ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2017
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2016

Posidi Paradise – O vacanta de neuitat

Introducere: Am plecat dupa 17 zile “fantastice” petrecute pe insula Zakyntos (vezi impresii aici și aici) si dupa un periplu de exceptie (era sa pierdem fery-ul) cu gandul la ce o sa facem pe continent. Am avut ce si cu cine.

Sunt foarte multe de spus si povestit despre feerica peninsula Halkidiki. Aceasta numara 3 brate, Kassandra, Sithonia si Muntele Athos, primele doua ascunzand plaje minunate, pensiuni cochete si hoteluri de lux, peisaje ce va vor taia rasuflarea, si o combinatie absolut magica intre nuantele turcoaz ale Marii Egee, auriul nisipului fin, argintiul stancilor incruntate ce strajuiesc adesea plajele, si verdele crud al vegetatiei mediteraneene. Halkidiki se bucura de numeroase statiuni pe bratele Kassandra si Sithonia, fiind aproape imposibil sa nu va gasiti cel putin o destinatie favorita printre ele.

Localizare: Possidi 63077, Kassandra, Chalkidiki, Makedonia, Greece

Hotelul Possidi Paradise este situat in statiunea Possidi, pe costa de vest a bratului Kassandra, in peninsula Halkidiki. Hotelul se afla chiar langa plaja.

Hotelul este foarte aproape de Capul Possidi, atentie la localizare, GPS va “duce” foarte complicat pe strada principala (sens unic). Benefic ar fi sa “amerizati” in spatele hotelului (cand intrati in Posidi drumul se bifurca/desparte in 2 brate, unul la stanga, complicat si greu accesibil dar ajunge in fata hotelului unde nu aveti unde parca…. si celalalt la dreapta, care ocoleste artera principala, acesta va va duce exact la/in parcarea, din spate, exista indicator inainte de a se uni cu celalalt brat).

Facilitati hotel:

Facilitățile hotelului includ: piscina in aer liber, Jaccuzi, spa, saună, fitness, parcare, pian, acces la toate locurile publice pentru persoane cu handicap. Hotelul oferă in zona receptiei masa de biliard și jocuri video (contra cost). Parcarea este gratuita, aceasta se afla in spatele hotelului dupa cum am mentionat mai sus. Are 2 zone de parcare (stanga/dreapta), benefic (umbra) pe partea dreapta, capacitate maxima: 12 locuri.

Hotelul Possidi Paradise ofera cazare in 110 camere confortabile, de diferite categorii: •camere single •camere duble •apartamente junior •apartamente de lux.

Acestea au in dotare: telefon, radio, frigider, TV satelit, aer conditionat, seif, grup sanitar propriu cu cada sau dus, uscator de par, cosmetice de baie si balcon foarte generos dotat cu mobilier. Camerele au vedere la gradina, la piscina sau la mare. Hotelul pune la dispozitie, gratuit, la cerere, patut de bebelus. Curatenie in camere, impecabil, se schimba lenjeria o data la 3 zile. Pozele postate pe site-ul de specialitate sunt aproximativ indentice cu ce gasiti la fata locului. Deosebiri majore nu sunt.

Atentie:Camerele tip Eco/Economy sunt situate la demisol, nu dispun de balcon si nu au vedere, de aici si nemultumirile.

Hotelul dispune de: •piscina exterioara cu sezlonguri & umbrele; prosoape de piscina •restaurant, snack-bar la piscina, bar principal •aer conditionat •receptie deschisa 24 de ore •sala de fitness •sala de jocuri, loc de joaca. •servicii rent a car •internet WiFi - receptie foarte buna in zona parter si in aproprierea receptiei, in rest acceptabil de pe terase/balcoane (gratuit) •seif la receptie (contra cost) •serviciu de trezire •plaja amenajata cu sezlonguri & umbrele; prosoape de plaja •parcare.

Hotelul ofera pensiune completa cu mic dejun, pranz si cina. Optional se poate achizitiona si demipensiune, pentru cei ce vor sa cutreiere meleagurile grecesti.

Restaurant principal cu doua zone, una pentru servitul mesei iar cealalta (mai inalta, 5 trepte) pentru buffet. Curat, personal foarte amabil. In cadrul personalului o gasiti pe Ionela, o fata tot timpul cu zambetul pe buze, gata sa ajute oricand cu un sfat si o vorba buna de apreciat, se implica in tot si toate…... in special pe cei care au suferit datorita colapsului unei mari firme de turism, din tara, de anul trecut…... Fac o paranteaza: fata accea migniona are un suflet de exceptie, de remarcat simplitatea si onestitatea acestei domnisoare/doame…. ne-a invitat la nunta domniei sale…. cu parere de rau a trebuit sa refuzam…. nu aveam cum sa ajungem la data stabilita, pacat, as fi vrut sa particip la o nunta (tipic) greceasca, la turci am vazut ce si cum…... revenim. Restaurantul este axat pe preparate grecești și mediteraneene.

Terase: 2 terase: una in imediata aproptiere, cealalta linga plaja).

- 2 ori pe saptamana seara tematica, nu am prins niciuna.

- bauturi locale alcoolice si non alcoolice (Uzo, coniac, votca/rachiu, vin alb/rosu) daca se doreste altceva se asigura contracost.

- Racoritoare de la dozator si cafea (proasta)

- Inghetata pe parcursul orarului (mese)

- cafea, ceai si dulciuri (fursecuri, biscuit, prajituri) dupa-masa

- Entertainment o data pe saptamana (nu am prins)

Distanta fata de plaja: maxim 20 m. Distanta de la aeroport: cca 110 km

De vazut in zona: Templul lui Poseidon, Farul (o vechime de 150 de ani) si plaja aproximativ 15 minute perpedes. O sa postez imagini elocvente. Am mancat si la terasele din jur, cu specific pescaresc, si a fost excellent. In apropiere se gaseste (pe strada principala) si un minimarket destul de bine aprovizionat, inclusive suveniruri.

Atentie: Supermarket L*d* se gaseste la 40 km (pentru: fructe de mare, proaspete/congelate, ulei de masline, suveniruri, vin, etc.)

Piscina: destul de mica (nu am folosit) in imediata apropriere se afla barul, iar peste drum e marea.

Plaja: destul de ingusta (maxim 10 m latime), are sezlonguri foarte bune (noi) cu saltele si umbrela aferenta. Dusul se afla la intrare pe partea stanga. Pietre si nisip (limitat).

Marea Egee: Calda, curata, un pic alunecoasa (zona cu pietre), fauna foarte bogata (pesti, alge, etc.).

Foarte interesant celalalt brat al peninsulei Sithonia, de facut pe indelete si cu rabdare. Cele mai frumoase plaje de pe acest brat sunt Orange Beach si Karidi Beach (amfostacolo, m-am limitat doar pana in Sarti), ambele intampinandu-si turistii cu plaje acoperite de nisip fin si panorame superbe ale Muntelui Athos. Cei care vor sa porneasca in cautarea unor sate traditionale grecesti ce par a fi desprinse din vederi pot poposi in Neos Marmaras sau Vourvourou.

Aceste “bijuteri” au un potential imens, dar recomand a fi vizionate in extrasezon, anul trecut aceste plaje erau ocupate la propiu de vorbitori de limba materna, greu m-am stapanit (emotional/fizic si psihic) sa ii intreb (luat la ranga) pe ocupanti ocazionali…. de unele…. de altele…... mizerie de nedescris, excremente peste tot (apa/nisip), animale de companie lasate de izbeliste (in apa/tarm), automobile parcate (definitiv), altele impotmolite, pe plaja/nisip, gratare sfaraind, bere la pet, manele, mirosuri si miesme pestilentiale, umbrele si paturi de campanie, totul sub deviza…... Sunt Roman si pot… ce pana mea…. am “devalizat” o tara…. am trecut la urmatoarea. Foarte trist.

Una peste alta, dupa parerea mea, Grecia se clasifica astfel: iti place sau nu iti place. Trebuie sa fii deschis la minte ca sa o intelegi si sa o accepti asa cum este ea. Grecia pe mine nu m-a convins, asta e...... revin in Turcia.

Daca recomand hotelul? Bineinteles, este un loc linistit, curat, fara manele, personal amabil (mai putin “blonda” de la receptie), management foarte bun. Intr-un cuvant… Relaxare Totala. Daca eram singur aveam conditii prielnice pentru naratie…. scriind un jurnal/ roman de calatorie, “atmosfera “ te imbie la astfel de experimente.

Atentie: Pentru cei dornici de Aventura, ii rog sa aleaga altceva. Altfel, locatia li se va parea ca au trecut la cele bisericesti…... calugarie/agnost.

Trimis de RossoNerro in 08.02.17 14:14:39
Validat / Publicat: 08.02.17 15:39:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Louis Zante Beach si Alykanas Village (Family life)

VIZUALIZĂRI: 4502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Merita o incursiune seara...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[08.02.17 15:38:48]

Mă bucură să văd mai sus destule "impresii personale" din partea unui autor care avea în trecut anumite dificultăţi sau reţineri în a ni le furniza, preferând în schimb "datele seci & reci", unele obţinute prin documentare.

Deşi porporţia acelor date "reci & seci" este încă pregnantă în review-ul de mai sus, cred că ar trebui salutăm progresul şi să încurajăm autorul - "vezi că poţi? " - în loc să-l "certăm" pentru nerespectarea "adliteram" a Regulamentului.

Îi recomand totuşi să evite includerea *atâtor* date de tip "descrierea de pe saitul oficial" - deşi utile şi ele, ponderea lor ar trebui să fie simţitor mai mică.

[08.02.17 15:56:10]

@webmaster: Buna ziua, apreciez ca apreciati evolutia-mi (personala) in ale naratiei. Inca mai lucrez la perfectionarea acestui stil, la slefuirea frazelor, etc..... de aici si "documentarele" atasate review-ului.

Va multumesc pentru intelegere. Sa auzim numai de bine. TCB.

Ion.

Adina - addcont
    [03.05.17 22:06:17]

Gusturile nu se discuta, daca mai era nevoie de vreo confirmare.

Am fost o singura data in Turcia, 5 ** ultaAI, nimic de reprosat.

In Grecia am tot fost, la mai multe sau mai putine **, munca sau vacantam dar as alege-o oricand fara ezitare.

Intr-adevar, trebuie sa fii dechis si un pic aventuros, sa calatoresti si sa cauti, sa pornesti fara asteptari, sa te bucuri de orice plaja noua si de orice loc spectaculos pe care il poti gasi in fiecare zi.

[04.05.17 13:24:26]

@addcont: Va multumesc pentru timpul alocat lecturari. Multa sanatate, va doresc. TCB.

calatorul
    [16.07.17 19:31:11]

@RossoNerro: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata Grecie, unde m/as reintoarce oricand cu bucurie. Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare.

Asa este, Sithonia are niste plaje minunate si de o mare varietate, pentru care m/am dus de 2 ori pana acolo la mare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

[16.07.17 20:16:28]

@calatorul: Va mulțumesc și eu pentru aprecieri și timpul acordat lecturari.Ma bucur din tot sufletu' ca pot cât de cât oferi: impresi, informații și amintiri tuturor. Va mulțumesc încă o data și sa auzim numai de bine. Vacante cu mult soare oriunde va aflați. TCB.

Adina - addcont, calatorul, RossoNerro
    Alte impresii din această RUBRICĂPossidi Paradise Hotel: