ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2017
ÎNSCRIS: 03.06.11
MAY-2016

Ce ar trebui să știi dacă mergi prima dată la Paris

Bine v-am regăsit!

M-ați tras de urechi pentru absență? Sau nici nu mă mai recunoașteți :)? Am lipsit cam mult de pe site. Dar un picior imobilizat (după o întâmplare nefericită) și nostalgia călătoriilor m-au făcut să mă mobilizez să revin cu impresii din ultimele mele preumblări.

Așa că astăzi o să vă povestesc câte ceva despre Paris. Nu vreau să insist asupra obiectivelor, pentru că mai toată lumea le cunoaște. Aș vrea să punctez însă niște lucruri care ar putea fi utile cuiva care nu a vizitat niciodată Parisul.

Țin să precizez însă că sunt lucruri subiective, așa că vă rog să le priviți ca atare. Luați ce vă place, aruncați la gunoi ce nu - alegerea vă aparține în totalitate :).

VREMEA

Vremea la Paris este foarte capricioasă. Plouă destul de des și este mult mai răcoare decât la noi. Chiar și în miezul verii, un pulover și încălțăminte impermeabilă nu strică niciodată în bagaje. De asemenea, utilă este și o umbrelă.

Noi am fost în perioada 20-26 mai și vremea a fost destul de rece. Cu excepția unei zile, temperaturile au fost de 10-11 grade Celsius dar din cauza vântului și a umezelii (a plouat aproape jumătate din sejur) le-am resimțit ca fiind mult mai scăzute.

TRANSPORT

Low cost sau companie de linie?

Noi ne-am luat bilete low cost și am aterizat pe Paris Beauvais. Dacă ar fi să o iau de la capăt, aș alege oricând o companie de linie. Asta strict pentru Paris, unde companiile low cost aterizează pe Beauvais.

Iată și motivele:

-Pierzi mult timp pe transfer. Aeroportul Paris Beauvais este destul de departe de oraș. Noi am făcut cca o oră cu autocarul care leagă aeroportul de Porte Maillot, plus 45-50 min de la Porte Maillot până în centrul orașului, unde aveam cazare.

-Este foarte mic și se aglomerează ușor. Dacă se întâmplă să aterizeze două avioane la interval mic de timp, se creează o coadă considerabilă.

-Diferența de preț față de o companie de linie nu este atât de mare. Faceți-vă însă propriile calcule, aveți în vedere și cei 17 euro cât costă autocarul și vedeți cum este mai avantajos pentru voi.

Metroul

Nu, nu este un mit. Metroul din Paris este mizerabil. Indiferent de zonă și destinație, veți regăsi același miros de latrină. Avantajul este că ajungi rapid dintr-o parte în alta. Dar dacă dacă vă știți mai „simțitori”, vorba lui nea Iancu, alegeți altă modalitate de transport.

Aveți grijă, de asemenea, în stațiile de metrou din gări/autogări la hoții de buzunare. La Porte Maillot erau în grupuri mari.

Dacă treceți însă peste aceste inconveniente și ajungeți cu metroul pe linia 14, urcați-vă în primul sau ultimul vagon. Această linie este complet automatizată și veți putea experimenta cum e să fii mecanic de tren subteran.

Aveți în vedere, de asemenea, faptul că francezilor le plac grevele. Așa că vă sfătuiesc să urmăriți știrile și să aflați din timp dacă este sau nu grevă, cât durează și dacă vă afectează direct planurile.

De exemplu, în scurtul nostru sejur am avut parte de o grevă la SNCF în ziua în care am mers la Versailles (ne-am ales însă bine orele cât să nu ne afecteze) și de una pe aeroport, care ne-a întârziat plecarea.

Așa că, răbdare și tutun, vorba românului.

Parisul la pas

Eeei, aici este altă poveste. Atmosfera Parisului nu poate fi surprinsă decât dacă îl străbați la pas. Faceți-vă timp și zăboviți în grădini, pe malurile Senei și, mai ales, în Montmartre. Intrați într-o cafenea, așezați-vă pe iarbă, luați pulsul orașului. Vă garantez că nu veți regreta.

OBIECTIVE

Acestea sunt doar câteva considerente generale. Nu voi insista asupra fiecărui obiectiv în parte. Dacă doriți informații (și dispun de ele) despre anumite obiective, lăsați-mi un ecou și vă răspund punctual.

Museum Pass

Museum Pass este ideal dacă plănuiești să vizitezi muzee. Îți oferă flexibilitate și te scutește de stat la coadă la bilete. Museum Pass nu include Turnul Eiffel.

Noi am ales această variantă și am cumpărat separat călătorii cu metroul. Dacă vă surâde ideea, puteți opta pentru Paris Pass care include, pe lângă Museum Pass, 1 zi hop on hop off și travelcard. Mai multe detalii găsiți aici: https://www.parispass.com.

Croazieră pe Sena

Poate că am avut eu prea multe așteptări sau poate vremea a fost de vină, dar nu aș mai repeta această experiență. Mi s-a părut mult mai plăcută și mai relaxantă plimbarea pe malurile Senei decât croaziera. De aceea nu aș recomanda-o.

Spectacolul de lumini din Turnul Eiffel

Dacă nu marchează un eveniment special, nu este nici pe departe atât de spectaculos pe cât s-ar crede. Noi l-am văzut și din turn și de jos. Impresia generală a fost că arată ca un pom de Crăciun, destul de kitsch.

Musee d’Orsay

Dacă vă place impresionismul, atunci nu ratați muzeul Orsay. Aici veți găsi un etaj întreg dedicat impresioniștilor. Nu este însă de lepădat nici clădirea care adăpostește muzeul – o fostă gară transformată în galerii.

Versailles

Domeniul Versailles se poate vedea într-o zi cu un pic de planificare și rezistență la mers pe jos. Noi am reușit în decurs de o zi să vedem toate cele trei palate, grădinile, le Hameau de la Reine și să ajungem în jurul orei 17.00 la Bazinul lui Neptun pentru Les Eaux Musicales. Dar despre asta vă voi povesti într-un alt review.

Trimis de iuliaen in 19.02.17 18:29:41
Validat / Publicat: 19.02.17 21:00:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 12884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliaen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vedere spre Champs Elysees din Arcul de Triumf

[19.02.17 20:59:22]

Excelentă „sinteză”!

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vizitarea Parisului, PARIS" (nou-creată pe sait)

[19.02.17 22:09:55]

@webmasterX: multumesc

Mihai18
[19.02.17 22:34:30]

Cred că este primul ecou.

Păreri despre ecou. Foarte util pentru cei care vor merge acolo. Regrete pentru cei care au fost înainte să scrieți dv. eu fiind unlul fiind dintre aceștia.

Eu am sacăpat de aeropotul Beauvais, am fost cu mașina.

Despre metrou. Pe coridoare, sunt multe curbe și cu ramificații până la peron, sunt locuri unde mirosul de urină se face simț. Noi compostam biletele, alții săreau peste citiitoarele de carduri (nu am mai întîlnit așa ceva). Chiar si pe străzi, se urinează în plină zi și în zone circulate. Am fotorafiat urme scurse de urnă, pe o stradă cu 4 benzi de circulație (în Porte de Clichy).

Am făcut croazieră pe Sena, pe ploaie. Am scris un review. Mai bine îmi vedeam de treabă, câte am păți atunci, după review, că-mi venea să mă las de AFA.

Muzeu pass. Foarte bună idee. Eu nu am avut și nu am mai intrat în Muzeul Luvru Rîndul la bilte era de sute de metri și am renunțat, am înresistrare video cu lungimea rîndului. Avem și o performanță. Am făcut la pas Chaps Elysses de la Place de la Concorde până la Arcul de Trumf. Am stat acolo 3 zile și jumătate. Puțin. Areciez 8-9 zile. Am stat puțin și nu pot să spun că am vizitat Parisul, doar am trecu și eu pe acolo, mai ales din cauza ploii.

Mi-a plăcut reviewul si vă mai aștept cu următorele. V-am inclus la Favorite.

Noapte bună

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[20.02.17 10:43:05]

@iuliaen: Foarte de acord cu toate observaţiile tale, cu două excepţii: mie croaziera pe Sena mi s-a părut de fiecare dată o încântare: îţi oferă o altă perspectivă asupra obiectivelor vizitate "pe uscat" şi te ajută să-ţi întipăreşti mai bine în minte harta Parisului. Eu recomand pentru croazieră momentul apusului, pentru a vedea în prima parte a traseului obiectivele iar la întoarcere Turnul Eiffel iluminat. Poate că-i kitsch, nu zic nu, dar Parisului i se zice totuşi "oraşul luminilor" şi trebuie să-şi păstreze reputaţia, nu-i aşa?

În rest, ai perfectă dreptate: pentru a lua pulsul oraşului, pentru a-i simţi vibraţia inconfundabilă, recomandabile sunt mersul pe jos şi popasurile prin grădini sau la o terasă cu scaunele orientate spre trotuare.

Felicitări pentru review şi aştept continuările.

[20.02.17 11:19:35]

@Mihai18: Mulțumesc pentru aprecieri!

Coada la Luvru cred că este mare tot timpul, dar din fericire merge destul de repede. Inconvenientul, când am fost noi, a fost controlul bagajelor la fiecare obiectiv.

Unele aveau scanere, la altele controlul era „manual” - îți deschideai pur și simplu geanta sau rucsacul. Inclusiv în Galeriile Lafayette am fost nevoiți să ne prezentăm gențile la control.

[20.02.17 11:26:32]

@Carmen Ion: Știți cum este: câte capete, atâtea păreri. De-asta am și ținut să subliniez că sunt păreri pur subiective .

Cât despre Turnul Eiffel, arată frumos luminat, așa este.

Când am zis kitsch mă refeream la jocul acela de lumini care începe la ora 21, durează câteva minute și se repetă din oră în oră până la 24. Mă așteptam să fie ceva mai spectaculos, nu doar niște beculețe care se aprind și se sting ca instalația de Crăciun.

horachira
[20.02.17 14:00:23]

@iuliaen: clar toate parerile sint subiective

totusi diferentele de pret dintre linii nu-s chiar atit de lepadat, in special cind planifici din timp iesirea

[20.02.17 16:17:16]

@horachira:Este adevărat că sunt diferențe, dar nu vorbim de sume foarte mari.

Anul trecut au tot fost oferte la Air France chiar și la 120 euro/pers. Acum Tarom are bilete cu 140 euro/pers.

Pe noi ne-au costat biletele de avion plus autocarul undeva la 90-100 de euro/pers și le-am luat din timp.

[20.02.17 17:23:44]

@horachira: Mea culpa pentru pleonasm. De-aia e bine să te gândești de 2 ori și să scrii o dată .

[22.02.17 11:26:27]

@iuliaen: Interesant si util acest articol si binenteles partea cu subiectivismul este perfect valabila. Fiecare are perceptia lui, daca mergem 10 personae sa vedem acelasi lucru, probabil ca vor rezulta 11 pareri.

Sunt insa de retinut unele aspecte "tehnice" mentionate aici si in special pentru cei care ajung acolo prima data.

Nu pot insa sa nu comentez pozele care sunt minunate si pentru care te felicit.

Felicitari deci pentru articol, votat cu mare placere.

[23.02.17 19:06:39]

@mishu: Vă mulțumesc pentru cuvintele frumoase!

teo ara
[13.04.17 01:40:03]

@iuliaen: Eu as recomanda plimbarea pe Sena, musai in nocturna, are un farmec aparte; iar pentru a simti Parisul "au pied" -Montmartre este de neratat. Cu low-cost versus cursa de linie, ai dreptate, poti prinde oferte bune la Tarom sau Air France, si ai si bagajul de cala inclus, plus o atmosfera mult mai civilizata (am asistat la o cursa Wizzair la un scandal declansat in avion de o pasagera, am crezut ca se lasa cu bataie); dar eu nu fost niciodata in criza de timp, asa ca nici cu Beauvais nu mi-a displacut, am savurat drumul bucatica cu bucatica, si mereu m-am minunat de ce inseamna o tara care a avut destule resurse sa construiasca o asa infrastructura; multumesc pentru rewiew, f buna ideea de a puncta si niste impresii mai putin laudative.

rodirodicuta
[03.09.19 19:56:07]

Pentru 4 zile. ce imi recomanzi pt transport? Navigo sau carnet cu 10 calatorii?

iuliaen, Mihai18, mishu, rodirodicuta, teo ara
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Paris: