ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

la PMM* = 665 AED

O experienta scumpa...

Am ales aceasta destinatie deoarece in urma cu cativa ani am vrut sa mg in luna de miere dar atunci inca nu era scoasa viza pt Dubai si era destul de complicat, si evident, mult mai scump.

Am cumparat biletele in iunie pt noiembrie 2016, sejur de 7 nopti, plecare de la Cluj, cu all inclusive.

Zborul a durat in jur de 5 ore, compania de zbor a fost Wizz Air si pe durata zborului toata consumatia a fost contra cost.

Am ajuns in Dubai seara, transferul pana la resort a fost cam 2.5 - 3 ore, Ras al Khaimah fiind la vreo 150 km distanta de Dubai. Am ales aceasta statiune pt all inclusive, pt ca in dubai majoritatea sejururilor sunt doar cu mic dejun.

Ajunsi la hotel, am constatat ca nu e chiar ceea ce ne doream si nici ce am platit, camera era foarte mare, dar umezeala peste tot, curgea apa din aerul conditionat pe televizor, baia ok exceptand mucegaiul din 'cabina de dus'. Se schimba zilnic lenjeria si prosoapele, evident lasam bacsis pe pat. Mini-barul era plin tot timpul, de asemenea aveam ceaiuri si cafea instant in camera.

Mancarea insa... lasa de dorit. Un singur restaurant, multe salate si verdeturi fara gust, carne de oaie, miel, uneori vita si foarte rar pui. Porc in niciun caz.

Bauturile erau ok ca erau la doza.

Plaja foarte frumoasa, destul de mica dar curata si linistita, doar palmieri erau cam uscati.

Am vizitat Dubaiul, am luat excursiile prin agentia de la hotel, am vazut Burj Al Arab, Burj Khalifa, Atlantis The Palm, Dubai Marina, fantanile dansatoare de la Dubai Mall. Personal nu am fost foarte incantata. Ziua este un santier peste tot in Dubai si orasul se vede ca e 'fake'. Totusi sunt de apreciat acesti oameni ca au facut totul in cativa ani.

In schimb noaptea lucrurile se schimbau, totul era minunat, parca erai in Las Vegas. Peste tot erau doar luminite colorate si cladiri care de care mai luminate.

Ce recomand din tot sufletul este safari. Este superb si merita toti bani.

Nu recomand acest resort unde am stat noi, nu e ok ca si raport calitate-pret, insa daca este cineva care vrea sa mearga si pot fi de folos cu ceva informatii referitoare la hoteluri sau orice altceva va rog sa imi lasati mesaj.

In final, va doresc concedii cat mai reusite!

Trimis de Byu in 08.02.17 15:14:05
Validat / Publicat: 08.02.17 16:02:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Byu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere panoramica Dubai din Burj Khalifa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 665.10 AED pe cameră

[08.02.17 15:55:24]

Cu ocazia primului articol scris îi spunem și lui @Byu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Bin Majid Beach Resort [Al Jazeera Al Hamra], RAS AL KHAIMANAH" (nou-creată pe sait)

===@Byu, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[08.02.17 16:19:58]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

[08.02.17 16:32:05]

@Byu: Bun venit! iti spun si eu si astept sa ne mai povestesti cum au fost excursiile despre care aici ai spus doar ca au fost foarte frumoase.

Sunt convinsa ca ai ce ne povesti asa ca da-i inainte.

Felicitari, votat cu placere.

nicole33
    [08.02.17 22:28:05]

@Byu:

Prețul de 1800 de euro pentru un sejur la un hotel de patru stele cu all inclusive în Emirate nu mi se pare prea mare.

Probabil excursiile efectuate au condus la o creștere semnificativă a prețului total.

Ce băuturi alcoolice erau incluse în all inclusive?

[09.02.17 10:46:59]

@nicole33: A fost scump avand in vedere conditii oferite, si mai ales mancarea. puteam sa stam lejer in dubai cu 300-400 euro/pers cu mic dejun si chiar nu mai stricam inca 1000 euro pe langa cei 1800 euro platiti pt sejur.

personal, nu recomand aceasta destinatie decat pt city break. e suficient 3, maxim 4 zile pt vizitat.

Pt cei care doresc plaja si mare, cum am vrut si noi, recomand cu caldura alte hoteluri care poate erau cu 200-300 euro mai scumpe ca cel la care am stat noi dar ofereau conditii 'de dubai' sa zic asa.

[09.02.17 11:08:41]

@mishu: Excursiile au fost foarte frumoase. Desi puteam lua bilete mai ieftine de pe diverse site-uri, am ales sa luam de la agentia din cadrul hotelului, pentru siguranta.

Excursia in care am vizitat Dubaiul a fost asa ca o lectie de istorie. Ghidul ne-a spus ca tot ceea ce vedem a fost facut din 2001 incoace. Cladirile sunt foarte multe si foarte inalte, si multe dintre ele sunt facute de renumita firma care a facut si Burj Khalifa, Emaar.

Burj Khalifa este impresionant. Este extrem de inalt, are o arhitectura frumoasa, liftul este fenomenal, insa privelistea de sus lasa de dorit, ziua. Noaptea e spectacol. Cel mai frumos este cand incep fantanile dansatoare de la Dubai Mall si Burh Khalifa incepe sa se coloreze in mii si mii de culori.

Fantanile dansatoare sunt superbe. Este atata lume care asteapta sa le vada dar din pacate tin vreo 3 min. Altii, ca noi, vin din timp, sa prinda loc in fata sa le vada.

Dubai Mall este imens. Are magazine de te plictesesti. Ma rog, si preturi pe masura... Adica o rochita asa de zi pt mine era in jur de 500 euro. Cea mai ieftina care am vazut-o.

In interiorul mall-ului este renumitul acvariu si zoo. Acvariul este destul de scump daca iei bilet separat. Sincer, nu prea merita banii ca se vede aproape tot de afara, dar no... e chestia ca am fost si acolo

Aici la acvariu se putea cobori inr-o cusca speciala la rechini si era o plasma mare afara care ne arata cum se desfasoara lucrurile in interiorul custii. Trebuie sa ai sange in instalatie cum se spune pt a face asta.

Faimosul Burj al Arab m-a dezamagit. L-am vazut din avion inainte de aterizare si era minunat, simbolul Dubaiului, doar ca era noapte cand am ajuns.

Cand am mers insa in excursie si l-am vazut de aproape... se vedea ca este vechi, nu stiu daca este chiar termenul corect 'vechi'. Dar uitandu-ma in jur la celelalte constructii si uitandu-ma la el era din alta lume. Era din 1999, celelalte erau de acum. Forma sa este foarte frumoasa dar aspectul, materialele din care era facut erau din vremea in care s-a facut. Asta e parerea mea personala, nu trebuie luata ca atare. Sotului meu, in schimb, i-a placut.

Restul povestii o sa scriu mai tarziu.

[09.02.17 11:11:41]

@webmaster26: Am inteles. E prima data cand scriu si o sa am grija pe viitor. Multumesc

ct64cas
    [15.02.17 13:59:59]

@Byu: adebvarat in ceea ce priveste BAA-nu m-a impresionat in mod special!

Eu am intrat si am mancat dejunul acolo, la restaurantul Jun sui, ca altfel nu poti intra... Dar mai mult mi-a placut la Atlantis, e mai nou si cina de acolo a meritat cu prisosinta banii, mai ales ca a fost mai ieftin decat la Burj...

In ceea ce privesc mallurile, acolo pe langa magazinele de firma mari, mai gasesti si cate un Zara, H&M... mai accesibile, dar marfa proasta... nu am avut ce sa cumpar... Magazine mai accesibile si cu imbracaminte mai de toate zilele gasesti in Sharjah, dar nu am ajuns pe acolo...

[15.02.17 17:28:11]

@ct64cas: Noi am fost in Ras al Khaimah, la 2 mall-uri, a fost ok, aurul ieftin, TAXI IEFTIN, am platit pe 50 km vreo 50$.

Hainele firmelor astea mari erau ca la noi si la calitate si la preturi dar aveau si magazine cu preturi acceptabile de unde ne-am luat papuci si haine si multe suveniruri mult mai ieftine ca la hotel sau Dubai.

Ce m-a impresionat tot timpul acolo au fost masinile (avand si o afacere in domeniu, era de asteptat), toate erau luxoase, mari, si foarte multe albe, insa am vazut si cateva Dacia Duster dar erau fabricate sub masca Renault.

Byu, ct64cas, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂBin Majid Beach Resort [Al Jazeera Al Hamra]: