ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2010
ÎNSCRIS: 06.08.08
SEP-2009
2 AD. + 1 copil 4 ani COPII

la PMM* = 43 USD

Oricand, din nou, cu drag!

In septembrie anul trecut am ales ca destinatie a vacantei de vara Egiptul, fiind indragostiti deja de Marea Rosie! Am decis ca e timpul ca si pustiul (4 ani la vremea aceea) sa se bucure de frumusetea ei! Am plecat de la ideea ca dorim Steigenberger, dar oferta pe care am primit-o a fost peste bugetul pe care-l alocasem noi pentru vacanta respectiva! Si atunci a venit surpriza: domnisoara de la agentie ne-a spus ca are o oferta buna pentru "Steigenberger cel de 4 stele, din linia a 2 a". Nici nu stiam de exsitenta lui, si pe AFA l-am creat acum! La inceputul acestui an am cautat din nou oferta pentru mai la acest hotel si la agentia de unde trebuie sa cumparam sejurul nu am gasit nimic pentru anul acesta! Hotelul este fantastic, are o locatie excelenta si un raport calitate/pret greu de concurat in Hurghada!

adaugat ulterior

Steigenberger Al Dau Club este fratele mai mic al lui Steigenberger Al Dau Beach - si la propriu si la figurat. In primul rand, nu are nimic din grandoarea si luxul de la fratele de 5 stele, apoi se afla in linia a 2 a fata de tarm, apoi are doar 4 stele ...

Cu toate acestea, daca as putea as alege din nou acest hotel, din punctul nostru de vedere este locatia ideala pentru un sejur la Marea Rosie!

Trebuie retinut ca vorbim aici despre vacanta unei familii cu un copil de 5 ani - deci fara asteptari prea mari legate de entertainmentul pentru adulti! Eu cred ca se potriveste nu numai unei familii ca a noastra, dar si celor care vor o vacanta activa in Hurghada - mare, soare, snorkeling dar si excursii in Cairo, Luxor, samd. Hotelul acesta va face sa va ganditi cu drag la intoarcerea din excursie, intotdeauna va asteapta cu o camera mare si primitoare, cu oameni amabili (fara a fi agasanti) si CURATI, cu mancare gustoasa si indestulatoare (chiar daca nu sunt 50 metri de buffet!), cu o plaja superba unde poti sa-ti intinzi oasele chinuite in cele 6-8-10 ore de mers in autocar!

Pe scurt despre hotel:

Este foarte mic, in comparatie cu restul resorturilor din statiune, pare chiar .... nu stiu cum sa zic, meschin! Pe noi nu ne-a deranjat deloc asta, dimpotriva, am considerat ca este mai intim si ca ne poate da senzatia aceea de siguranta copilului (atunci 4 ani, reamintesc): era aproape imposibil sa-l pierzi din ochi, voi reveni la asta. Hotelul are 2 corpuri, unul cu 4 etaje chiar la intrarea in resort, unde se afla si receptia, celalat cu 5 sau 6 etaje - nu imi amintesc exact. Noi am avut camera in corpul cu 4 etaje, camera dubla superior - este important sa alegeti tipul acesta de camera (anul trecut a insemmnat ~80 euro in plus fata de standard); nu numai ca sunt mult mai mari si au toate vedere spre fratele de 5 stele (deci se vede si o bucatica de mare) dar au si un balcon mare-mare (4/1,5 m), cu masuta si scaune, unde NU BATE SOARELE DUPA-AMIAZA. Cei care au copii ce mai dorm inca dupa pranz vor aprecia acest balcon la justa lui valoare :)).

In acelasi corp mai sunt si apartamentele, la ultimul etaj, nu le-am vazut personal, le stiu doar din descrierea de pe site. Camere duble standard din corpul mai inalt sunt mai mici si nu au balcon! Camera dubla superior este mare, pentru baiat ne-au dat pat suplimentar (nu pliant!), si cu toate astea (1 pat dublu, 1 pat single, masuta, comoda TV, 2 fotolii, bagaje, masinute, animalute, carti, samd) erau destul loc sa te misti in camera, nu ne-am simtit deloc inghesuiti.

Mobilierul nu era chiar nou, dar totul era extrem de curat! Steigenberger este totusi un lant austriac (~70 hoteluri in Europa) si credeti-ma ca asta se vede la tot pasul, in toate!

Primul lucru remarcat de mine a fost curatenia oamenilor angajati acolo si faptul ca cei din receptie vorbeau engleza cursiv, cu un accent de invidiat! In germana suna si mai bine, dar pentru ca nu stiu o boaba, ma bazez aici doar pe urechea mea muzicala! Noi veneam dupa 3 zile in Pyramisa Blue Lagoon (urata experienta, ocoliti-l! ) unde pur si simplu nu puteam sa mancam un colt de paine (nimic altceva nu era comestibil) din cauza faptului ca ni se facea sila cand vedeam ce murdari sunt chelnerii - de exemplu!

In camera se facea curat zilnic, prosoapele se schimbau la 2 zile, completau tot timpul apa in frigider, asternutul baiatului l-au schimbat de 2 ori (sincer, nu stiu de ce, dar nu m-a deranajat)

Hotelul are un singur restaurant, masa nu este foarte bogata, dar eu cred ca nu te duci in vacanta ca sa "faci matzul bocanc": din 2-3 feluri de peste si 2-3 feluri de pui, + nenumarate salate, legume, fructe si dulciuri - chiar poti sa alegi ceva ce-ti place si sa te saturi - indiferent cat esti de pretentios. (am dat exemplul unei mese de cina). Pe langa peste, pui vita, la fiecare masa de pranz sau cina exista kids bar: portii micute de pizza, paste, piure de cartofi sau cartofi prajiti, pui la gratar, legume inabusite si altele asemenea.

Repet: nu este vorba de bufetul foarte bogat si satios de la Hilton Plaza de exemplu, dar mancarea este foarte gustoasa, foarte frumos prezentata (stilul mai simplu) si CURATA! Printre altele, eu am apreciat foarte mult faptul ca in 5 seri am avut fructe de mare la cina, pregatite in 2-3 feluri !

Este un singur restaurant in hotel si de aceea am si notat la rubrica aferenta doar "aproape incantat". Terasa restaurantului era destul de mica pentru capacitatea hotelului si nu era usor sa gasesti o masa afara la cina! Ca tot romanul in concediu (cred eu), noi avem obsesia asta: sa mancam in aer liber seara, mai ales ca suntem fumatori si incercam sa ne protejam copilul, dar si pentru ca de multe ori dupa cina urcam direct in acmera la nani. Pe terasa chiar puteam sa mai lungim putin cina cu o tigara la un pahar de vin sau un coctail, kinderul era undeva in raza noastra vizuala la locul de joaca, atmosfera era placuta (racoare, aer curat, verdeata in jur, etc) - m-am facut inteleasa?

Exista un loc de joaca deci, nu va ganditi la ceva de genul resorturilor din Turcia! 2-3 topogane, 2 chestii de catarat, 2-3 leagane, cateva balansoare, totul pe nisip. De remarcat curatenia din grupurile sanitare de la piscina/restaurant!

Gasiti acolo si 2 piscine, una dintre ele cu pool bar, cealalta langa intrarea in corpul de cazare cu mai multe etaje (i-as putea spune silent pool). La pool bar se gaseau si gustarile de dupa amiaza, si inghetata, racoritoare si toate celelalte bauturi in cluse in conceptul AI la acest hotel.

De retinut: la barul din receptie se plateste totul, inclusiv cafeaua! Dar credeti-ma ca merita: era singura cafea buna din hotel, un espresso adevarat!

Din pacate acum voi intrerupe din nou, ramane sa ajung maine sa va povestesc si despre capitolul meu preferat: plaja si marea.

Imi cer scuze poentru fragmentare, promit sa revin!

adaugat ulterior

Hotelul are plaja proprie, dar pentru a ajunge acolo se iese din gradina, se traverseaza un drum (nu foarte circulat si plin de limitatoare de viteza), se intra in gradina de la Steigenberger Al Dau Beach, si gata: ai ajuns pe plaja! Plaja este cu nisip fin, intrare lina in mare (tot cu nisip), este dotata cu sezlonguri de plastic dar si de lemn, cu saltele si cu umbrele fixe (de lemn). Prosoapele se pot lua doar de la piscina hotelului, in baza cartelei primite la check-in.

Undeva in partea stanga a plajei exista o zona cu ceva corali dar nimic spectaculos - pentru cei care vor sa vada minunile marii recomand snorkeling in excursia pe insula Giftun (sau alte excursii cu vaporasul). Snorkeling in dreptul plajei hotelului a facut doar pustiul :)), si a fost foarte incantat. Imaginati-va scena: ochelari si tub, apa-i venea pana la brau, se punea cu funduletul in sus si capul in apa, dadea din picioare 50-60 secunde si apoi se ridica victorios, cu o pietricica in mana, strigand la mine: uite mamiiiii! coraluuuuul! Pentru noi intrarea in mare a fost perfecta: la scena de mai sus eu eram pe sezlong, pustiul singur in apa, la 20-30 m de mal, nu era nici un pericol, mai putea avansa inca pe atat fara nici un risc! (amanunt necesar: la vremea aceea avea cred 110-111 cm)

Exista pe plaja si barul absolut necesar, se deschide la 10, nu mai stiu ora la care se inchide. Sucuri, cafea (exclusiv cafea solubila, pliculete de la Nestle), lapte condensat pentru cafea, dozatoare de apa rece sau fierbinte, bauturi locale, inghetata tot locala (buna), suc de rosii, bere locala (parca Stella? nu sunt bautoare de bere, sorry), Tot aici se putea manca de pranz: paste, pizza, salate, fructe. Plaja este vecina cu cea de la 5*, este practic in continuarea ei.

Se organizau jocuri de volei, gimnastica in apa, gimnastica pe plaja, nu am fost foarte sacaiti de baietii cu oferte pentru tatuaje, masaj, excursii, etc (trec, dar sunt suportabili, nu exagereaza)

Grupul sanitar de pe plaja era la fel de curat si ingrijit ca si cel de la piscina, arata mai nou si decat baia de camera, culmea!

La plaja se putea ajunge si cu transportul asigurat de hotel (pleca de langa piscina/plaja dijn 30 in 30 min) printr-un shuttle bus nou-nout (nume de cod: titicar). Nu l-am prea folosit, drumul parcurs pe jos nu este deloc chinuitor, nici macar pentru cel mic!

Cam atat despre plaja si mare, sper ca am amintit tot ceea ce este relevant, daca am scapat ceva pot fi trasa de maneca!

La ultimul etaj al hotelului exista si un centru SPA, nu l-am incercat si nici nu ami tin minte ce oferea, dar se pot vedea detalii pe site-ul hotelului.

Uitandu-ma putin peste ce am scris mai sus, constat ca am uitat sa va spun despre discoteca organizata la pool bar sau la barul din gradina, inclusiv pentru copii erau alocate 30 minte in fiecare seara (mini-disco). Animatoarele de la mini-disco erau rusoaice, aceleasi fete care se ocupau de gimnastica la piscina/mare in timpul zilei.

Si pentru ca a venit vorba de rusoaice: nu am inteles de ce le-au ales pe ele, pentru ca in hotel erau extrem de putini rusi. Asta a fost o surpriza tare placuta pentru noi: in primul rand pentru ca am aflat pe propria piele ca nu sunt niste vecini usor de suportat si in al doilea rand pentru ca am avut un concediu superb intr-un hotel unde majoritatea turistilor erau... egipteni (sa zic 70-75%); restul erau cam in ordinea asta: englezi, nemti, rusi. Noi am fost singurii romani (nu in cele 7 zile, ci in sezonul respectiv, pana la data aceea!). Am putut astfel sa cunoastem mai multe despre stilul lor de viata (concediu), am avut niste experiente tare interesante datorita prezentei lor acolo!

Inainte de a incheia vreau sa specific inca o data, cu riscul de a ma repeta: nu este un hotel de lux (nu are dotarile necesare, doar serviciile sunt de lux), nu este un hotel pentru cei care vor distractie de noapte in resort, nu este un hotel pentru cei care cauta un AI cu abundenta de mancare. Pentru genul de vacanta pe care am dorit-o noi este idealul: resort linistit si mic, dupa prima zi deja-i stiam toata "geografia", mancare gustoasa si sanatoasa, personal amabil, acces usor la plaja, plaja si marea frumoase si potrivite varstei de 4 ani. In perioada in care am fost noi se intuneca relativ repede (la 18.00 deja nu mai vedeam soarele), probabil ca intr-un sejur in mai-iunie, cand este ziua mai lunga, s-ar simti lipsa unui loc de joaca mai mare sau dotat. Asa, noi am mutat locul de joaca pe plaja dimineata, dupa pranz si somnul de dupa amiaza mergeam din nou la mare, ziua de plaja se incheia cu 30-45 min la piscina, pana apunea soarele de tot. Mai era timp doar de un dus, schimbat hainele, cina si la 21.00 cadea "secerat" dupa muuulte ore de snorkeling, inot si sarituri in piscina!

Cam atat despre Steigenberger Al Dau Club, imi doresc si va doresc sa-l gasim mai usor in ofertele agentiilor de turism, pentru ca meritam cu totii o vacanta frumoasa de relaxare si incarcat baterii, cu un buget rezonabil!

Raspund cu drag intrebarilor suplimentare, vacante multe si pe gustul sau nevoile fiecaruia va doresc!

Trimis de Mihaela Dinu in 25.03.10 17:23:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada, Palm Beach, Hilton

VIZUALIZĂRI: 5631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela Dinu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Tot din gradina, undeva in stg, in planul 2 era terenul de minigolf. La fratele de 5 stele era terenul de golf pentru profesionisti!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.46 USD pe cameră

[25.03.10 19:33:14]

Mihaela, te rog sa revii cu detalii pe care sa le scrii intr-un ecou, urmand ca noi sa le atasam impresiilor initiale. In caz contrar, datorita lipsei informatiilor concrete despre hotel, acest review va fi declarat invalid. Momentan iti retrag cele 1000 puncte PMA , urmand sa ti le inapoiez imediat ce vei aduce completarile. Sunt convins ca sunt multi cei care asteapta cu nerabdare impresiile tale de acolo.

turist_calatorescu*
    [25.03.10 21:04:50]

daca cineva caracterizeaza un hotel asa, direct, "fantastic" poate ca e mai util decat altul care te ameteste juma de pagina si la sfarsit esti ca la inceput de lamurit

mie mi se pare util si percutez la informatia Mihaelei

votat

[25.03.10 21:56:59]

aurora_popescu, din pacate nu se pot puncta impresii care nu contin absolut niciun detaliu legat de hotel. Nu ar fi corect fata de cei care scriu review-uri oferind cel putin un minimum de informatii. In afara de titlu, nu am aflat aproape nimic... INCA. Stim doar cum s-au procurat biletele. Dupa cum observi, calificativele au ramas, review-ul nu a fost invalidat tocmai pentru ca, dupa cum s-a precizat, asteptam de la autor completarile. Imediat ce acestea vor veni, vor veni si punctele.

Asadar, Mihaela, si noi te asteptam cu drag sa aduci completari, asa cum ai promis!

[26.03.10 00:34:46]

Revin, asa cum am promis:

...[text adaugat de webmaster12 la impresiile initiale]

wbm12: eu ma tin de promisiuni intotdeauna, poti sa opresti votarea si cele 1000 puncte! Sincer: nu avem chiar atat de multe vacante sau mini-vacante pe an incat sa avem ce povesti, nu am cum si nici nu vreau "sa ma bat" cu unii dintre userii de aici, pe care ii admir si-i urmaresc la fiecare postare!

Incerc doar sa intorc ajutorul pe care mi l-au dat mie cei de pe AFA; chiar daca nu am fost foarte "vizibila", in ultimii 3 ani vacantele noastre au fost programate doar in baza informatiilor de aici, iar acum ma simt datoare (mai ales pentru sprijinul acordat de unul dintre WM in vara lui 2008)

Multumesc,

Revin...

david
    [26.03.10 00:43:13]

Un vot de la vecinu pentru prezentarea facuta .

[26.03.10 00:51:00]

Mihaela, ecoul tau a fot atasat review-ului initial iar punctele binemeritate s-au intors catre tine. Cuvintele tale sunt de apreciat! Nu lua in nume de rau retragerea initiala a punctelor, stiu ca nu acesta este obiectivul tau principal dar sunt niste reguli pe care trebuie sa le respectam pentru a nu starni interpretari si controverse, aici pe site. Trebuie sa fim echitabili. Probabil stii si tu cum stau lucrurile.

Ceea ce tu ai scris si vei scrie este foarte util. Important nu este cate vacante ai pe an, importante sunt dorinta ta de a le veni in ajutor altor "calatori", sufletul pus in ceea ce scrii si detaliile oferite. Chiar daca nu ai nevoie de puncte, eu te votez.

Alex_Macedo
    [26.03.10 08:33:23]

... personal, daca simt nevoia sa ma duc la un hotel si sincer sa fiu Steinberger a fost intodeauna una din ţinte, as dori un review care sa-mi satisfaca toate cotloanele papilelor gustative ale... creierului!

... asta face review-ul tau si cred ca asa cum punctam lucruri care ne distreaza (e un nebun pe aici de scrie seriale cu... "indiene"! ), asa o facem si cand citim ceva UTIL si INDRUMATOR ca informatie, pentru cei ce vor sa... MaDucAcolo cat si pentru cei care Au/AmFostAcolo!!

Votul nu conteaza asa de mult, cum o face review-ul care valoric depaseste cele 400PMA!

Pe... oricand!!

P. S. Mersi de aprecieri si buna... revenire pe site!!

[26.03.10 11:47:47]

Va multumesc pentru intelegere si increderea acordata!

"Nici in vise nu visam" sa fiu in vreun fel utila lui Alex Macedo! Serialul "La piramide, birjar!" este cel mai frumos roman de aventuri pe care l-am citit ca adult si mi-a redeschis pofta de vacante active ! Asteptam acum sa mai creasca pustiul, sa putem si noi din nou sa bifam in vacante si altceva decat plaja, mare, zoo, parc de distractii, Giftun si altele asemenea!

Deocamdata am atasat cateva poze la review, completarile promise le voi face mai tarziu, am nevoie de 20 minute de liniste (de care nu dispun in timpul programului de lucru).

Multumesc inca o data,

Mihaela

Andox
    [26.03.10 12:52:58]

Foarte frumoasa si amanuntita prezentarea hotelului .

Exact cum imi place mie

Felicitari !

Astept si continoarea cu impresiile despre plaja si mare.

Pana atunci un super bonus de la mine

[31.03.10 15:39:54]

Revin, cu scuzele de rigoare pentru intarziere:

Hotelul are...[Nota webmaster12: ecoul a fost adaugat impresiilor de mai sus]

NELUS
    [13.04.10 15:03:55]

Am mai fost o data, la Palm Beach si in 14 zile (septembrie) nu am observat flux si reflux la Marea Rosie. Vom merge si anul acesta tot din 7 sept. si am citit ca Marea Rosie totusi are flux si reflux. Stiti cumva ceva de aceasta dilema a mea? Rog contact pe ionelbucsa-.@.-yahoo.com, multumesc.

[13.04.10 15:23:53]

NELUS, pentru trimiterea de mesaje intre membrii AmFostAcolo este recomandat sa se foloseasca optiunea mesajelor private. Am vazut ca tu ai activata aceasta optiune. Se da un click pe username-ul utilizatorul respectiv si sus, la Usercard ai un buton pe care scrie Trimite mesaj. Se acceseaza si se scrie mesajul care va fi directionat catre mailul destinatarului. Este insa alegerea ta.

costin1968
    [13.06.10 19:16:34]

Felicitari pentru review!

Bun, domne, bun.

zpedro*
    [12.07.10 15:47:53]

chiar ma mir ca la un hotel de 5 stele cum zic ei ca are, nu au restaurante a la carte.

[12.07.10 16:13:03]

@zpedro: Steigenberger Al Dau Club este un hotel de 4 stele, asa cum am precizat in review si este foarte clar specificat si pe site-ul oficial. Nu stiu daca un hotel de 4 stele ar trebui sa ofere si un restaurant a la carte, cert este ca acesta nu are.

Inca o data: Steigenberger Al Dau Beach are 5 stele iar Steigenberger Al Dau Club are 4 stele, sunt 2 hoteluri diferite ale aceluiasi lant, nu au nimic in comun decat managementul austriac si toate beneficiile mai putin palpabile care rezulta din asta.

Nu exista zone comune, plajele sunt intr-adevar invecinate iar cele 2 resorturi sunt despartite doar de o sosea.

Alex_Macedo, costin1968, david, Mihaela Dinu, NELUS, turist_calatorescu*, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Aqua Magic Hotel (ex Al Dau Club) :