ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
OCT-2016

O altfel de vizita

M-am tot gandit daca sa scriu sau nu despre aceasta zi pe AFA. Am ajuns la concluzia ca poate ar interesa pe cineva. Pana la urma este o altfel de calatorie.

In jurul Brasovului exista o multime de aerodromuri:Ghimbav, Brasov, Sanpetru, Tohan … si Prejmer. Noi am zburat de pe aerodromul Prejmer. Zborul ar fi costat in mod normal 500-600 dar noi l-am primit pe post de premiu. Am avut parte de o ora de zbor cu domnul Calin M. la mansa. Un pilot foarte dragut pe care il recomandand. Pe tot parcursul zborului domnul Calin ne-a dat explicatii si informatii utile si a colaborat cu noi.

Calatoria noastra a inceput de pe aerodromul Prejmer spre zona Sacele – Noua. Am zburat deasupra lacului de la Noua, peste Racadau, am trecut Tampa si am ajuns in zona veche si centru Brasovului. Am facut cateva cercuri pentru a admira centrul si a face poze. Ne-am continuat zborul spre zona Bartolomeu, peste padurea de la Magurele, Cristian si am ajuns la Cetatea Rasnov. De aici ne-am indreptat spre Ghimbav, am dat cateva ronduri deasupra casei noastre, am simulat o aterizare pe pista viitorului aeroport de la Ghimbav, apoi ne-am indreptat spre Harman si am revenit la Prejmer. La intoarcere am admirat cetatile de la Harman si de la Prejmer si am aterizat in siguranta pe aerodrom.

Am avut noroc. Dimineata a fost o ceata densa care s-a ridicat brusc si la final a inceput ploaia. Pe timpul zborului vremea a fost superba si peisajul ne-a taiat suflarea. O sa las pozele sa vorbeasca in locul meu.

Recomand acest tip de activitate, macar o data.

Trimis de Denisa13 in 15.02.17 15:23:49
Validat / Publicat: 15.02.17 19:05:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 centru Brasov si zona veche
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

maryka
[15.02.17 19:48:27]

Ce frumos! Uite că asta mi-ar plăcea și mie! Felicitări pentru premiu.

[15.02.17 20:00:02]

@maryka: Asa este. A fost superb. Ne-am propus ca anul acesta sa facem un zbor peste Bucegi si Piatra Craiului. Sper sa reusim.

ANILU
[15.02.17 20:45:04]

@stefan_cristina: Frumoasă și interesanta plimbare.

Când am fost anul trecut la Brașov și am urcat pe Tampa, cu telecabina normal!! , am zis că am văzut Brasovul de sus, dar acum citind despre zborul vostru pot spune că voi ați văzut Brasovul de sus.

Felicitări pentru zbor dar și pentru curaj.

Toate cele bune.

AZE
[15.02.17 20:46:03]

@stefan_cristina: Felicitari atat pentru premiu si pentru articol (ce-i drept mai scurt dar la obiect...) in care ati descris acestea. Dar cele mai multe felicitari sint pentru fotografiile atasate, este altceva despre Brasov si imprejurimi fata de tot ce am vazut despre acest oras si avand in vedere ca cam lipsesc de pe AFA astfel de impresii sint foarte bine venite, toate obiectivele, orasul si imprejurimile se vad altfel dintr-o alta dimensiune... adica de sus.

[15.02.17 21:00:44]

@stefan_cristina:

M-am tot gandit daca sa scriu sau nu despre aceasta zi pe AFA

pai cum sa nu scrii despre asa ceva si mai ales cum sa nu vedem Brasovul de sus. Ai avut noroc intradevar cu vremea si la fel si noi.

M-am uitat la poze cu mare placere si am incercat sa recunosc si eu locuri pe unde am trecut si m-am bucurat cand am recunoscut cate ceva.

Felicitari si pentru premiu si pentru articol, votat cu mare placere.

[15.02.17 21:21:56]

Multumesc pentru ecouri. M-au bucurat, dar mai tare ma bucur ca am impartasit cu voi aceste impresii si aceste fotografii. Noi am fost incantati dar micuta noastra a fost de-a dreptul in extaz.

De zburat am mai zburat dar cu curse comerciale. Zborul cu un avion de mici dimensiuni, la o inaltime mica este cu totul altceva. Sincer, nu ma gandisem sa zbor cu un avion mic deoarece ma gandeam ca este mult mai scump decat este in realitate. Ma gandeam la un pret de cel putin 4 ori mai mare.

Tocmai acest pret m-a facut sa scriu pe AFA deoarece poate fi o varianta foarte buna si inedita de a petrece timpul liber.

Zoazore
[15.02.17 21:23:40]

@stefan_cristina: Chiar că-ți taie respirația priveliștea!

Superbă experiență! Superb articol!

Păi cum, măi Cristinelule, măi, să nu ne spui taman despre un așa frumos premiu?

Andox
[15.02.17 21:29:21]

Vezi ca la Slanic nu ai unde sa aterizezi. Sa nu te bata gandul...

[15.02.17 21:36:07]

@Andox: Nu ma gandisem la asta dar acum mi-ai dat o idee...

tata123 🔱
[16.02.17 14:08:22]

@stefan_cristina: Mulțumim pentru prezentare, fotografiile sunt frumoase. Este un alt mod de a privi anumite obiective turistice ori forme de relief. Putem adăuga acest articol la o rubrică virtuală (să ne închipuim că se numește „România din aer”) care să includă și cele două materiale care ne prezintă Litoralul românesc din aer (Pepsi70ro - vezi impresii, serial cu 3 episoade) și Sibiul (Aze - vezi impresii).

ANILU, AZE, Denisa13, maryka, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă împrejurimile Brașovului: