ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2017
ÎNSCRIS: 25.06.13
FEB-2017
2 AD. + 2 COPII

Liniste in munti

Vreau sa spun ca am petrecut 4 zile minunate in acest loc. Interesant este faptul ca nu se observa ca suntem in randul romanilor de nationalitate maghiara deoarece cei de aici, desi vorbesc o romana stalcita, sunt destul de atenti si draguti cu toata lumea.

Am avut o camera standard cu pat matrimonial si desi nu exista balcon, faptul ca erau niste geamuri "imense" practic ai o priveliste minunata, spun asta deoarece noi am prins zile in care a nins ca-n povesti si era ceva de vis sa vezi de la etajul 3 cum fulguieste stand la caldurica! Desi camera nu este foarte mare este bine organizata. Am avut si minibar cu preturi acceptabile. Baia este moderna, am primit si gel de dus si lotiune de corp si sampon si pentru doamne o mica trusa pentru machiaj. Exista si 2 halate pentru centru Spa al hotelului. Pot sa spun despre cameriste ca isi fac treaba dar exista loc si de mai bine, chiar ar putea sa se straduiasca ceva mai mult.

Restaurantul este unul modern, unde am luat masa de fiecare data deoarece in imprejurimi nu exista alta optiune. Intr-adevar de multe ori astepti cam mult la masa insa asta este si datorita faptului ca este aglomerat; au fost si zile in care am fost serviti foarte prompt. Despre mancare nu pot sa spun decat ca este foarte buna, bucatarul chiar stie sa dea gust mancarii.

La micul dejun am vazut de fiecare data produse din vanat, ceea ce nu gasesti in prea multe locuri din tara! Desi nu este foarte variat micul dejun este unul OK, cred ca fiecare ar avea ce sa serveasca aici.

Va recomd celor care ajungeti pe aici sa incercati berea Csiki Sor, bere produsa in Romania, care pare a fi adevarata bere Ciuc; sincer chiar mi-a placut si am vazut si la alte mese aceasta bere fiind consumata!

Imprejurimile sunt minunate; sa vezi cum vin ursii pe timp de ninsoare cum se ridica in 2 labe si cat sunt unii de mari e ceva. Interesant e si faptul ca desi este bine in munte acest resort are caile de acces destul de bine intretinute chiar si pe timp foarte putin favorabil.

Cazarea s-a facut foarte repede in jurul orei 13 (atunci am ajuns), acum nu stiu daca din cauza unei mici atentii sau nu; am preferat sa dau aceasta atentie deoarece scrie ca ar trebui sa inceapa la ora 14 (cazarea).

Punctul cel mai important al resortului este centrul Spa, acolo unde oaspetii hotelului au acces gratuit la toate piscinile si saunele de aici, la sala de fitness si la salina. Exista si diferite tratamente faciale sau corporale dar astea sunt cu plata si cam piperate. Am observat ca exista foarte multa lume care vine la Spa din imprejurimi, dar cu toate astea nu se poate spune ca este exagerat de aglomerat (in timpul saptamanii). Cea mai placuta faza a fost piscina cu apa calda de izvor din exterior, este fantastic sa te ninga in cap si tot restul corpului sa stea in apa calda, mai ales ca ai si o priveliste deosebita cu brazi incarcati de zapada.

Cred ca merita oricine sa incerce sa stea cateva zile aici, deoarece locurile si conditiile oferite sunt foarte bune!

Trimis de iustin_79 in 14.02.17 14:56:48
Validat / Publicat: 14.02.17 17:43:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

VIZUALIZĂRI: 2543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iustin_79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

[14.02.17 15:15:29]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=76313

Corina70
    [15.02.17 11:12:49]

Apropos de berea Csiki Sor, tocmai i-a fost interzis producatorului sa mai foloseasca acest nume, deoarece seamana prea mult cu Ciuc. Reclamatia a venit din partea Heineken.

Corina70
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Balvanyos (ex Best Western) :