ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2017
DIN: Pătârlagele [BZ]
ÎNSCRIS: 09.06.10
FEB-2017

Mini-vacanţă de iarnă Hotel Căciulata

Salutare AFA, la iniţiativa unor prieteni cu care ne mai petrecem vacanţele împreună am hotărât să mergem în mini -vacanţa de iarnă la Călimăneşti-Căciulata. Zis şi făcut după ce am pus toate detaliile la punct am rezervat 3 nopţi cazare cu mic dejun la inceputul lunii ianuarie. Aici trebuie spus că o contribuţie majoră în organizarea acestei vacanţe au avut-o ceilalţi prieteni care au mai fost şi cu un an înainte spunând că nu o să regretăm deloc această alegere. Trebuie să precizez aici că nu am mai fost până acum iarna la un complex balnear, ba chiar am rămas plăcut surprins de ce am găsit. Am ales să mergem în mijlocul săptămânii deoarece este mai lejer decât la sfârşit când este mult mai aglomerat.

După un drum de aproximativ 5 ore cu un trafic greu mai ales după ce am ieşit de pe autostrada Bucureşti - Piteşti spre Călimăneşti-Căciulata am ajuns cu bine la hotel unde am avut surpriza să găsim parcarea plină de maşini după ce am trecut de barieră unde abia am găsit loc, şi aici fac o paranteză noi am zis că e mai bine să mergem la mijlocul săptămînii că este mai lejer dar nu a fost să fie.

După ce am făcut formalităţile de repartizare de la Hotel Cozia unde este biroul de rezervări am mers la hotelul Căciulata. Formalităţile au durat puţin, 10- 15 minute mai ales că eram 3 familii cu câte 2 copii, aici pot să spun că aveau afişat chek-in la ora 16 am intrat în camere la orele 14 deci o surpriză plăcută.

Am plătit 140 de lei cazare pe noapte şi mic dejun de de 2 persoane şi cu acces la piscine. Despre regulamentul de cazare al copiilor am să detaliez puţin:cei până în 6 ani nu plătesc cazare dar nu au nici mic dejun asigurat, pentru ei se plăteşte 10 lei mic dejun, pentru cei peste 6 ani se plăteste 30 lei cazare în cameră dublă cu pat suplimentar plus 10 lei mic dejun.

De când am intrat în hotel ne-a lovit un val de căldură pe care sincer nu credeam să-l gasim, mai ales în lift la remarca, că este foarte cald cineva a zis că în camere este ca în saună şi aceasta este realitatea. Când am rezervat ştiam că hotelul Căciulata este renovat şi chiar am rămas plăcut surprins de ce am găsit, camerele au aproximativ 20 de mp cu mobilier de pal melaminat, 2 fotolii şi o măsuţă, un birou cu tv mic şi un mini frigider inclus. La tv aveau 25 de canale pentru cei interesaţi, la baie pe lângă prosoapele de cameră am găsit câte un prosop de persoană de culoare mov pentru piscine, săpun de baie lichid, cască de baie. Nu credeam că o să fie foarte cald în cameră dar vă spun că am dormit la bustul gol cu caloriferul astupat cu un prosop; cred că erau 30 de grade, mai ceva ca bebeluşii la incubator.

Pentru cei care nu ştiu acest hotel formează alături de hotelul Cozia şi Oltul un complex balnear cu o bază de tratament cu multe cabinete de consultaţii şi analize, masaj, care le uneşte pe toate, practic de când intri nu mai ieşi afară. Pentru cei cazaţi la complex accesul la toate piscinele se face cu o brăţară care se activa în fiecare dimineaţă pentru care se plătea un leu pe zi de persoană, în schimb pentru copii care nu plătesc cazare se achită 10 lei pe zi. Cei care nu sunt cazaţi în hotel au alte tarife: 20 de lei în cursul săptămânii şi 25 lei în weekend. Odată ce ai această brăţară poţi să intri şi sa ieşi de câte ori vrei pe parcursul zilei de la toate piscinele interioare şi exterioare. Aceste piscine au intrat într-un proces de modernizare de acum un an şi câteva luni şi pot să afirm că arată foarte bune, la cele mari o porţiune sunt acoperite şi câteva în afară. Temperatura în piscine era de 37 de grade in interior cât şi afara şi de 24 de grade a aerului în partea acoperită a piscinelor. Ce am remarcat în mod plăcut la piscine au fost:apa curată care am înţeles că o schimbă săptămânal la fiecare piscină în parte, curăţenia de la toalete (au şi un loc la intrare unde se pot schimba cei care vin din exterior dotat inclusiv cu uscătoare de păr şi duşuri). Cea mai plăcută senzaţie o ai când stai în piscine afară pana seara târziu (orele 20) indiferent de temperaturile de afară. În complex sunt 3 restaurante plus o autoservire la piscine la care puteai merge după bunul plac, mai puţin la mic dejun unde doar în hotelul unde erai cazat puteai merge.

Am servit masa la două dintre ele, la cel de la hotelul unde eram cazaţi seara aveau şi formaţie şi la cel de la Oltul unde puneau muzică disco, latino, practic în cele 3 seri am avut parte de o atmosferă plăcută. Şi să vă spun şi câteva preţuri:ciorbele de tăiţei şi fasole la 5 lei, de burtă 10 lei, ciolan cu fasole 20 lei, mici 2 lei, fripturi 12-15. lei, garniturile 4-6 lei, apă minerală 0,5l 3,5lei, pepsi 0,5l 5 lei, bere 5-6 lei, vinuri aveau Fetească Regală de Jidvei la 22 lei, Dry muscat la 30 lei, cafea expresso la 3 lei. Cam asta a fost.

Am avut parte de un mini sejur în care ne-am relaxat, ne-am încărcat bateriile alături de un grup de prieteni. Mi-a plăcut mult motto-ul complexului " Ne simţim bine în Romania". Referitor la parcare se plătește 3 lei pe zi parcarea pentru mașină iar pentru cei care voiau să iasă din complex cu mașina, de la recepție se făcea un abonament cu mai multe intrări si iesiri.

O constatare:hotelul Oltul este acum in renovare din mers pentru cei care vor sa meargă in acest complex dar neafectând partea de restaurant unde am fost si am servit masa de mai multe ori. În încheiere recomand celor care vor să se relaxeze la un preţ rezonabil acest complex şi mai ales că este la o distanţă rezonabilă de noi faţă de Băile- Felix.

Am să ataşez şi poze.

Trimis de sebigeanina in 13.02.17 13:26:11
Validat / Publicat: 13.02.17 15:22:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA. A mai fost în/la: Mamaia, Vatra Dornei, Transalpina, Transfăgărăşan Eforie Nord

VIZUALIZĂRI: 3664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Vedere asupra complexului când a dat soarele în depărtare la 500 de m era Mânăstirea Cozia pe care nu am văzut-o poate altă dată
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

[13.02.17 15:43:21]

@sebigeanina: Ma gandeam la ce spuneai ca in timpul saptamanii este mai liber si ma gandeam, dupa cum vazusem in poze ca daca asa e in timpul saptamanii cum este in weekend, dar apoi ai elucidat tu misterul, fusese vacanta , si este normal sa iasa lumea la aer curat.

E bine ca in general lucrurile au decurs bine si ati fost multumiti.

Felicitari, votat cu placere.

[13.02.17 20:17:31]

@mishu: Mulţumesc de ecou şi în plus de asta promit că fac cinste cu o ţuică la Slănic Moldova.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.02.17 22:51:57]

@sebigeanina: Foarte frumoasă această ieșire de iarnă pe care ați avut-o! Trebuie să fie extrem de plăcut să te afli în această perioadă rece la munte și să te bălăcești în apa caldă din bazine!

Cunoaştem şi noi destul de bine piscinele din complexul hotelier Oltul, Cozia, Căciulata deoarece în august 2015 am petrecut 5 zile frumoase în stațiunea Căciulata. Am mers de vreo 3 ori la AquaPark Cozia, iar într-o altă zi am optat, din curiozitate, pentru piscinele de la hotelul Oltul (am prezentat într-un articol separat piscinele din stațiunea Căciulata). Din fotografiile pe care le-ați atașat, observ faptul că au apărut unele modificări la AquaPark (în bine, zic eu), ceea ce nu poate decât să mă bucure – de exemplu, în zona acoperită de la AquaPark există tobogane. Când am fost noi acolo, nu erau tobogane decât afară! În concluzie, această stațiune va reveni în planurile noastre pentru vacanțele viitoare!

Am și o întrebare – Cum ați rezervat sejurul la acest complex? Au vreun site al lor sau ați rezervat prin vreo agenție? Mulțumesc anticipat și felicitări pentru sejur și pentru articol!

[14.02.17 10:30:09]

@Crazy_Mouse: Salut, să ştii că au şi site al lor dar de rezervat un prieten a făcut rezervări pe booking dacă nu mă înşel. Mai multe detalii îţi dau la Slănic Moldova.

[14.02.17 10:44:23]

@sebigeanina: Revin cu o rectificare de pe site-ul lor a rezervat.

mishu, sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂCăciulata Hotel / Complex Cozia [Căciulata]: