ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2010
    DIN: ploiesti
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    JAN-2010

Hotel Dusit Thani - Pattaya

Eeeeei, dragii mosului, sa va povestesc ultima excursie facuta (februarie anul asta) si care, trebuie sa recunosc, a fost cea mai exotica dintre toate. Am petrecut 9 zile in Pattaya si 3 in Bangkok. Va voi povesti aici ceva din cele 9 zile din Pattaya. Sunt foarte multe de povestit, cum nu va inchipuiti: masaj, fete, travestiti, shopping, fete, pesti cosmetici, fete, coktailuri, fete, fructe de mare, fete…interesant, nu?? O iau gospodareste, asa cum v-am obisnuit. Azi despre hotel.

Drumul

Am zburat cu Turkish airlines (cea mai buna linie din lume in acest moment-parerea mea! ) de la Bucuresti prin Istanbul. Conexiunea foarte buna (doar 2 ore de stat in tranzit) si apoi direct la Bangkok pret de 8 ore jumate. Am ajuns dimineata la Bangkok si am stat la o coada imensa la controlul pasapoartelor. Care criza, domnule? Si eram in februarie, nu in vara europeana. Turisti de toate natiile si culorile. Am iesit din aeroport si am plecat cu microbuzul spre pattaya. Sa va spun de autostrazi? Super... numai noi nu avem . Drumul de 120 de kilometri? 1 ora, ca in toate tarile civilizate.

Hotelul – am stat la Dusit Thani Hotel 5 stele – www.dusit.com Hotelul este unul din cele mai frumoase din Pattaya, cu iesire direct la ocean si cu o vedere senzationala peste totul golful Pattaya. O gradina imensa cu aranjamente florale si pomicole (hi hi) de senzatie. Cu 3 piscine superbe si cateva restaurante cu specufic hotelul se ridica la inaltimea tuturor exigentelor. Pe unde am mers, un singur hotel a fost mai tare – Mandarin Oriental In Kuala Lumpur – dar asta in alta poveste. Camera imensa, baie de tot (desi avea numai cada, nu si dus separat). Fructe in camera in fiecare dupa amiaza si mesaje de la camerista. A, si inca un amanunt. Am stat la etajul de Executiv club – adica la etajul nostru tot timpul exista ceva de mancat, o cafeluta, internet gratis.

La parter lobby-ul este imens, cu o cascada de toata frumusetea si o gradina interioara cu plante si un rau cu pesti ornamentali. Pe cuvant!

Micul dejun il serveam la ultimul etaj (ca boierii), fotolii de piele, ospatarite discrete. O chestie interesanta era ca nu se gatea nimic in fata ta (o omleta, ceva). Mai tarziu am vazut un afis care zicea ca hotelul este smoke free. Probabil ca gateau afara pe geam... O gramada de lucruri de mancare, inclusiv dim sum – pachetele chinezesti.

Hotelul are trei restaurante: cel chinezesc de la ultimul etaj (in care luam micul dejun), unul cu tipic italia si altul international cu terasa si vedere la mare. Pe rand, in fiecare din restaurante seara se servea cina in regim bufet (destul de scumpisor, mai ales daca mai comandai si o sticla de vin). Hotelul dispune de o extraordinara baza de tenis. Cand am ajuns era in plina desfasurare un turneu ATP feminin. In camera, directiunea isi cerea scuze ca se pot folosi numai terenurile 3 si 5. Piscinele, intretinute excelent erau inconjurate de sezlonguri de buna calitate si un lucru extrem de placut, nu le pasa de propoape. Pe unde am mai fost iti dadea macar un card. Aici pur si simplu nu le pasa cate propoape folosesti si unde le lasi. Of course, servire la clenci la sezlong cu ce doreste papilutza gustativa. Seara la cina am mancat in toate stilurile – japonez cu sushi si wassabi (e hrean de’al nostru fratilor), thai – destul de spicy, chinezeste clasic, italian clasic cu foccacia si paste cu busuioc, frantuzeste …Vinurile internationale (in special chile si franta). Am baut si de’al lor dar nu e cine stie ce. In general beam bere... Am uitat sa va spun: afara erau 34 de grade ziua si 30 noaptea.

Hotelul mai are si un bar de noapte cu muzica live de excelenta calitate, unde poti sa bei un coniac pentru digestie… SI FETELE??? In reviewul urmator

Trimis de florinene* † in 25.03.10 22:13:43
    • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 6091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.03.10 22:55:07]

Eu sunt prima care te votez pentru ca abia astept sa ajung si eu acolo...in Thailanda. Imi spui te rog cat te-a costat sejurul Pattaya+Bangkok, cazare si avion? Multumesc.

