizitarea orasului, portului, cetatii, doar cu mijloacele de tranport in comun si o harta-n mana!

Datorita faptului ca am fost prima data in Antalya/Alanya, consider ca a fost f. bine... urmeaza SIDE (e mai aproape de aeroport)... :)), defapt am fost deja... :)) am si pus un review.

Pentru alte detalii sau intrebari va stau la dispozitie!

Trimis de v_florin in 21.02.17 21:08:45
Validat / Publicat: 21.02.17 21:43:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (v_florin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster45 [21.02.17 21:42:47] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

v_florin [23.02.17 08:21:35] »

@webmaster45: Da, coordonatele GPS sunt bune.

calatorul [17.09.17 20:55:50] »

@v_florin: Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

v_florin [19.09.17 13:56:33] »

@calatorul: Cu placere!... mi-a placut enorm si multumesc ptr. apreciere. Posteaza si tu un review daca ai fost in aceasta locatie

calatorul [19.09.17 20:01:03] »

@v_florin: Multumesc pentru raspuns si indemn, cred ca am vreo patru relatari despre excursiile mele prin Turcia, sunt la locul lor pe AFA.

v_florin [19.09.17 22:03:07] »

@calatorul: O sa caut sa citesc postarile tale... mai am si eu una de pus... de anul asta din august... tot SIDE... dar cu un pic de parere de rau ptr. ca au revenit sovieticii!

calatorul, Mihai18, v_florin