[25.03.10 23:02:05]

ancamariagadea, daca tot vrei Thailanda ar fi pacat sa te opresti in Pattaya. De fapt, depinde ce-ti doresti. Daca vrei "masaj, fete, travestiti, shopping, fete, pesti cosmetici, fete", la care eu mai adaug multa aglomeratie, plaja cam murdara si galagie peste tot, atunci da - Pattaya scrie pe tine. Daca vrei plaje fine, largi, cum vezi prin poze - cu nisip alb si apa turcoaz, atunci du-te in insule. Din luna de miere petrecuta prin Thailanda, cele cateva zile din Pattaya au fost pierdere de vreme, in timp ce in (zona) Phuket m-am simtit ca-n rai.

[25.03.10 23:33:53]

lizuk, inteleg ce spui. Eu imi doresc Thailanda din cu tottul alte motive, nu cele enumerate de tine mai sus, evident O tara exotica, peisaje divine, relaxare, alti oameni, cu totul alta cultura, obiceiuri aparte. Stiu ca in Phuket e senzational, mi-a povestit un var care a stat o luna acolo (norocosul) insa...ca varianta mai accesibila de pret am vazut ofertele in Pattaya. Intr-adevar, Pattaya este o zona mai agitata, mai animata, cu viata de noapte bogata, diferita tare de Phuket...Desi imi doresc un loc linistit, daca bugetul nu-i suficient...parca nu mai am rabdare. Acum, daca ma ajuta Doamne Doamne, poate e bine sa astept un an cu fonduri mai generoase si sa visez la Phuket, ai dreptate

[25.03.10 23:41:15]

E alegerea ta, normal, dar Pattaya nu seamana deloc cu ce-ti doresti tu. E o Mamaia mai mare si mai "colorata", daca vrei o caracterizare (totusi fortata). Si in Mamaia plaja s-ar putea sa-ti placa mai mult ca cea de aici. In Phuket si turistii mi s-au parut mai de alt nivel, fata de Pattaya care la momentul vizitei noastre era plina de americani libidinosi, agatati de gatul micutelor thailandeze, si, mai rau, de indieni galagiosii. I-am avut si vecini la hotel, perete-n perete, si pana nu i-a linistit receptionerul au fost de cosmar, fara sa faca nimic deosebit: oamenii asa comunicau, tipand unii la altii, si ascultau muzica la maxim la 8 dimineata. Intr-adevar, daca stai intr-un super hotel de 5 stele, poate astea nu vor ajunge sa te deranjeze.

Stiind ce vei gasi acolo, eu zic sa mai strangi niste bani si sa mergi in insule. Pe langa Phuket sunt si alte variante, parca a scris pami pe aici. Succes!

Cristian_h*
    [26.03.10 00:09:00]

stati putin! sa fim bine intelesi in ceea ce priveste subiectul "fete" , este adevarat era inflatie de asa ceva insa.... sa nu va imaginati ca erau gen Naomi Cambell sau Claudia Shiffer ... oh nu acestea erau super raritati si pe bani grei , de fapt daca stau sa ma gandesc o olteanca obisnuita de-a noastra este mai frumoasa decat trei tailandeze iar o moldoveanca decat 4! nu stiu daca am facut bine ca am spus asta dar cred ca este bine de stiut!

[26.03.10 08:53:56]

@lizuk - nu inteleg reactia ta atat de vehementa. Este un loc exotic, cu bune si cu rele. Depinde de starea ta in acel moment. Tu erai in luna de miere si cautai ceva... Poate alta data o sa simti nevoia de distractie si atunci insulele ti se vor parea plicticoase. Faptul ca este o mamaia mai mare inseamna ca nu trebuie sa scriem despre asta??? Cat despre fete, am scris asa pentru ca toata lumea este curioasa despre masajul tailandez si de povestea cu fetele... este ceva care da farmec intr-un fel locului. Plaje cu nisip alb exista cu miile in lume si te rog sa ma crezi ca le apreciez la fel de mult ca si tine... Mai mult, la Pattaya am facut ceea ce nu am putut face in alte locuri: parasailing cu scufundari! si am inotat cu delfinii...

Diaura*
    [26.03.10 09:25:10]

Acum 15 ani, fostul (sot) a fost trei saptamani in Thailanda si cand s-a intors, inca trei luni numai despre asta a vorbit. Povestile erau atat de fascinante incat parca fusesem si eu acolo. Acum mi-ai trezit toate amintirile acelor povesti. Frumoase locuri si placut mod de a le descrie ai.

Valentina69
    [26.03.10 09:58:17]

Bravo Florin, frumoase plimbari si frumoase amintiri, dar nu ne uita si pe noi.

[26.03.10 12:14:51]

florinene, m-ai inteles gresit. Si daca ar fi cel mai urat loc de pe pamant, daca ai fost acolo tot merita sa scrii despre el. Pattaya, clar, nu e cel mai urat. Atata numai ca nu e, nici pe departe, cel mai frumos din Thailanda. Reactia mea a venit dupa ce am vazut ca ancamariagadea vrea in Thailanda, si pentru o diferenta de cateva sute de euro se uita la Pattaya in loc de Phuket sau alte insule. Am vazut si alti romani facand asta, cand am fost eu acolo. Si e pacat sa dai cateva mii de euro ca sa spui ca ai fost in Thailanda, fara sa stii ca daca mai pui alte cateva sute poti gasi un loc mult mai frumos. Iar Phuketul, asa insula cum e, nu e deloc plictisitor, doar ca aici zona cu viata de noapte e doar o bucata (mare) din insula.

In ceea ce priveste fetele, nu am o problema cu asta. Oricum, si sa vrei nu le poti ignora, iar daca n-ai aminti de ele ai vorbi de alta Pattaya, nu de cea reala.

Deci nu ma intelege gresit. Ce am scris e pur si simplu de informare. Scriu pe la voi, pe mine nu m-a impresionat deloc zona asa ca nici review nu i-am facut.

Spor la scris, eu astept cu mare interes materialele tale.

[26.03.10 12:50:55]

florinene, nu mi-ai raspuns la intrebarea din primul ecou, cea legata de pret...

[26.03.10 13:01:47]

pe mine m-a costat destul de mult.. iti recomand insa sa faci urmatorul lucru: stabilesti clar perioada si rezerva biletele de avion. Poti sa mergi pe varianta cu Germania dar cred ca este destul de complicata. Sunt preturi mai mici dar mergi de inebunesti. Cel mai bine este cu Turkish , nu mai cauta alte variante ca nu gasesti mai bune. Fratele meu a fost in ianuarie si au prins super-oferta 600 Euro si daca se miscau mai repede fusese chiar 450 Euro dus/intors. Biletul este mai ieftin daca alegi cursa care merge Istanbul Kuala Lumpur/Bangkok. Drumul este un pic mai lung - cam cu 2 ore datorita escalei la Kuala Lumpur. Dupa ce ai facut asta iti alegi hotelul pe booking. este sigur si fara emotii. Citeste reviziile de pe tripadvisor.com. sigur gasesti despre toate hotelurile. Daca vrei pot sa te ajut si eu. In privinta transportului de la Bangkok la Pattaya - este foarte simplu. Fie ceri hotelului sa-ti aranjeze fie in aeroport iei un autobuz care cost mai nimic - cativa euro. Nu trebuie sa iti fie frica. ESTE O INDUSTRIE! Sunt mii de straini in orice moment in fata aeroportului. Autobuzele vin unele dupa altele si te lasa in fata hotelului tau. Deci pretul poti sa il construiesti singura. Recomandare - hotel doar cu mic dejun. Dupa aia poti sa mananci in oras extrem de ieftin si sigur

[26.03.10 13:08:45]

Multumesc mult, foarte util tot ceea ce ai scris mai sus.

Pami*
    [26.03.10 14:09:05]

Lizuk, sunt 100% de acord cu tine!

Fetelor ascultati-ne pe noi! Aceasta zona va va dezamagii cu siguranta! Barbatii au alte motive si pentru ei este cu siguranta Pattaya "raiul pe pamant", ca sa o citez pe Lizuk. Apropo, barbatilor, ati stiut ca cele mai frumoase Thailandeze sunt de fapt "travestitii"? ;-)

[26.03.10 15:36:41]

Fetelor , eu vroiam sa va povestesc despe inotatul cu delfinii ) .. eu am fost cu sotia la Pattaya deci nu intru in discutie.. dar chiar nu vreti sa fac un review despre statiune?

webmasterXY*
    [26.03.10 15:51:54]

@florinnene poti scrie linistit despre Pattaya , chiar insistam

Faptul ca Lizuk si Pami nu recomanda Pattaya iar tie ti-a placut mult nu face decat sa avem o diversitate de pareri binevenite pe site.

Pana la urma gusturile nu se discuta , ce-ti place tie nu este neaparat nevoie sa placa si altcuiva , la fel si reciproca .

Valentina69
    [26.03.10 15:56:12]

Da, da scrie-ne te rugam

balasa violeta
    [25.10.11 16:11:56]

Astept continuarea rw. si pozele! Mai este un pic si se fac doi ani de cand astept. Dar am rabdare...

balasa violeta, Diaura*, florinene*, lizuk, Pami*, Valentina69